Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky
|

Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky

Akcie ztrácely po špatných datech z průmyslu, která mimo jiné vyvolala pesimismus ohledně dat z trhu práce, která vyjdou v pátek. Trvá také strach ze situace na mladých trzích i z omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 2,08 % na 15 372,80 bodu, S&P 500 se propadl o 2,28 % na 1 741,89 bodu a Nasdaq trpěl nejvíce, když umazal 2,61 % na 3 996,96 bodu. Relativně nejlépe na tom byly sektory síťových služeb a energetiky, nejvíce ztrácely průmyslové a telekomunikační firmy. Šest ze sedmi titulů na burze v New Yorku v pondělí oslabilo. Od začátku roku již akcie ztrácejí přes 5 %.

Americké akcie (rok 2014)

Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru bylo v lednu nejpomalejší za posledních osm měsíců. K poklesu akciového trhu přispěly rovněž slabé údaje o čínském zpracovatelském sektoru. "Ta čísla byla slabá," poznamenal analytik Paul Zemsky z ING Investment Management. "V kombinaci s pokračujícím výprodejem měn rozvíjejících se ekonomik to pro trh teď nevypadá moc dobře." Statistika od ISM byla výrazně slabší, než se čekalo. "Trh je nyní hodně citlivý na nepříznivá data, protože rostou obavy, že Fed zahájil ústup od podpůrné politiky příliš brzy," doplnil Barry Knapp, hlavní tržní stratég Barclays Capital.

"Je těžké uvěřit, že za poklesem bylo počasí, třeba i jen z větší části. Zároveň ale chybí jiné uspokojivé vysvětlení. Poptávka domácností v posledních měsících možná zvolnila, ale druhé pololetí bylo stále velice silné. Nervozita ze situace na mladých trzích může mít vliv, ale dílčí index exportu nebyl zdaleka tak špatný. Uvidíme v dalších měsících, zda lednová statistika nebyla tak trochu ústřel," uvedl k ISM Ted Wieseman z Morgan Stanley.

Propady na akciovém trhu se prohloubily poté, co indexy klesly pod své relativně silné úrovně podpory. "V případě S&P 500 šlo o hladinu 1 700 bodů," poznamenal Bruce Bittles, stratég z RW Baird. "Další silnější support je až na 1 708 bodech." Dow se poprvé od prosince 2012 propadl pod svůj 200denní průměr.

Dow - technická analýza (death cross 3. února 2014 v zeleném kroužku)

Čtěte také: Akcie pohledem technické analýzy: Pesimismus převládá, ceny akcií se mohou dále propadat

Premiéru si odbyla aplikace Paper od Facebooku, která umožňuje uživatelům "číst to, co je důležité v médiích". Aplikace by měla konkurovat různým službám, které sdružují a třídí obsah z jednotlivých elektronických médií. Akcie Facebooku ale i tak v pondělí ztratily 1,74 %. Twitter na burze přidal přes procento. Dařilo se i akciím výrobce on-line her Zynga (+1,14 %).

Akcie Hewlett-Packard ztrácely po zprávě, že softwarová společnost Autonomy, kterou HP koupila za více než 10 miliard liber, v roce 2010 "kvůli chybě" vykázala daleko lepší čísla, než jaká byla realita. Zisk popletla zhruba o 80 % ve svůj prospěch. Akcie HP tak v pondělí nakonec odepsaly 3,31 %.

V úvodu obchodování se dařilo akciím společnosti Herbalife, která oznámila záměr odkupovat vlastní akcie až za 1,5 miliardy USD. Během dopoledne ale zamířil titul do mínusu, a to i kvůli horšímu výhledu zisku na akcii v prvním kvartálu na maximálně 1,28 USD, trh počítal s 1,4 USD. Guidance zisku za čtvrtý kvartál byla ale lepší, než se čekalo. Po oživení ke konci obchodování akcie firmy přidaly přes 7 %.

Po skončení obchodování oznámila výsledky společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce Pizza Hut nebo KFC. Zisk na akcii ve čtvrtém kvartálu 2013 dosáhl 86 centů a tržby 4,18 miliardy USD. Analytici podle Reuters čekali 80 centů, respektive 4,26 ,miliardy USD. Srovnatelné tržby v USA klesly o 2 %, v Číně dokonce o 4 %. Akcie v after-marketu ale přidávaly přes 4 %.

Yum! Brands - meziroční vývoj zisku na akcii (v procentech)

Horší než očekávané výsledky oznámila ropná společnost Anadarko Petroleum. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 700 milionů USD neboli 1,53 USD na akcii. 2,27 USD na akcii (1,145 miliardy USD) sice připadlo na pokuty. I bez nich ale zisk zaostal za odhady (74 centů oproti očekávaným 89 centům). Firma ale za celý rok dosáhla rekordní produkce ropy a ekvivalentů (781 tisíc barelů denně, meziročně +7 %), tržby za ropu v posledním kvartálu ale mírně meziročně zaostaly (3,34 miliardy USD oproti 3,41 miliardy USD v 4Q2012). Akcie v poobchodní fázi zůstaly zhruba na nule.

Automobilový trh v USA podkopalo v lednu chladné počasí nečekaně výrazně

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů na americkém trhu v lednu klesl meziročně o 3 %, odbyt čtyř z pěti největších prodejců aut přitom podkopalo velmi chladné počasí. Po zprávách jednotlivých automobilek to uvedla výzkumná společnost Autodata. Lednový prodej 1,01 milionu aut znamenal v celoročním přepočtu 15,24 milionu prodaných vozů, což bylo zhruba stejně jako loni v lednu.

Prodej největší americké automobilky General Motors (v pondělí akcie -2,3 %) se propadl o 11,9 %. Vozů společnosti Ford Motor (-2,74 %) se prodalo o 7,1 % méně než před rokem a japonská jednička Toyota (-1,75 %) zaznamenala meziroční pokles o 7,2 %. Čekaly se menší poklesy. Chrysler naopak díky nárůstu poptávky po vozech svých značek Jeep a Ram zvýšil v lednu odbyt o 8 %. Nissanu (-0,9 %) se rovněž dařilo a prodal o 11,8 % více aut než před rokem. V propadu pokračuje Volkswagen (-1,42 %), jehož odbyt klesl o 19 %.

Yellenová se po složení přísahy stala první ženou v čele Fedu

Janet Yellenová se v pondělí složením přísahy oficiálně stala první ženou stojící v čele americké centrální banky. Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek. Složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové vyprší 3. února 2018.

Yellenová přebírá vedení banky v době, kdy Fed začíná omezovat nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Když žena v čele Fedu, tak dvě ženy o výhledu úrokových sazeb Fedu. Hostem Bloomberg TV byla ekonomka z Morgan Stanley Ellen Zentner.

Trh Yellenovou přivítal, jak se sluší a patří. První měsíce v čele Fedu bývají pro nové předsedy složité, tradičně se nedaří akciím, naopak zdražuje zlato (to dnes přidalo téměř 2 %). Přesně takový obrázek nabídlo i pondělní obchodování. Média i analytici i proto začali spekulovat, zda Yellenová, známá jako příznivkyně kvantitativního uvolňování, nebude v případě pokračujícího propadu cen akcií a rostoucí nervozity na trhu (index volatility VIX v pondělí přidal dalších 15 % na více než 21 bodů) chtít trhy uklidnit zastavením taperingu, případně rovnou obratem a navýšením objemu odkupů dluhopisů. Těmi Fed na trh lije "nové" peníze, které zvyšují likviditu, snižují výnosy dluhopisů a podporují investory v nákupech rizikovějších aktiv v čele s akciemi. V Kongresu má Yellenová vystoupit 11. února a asi si nelze představit vhodnější dobu na to, aby její slova byla mimořádně pozorně sledována.

Čtěte také: Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

Dluhový strop opět živým tématem

Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew. "Bez možnosti dále si půjčovat nebude velmi brzy možné splácet všechny závazky federální vlády," řekl Lew na akci organizace Bipartisan Policy Center. Podle něj budou jeho ministerstvu navíc docházet peníze rychleji než obvykle, protože během února bude rozdělovat daňové refundace.

Vláda začne drhnout o dluhový strop v pátek, dokdy se má podle říjnové dohody Kongresu limit dluhu zvýšit. Ministerstvo pak začne využívat různých účetních opatření, která vládě umožní dále splácet veškeré závazky. To ale bude možné jen do konce měsíce, řekl Lew.

Opoziční republikáni ve Sněmovně reprezentantů se zatím nedohodli, co budou za zvýšení dluhového limitu požadovat. Rámcově ale podle výsledku jednání z konce minulého týdne vědí, že bez jakýchkoli podmínek dluhový strop nebudou chtít zvýšit, na druhé straně se ale hodlají vyhnout další hrozbě platební neschopnosti vlády. Minulý měsíc přitom Kongres schválil zákon o státních financích, který zajistí federální vládě výdaje na provoz do letošního 30. září, kdy končí fiskální rok. Odepření běžných výdajů vládě bylo v loni říjnu příčinou uzavření vládních úřadů.

Ceny ropy kvůli čínské ekonomice a propadu cen akcií klesly

Ceny ropy zahájily týden dalším poklesem a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum kolem 105 dolarů za barel. Trh podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu, ztráty později prohloubil další propad na světových akciových trzích.

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum, uvedl o víkendu čínský statistický úřad. Údaje tak posílily obavy ze zpomalení růstu celé čínské ekonomiky a tamní poptávky po ropě.

Na trhu s ropou také nadále vládnou obavy z výprodeje akcií a měn na rozvíjejících se trzích. Odpoledne tempo poklesu prohloubil propad amerických akciových indexů v reakci na údaje o aktivitě v průmyslu (ISM).

Ropa Brent v lednu zaznamenala první měsíční ztrátu od loňského září. Trh oslabovaly finanční otřesy na mladých trzích, obavy z dopadů pokračujícího omezování podpůrné měnové politiky v USA a známky útlumu čínské ekonomiky. Ropě ale v prudším poklesu brání napjatá situace v zemích Blízkého východu. V Iráku armáda pokračuje v boji s povstalci v západní provincii Anbár a městě Fallúdža a v Sýrii dále zuří občanská válka.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu.
  • SAC Capital, hedgeový fond Stevena A. Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook, fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat vnější kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 1,8 miliardy dolarů.
  • Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.
  • Prodeje automobilky Toyota v lednu ve Spojených státech v lednu klesly o 7,2 %, čekal se pokles o 2,7 %.
  • Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v lednu klesly o 12 %, čekal se pokles o 2,5 %.
  • Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v lednu vzrostly o 11,8 %, čekalo se +10 %.
  • Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v lednu klesly o 7,5 %, čekal se pokles o 2,3 %.
  • Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v lednu vzrostly o 8 %, čekalo se +5,4 %.
  • USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,7 bodu (prosinec: 54,4 bodu, flash: 53,7 bodu).
  • Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí nastoupil do prestižního washingtonského think tanku Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku. Plyne to z pondělního sdělení organizace. Bernankemu skončilo druhé čtyřleté funkční období v čele Fedu v pátek, od února jej nahradila Janet Yellenová.

Zdroj: CNBC, ČTK, Seeking Alpha, Motley Fool, Reuters, Bloomberg

Co musíte ráno vědět (11. prosince)
Co musíte ráno vědět (11. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v listopadu inflace v Česku a za co se musel omluvit...
Musíte vědět
Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu
včera v 23:25

Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu

Nový argentinský prezident Alberto Fernández v úterý složil slavnostní přísahu. Levicový politik v projevu v...
Argentina Politika
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
včera v 22:30

Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel

Akcie ve Spojených státech v úterý nepatrně oslabily. Investoři nyní čekají na nové informace o tom, zda koncem...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy
včera v 18:47

Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy

Francouzský úřad pro regulaci finančních trhů AMF vyměřil americké bance Morgan Stanley pokutu 20 milionů eur kvůli...
Morgan Stanley Francie Americké banky
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
včera v 18:10

Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu

Dodávky Boeingu se v prvních 11 měsících roku snížily na polovinu. Zatímco loni do konce listopadu dodal americký...
Boeing Americké akcie
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu amerických cel na dovoz čínského zboží

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v červených číslech, když investoři vyhodnocovali zprávu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
včera v 17:04

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Automobilka podle ní dovezla v letech 2008 až 2015 na kanadský trh...
Volkswagen Auta Kanada
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX přišel o 0,18 % na 1 085,32 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví
včera v 16:02

Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví

Svaz průmyslu a dopravy ČR podporuje přijetí eura v ČR. Na úterním Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě...
Česká republika Euro Česká koruna
Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %
včera v 15:21

Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %

Strojírenským firmám v Česku příští rok stoupnou tržby z exportu meziročně v průměru o 0,7 procenta, v roce 2021...
Česká republika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin
včera v 14:31

Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin

Překvapivý nárůst inflace nad tři procenta je podle analytiků oslovených ČTK především důsledkem rozkolísaných cen...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
včera v 14:05

Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut

Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen zvýší podíl čistě elektrických vozidel v segmentu výroby malých...
Volkswagen Auta Slovensko
Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
včera v 13:40

Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
ČNB Centrální banky Inflace
Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur
včera v 13:21

Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur

Italská družstevní banka Popolare di Bari potřebuje okamžitou finanční injekci až jednu miliardu eur. Největšímu...
Itálie Banky
Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic
včera v 12:49

Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic

Rakouská společnost Novomatic se dohodla s českou sázkovou společností Sazka Group, že jí prodá svých 17,19 procenta...
Rakousko Sázky a hazard
Fitch: Soukromé firmy v Číně mají problémy se splácením dluhů
včera v 12:22

Fitch: Soukromé firmy v Číně mají problémy se splácením dluhů

Soukromé firmy v Číně mají letos vážné problémy se splácením dluhů a podobnému tlaku budou čelit i v příštím roce....
Čína Byznys a podnikání
BAT: Zahřívané produkty glo v ČR využívá už 60 tisíc lidí
včera v 12:07

BAT: Zahřívané produkty glo v ČR využívá už 60 tisíc lidí

Marketingový ředitel společnosti British American Tobacco (BAT) pro střední a východní Evropu Štěpán Michlíček uvedl,...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR