Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly
|

Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly

Americké akcie do obchodního týdne vstoupily mírnými ztrátami a přibližně po hodině a půl obchodování odepisovaly hlavní indexy více než půl procenta. Investoři celý den zvažovali nečekaný únorový pokles čínského exportu, který se tamní úředníci snaží zdůvodnit volnem v souvislosti s oslavou nového lunárního roku. Nakonec se ale začaly množit nákupní objednávky a indexy se vrátily do blízkosti nuly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,21 % na 16 418,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,05 % na 1 877,17 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,04 % na 4 334,45 bodu. S výjimkou zdravotnictví ztrácely všechny hlavní sektory. Nejvíce oslabily tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a průmyslový sektor.

Americké akcie (10. března 2014)

"Spojené státy americké jsou pro Čínu z pohledu exportu největším trhem. Je tedy otázkou, jak se pondělní nepříznivé údaje z čínského vývozu promítnou do tržeb amerických maloobchodníků," říká Chris Gaffney ze společnosti EverBank. "Nesmíme ale zapomínat na to, že únorové údaje budou v USA negativně ovlivněny také nepříznivým počasím."

Hlavní pondělní události na americkém trhu

  • Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů. Akvizici, která se uskuteční formou výměny akcií, v pondělí oznámila Chiquita.
  • Kandidáti Carla Icahna se do předsednictva společnosti eBay nedostanou. Firma je odmítla.
  • Tržby řetězce restaurací McDonald's ve Spojených státech v únoru klesly o 1,4 %, čekal se přitom jen 0,6% pokles. Snižují se tak již čtvrtý měsíc v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za více než deset let. Naopak v Evropě tržby o 0,6 % vzrostly. Celkově tržby firmy klesly o 0,3 %.
  • Bílý dům předpokládá, že americká ekonomika letos zrychlí růst na 3,3 % z loňských 1,9 %. Vyplývá to ze zprávy ekonomický poradců prezidenta Baracka Obamy pro Kongres. Napřesrok by měl růst dosáhnout 3,4 %. Zpráva upozorňuje, že řada faktorů brzdících hospodářský růst polevila, nebo dokonce zcela zmizela.
  • Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.
Morgan Stanley: Dluhopisový trh čekají potíže
Podle Matthewa Hornbacha, stratéga z Morgan Stanley, s teplým počasím přijdou příznivější makrodata a bude zjevné, že předchozí slabé ekonomické údaje způsobila drsná zima. Lidé se pak začnou zbavovat dluhopisů.

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zlevnily akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), technologického gigantu IBM (-0,69 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,60 %). O více než půl procenta naopak vzrostly ceny akcií ropného podniku ExxonMobil (+0,54 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,62 %), energetické společnosti Chevron (+0,66 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+0,81 %).

Výrazně na NYSE zdražily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands (+10,70 %), který oznámil, že za zhruba 526 milionů USD koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, který se bude jmenovat ChiquitaFyffes. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií, po dokončení transakce budou současní akcionáři Chiquity vlastnit v nové firmě podíl 50,7 % a akcionáři irské firmy zbývajících 49,3 %, napsala agentura Reuters.

Vzrostla také cena akcií chemičky FMC (+6,72 %), která v pondělí oznámila, že se na začátku příštího roku rozdělí do dvou samostatných podniků. Jedna z nově vzniklých společností se podle vyjádření FMC bude nadále věnovat zemědělskému trhu a oblasti zdravotnictví a výživy, druhá se pak zaměří na nerostný byznys.

Na cenné papíry biofarmaceutické firmy Alexion Pharmaceuticals (+7,11 %) investoři seslali sérii nákupních příkazů poté, co společnost zlepšila výhled svého hospodaření v letošním roce. Alexion očekává, že za celý rok 2014 dosáhne zisku 4,37 až 4,47 USD na akcii (předchozí odhad: 3,70 až 3,80 USD na akcii, odhad trhu: 3,89 USD na akcii). Očekávání tržeb společnost zvýšila na 2,15 až 2,17 miliardy USD z 2,00 až 2,02 miliardy USD (odhad trhu: 2,03 miliardy USD).

Dařilo se i cenným papírům sociální sítě Facebook (+3,19 %), jimž analytik Eric Sheridan z UBS zvýšil cílovou cenu na 90 USD z 72 USD. "Domníváme se, že akcie Facebooku jsou vzhledem k času, který na něm uživatelé pravidelně tráví, výrazně podhodnocené," napsal Sheridan v poznámce klientům.

Akcie výrobce palivových článků Plug Power (+24,67 %) zdražily o více než 25 % a navázaly na 77% zisky z minulého týdne. Společnost se vysoké přízni investorů těší již od minulého měsíce, kdy oznámila, že uzavřela dohodu o zajištění technologie palivových článků pro šest distribučních center maloobchodního řetězce Wal-Mart. Výrazně v pondělí vzrostla také cena akcií firmy Ballard Power Systems (+30,30 %), která společnosti Plug Power dodává komponenty na výrobu palivových článků, a podniku FuelCell Energy (+11,33 %), jenž od amerického ministerstva energetiky získal 2,8 milionu USD na pokračování vývoje elektrárny s palivovými články, která by byla schopna firmám zajišťovat dodávky vodíku, elektřiny a tepla. Fuel Cell Energy tuto elektrárnu "nové generace" vyvíjí v americkém Connecticutu.

Zlevnily naopak akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), který oznámil, že na části svých letadlech Boeing 787 Dreamliner objevil vlásečnicové praskliny, což negativně ovlivní některé dodávky strojů. Praskliny Boeing označil za "výrobní vadu".

Nedařilo se ani cenným papírům těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (-3,75 %). Investoři se v pondělí od titulů ze sektoru základních materiálů hromadně odkláněli po slabých čínských makrodatech, podle kterých se v únoru čínský export propadl o 18,1 %.

Dolar v úvodu týdne mírně posílil vůči euru i jenu

Dolar se v pondělí na devizových trzích pohyboval bez větších změn. Investoři mimo jiné očekávají, že americký trh práce po mírně povzbudivé zprávě z minulého týdne zrychlí tempo růstu.

V pátek euro k dolaru vystoupilo na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku 1,3915 EUR/USD, neboť Evropská centrální banka přechodně utlumila očekávání, že učiní další kroky na podporu růstu v eurozóně. Po víkendu eurodolar zahajoval nad hladinou 1,388 a krátce po uzavření amerických burz dolar vůči jednotné evropské měně mírně posiloval na 1,387 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu americká měna nepatrně posílila z 103,10 USD/JPY na 103,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy v pondělí po překvapivém poklesu čínského exportu klesly. "Viděli jsme určité neuspokojivé údaje z Číny. Já si ale myslím, že jsou lidé kvůli těmto číslům až příliš pesimističtí," poznamenal obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache. "Pokles cen ropy bude pouze omezený," citovala jej agentura Reuters.

Cena severomořské ropy Brent v pondělí klesla přibližně o 0,75 % na 107,99 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila téměř o dolar a půl na 101,09 USD za barel.

I zlato na začátku týdne mírně zlevnilo. Trojská unce žlutého kovu se krátce po desáté hodině prodávala za 1 340,25 USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Schodek rozpočtu stoupl na 157 mld., dosud nejhorší výsledek
14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 mld., dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
včera v 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka
včera v 15:56

Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka

Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v květnu mírně zpomalil, brzdí ho slabá globální poptávka. Vyplývá...
Čína Průmysl Asijská ekonomika
Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence
včera v 14:49

Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence

Americká technologická společnost Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem...
Microsoft Média Zpravodajství
Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil
včera v 14:16

Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Reálný růst průměrné mzdy, tedy po zohlednění inflace, v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru i poměrně...
Česká ekonomika Česká republika Platy a osobní ohodnocení
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v…
30. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Soukromníci ve vesmíru vs. rabování v obchodech a rekordní nezaměstnanost vs. akciová rally. Jak to dopadne?

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
30. 5. 2020 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
30. 5. 2020 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
30. 5. 2020 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA