Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně a zakončily den ztrátou. Investoři čekají na páteční makrodata
|

Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně a zakončily den ztrátou. Investoři čekají na páteční makrodata

Americké akcie v úvodu obchodování ztrácely po neuspokojivých datech ze soukromého sektoru, postupně však ztráty mazaly a seanci uzavřely kolem nuly. Výsledky oznámily například Twitter nebo Merck.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se obchodoval lehce nad nulou, v závěru však spadl do červených čísel a odepsal 5,01 bodu, tedy 0,03 %. S&P 500 na konci obchodování prohloubil ztrátu na 3,56 bodu (-0,20 %) a technologický Nasdaq klesl o půl procenta.

Americké akcie (5. února 2014)

Nejlépe si v indexu Dow ve středu vedly akcie společností Walt Disney, IBM a Visa, dolů index naopak stahovaly cenné papíry farmaceutické společnosti Pfizer, Chevronu a Intelu.

"Nevidím nic, co by přesvědčilo trh k pohybu jedním směrem. Vstřebáváme ztráty z posledních týdnů, v úterý trh korigoval nahoru, ve středu se spíše čekalo, jak se situace vyvine," uvedl Stephen Carl, akciový obchodník z Williams Capital Group.

Podle Leona Coopermana, předsedy hedgeového fondu Omega Advisors, je dosavadní pokles trhu zdravý a S&P 500 zakončí rok ziskem. Řekl to v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg. Připustil ale, že se S&P 500 může na konci roku pohybovat i níže, konkrétně udal rozmezí 1 600 až 2 000 bodů. Zásadní propad, recesi a podobně ale v žádném případě neočekává.

Bill Gross z Pimco uvedl, že byl býčí trh v posledních letech živen likviditou. Investoři by proto nyní, když levných peněz přibývá méně, měli být opatrnější. Růst americké ekonomiky podle něj nemusí být tak robustní, jak očekává Mezinárodní měnový fond.

Investoři po zklamání z reportu ADP o tvorbě pracovních míst v soukromé sféře vyhlížejí trochu s obavami páteční souhrnná data z amerického trhu práce. Očekává se, že ekonomika v lednu vytvořila 185 tisíc nových pracovních míst po nečekaně špatném výsledku v prosinci. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 6,7 %.

Po skončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Twitter, poprvé od vstupu na burzu. Twitter dosáhl v roce 2013 čisté ztráty 645 milionů USD. Po ohlášení výsledků se propadly akcie společnosti na newyorské burze až o 17 % kvůli tomu, že ve 4Q2013 mezikvartálně přibylo firmě jen 9 milionů uživatelů aktivních každý měsíc (na 241 milionů) a klesl počet zobrazených profilů (timelines). Oproti roku 2012 zdvojnásobila americká internetová společnost obrat na 665 milionů dolarů. V posledním čtvrtletí čistá ztráta dosáhla 511 milionů USD. Tržby přitom narostly meziročně o 116 % na 242,7 milionu USD (odhad: 217,82 milionu USD), očištěný zisk na akcii byl 2 centy, čekala se ztráta 2 centy.

Twitter - počet zobrazených "timelines" ve 4Q2013 klesl

Po trhu oznámila lepší než očekávané výsledky také společnost Walt Disney. Ta vydělala na akcii 1,04 USD při tržbách 12,31 miliardy USD, čekalo se 92 centů, respektive 12,3 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi přidávaly přes 3 %.

Společnost Green Mountain Coffee Roasters oznámila, že v ní 10% podíl za 1,25 miliardy USD koupila společnost Coca-Cola Company. Green Mountain vyrábí populární kávovar Keurig, největší výrobce nápojů jí má pomoci uvést letos v říjnu na trh stroj na studené nápoje. Akcie Green Mountain v after-marketu vylétly o 45 % výše, akcie Coca-Coly posílily o více než procento, zatímco konkurenční SodaStream International ztratila 3,6 %.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Benjamin Lawsky, vrchní newyorský finanční kontrolor, požádal více než tucet bank, včetně Goldman Sachs a Deutsche Bank, o dokumentaci související s jejich obchodními praktikami na měnových trzích. Vyžádal si také dokumentaci od Lloyds Bank, Royal Bank of Scotland, Credit Suisse a Standard Chartered. Agenturu Bloomberg o tom informoval zdroj, který si kvůli probíhajícímu vyšetřování nepřál být jmenován.
  • Aktivita v americkém sektoru služeb vzrostla více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 55,7 bodu a již třetí měsíc v řadě se nachází nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Produkce odvětví navíc narostla nejprudším tempem od září 2013. Kompozitní index vzrostl jen mírně na 56,2 bodu z 56,1 bodu v prosinci a zaznamenal rovněž třetí měsíc v řadě nad padesáti body.
  • USA: ISM index nákupních manažerů ve službách v lednu vzrostl na 54 bodů z prosincových 53 bodů (odhad: 53,7 bodu).
  • Ratingová agentura Moody's ve středu oznámila, že dosažení dluhového stropu ve Spojených státech není významnou hrozbou pro schopnost země dostát závazkům, a proto nepředstavuje riziko pro současnou známku AAA.
  • V soukromém sektoru USA v lednu vzniklo 175 tisíc nových pracovních míst. Očekávalo se, že soukromý sektor v lednu vytvoří 185 tisíc nových pracovních míst, podle agentury ADP jich však vzniklo o deset tisíc méně. V prosinci jich vytvořil 227 tisíc (revidováno z 238 tisíc).
  • Výsledky Ralph Lauren ve 3Q: Zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,51 USD), tržby: 2,02 miliardy USD (odhad: 2,01 miliardy USD). Akcie po silném startu nakonec odepsaly 3,5 %.
  • Výsledky Beam ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 739,5 milionu USD (odhad: 735,6 milionu USD).
  • Výsledky Merck ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,89 USD), tržby: 11,32 miliardy USD (odhad: 11,34 miliardy USD).
  • Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner v loňském čtvrtém čtvrtletí navzdory růstu tržeb meziročně klesl zhruba o desetinu na 983 milionů dolarů. Oznámila to ve středu firma, která vlastní téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova.
  • Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser uvedl, že očekává růst americké ekonomiky v letošním roce o 3 % a pokles míry nezaměstnanosti na 6,2 %. Nic tak podle něj nebrání omezování kvantitativního uvolňování. Jeho kolega z atlantské pobočky centrální banky Dennis Lockhart považuje vývoj akcií v posledních dnech za korekci, trh podle něj předběhl fundamenty.

Ropa mírně zdražovala, stejně jako zlato

Ceny ropy se v průběhu středečního obchodování zvyšovaly a severomořská ropa Brent se po třech dnech ztrát vrátila nad hranici 106 dolarů za barel. Trh podpořila silná poptávka po topném oleji ve Spojených státech, které zažívají mimořádně chladnou zimu.

Cena Brentu v 21.45 SEČ stoupla o 37 centů na 106,15 USD za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala asi deset centů na zhruba 97,30 USD.

Poptávka po naftě a topném oleji v USA vzrostla za poslední čtyři týdny do konce ledna o 13 %, uvedl vládní Úřad pro energetické informace. Zásoby těchto produktů minulý týden klesly o 2,4 milionu barelů, tedy více, než se čekalo. Zásoby ropy v USA sice vzrostly, avšak mnohem méně, než odhadovali analytici podle agentury Reuters.

Americkou ropu také podpořila zpráva, že Washington udělil licence na reexport zahraniční ropy z USA do Velké Británie a do Itálie. Tyto dodávky mohou přispět ke zmírnění přebytku ropy na americkém trhu.

V pondělí cena Brentu sestoupila na 105,40 USD a dostala se na minimum za téměř tři měsíce. Oslabovaly ji obavy z útlumu hospodářského růstu v USA a Číně, což jsou největší spotřebitelé ropy na světě.

Zemní plyn v USA ve středu zlevnil o 6 %, po rally z poloviny ledna investoři evidentně vybrali zisky.

Zlato ve středu zdražilo o zhruba 6 dolarů na 1 257,50 USD za trojskou unci. Dolar jen mírně oslaboval vůči euru o 0,1 %, vůči jenu oslaboval více, o 0,2 % na 101,44 USD/JPY.

Ekonomiky Francie a Itálie klesly ve čtvrtletí o 5,3 %
před hodinou

Ekonomiky Francie a Itálie klesly ve čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
před hodinou

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
včera v 16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti