Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly
|

Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly

Americké akcie do obchodního týdne vstoupily mírnými ztrátami a přibližně po hodině a půl obchodování odepisovaly hlavní indexy více než půl procenta. Investoři celý den zvažovali nečekaný únorový pokles čínského exportu, který se tamní úředníci snaží zdůvodnit volnem v souvislosti s oslavou nového lunárního roku. Nakonec se ale začaly množit nákupní objednávky a indexy se vrátily do blízkosti nuly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,21 % na 16 418,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,05 % na 1 877,17 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,04 % na 4 334,45 bodu. S výjimkou zdravotnictví ztrácely všechny hlavní sektory. Nejvíce oslabily tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a průmyslový sektor.

Americké akcie (10. března 2014)

"Spojené státy americké jsou pro Čínu z pohledu exportu největším trhem. Je tedy otázkou, jak se pondělní nepříznivé údaje z čínského vývozu promítnou do tržeb amerických maloobchodníků," říká Chris Gaffney ze společnosti EverBank. "Nesmíme ale zapomínat na to, že únorové údaje budou v USA negativně ovlivněny také nepříznivým počasím."

Hlavní pondělní události na americkém trhu

  • Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů. Akvizici, která se uskuteční formou výměny akcií, v pondělí oznámila Chiquita.
  • Kandidáti Carla Icahna se do předsednictva společnosti eBay nedostanou. Firma je odmítla.
  • Tržby řetězce restaurací McDonald's ve Spojených státech v únoru klesly o 1,4 %, čekal se přitom jen 0,6% pokles. Snižují se tak již čtvrtý měsíc v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za více než deset let. Naopak v Evropě tržby o 0,6 % vzrostly. Celkově tržby firmy klesly o 0,3 %.
  • Bílý dům předpokládá, že americká ekonomika letos zrychlí růst na 3,3 % z loňských 1,9 %. Vyplývá to ze zprávy ekonomický poradců prezidenta Baracka Obamy pro Kongres. Napřesrok by měl růst dosáhnout 3,4 %. Zpráva upozorňuje, že řada faktorů brzdících hospodářský růst polevila, nebo dokonce zcela zmizela.
  • Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.
Morgan Stanley: Dluhopisový trh čekají potíže
Podle Matthewa Hornbacha, stratéga z Morgan Stanley, s teplým počasím přijdou příznivější makrodata a bude zjevné, že předchozí slabé ekonomické údaje způsobila drsná zima. Lidé se pak začnou zbavovat dluhopisů.

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zlevnily akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), technologického gigantu IBM (-0,69 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,60 %). O více než půl procenta naopak vzrostly ceny akcií ropného podniku ExxonMobil (+0,54 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,62 %), energetické společnosti Chevron (+0,66 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+0,81 %).

Výrazně na NYSE zdražily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands (+10,70 %), který oznámil, že za zhruba 526 milionů USD koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, který se bude jmenovat ChiquitaFyffes. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií, po dokončení transakce budou současní akcionáři Chiquity vlastnit v nové firmě podíl 50,7 % a akcionáři irské firmy zbývajících 49,3 %, napsala agentura Reuters.

Vzrostla také cena akcií chemičky FMC (+6,72 %), která v pondělí oznámila, že se na začátku příštího roku rozdělí do dvou samostatných podniků. Jedna z nově vzniklých společností se podle vyjádření FMC bude nadále věnovat zemědělskému trhu a oblasti zdravotnictví a výživy, druhá se pak zaměří na nerostný byznys.

Na cenné papíry biofarmaceutické firmy Alexion Pharmaceuticals (+7,11 %) investoři seslali sérii nákupních příkazů poté, co společnost zlepšila výhled svého hospodaření v letošním roce. Alexion očekává, že za celý rok 2014 dosáhne zisku 4,37 až 4,47 USD na akcii (předchozí odhad: 3,70 až 3,80 USD na akcii, odhad trhu: 3,89 USD na akcii). Očekávání tržeb společnost zvýšila na 2,15 až 2,17 miliardy USD z 2,00 až 2,02 miliardy USD (odhad trhu: 2,03 miliardy USD).

Dařilo se i cenným papírům sociální sítě Facebook (+3,19 %), jimž analytik Eric Sheridan z UBS zvýšil cílovou cenu na 90 USD z 72 USD. "Domníváme se, že akcie Facebooku jsou vzhledem k času, který na něm uživatelé pravidelně tráví, výrazně podhodnocené," napsal Sheridan v poznámce klientům.

Akcie výrobce palivových článků Plug Power (+24,67 %) zdražily o více než 25 % a navázaly na 77% zisky z minulého týdne. Společnost se vysoké přízni investorů těší již od minulého měsíce, kdy oznámila, že uzavřela dohodu o zajištění technologie palivových článků pro šest distribučních center maloobchodního řetězce Wal-Mart. Výrazně v pondělí vzrostla také cena akcií firmy Ballard Power Systems (+30,30 %), která společnosti Plug Power dodává komponenty na výrobu palivových článků, a podniku FuelCell Energy (+11,33 %), jenž od amerického ministerstva energetiky získal 2,8 milionu USD na pokračování vývoje elektrárny s palivovými články, která by byla schopna firmám zajišťovat dodávky vodíku, elektřiny a tepla. Fuel Cell Energy tuto elektrárnu "nové generace" vyvíjí v americkém Connecticutu.

Zlevnily naopak akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), který oznámil, že na části svých letadlech Boeing 787 Dreamliner objevil vlásečnicové praskliny, což negativně ovlivní některé dodávky strojů. Praskliny Boeing označil za "výrobní vadu".

Nedařilo se ani cenným papírům těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (-3,75 %). Investoři se v pondělí od titulů ze sektoru základních materiálů hromadně odkláněli po slabých čínských makrodatech, podle kterých se v únoru čínský export propadl o 18,1 %.

Dolar v úvodu týdne mírně posílil vůči euru i jenu

Dolar se v pondělí na devizových trzích pohyboval bez větších změn. Investoři mimo jiné očekávají, že americký trh práce po mírně povzbudivé zprávě z minulého týdne zrychlí tempo růstu.

V pátek euro k dolaru vystoupilo na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku 1,3915 EUR/USD, neboť Evropská centrální banka přechodně utlumila očekávání, že učiní další kroky na podporu růstu v eurozóně. Po víkendu eurodolar zahajoval nad hladinou 1,388 a krátce po uzavření amerických burz dolar vůči jednotné evropské měně mírně posiloval na 1,387 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu americká měna nepatrně posílila z 103,10 USD/JPY na 103,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy v pondělí po překvapivém poklesu čínského exportu klesly. "Viděli jsme určité neuspokojivé údaje z Číny. Já si ale myslím, že jsou lidé kvůli těmto číslům až příliš pesimističtí," poznamenal obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache. "Pokles cen ropy bude pouze omezený," citovala jej agentura Reuters.

Cena severomořské ropy Brent v pondělí klesla přibližně o 0,75 % na 107,99 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila téměř o dolar a půl na 101,09 USD za barel.

I zlato na začátku týdne mírně zlevnilo. Trojská unce žlutého kovu se krátce po desáté hodině prodávala za 1 340,25 USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu…
před 12 minutami

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, zpomalil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v květnu dařilo méně než v předchozím měsíci. Index nákupních manažerů podle...
Německo Indexy nákupních manažerů (PMI)
Slovensko je ve hře o získání investice automobilky, řekl ministr
Slovensko je ve hře o získání investice automobilky, řekl ministr
před 42 minutami

Slovensko je ve hře o získání investice automobilky, řekl ministr

Slovensko se dostalo do finále rozhodování nejmenované automobilky o umístění její plánované investice. Podle listu...
Slovensko Auta Investice
PKN Orlen chce zbývající podíl v Unipetrolu, nabídne 380 Kč za akcii
PKN Orlen chce zbývající podíl v Unipetrolu, nabídne 380 Kč za akcii
před hodinou

PKN Orlen chce zbývající podíl v Unipetrolu, nabídne 380 Kč za akcii

Polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií českého...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Pojišťovnické skupině VIG v prvním čtvrtletí vzrostlo hrubé…
Pojišťovnické skupině VIG v prvním čtvrtletí vzrostlo hrubé…
před hodinou

Pojišťovnické skupině VIG v prvním čtvrtletí vzrostlo hrubé předepsané pojistné i čistý zisk

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za letošní první čtvrtletí vykázala čistý zisk 75,5 milionu eur při...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Akcie ČR
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o vztazích s Čínou

Akcie ve Spojených státech oslabily v čele s energetickými a průmyslovými společnostmi. K propadu přispěla nejistota...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
včera v 21:46

Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro přijetí eura

Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro přijetí jednotné evropské měny....
Bulharsko Evropská unie Eurozóna
Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu
včera v 19:59

Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu

Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů. Vyplývá to z...
Fúze a akvizice
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
včera v 19:42

Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord

Americké banky v prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný čistý zisk o 27,5 procenta na rekordních 56 miliard USD. K...
Americké banky Banky Výsledková sezóna
Majoritní akcionář Pegasu Nonwovens převezme americké a čínské…
Majoritní akcionář Pegasu Nonwovens převezme americké a čínské…
včera v 19:29

Majoritní akcionář Pegasu Nonwovens převezme americké a čínské aktivity výrobce netkaných textilií First Quality Nonwovens

Investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra se dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First...
Fúze a akvizice Pegas Nonwovens Akcie ČR
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
včera v 19:01

Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo bránil zneužívání

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením europarlamentu omluvil za...
Mark Zuckerberg Americké akcie Internet
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
včera v 18:31

Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO

Evropský výrobce letadel Airbus již učinil opatření, která mají zajistit, že výroba jeho letadel A350 a A380 bude v...
Airbus (EADS) Doprava Evropské akcie
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
včera v 17:33

Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby

Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach,...
Itálie Politika
Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost
včera v 17:17

Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu...
Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (22. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, když index PX vzrostl o 0,1 % na 1 103,29 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
včera v 16:18

Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur

Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v...
Ford Auta Americké akcie