Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly
|

Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly

Americké akcie do obchodního týdne vstoupily mírnými ztrátami a přibližně po hodině a půl obchodování odepisovaly hlavní indexy více než půl procenta. Investoři celý den zvažovali nečekaný únorový pokles čínského exportu, který se tamní úředníci snaží zdůvodnit volnem v souvislosti s oslavou nového lunárního roku. Nakonec se ale začaly množit nákupní objednávky a indexy se vrátily do blízkosti nuly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,21 % na 16 418,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,05 % na 1 877,17 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,04 % na 4 334,45 bodu. S výjimkou zdravotnictví ztrácely všechny hlavní sektory. Nejvíce oslabily tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a průmyslový sektor.

Americké akcie (10. března 2014)

"Spojené státy americké jsou pro Čínu z pohledu exportu největším trhem. Je tedy otázkou, jak se pondělní nepříznivé údaje z čínského vývozu promítnou do tržeb amerických maloobchodníků," říká Chris Gaffney ze společnosti EverBank. "Nesmíme ale zapomínat na to, že únorové údaje budou v USA negativně ovlivněny také nepříznivým počasím."

Hlavní pondělní události na americkém trhu

  • Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů. Akvizici, která se uskuteční formou výměny akcií, v pondělí oznámila Chiquita.
  • Kandidáti Carla Icahna se do předsednictva společnosti eBay nedostanou. Firma je odmítla.
  • Tržby řetězce restaurací McDonald's ve Spojených státech v únoru klesly o 1,4 %, čekal se přitom jen 0,6% pokles. Snižují se tak již čtvrtý měsíc v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za více než deset let. Naopak v Evropě tržby o 0,6 % vzrostly. Celkově tržby firmy klesly o 0,3 %.
  • Bílý dům předpokládá, že americká ekonomika letos zrychlí růst na 3,3 % z loňských 1,9 %. Vyplývá to ze zprávy ekonomický poradců prezidenta Baracka Obamy pro Kongres. Napřesrok by měl růst dosáhnout 3,4 %. Zpráva upozorňuje, že řada faktorů brzdících hospodářský růst polevila, nebo dokonce zcela zmizela.
  • Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.
Morgan Stanley: Dluhopisový trh čekají potíže
Podle Matthewa Hornbacha, stratéga z Morgan Stanley, s teplým počasím přijdou příznivější makrodata a bude zjevné, že předchozí slabé ekonomické údaje způsobila drsná zima. Lidé se pak začnou zbavovat dluhopisů.

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zlevnily akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), technologického gigantu IBM (-0,69 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,60 %). O více než půl procenta naopak vzrostly ceny akcií ropného podniku ExxonMobil (+0,54 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,62 %), energetické společnosti Chevron (+0,66 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+0,81 %).

Výrazně na NYSE zdražily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands (+10,70 %), který oznámil, že za zhruba 526 milionů USD koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, který se bude jmenovat ChiquitaFyffes. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií, po dokončení transakce budou současní akcionáři Chiquity vlastnit v nové firmě podíl 50,7 % a akcionáři irské firmy zbývajících 49,3 %, napsala agentura Reuters.

Vzrostla také cena akcií chemičky FMC (+6,72 %), která v pondělí oznámila, že se na začátku příštího roku rozdělí do dvou samostatných podniků. Jedna z nově vzniklých společností se podle vyjádření FMC bude nadále věnovat zemědělskému trhu a oblasti zdravotnictví a výživy, druhá se pak zaměří na nerostný byznys.

Na cenné papíry biofarmaceutické firmy Alexion Pharmaceuticals (+7,11 %) investoři seslali sérii nákupních příkazů poté, co společnost zlepšila výhled svého hospodaření v letošním roce. Alexion očekává, že za celý rok 2014 dosáhne zisku 4,37 až 4,47 USD na akcii (předchozí odhad: 3,70 až 3,80 USD na akcii, odhad trhu: 3,89 USD na akcii). Očekávání tržeb společnost zvýšila na 2,15 až 2,17 miliardy USD z 2,00 až 2,02 miliardy USD (odhad trhu: 2,03 miliardy USD).

Dařilo se i cenným papírům sociální sítě Facebook (+3,19 %), jimž analytik Eric Sheridan z UBS zvýšil cílovou cenu na 90 USD z 72 USD. "Domníváme se, že akcie Facebooku jsou vzhledem k času, který na něm uživatelé pravidelně tráví, výrazně podhodnocené," napsal Sheridan v poznámce klientům.

Akcie výrobce palivových článků Plug Power (+24,67 %) zdražily o více než 25 % a navázaly na 77% zisky z minulého týdne. Společnost se vysoké přízni investorů těší již od minulého měsíce, kdy oznámila, že uzavřela dohodu o zajištění technologie palivových článků pro šest distribučních center maloobchodního řetězce Wal-Mart. Výrazně v pondělí vzrostla také cena akcií firmy Ballard Power Systems (+30,30 %), která společnosti Plug Power dodává komponenty na výrobu palivových článků, a podniku FuelCell Energy (+11,33 %), jenž od amerického ministerstva energetiky získal 2,8 milionu USD na pokračování vývoje elektrárny s palivovými články, která by byla schopna firmám zajišťovat dodávky vodíku, elektřiny a tepla. Fuel Cell Energy tuto elektrárnu "nové generace" vyvíjí v americkém Connecticutu.

Zlevnily naopak akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), který oznámil, že na části svých letadlech Boeing 787 Dreamliner objevil vlásečnicové praskliny, což negativně ovlivní některé dodávky strojů. Praskliny Boeing označil za "výrobní vadu".

Nedařilo se ani cenným papírům těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (-3,75 %). Investoři se v pondělí od titulů ze sektoru základních materiálů hromadně odkláněli po slabých čínských makrodatech, podle kterých se v únoru čínský export propadl o 18,1 %.

Dolar v úvodu týdne mírně posílil vůči euru i jenu

Dolar se v pondělí na devizových trzích pohyboval bez větších změn. Investoři mimo jiné očekávají, že americký trh práce po mírně povzbudivé zprávě z minulého týdne zrychlí tempo růstu.

V pátek euro k dolaru vystoupilo na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku 1,3915 EUR/USD, neboť Evropská centrální banka přechodně utlumila očekávání, že učiní další kroky na podporu růstu v eurozóně. Po víkendu eurodolar zahajoval nad hladinou 1,388 a krátce po uzavření amerických burz dolar vůči jednotné evropské měně mírně posiloval na 1,387 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu americká měna nepatrně posílila z 103,10 USD/JPY na 103,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy v pondělí po překvapivém poklesu čínského exportu klesly. "Viděli jsme určité neuspokojivé údaje z Číny. Já si ale myslím, že jsou lidé kvůli těmto číslům až příliš pesimističtí," poznamenal obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache. "Pokles cen ropy bude pouze omezený," citovala jej agentura Reuters.

Cena severomořské ropy Brent v pondělí klesla přibližně o 0,75 % na 107,99 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila téměř o dolar a půl na 101,09 USD za barel.

I zlato na začátku týdne mírně zlevnilo. Trojská unce žlutého kovu se krátce po desáté hodině prodávala za 1 340,25 USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
11:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo