Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky
|

Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky

Akcie ztrácely po špatných datech z průmyslu, která mimo jiné vyvolala pesimismus ohledně dat z trhu práce, která vyjdou v pátek. Trvá také strach ze situace na mladých trzích i z omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 2,08 % na 15 372,80 bodu, S&P 500 se propadl o 2,28 % na 1 741,89 bodu a Nasdaq trpěl nejvíce, když umazal 2,61 % na 3 996,96 bodu. Relativně nejlépe na tom byly sektory síťových služeb a energetiky, nejvíce ztrácely průmyslové a telekomunikační firmy. Šest ze sedmi titulů na burze v New Yorku v pondělí oslabilo. Od začátku roku již akcie ztrácejí přes 5 %.

Americké akcie (rok 2014)

Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru bylo v lednu nejpomalejší za posledních osm měsíců. K poklesu akciového trhu přispěly rovněž slabé údaje o čínském zpracovatelském sektoru. "Ta čísla byla slabá," poznamenal analytik Paul Zemsky z ING Investment Management. "V kombinaci s pokračujícím výprodejem měn rozvíjejících se ekonomik to pro trh teď nevypadá moc dobře." Statistika od ISM byla výrazně slabší, než se čekalo. "Trh je nyní hodně citlivý na nepříznivá data, protože rostou obavy, že Fed zahájil ústup od podpůrné politiky příliš brzy," doplnil Barry Knapp, hlavní tržní stratég Barclays Capital.

"Je těžké uvěřit, že za poklesem bylo počasí, třeba i jen z větší části. Zároveň ale chybí jiné uspokojivé vysvětlení. Poptávka domácností v posledních měsících možná zvolnila, ale druhé pololetí bylo stále velice silné. Nervozita ze situace na mladých trzích může mít vliv, ale dílčí index exportu nebyl zdaleka tak špatný. Uvidíme v dalších měsících, zda lednová statistika nebyla tak trochu ústřel," uvedl k ISM Ted Wieseman z Morgan Stanley.

Propady na akciovém trhu se prohloubily poté, co indexy klesly pod své relativně silné úrovně podpory. "V případě S&P 500 šlo o hladinu 1 700 bodů," poznamenal Bruce Bittles, stratég z RW Baird. "Další silnější support je až na 1 708 bodech." Dow se poprvé od prosince 2012 propadl pod svůj 200denní průměr.

Dow - technická analýza (death cross 3. února 2014 v zeleném kroužku)

Čtěte také: Akcie pohledem technické analýzy: Pesimismus převládá, ceny akcií se mohou dále propadat

Premiéru si odbyla aplikace Paper od Facebooku, která umožňuje uživatelům "číst to, co je důležité v médiích". Aplikace by měla konkurovat různým službám, které sdružují a třídí obsah z jednotlivých elektronických médií. Akcie Facebooku ale i tak v pondělí ztratily 1,74 %. Twitter na burze přidal přes procento. Dařilo se i akciím výrobce on-line her Zynga (+1,14 %).

Akcie Hewlett-Packard ztrácely po zprávě, že softwarová společnost Autonomy, kterou HP koupila za více než 10 miliard liber, v roce 2010 "kvůli chybě" vykázala daleko lepší čísla, než jaká byla realita. Zisk popletla zhruba o 80 % ve svůj prospěch. Akcie HP tak v pondělí nakonec odepsaly 3,31 %.

V úvodu obchodování se dařilo akciím společnosti Herbalife, která oznámila záměr odkupovat vlastní akcie až za 1,5 miliardy USD. Během dopoledne ale zamířil titul do mínusu, a to i kvůli horšímu výhledu zisku na akcii v prvním kvartálu na maximálně 1,28 USD, trh počítal s 1,4 USD. Guidance zisku za čtvrtý kvartál byla ale lepší, než se čekalo. Po oživení ke konci obchodování akcie firmy přidaly přes 7 %.

Po skončení obchodování oznámila výsledky společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce Pizza Hut nebo KFC. Zisk na akcii ve čtvrtém kvartálu 2013 dosáhl 86 centů a tržby 4,18 miliardy USD. Analytici podle Reuters čekali 80 centů, respektive 4,26 ,miliardy USD. Srovnatelné tržby v USA klesly o 2 %, v Číně dokonce o 4 %. Akcie v after-marketu ale přidávaly přes 4 %.

Yum! Brands - meziroční vývoj zisku na akcii (v procentech)

Horší než očekávané výsledky oznámila ropná společnost Anadarko Petroleum. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 700 milionů USD neboli 1,53 USD na akcii. 2,27 USD na akcii (1,145 miliardy USD) sice připadlo na pokuty. I bez nich ale zisk zaostal za odhady (74 centů oproti očekávaným 89 centům). Firma ale za celý rok dosáhla rekordní produkce ropy a ekvivalentů (781 tisíc barelů denně, meziročně +7 %), tržby za ropu v posledním kvartálu ale mírně meziročně zaostaly (3,34 miliardy USD oproti 3,41 miliardy USD v 4Q2012). Akcie v poobchodní fázi zůstaly zhruba na nule.

Automobilový trh v USA podkopalo v lednu chladné počasí nečekaně výrazně

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů na americkém trhu v lednu klesl meziročně o 3 %, odbyt čtyř z pěti největších prodejců aut přitom podkopalo velmi chladné počasí. Po zprávách jednotlivých automobilek to uvedla výzkumná společnost Autodata. Lednový prodej 1,01 milionu aut znamenal v celoročním přepočtu 15,24 milionu prodaných vozů, což bylo zhruba stejně jako loni v lednu.

Prodej největší americké automobilky General Motors (v pondělí akcie -2,3 %) se propadl o 11,9 %. Vozů společnosti Ford Motor (-2,74 %) se prodalo o 7,1 % méně než před rokem a japonská jednička Toyota (-1,75 %) zaznamenala meziroční pokles o 7,2 %. Čekaly se menší poklesy. Chrysler naopak díky nárůstu poptávky po vozech svých značek Jeep a Ram zvýšil v lednu odbyt o 8 %. Nissanu (-0,9 %) se rovněž dařilo a prodal o 11,8 % více aut než před rokem. V propadu pokračuje Volkswagen (-1,42 %), jehož odbyt klesl o 19 %.

Yellenová se po složení přísahy stala první ženou v čele Fedu

Janet Yellenová se v pondělí složením přísahy oficiálně stala první ženou stojící v čele americké centrální banky. Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek. Složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové vyprší 3. února 2018.

Yellenová přebírá vedení banky v době, kdy Fed začíná omezovat nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Když žena v čele Fedu, tak dvě ženy o výhledu úrokových sazeb Fedu. Hostem Bloomberg TV byla ekonomka z Morgan Stanley Ellen Zentner.

Trh Yellenovou přivítal, jak se sluší a patří. První měsíce v čele Fedu bývají pro nové předsedy složité, tradičně se nedaří akciím, naopak zdražuje zlato (to dnes přidalo téměř 2 %). Přesně takový obrázek nabídlo i pondělní obchodování. Média i analytici i proto začali spekulovat, zda Yellenová, známá jako příznivkyně kvantitativního uvolňování, nebude v případě pokračujícího propadu cen akcií a rostoucí nervozity na trhu (index volatility VIX v pondělí přidal dalších 15 % na více než 21 bodů) chtít trhy uklidnit zastavením taperingu, případně rovnou obratem a navýšením objemu odkupů dluhopisů. Těmi Fed na trh lije "nové" peníze, které zvyšují likviditu, snižují výnosy dluhopisů a podporují investory v nákupech rizikovějších aktiv v čele s akciemi. V Kongresu má Yellenová vystoupit 11. února a asi si nelze představit vhodnější dobu na to, aby její slova byla mimořádně pozorně sledována.

Čtěte také: Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

Dluhový strop opět živým tématem

Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew. "Bez možnosti dále si půjčovat nebude velmi brzy možné splácet všechny závazky federální vlády," řekl Lew na akci organizace Bipartisan Policy Center. Podle něj budou jeho ministerstvu navíc docházet peníze rychleji než obvykle, protože během února bude rozdělovat daňové refundace.

Vláda začne drhnout o dluhový strop v pátek, dokdy se má podle říjnové dohody Kongresu limit dluhu zvýšit. Ministerstvo pak začne využívat různých účetních opatření, která vládě umožní dále splácet veškeré závazky. To ale bude možné jen do konce měsíce, řekl Lew.

Opoziční republikáni ve Sněmovně reprezentantů se zatím nedohodli, co budou za zvýšení dluhového limitu požadovat. Rámcově ale podle výsledku jednání z konce minulého týdne vědí, že bez jakýchkoli podmínek dluhový strop nebudou chtít zvýšit, na druhé straně se ale hodlají vyhnout další hrozbě platební neschopnosti vlády. Minulý měsíc přitom Kongres schválil zákon o státních financích, který zajistí federální vládě výdaje na provoz do letošního 30. září, kdy končí fiskální rok. Odepření běžných výdajů vládě bylo v loni říjnu příčinou uzavření vládních úřadů.

Ceny ropy kvůli čínské ekonomice a propadu cen akcií klesly

Ceny ropy zahájily týden dalším poklesem a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum kolem 105 dolarů za barel. Trh podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu, ztráty později prohloubil další propad na světových akciových trzích.

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum, uvedl o víkendu čínský statistický úřad. Údaje tak posílily obavy ze zpomalení růstu celé čínské ekonomiky a tamní poptávky po ropě.

Na trhu s ropou také nadále vládnou obavy z výprodeje akcií a měn na rozvíjejících se trzích. Odpoledne tempo poklesu prohloubil propad amerických akciových indexů v reakci na údaje o aktivitě v průmyslu (ISM).

Ropa Brent v lednu zaznamenala první měsíční ztrátu od loňského září. Trh oslabovaly finanční otřesy na mladých trzích, obavy z dopadů pokračujícího omezování podpůrné měnové politiky v USA a známky útlumu čínské ekonomiky. Ropě ale v prudším poklesu brání napjatá situace v zemích Blízkého východu. V Iráku armáda pokračuje v boji s povstalci v západní provincii Anbár a městě Fallúdža a v Sýrii dále zuří občanská válka.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu.
  • SAC Capital, hedgeový fond Stevena A. Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook, fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat vnější kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 1,8 miliardy dolarů.
  • Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.
  • Prodeje automobilky Toyota v lednu ve Spojených státech v lednu klesly o 7,2 %, čekal se pokles o 2,7 %.
  • Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v lednu klesly o 12 %, čekal se pokles o 2,5 %.
  • Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v lednu vzrostly o 11,8 %, čekalo se +10 %.
  • Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v lednu klesly o 7,5 %, čekal se pokles o 2,3 %.
  • Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v lednu vzrostly o 8 %, čekalo se +5,4 %.
  • USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,7 bodu (prosinec: 54,4 bodu, flash: 53,7 bodu).
  • Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí nastoupil do prestižního washingtonského think tanku Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku. Plyne to z pondělního sdělení organizace. Bernankemu skončilo druhé čtyřleté funkční období v čele Fedu v pátek, od února jej nahradila Janet Yellenová.

Zdroj: CNBC, ČTK, Seeking Alpha, Motley Fool, Reuters, Bloomberg

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
včera v 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
včera v 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
včera v 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale posílily

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
29. 5. 2020 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29. 5. 2020 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
29. 5. 2020 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
29. 5. 2020 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29. 5. 2020 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
29. 5. 2020 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
29. 5. 2020 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy v objemu dvojnásobně větším než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
29. 5. 2020 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
29. 5. 2020 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
29. 5. 2020 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
29. 5. 2020 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
29. 5. 2020 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
29. 5. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
29. 5. 2020 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy