Americké akcie v úterý posílily a částečně zkorigovaly výrazný pondělní propad
|

Americké akcie v úterý posílily a částečně zkorigovaly výrazný pondělní propad

Americké akcie v úterý zahajovaly mírně v plusu a během dopoledne zisky navyšovaly, technologický index Nasdaq v polovině obchodování rostl dokonce o více než procento. Trhy povzbudily příznivé firemní výsledky, k růstu přispěly také snahy investorů nakupovat podhodnocené akcie. V druhé polovině obchodování však část trhu začala vybírat zisky a všechny tři nejvýznamnější akciové indexy část získaných pozic vyklidily.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,47 % na 15 445,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,76 % na 1 755,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,86 % na 4 031,52 bodu. Nejvíce se dařilo finančnímu sektoru, titulům ze sektoru základních materiálů a průmyslovému odvětví. Jako jediný v úterý oslabil sektor služeb.

Americké akcie (4. února 2014)

"Pondělí přineslo první skutečně všeobecný výprodej bez přihlížení k jednotlivým akciím," řekl v úterý agentuře Reuters prezident investiční společnosti LibertyView Capital Management Rick Meckler. "Vzhledem k tomu jsme v úterý dopoledne pozorovali snahu levně nakupovat."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Prodeje maloobchodního řetězce J.C. Penney ve čtvrtém kvartále 2013 vzrostly poprvé od poloviny roku 2011. Řetězec v úterý oznámil, že jeho prodeje ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2 %, v devíti týdnech listopadu a prosince dokonce o 3,1 % meziročně. Ačkoli se jedná o první růst od druhého čtvrtletí 2011, jeho tempo očekávání nenaplnilo. Akcie v řádném obchodování -10,56 %.
  • Výsledky CME Group ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 687 milionů USD (odhad: 693,1 milionu USD). Akcie v řádném obchodování +0,59 %.
  • Výsledky Michael Kors ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,11 USD (odhad společnosti: 0,83 až 0,85 USD na akcii), tržby 1,01 miliardy USD (odhad společnosti: 845 až 855 milionů USD). Akcie v řádném obchodování +17,27 %.
  • Výsledky Gilead Sciences ve 4Q2013: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD, tržby 3,12 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +4,03 %, v after-marketu posilovaly přibližně o půl procenta.

Z indexu Dow v úterý nejvíce přidaly akcie farmaceutických společností Merck (+2,75 %) a Pfizer (+2,75 %), chemického gigantu DuPont (+2,70 %) a konglomerátu 3M (+2,28 %). Nedařilo se naopak cenným papírům technologické společnost United Technologies (-0,96 %), výrobci letadel Boeing (-0,84 %) a akciím výrobce počítačových čipů Intel (-0,54 %).

Zprávou úterního dne se stala informace o zvolení Satyy Nadelly do čela softwarové společnosti Microsoft. Nadella, jenž v Microsoftu dosud zastával funkci výkonného viceprezidenta divize pro cloudové technologie, v čele společnosti s okamžitou platností nahradil Steva Ballmera. Bill Gates byl po odstoupení z pozice předsedy představenstva uveden do pozice poradce pro technologie, nyní již bývalý šéf společnosti Steve Ballmer zůstane členem představenstva. Akcie Microsoftu v úterý oslabily o 0,36 % na 36,35 USD.

Zvýšenou pozornost si v úterý zasloužily také akcie sociální sítě Facebook (+2,07 %), která oslavovala deset let od svého vzniku. Dařilo se i konkurenční sociální síti Twitter (+1,64 %), která ve středu po závěru obchodování zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření.

Akcie provozovatele sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnosti Yum! Brands (+8,92 %), výrazně rostly poté, co firma v pondělí oznámila, že ve 4Q2013 dosáhla zisku na akcii 0,86 USD (odhad: 0,80 USD, loni: 0,83 USD) při tržbách 4,18 miliardy USD (odhad: 4,26 miliardy USD, meziročně +0,6 %).

Z indexu S&P 500 však v úterý nejvíce zdražily cenné papíry módního domu Michael Kors (+17,27 %) poté, co společnost vykázala velmi dobré čtvrtletní finanční výsledky a zvýšila výhled celoročního zisku. Za poslední čtvrtletí minulého roku Michael Kors vykázal zisk 229,6 milionu USD neboli 1,11 USD na akcii (odhad společnosti: 0,83 až 0,85 USD na akcii, loni: 0,64 USD na akcii) při tržbách 1,01 miliardy USD (odhad společnosti: 845 až 855 milionů USD, meziročně +59 %). V prvním čtvrtletí letošního roku firma očekává zisk na akcii 0,63 až 0,65 USD (odhad trhu: 0,65 USD) a tržby 790 až 800 milionů dolarů (odhad trhu: 790 milionů dolarů). Celoroční výhled zisku pro rok 2014 společnost zvýšila na 3,07 až 3,09 USD na akcii (předchozí odhad: 2,77 až 2,81 USD na akcii) a odhad tržeb upravila na 3,18 až 3,19 miliardy USD (předchozí odhad: 2,9 až 3 miliardy USD).

Výrazně naopak oslabily akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (-10,56 %) poté, co firma zveřejnila finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku. Oznámila, že její prodeje ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 2 %, v devíti týdnech listopadu a prosince dokonce o 3,1 % meziročně. Trh však očekával růst prodejů o 4,1 %, a tak investory nakonec nepřesvědčilo ani to, že se jednalo o vůbec první růst prodejů od druhého čtvrtletí 2011.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní finanční výsledky farmaceutická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování +4,03 %). Firma za poslední kvartál minulého roku vykázala čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD, loni: 0,50 USD) při tržbách 3,12 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD, loni: 2,59 miliardy USD). Akcie Gilead Sciences v after-marketu posilovaly přibližně o půl procenta.

Dolar posílil k japonskému jenu, vůči euru stagnoval

Eurodolar v úterý zahajoval poblíž hladiny 1,352 a během celého dne se od této úrovně příliš nevzdálil. Kolem desáté hodiny dolar nepatrně oslaboval a obchodoval se za 1,3515 EUR/USD.

Investoři a analytici se nyní soustředí zejména na čtvrteční zasedání bankovní rady Evropské centrální banky. Očekává se, že by ECB mohla letos ještě více uvolnit svou měnovou politiku.

Vůči japonskému jenu americká měna zahajovala na 101,10 USD/JPY a s výjimkou krátkého dopoledního oslabení k 100,76 posilovala. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 101,66 JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně, severomořská ropa Brent nepatrně zlevňovala, severoamerická lehká ropa WTI naopak zdražovala. Trh nyní čeká na středeční oficiální údaje o vývoji zásob ropy v USA za minulý týden. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že data ukáží pokles zásob v Cushingu o více než milion barelů.

Severomořský Brent oslabovaly obavy z útlumu hospodářského růstu v USA a Číně, což jsou největší spotřebitelé ropy na světě. Podporu ale ropa čerpá z výpadků těžby v Severním moři a chladného počasí. Cena Brentu nakonec v úterý uzavřela na červené nule (-0,06 %) a kolem desáté hodiny se prodávala za 106 USD za barel.

Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přibližně o 60 centů na 97,35 USD za barel, a smazala tak více než polovinu pondělní ztráty.

Cena zlata v úterý klesla o dvě desetiny procenta na 1 254,70 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street a na evropských burzách, kolik vynese největší IPO historie a...
Musíte vědět
HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
včera v 23:00

HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných...
Jižní Korea Fúze a akvizice Česká republika
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na americko-čínská obchodní jednání

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování v mírném plusu, když investoři vyhlíželi zprávy týkající...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
včera v 20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
včera v 19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
včera v 19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
včera v 17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
včera v 17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
včera v 17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
včera v 17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
včera v 16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
včera v 16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
včera v 16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
včera v 16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
včera v 15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
včera v 14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod