Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky
|

Americké akcie zahájily únor poklesem o více než 2 % na čtyřměsíční minima. Yellenovou trh přivítal typicky

Akcie ztrácely po špatných datech z průmyslu, která mimo jiné vyvolala pesimismus ohledně dat z trhu práce, která vyjdou v pátek. Trvá také strach ze situace na mladých trzích i z omezování podpory ekonomiky ze strany Fedu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 2,08 % na 15 372,80 bodu, S&P 500 se propadl o 2,28 % na 1 741,89 bodu a Nasdaq trpěl nejvíce, když umazal 2,61 % na 3 996,96 bodu. Relativně nejlépe na tom byly sektory síťových služeb a energetiky, nejvíce ztrácely průmyslové a telekomunikační firmy. Šest ze sedmi titulů na burze v New Yorku v pondělí oslabilo. Od začátku roku již akcie ztrácejí přes 5 %.

Americké akcie (rok 2014)

Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru bylo v lednu nejpomalejší za posledních osm měsíců. K poklesu akciového trhu přispěly rovněž slabé údaje o čínském zpracovatelském sektoru. "Ta čísla byla slabá," poznamenal analytik Paul Zemsky z ING Investment Management. "V kombinaci s pokračujícím výprodejem měn rozvíjejících se ekonomik to pro trh teď nevypadá moc dobře." Statistika od ISM byla výrazně slabší, než se čekalo. "Trh je nyní hodně citlivý na nepříznivá data, protože rostou obavy, že Fed zahájil ústup od podpůrné politiky příliš brzy," doplnil Barry Knapp, hlavní tržní stratég Barclays Capital.

"Je těžké uvěřit, že za poklesem bylo počasí, třeba i jen z větší části. Zároveň ale chybí jiné uspokojivé vysvětlení. Poptávka domácností v posledních měsících možná zvolnila, ale druhé pololetí bylo stále velice silné. Nervozita ze situace na mladých trzích může mít vliv, ale dílčí index exportu nebyl zdaleka tak špatný. Uvidíme v dalších měsících, zda lednová statistika nebyla tak trochu ústřel," uvedl k ISM Ted Wieseman z Morgan Stanley.

Propady na akciovém trhu se prohloubily poté, co indexy klesly pod své relativně silné úrovně podpory. "V případě S&P 500 šlo o hladinu 1 700 bodů," poznamenal Bruce Bittles, stratég z RW Baird. "Další silnější support je až na 1 708 bodech." Dow se poprvé od prosince 2012 propadl pod svůj 200denní průměr.

Dow - technická analýza (death cross 3. února 2014 v zeleném kroužku)

Čtěte také: Akcie pohledem technické analýzy: Pesimismus převládá, ceny akcií se mohou dále propadat

Premiéru si odbyla aplikace Paper od Facebooku, která umožňuje uživatelům "číst to, co je důležité v médiích". Aplikace by měla konkurovat různým službám, které sdružují a třídí obsah z jednotlivých elektronických médií. Akcie Facebooku ale i tak v pondělí ztratily 1,74 %. Twitter na burze přidal přes procento. Dařilo se i akciím výrobce on-line her Zynga (+1,14 %).

Akcie Hewlett-Packard ztrácely po zprávě, že softwarová společnost Autonomy, kterou HP koupila za více než 10 miliard liber, v roce 2010 "kvůli chybě" vykázala daleko lepší čísla, než jaká byla realita. Zisk popletla zhruba o 80 % ve svůj prospěch. Akcie HP tak v pondělí nakonec odepsaly 3,31 %.

V úvodu obchodování se dařilo akciím společnosti Herbalife, která oznámila záměr odkupovat vlastní akcie až za 1,5 miliardy USD. Během dopoledne ale zamířil titul do mínusu, a to i kvůli horšímu výhledu zisku na akcii v prvním kvartálu na maximálně 1,28 USD, trh počítal s 1,4 USD. Guidance zisku za čtvrtý kvartál byla ale lepší, než se čekalo. Po oživení ke konci obchodování akcie firmy přidaly přes 7 %.

Po skončení obchodování oznámila výsledky společnost Yum! Brands, která provozuje řetězce Pizza Hut nebo KFC. Zisk na akcii ve čtvrtém kvartálu 2013 dosáhl 86 centů a tržby 4,18 miliardy USD. Analytici podle Reuters čekali 80 centů, respektive 4,26 ,miliardy USD. Srovnatelné tržby v USA klesly o 2 %, v Číně dokonce o 4 %. Akcie v after-marketu ale přidávaly přes 4 %.

Yum! Brands - meziroční vývoj zisku na akcii (v procentech)

Horší než očekávané výsledky oznámila ropná společnost Anadarko Petroleum. Ve čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 700 milionů USD neboli 1,53 USD na akcii. 2,27 USD na akcii (1,145 miliardy USD) sice připadlo na pokuty. I bez nich ale zisk zaostal za odhady (74 centů oproti očekávaným 89 centům). Firma ale za celý rok dosáhla rekordní produkce ropy a ekvivalentů (781 tisíc barelů denně, meziročně +7 %), tržby za ropu v posledním kvartálu ale mírně meziročně zaostaly (3,34 miliardy USD oproti 3,41 miliardy USD v 4Q2012). Akcie v poobchodní fázi zůstaly zhruba na nule.

Automobilový trh v USA podkopalo v lednu chladné počasí nečekaně výrazně

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů na americkém trhu v lednu klesl meziročně o 3 %, odbyt čtyř z pěti největších prodejců aut přitom podkopalo velmi chladné počasí. Po zprávách jednotlivých automobilek to uvedla výzkumná společnost Autodata. Lednový prodej 1,01 milionu aut znamenal v celoročním přepočtu 15,24 milionu prodaných vozů, což bylo zhruba stejně jako loni v lednu.

Prodej největší americké automobilky General Motors (v pondělí akcie -2,3 %) se propadl o 11,9 %. Vozů společnosti Ford Motor (-2,74 %) se prodalo o 7,1 % méně než před rokem a japonská jednička Toyota (-1,75 %) zaznamenala meziroční pokles o 7,2 %. Čekaly se menší poklesy. Chrysler naopak díky nárůstu poptávky po vozech svých značek Jeep a Ram zvýšil v lednu odbyt o 8 %. Nissanu (-0,9 %) se rovněž dařilo a prodal o 11,8 % více aut než před rokem. V propadu pokračuje Volkswagen (-1,42 %), jehož odbyt klesl o 19 %.

Yellenová se po složení přísahy stala první ženou v čele Fedu

Janet Yellenová se v pondělí složením přísahy oficiálně stala první ženou stojící v čele americké centrální banky. Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek. Složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové vyprší 3. února 2018.

Yellenová přebírá vedení banky v době, kdy Fed začíná omezovat nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Když žena v čele Fedu, tak dvě ženy o výhledu úrokových sazeb Fedu. Hostem Bloomberg TV byla ekonomka z Morgan Stanley Ellen Zentner.

Trh Yellenovou přivítal, jak se sluší a patří. První měsíce v čele Fedu bývají pro nové předsedy složité, tradičně se nedaří akciím, naopak zdražuje zlato (to dnes přidalo téměř 2 %). Přesně takový obrázek nabídlo i pondělní obchodování. Média i analytici i proto začali spekulovat, zda Yellenová, známá jako příznivkyně kvantitativního uvolňování, nebude v případě pokračujícího propadu cen akcií a rostoucí nervozity na trhu (index volatility VIX v pondělí přidal dalších 15 % na více než 21 bodů) chtít trhy uklidnit zastavením taperingu, případně rovnou obratem a navýšením objemu odkupů dluhopisů. Těmi Fed na trh lije "nové" peníze, které zvyšují likviditu, snižují výnosy dluhopisů a podporují investory v nákupech rizikovějších aktiv v čele s akciemi. V Kongresu má Yellenová vystoupit 11. února a asi si nelze představit vhodnější dobu na to, aby její slova byla mimořádně pozorně sledována.

Čtěte také: Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

Dluhový strop opět živým tématem

Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew. "Bez možnosti dále si půjčovat nebude velmi brzy možné splácet všechny závazky federální vlády," řekl Lew na akci organizace Bipartisan Policy Center. Podle něj budou jeho ministerstvu navíc docházet peníze rychleji než obvykle, protože během února bude rozdělovat daňové refundace.

Vláda začne drhnout o dluhový strop v pátek, dokdy se má podle říjnové dohody Kongresu limit dluhu zvýšit. Ministerstvo pak začne využívat různých účetních opatření, která vládě umožní dále splácet veškeré závazky. To ale bude možné jen do konce měsíce, řekl Lew.

Opoziční republikáni ve Sněmovně reprezentantů se zatím nedohodli, co budou za zvýšení dluhového limitu požadovat. Rámcově ale podle výsledku jednání z konce minulého týdne vědí, že bez jakýchkoli podmínek dluhový strop nebudou chtít zvýšit, na druhé straně se ale hodlají vyhnout další hrozbě platební neschopnosti vlády. Minulý měsíc přitom Kongres schválil zákon o státních financích, který zajistí federální vládě výdaje na provoz do letošního 30. září, kdy končí fiskální rok. Odepření běžných výdajů vládě bylo v loni říjnu příčinou uzavření vládních úřadů.

Ceny ropy kvůli čínské ekonomice a propadu cen akcií klesly

Ceny ropy zahájily týden dalším poklesem a severomořská ropa Brent sestoupila na tříměsíční minimum kolem 105 dolarů za barel. Trh podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu, ztráty později prohloubil další propad na světových akciových trzích.

Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum, uvedl o víkendu čínský statistický úřad. Údaje tak posílily obavy ze zpomalení růstu celé čínské ekonomiky a tamní poptávky po ropě.

Na trhu s ropou také nadále vládnou obavy z výprodeje akcií a měn na rozvíjejících se trzích. Odpoledne tempo poklesu prohloubil propad amerických akciových indexů v reakci na údaje o aktivitě v průmyslu (ISM).

Ropa Brent v lednu zaznamenala první měsíční ztrátu od loňského září. Trh oslabovaly finanční otřesy na mladých trzích, obavy z dopadů pokračujícího omezování podpůrné měnové politiky v USA a známky útlumu čínské ekonomiky. Ropě ale v prudším poklesu brání napjatá situace v zemích Blízkého východu. V Iráku armáda pokračuje v boji s povstalci v západní provincii Anbár a městě Fallúdža a v Sýrii dále zuří občanská válka.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl na 51,3 bodu z 56,5 bodu v prosinci. Stále se sice nachází nad padesátibodovou hranicí, zpomalení je však výrazné. Analytici v průměru očekávali pokles na 56 bodů, odhady se pohybovaly mezi 54 a 57,5 bodu.
  • SAC Capital, hedgeový fond Stevena A. Cohena, by měl velmi brzy změnit jméno. Podle zprávy portálu Dealbook, fond finalizuje plány na změnu jména a vnitřní struktury, které by se měly uskutečnit v polovině března. Steven Cohen ředitelem fondu zůstane. SAC Capital bude do budoucna fungovat jako rodinná firma a nebude přijímat vnější kapitál. V listopadu loňského roku fond připustil vinu v případu insider tradingu a souhlasil se zaplacením pokuty ve výši 1,8 miliardy dolarů.
  • Pokud se americký Kongres nedohodne na novém zvýšení dluhového limitu, přestane mít federální vláda peníze na uhrazení všech svých závazků do konce února. Řekl to v pondělí ministr financí USA Jack Lew.
  • Prodeje automobilky Toyota v lednu ve Spojených státech v lednu klesly o 7,2 %, čekal se pokles o 2,7 %.
  • Prodeje automobilky GM ve Spojených státech v lednu klesly o 12 %, čekal se pokles o 2,5 %.
  • Prodeje automobilky Nissan ve Spojených státech v lednu vzrostly o 11,8 %, čekalo se +10 %.
  • Prodeje automobilky Ford ve Spojených státech v lednu klesly o 7,5 %, čekal se pokles o 2,3 %.
  • Prodeje automobilky Chrysler ve Spojených státech v lednu vzrostly o 8 %, čekalo se +5,4 %.
  • USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,7 bodu (prosinec: 54,4 bodu, flash: 53,7 bodu).
  • Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v pondělí nastoupil do prestižního washingtonského think tanku Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku. Plyne to z pondělního sdělení organizace. Bernankemu skončilo druhé čtyřleté funkční období v čele Fedu v pátek, od února jej nahradila Janet Yellenová.

Zdroj: CNBC, ČTK, Seeking Alpha, Motley Fool, Reuters, Bloomberg

Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi…
včera v 20:33

Conte se vzdal možnosti sestavovat italskou vládu, nejistota v zemi opět roste

Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se v neděli vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly...
Itálie PIIGS Eurozóna
Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu
včera v 18:32

Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu

Ceny chat a chalup v Česku v posledních letech rostou, loni se meziročně zvýšily o pět až deset procent. Největší...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT
včera v 13:31

Tři čtvrtiny evropských firem letos více investují do IT

Více než tři čtvrtiny evropských firem letos zvýšily rozpočty na IT a technologie. Zvýšení výdajů cílí na technologie...
Informační technologie Evropa
Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro
včera v 13:11

Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro

Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo 50 haléřů za euro. Kurz eura je stěžejní i při přepočtu měn...
Měny Česká koruna Spotřebitelé
Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců,…
včera v 11:37

Ze státního rozpočtu ČR je letos placeno 453 400 zaměstnanců, meziročně o osm tisíc více

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 453 400 lidí, což je proti loňskému roku...
Česká republika Rozpočet
Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril
26. 5. 2018 18:11

Putin a Abe se shodli na urychlení aktivit ohledně sporných Kuril

Japonský premiér Šinzó Abe se v sobotu shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné...
Japonsko Rusko Politika
Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený
26. 5. 2018 17:48

Babiš: Eurozóna není prioritou, s korunou jsem spokojený

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu na festivalu Re:publika v Brně uvedl, že český vstup do eurozóny, a tedy...
Česká republika Česká koruna Eurozóna
RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
26. 5. 2018 11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
26. 5. 2018 09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
25. 5. 2018 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
25. 5. 2018 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
25. 5. 2018 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
25. 5. 2018 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
25. 5. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
25. 5. 2018 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
25. 5. 2018 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
25. 5. 2018 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
25. 5. 2018 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
25. 5. 2018 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
25. 5. 2018 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika