Americké akcie ve čtvrtek navzdory příznivým makrodatům oslabily
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory příznivým makrodatům oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahájily v plusu a index S&P 500 se v jednu chvíli pohyboval necelé čtyři body pod svým historickým maximem. Mezi investory však rychle převážila prodejní nálada a hlavní akciové indexy se přibližně po hodině propadly pod nulu. Lepší než očekávaná americká makordata tak investoři na úkor slabých čísel z čínské ekonomiky přešli takřka bez povšimnutí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,41 % na 16 108,89 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,17 % na 1 846,34 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,46 % na 4 260,42 bodu. Nejvíce odepisovaly technologické tituly, sektor zdravotnictví, průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Z deseti hlavních odvětví posílil pouze sektor služeb.

Americké akcie (13. března 2014)

"Prakticky od začátku března se americké trhy nacházejí v jistém druhu informačního vakua," poznamenal Dan Greenhouse, hlavní stratég pro globální trhy společnosti BTIG. "Osobně se proto domnívám, že se na burzy aktivita vrátí až s příchodem nové výsledkové sezóny."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnily všechny tituly. Největší výprodeje zasáhly akcie farmaceutické společnosti Pfizer (-2,69 %), technologického podniku United Technologies (-2,52 %) a provozovatele platebních karet American Express (-2,38 %). Pouze nepatrně zlevnily cenné papíry výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,06 %) a mobilního operátora AT&T (-0,09 %).

Cena akcií maloobchodního prodejce kuchyňského vybavení a spotřebičů Williams-Sonoma (+9,78 %) vystřelila poté, co společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 133,8 milionu USD neboli 1,38 USD na akcii při tržbách 1,41 miliardy USD. Analytici očekávali zisk na akcii 1,35 USD. Firma dále uvedla, že zvýší vyplácenou dividendu o dva centy na 0,33 USD na akcii. Rozhodným dnem pro vyplacení dividendy je 25. duben.

Po kvartálních finančních výsledcích zdražily také cenné papíry výrobce palivových článků Plug Power (+17,65 %). Společnost ve čtvrtek sice oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 28,9 milionu USD neboli 0,28 USD na akcii, zároveň ale uvedla, že pro letošní rok aktuálně eviduje objednávky v souhrnném objemu 60 milionů USD. Po očištění o jednorázové položky firma ve čtvrtém čtvrtletí prodělala v souladu s odhady 0,08 USD na akcii. Tržby Plug Power vzrostly ve 4Q2013 meziročně z 5,9 milionu USD na 8 milionů USD (odhad: 7,4 milionu USD).

Zdražily také cenné papíry telekomunikační společnosti Frontier Communications (+2,70 %), která již minulý měsíc zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky.

Dařilo se i výrobci koblih Krispy Kreme Doughnuts (+1,16 %), jehož akcie zdražily poté, co společnost uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku ztrojnásobila zisk na 14,8 milionu USD neboli 0,21 USD na akcii z 4,78 milionu USD neboli 0,07 USD na akcii v stejném období v předešlém roce. Tržby společnosti nicméně klesly ze 118,1 milionu USD na 112,8 milionu USD. Firma dále uvedla, že ve fiskálním roce 2015 očekává upravený zisk na akcii 0,73 až 0,79 USD (odhad trhu: 0,76 USD na akcii), a oznámila, že navyšuje objem programu zpětného odkupu akcií z 50 milionů dolarů na 80 milionů dolarů.

Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce potravinových doplňků Herbalife (-5,38 %), jejichž cena klesla v reakci na zprávu, že je společnost vyšetřována americkou Federální obchodní komisí (FTC). Akcie firmy jsou již delší dobu předmětem ostrých sporů mezi manažery hedgeových fondů, kteří proti sobě sázejí na růst i pokles jejich ceny. Začátek těchto sporů spadá do roku 2012, kdy na výrazný pokles začal spekulovat aktivistický investor Bill Ackman z fondu Pershing Capital Management.

Zlevnily i cenné papíry poskytovatele cloudových služeb Salesforce.com (-4,00 %), který začátkem března oznámil plán na otevření tří nových evropských datových center. První z nich společnost plánuje zprovoznit již v srpnu ve Velké Británii, komerční fungování zbylých dvou provozů hodlá odstartovat v roce 2015 v Německu a ve Francii. Akcie Salesforce.com se nicméně již od konce února, kdy společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku prohloubila ztrátu na 116,62 milionu USD z 20,84 milionu USD ve stejném období v předešlém roce, nacházejí pod prodejním tlakem.

Euro k dolaru během dne vystoupilo nejvýše za dva a půl roku

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích ztrácel vůči euru, které se přibližně v polovině obchodní seance vyšplhalo dokonce na nejvyšší úroveň za zhruba dva a půl roku. Jednotná evropská měna dále těží z nedávného rozhodnutí Evropské centrální banky nepřikročit k dalšímu uvolňování měnové politiky. Eurodolar zahajoval na hladině 1,390 a své intradenní maximum stanovil až nad 1,396. Odpoledne ale iniciativu převzala americká měna, která nakonec krátce po desáté hodině vůči euru mírně posilovala na 1,386 EUR/USD.

K japonskému jenu se dolar dopoledne prodával za 102,80 USD/JPY, odpoledne však začal ztrácet a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,61 JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Severomořský Brent zlevňoval, zatímco severoamerická lehká ropa WTI zdražovala.

Barel ropy Brent se v úvodu obchodování prodával za 108,35 USD. Během dne však Brent v reakci na zprávu, že tempo růstu průmyslové výroby v Číně za první dva měsíce roku zpomalilo na nejnižší úroveň za poledních pět let, začal zlevňovat a kolem desáté hodiny se prodával za 107,42 USD za barel. Trh s ropou nadále ovlivňují také napětí mezi Ruskem a západními velmocemi kvůli Ukrajině a související obavy z možného narušení dodávek.

Severoamerická lehká ropa WTI naopak během dne zdražila přibližně o 0,15 % na 98,27 USD za barel. Ve středu se přitom cena ropy WTI kvůli nečekanému plánu americké vlády uvolnit zkušebně část strategických rezerv ropy propadla o více než dva dolary.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přibližně o čtyři a půl dolaru na 1 371,65 USD za trojskou unci. Cena žlutého kovu se tak aktuálně pohybuje nejvýše od začátku září 2013.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
za 7 minut

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
před hodinou

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy