Americké akcie v úterý posílily a částečně zkorigovaly výrazný pondělní propad
|

Americké akcie v úterý posílily a částečně zkorigovaly výrazný pondělní propad

Americké akcie v úterý zahajovaly mírně v plusu a během dopoledne zisky navyšovaly, technologický index Nasdaq v polovině obchodování rostl dokonce o více než procento. Trhy povzbudily příznivé firemní výsledky, k růstu přispěly také snahy investorů nakupovat podhodnocené akcie. V druhé polovině obchodování však část trhu začala vybírat zisky a všechny tři nejvýznamnější akciové indexy část získaných pozic vyklidily.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,47 % na 15 445,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,76 % na 1 755,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,86 % na 4 031,52 bodu. Nejvíce se dařilo finančnímu sektoru, titulům ze sektoru základních materiálů a průmyslovému odvětví. Jako jediný v úterý oslabil sektor služeb.

Americké akcie (4. února 2014)

"Pondělí přineslo první skutečně všeobecný výprodej bez přihlížení k jednotlivým akciím," řekl v úterý agentuře Reuters prezident investiční společnosti LibertyView Capital Management Rick Meckler. "Vzhledem k tomu jsme v úterý dopoledne pozorovali snahu levně nakupovat."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Prodeje maloobchodního řetězce J.C. Penney ve čtvrtém kvartále 2013 vzrostly poprvé od poloviny roku 2011. Řetězec v úterý oznámil, že jeho prodeje ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2 %, v devíti týdnech listopadu a prosince dokonce o 3,1 % meziročně. Ačkoli se jedná o první růst od druhého čtvrtletí 2011, jeho tempo očekávání nenaplnilo. Akcie v řádném obchodování -10,56 %.
  • Výsledky CME Group ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 687 milionů USD (odhad: 693,1 milionu USD). Akcie v řádném obchodování +0,59 %.
  • Výsledky Michael Kors ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,11 USD (odhad společnosti: 0,83 až 0,85 USD na akcii), tržby 1,01 miliardy USD (odhad společnosti: 845 až 855 milionů USD). Akcie v řádném obchodování +17,27 %.
  • Výsledky Gilead Sciences ve 4Q2013: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD, tržby 3,12 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +4,03 %, v after-marketu posilovaly přibližně o půl procenta.

Z indexu Dow v úterý nejvíce přidaly akcie farmaceutických společností Merck (+2,75 %) a Pfizer (+2,75 %), chemického gigantu DuPont (+2,70 %) a konglomerátu 3M (+2,28 %). Nedařilo se naopak cenným papírům technologické společnost United Technologies (-0,96 %), výrobci letadel Boeing (-0,84 %) a akciím výrobce počítačových čipů Intel (-0,54 %).

Zprávou úterního dne se stala informace o zvolení Satyy Nadelly do čela softwarové společnosti Microsoft. Nadella, jenž v Microsoftu dosud zastával funkci výkonného viceprezidenta divize pro cloudové technologie, v čele společnosti s okamžitou platností nahradil Steva Ballmera. Bill Gates byl po odstoupení z pozice předsedy představenstva uveden do pozice poradce pro technologie, nyní již bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zůstane členem představenstva. Akcie Microsoftu v úterý oslabily o 0,36 % na 36,35 USD.

Zvýšenou pozornost si v úterý zasloužily také akcie sociální sítě Facebook (+2,07 %), která oslavovala deset let od svého vzniku. Dařilo se i konkurenční sociální síti Twitter (+1,64 %), která ve středu po závěru obchodování zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření.

Akcie provozovatele sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnosti Yum! Brands (+8,92 %), výrazně rostly poté, co firma v pondělí oznámila, že ve 4Q2013 dosáhla zisku na akcii 0,86 USD (odhad: 0,80 USD, loni: 0,83 USD) při tržbách 4,18 miliardy USD (odhad: 4,26 miliardy USD, meziročně +0,6 %).

Z indexu S&P 500 však v úterý nejvíce zdražily cenné papíry módního domu Michael Kors (+17,27 %) poté, co společnost vykázala velmi dobré čtvrtletní finanční výsledky a zvýšila výhled celoročního zisku. Za poslední čtvrtletí minulého roku Michael Kors vykázal zisk 229,6 milionu USD neboli 1,11 USD na akcii (odhad společnosti: 0,83 až 0,85 USD na akcii, loni: 0,64 USD na akcii) při tržbách 1,01 miliardy USD (odhad společnosti: 845 až 855 milionů USD, meziročně +59 %). V prvním čtvrtletí letošního roku firma očekává zisk na akcii 0,63 až 0,65 USD (odhad trhu: 0,65 USD) a tržby 790 až 800 milionů dolarů (odhad trhu: 790 milionů dolarů). Celoroční výhled zisku pro rok 2014 společnost zvýšila na 3,07 až 3,09 USD na akcii (předchozí odhad: 2,77 až 2,81 USD na akcii) a odhad tržeb upravila na 3,18 až 3,19 miliardy USD (předchozí odhad: 2,9 až 3 miliardy USD).

Výrazně naopak oslabily akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (-10,56 %) poté, co firma zveřejnila finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku. Oznámila, že její prodeje ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 2 %, v devíti týdnech listopadu a prosince dokonce o 3,1 % meziročně. Trh však očekával růst prodejů o 4,1 %, a tak investory nakonec nepřesvědčilo ani to, že se jednalo o vůbec první růst prodejů od druhého čtvrtletí 2011.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní finanční výsledky farmaceutická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +4,03 %). Firma za poslední kvartál minulého roku vykázala čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD, loni: 0,50 USD) při tržbách 3,12 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD, loni: 2,59 miliardy USD). Akcie Gilead Sciences v after-marketu posilovaly přibližně o půl procenta.

Dolar posílil k japonskému jenu, vůči euru stagnoval

Eurodolar v úterý zahajoval poblíž hladiny 1,352 a během celého dne se od této úrovně příliš nevzdálil. Kolem desáté hodiny dolar nepatrně oslaboval a obchodoval se za 1,3515 EUR/USD.

Investoři a analytici se nyní soustředí zejména na čtvrteční zasedání bankovní rady Evropské centrální banky. Očekává se, že by ECB mohla letos ještě více uvolnit svou měnovou politiku.

Vůči japonskému jenu americká měna zahajovala na 101,10 USD/JPY a s výjimkou krátkého dopoledního oslabení k 100,76 posilovala. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 101,66 JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně, severomořská ropa Brent nepatrně zlevňovala, severoamerická lehká ropa WTI naopak zdražovala. Trh nyní čeká na středeční oficiální údaje o vývoji zásob ropy v USA za minulý týden. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že data ukáží pokles zásob v Cushingu o více než milion barelů.

Severomořský Brent oslabovaly obavy z útlumu hospodářského růstu v USA a Číně, což jsou největší spotřebitelé ropy na světě. Podporu ale ropa čerpá z výpadků těžby v Severním moři a chladného počasí. Cena Brentu nakonec v úterý uzavřela na červené nule (-0,06 %) a kolem desáté hodiny se prodávala za 106 USD za barel.

Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přibližně o 60 centů na 97,35 USD za barel, a smazala tak více než polovinu pondělní ztráty.

Cena zlata v úterý klesla o dvě desetiny procenta na 1 254,70 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o vztazích s Čínou

Akcie ve Spojených státech oslabily v čele s energetickými a průmyslovými společnostmi. K propadu přispěla nejistota...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
včera v 21:46

Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro přijetí eura

Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro přijetí jednotné evropské měny....
Bulharsko Evropská unie Eurozóna
Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu
včera v 19:59

Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu

Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů. Vyplývá to z...
Fúze a akvizice
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
včera v 19:42

Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord

Americké banky v prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný čistý zisk o 27,5 procenta na rekordních 56 miliard USD. K...
Americké banky Banky Výsledková sezóna
Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně
včera v 19:29

Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně

Investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra se dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First...
Fúze a akvizice Pegas Nonwovens Akcie ČR
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
včera v 19:01

Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo bránil zneužívání

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením europarlamentu omluvil za...
Mark Zuckerberg Americké akcie Internet
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
včera v 18:31

Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO

Evropský výrobce letadel Airbus již učinil opatření, která mají zajistit, že výroba jeho letadel A350 a A380 bude v...
Airbus (EADS) Doprava Evropské akcie
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
včera v 17:33

Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby

Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach,...
Itálie Politika
Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost
včera v 17:17

Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu...
Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (22. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, když index PX vzrostl o 0,1 % na 1 103,29 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
včera v 16:18

Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur

Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v...
Ford Auta Americké akcie
Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai
včera v 15:18

Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai

Čínská ratingová agentura China Lianhe již popáté za necelé tři měsíce zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti...
Čína Rating
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
včera v 14:46

Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022

Maloobchodní řetězec Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů, tedy zhruba desetinu všech...
Maloobchod Spojené království Evropské akcie
Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné…
včera v 14:20

Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné však stále mírně roste

Objem transakcí na kancelářském trhu v Praze v prvním čtvrtletí 2018 zaznamenal pokles o 51 % v porovnání s...
Česká republika Realitní trh