Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst
|

Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst

Americké akciové trhy zahajovaly čtvrteční obchodní seanci s mírnými ztrátami. Nadějné regionální údaje z průmyslu a příznivá dílčí zpráva z amerického trhu práce je však krátce po zahájení obchodování vynesly do zelených čísel. Wall Street nicméně v rychlejším růstu bránila nejistota ohledně vyhlídek zvyšování úrokových sazeb, kterou na trhy přineslo středeční vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta ve středu oznámila, že Fed omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,67 % na 16 331,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,60 % na 1 872,01 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,27 % na 4 319,29 bodu. Nejvíce posílily finanční tituly, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologický sektor. Oslabily naopak sektory zdravotnictví a služeb.

Americké akcie (20. března 2014)

"Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."

Americká centrální banka ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl, že míra nezaměstnanosti, která byla dosud klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není, a naznačil, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. března vzrostl o 5 tisíc na 320 tisíc, čekal se větší růst na 322 tisíc. Předchozí data byla revidována na 315 tisíc z 324 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. března vzrostl na 2,889 milionu, čekalo se 2,88 milionu po předchozích 2,848 milionu (revidováno z 2,855 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 327 tisíc z 330 500.
  • Index aktivity filadelfského Fedu v březnu nečekaně roste na 9 bodů z únorových -6,3 bodu, čekal se růst na 3,2 bodu.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru mírně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 4,60 milionu v souladu s odhady. Prodeje tak klesly na nejnižší hladinu od července 2012, což by mohlo ukazovat na zpomalení oživení v realitním sektoru. Mediánová cena domu v únoru meziročně vyskočila o 9,1 % na 189 tisíc dolarů.
  • Index předstihových ukazatelů ve Spojených státech v únoru vzrostl více, než se čekalo, což naznačuje, že se ekonomika zasažená tvrdou zimou začíná vzpamatovávat. Index vyskočil o 0,5 % z lednových +0,1 % (revidováno z +0,3 %), ačkoli se očekával jen 0,2% růst.
  • Fed: Americké banky jsou na tom podle zátěžových testů lépe než v roce 2008.
  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.
  • Americká společnost Hewlett-Packard uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem a v červnu hodlá zveřejnit podrobnější plány. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výrobce výpočetní techniky HP tvrdí, že vyřešil řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.
  • Výsledky Nike v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,15 %, v after-marketu posilovaly o více než dvě procenta.
  • Po závěru obchodování výrobce bezpečnostního softwaru Symantec oznámil, že s okamžitou platností odchází dosavadní ředitel firmy Steve Bennett. Nahradí ho člen představenstva Michael Brown. Firma také zopakovala svůj výhled na výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí (zisk na akcii 40 až 42 centů a tržby 1,62 až 1,66 miliardy USD). Akcie Symantec v after-marketu ztratily až 10 % a byly velice volatilní.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie telefonního operátora AT&T (+3,43 %), investiční banky JPMorgan Chase (+3,10 %) a softwarové společnosti Microsoft (+2,70 %). Oslabily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-0,89 %), farmaceutické společnosti Merck (-0,71 %) nebo výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,58 %).

Z indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce solárních panelů First Solar (+1,56 %), které se od analytiků z Credit Suisse dočkaly zvýšení cílové ceny na 70 USD z 33 USD. Více než procento přidaly také cenné papíry firmy Humana (+1,56 %), na jejíž akcie zvýšili cílovou cenu pro změnu analytici z JPMorgan Chase. Banka odhaduje, že se v 12měsíčním horizontu budou akcie Humany prodávat za 150 USD (předchozí cílová cena: 120 USD).

Posilovaly také akcie samotné JPMorgan Chase (+3,10 %). Americká centrální banka ve čtvrtek po závěru obchodování zveřejnila výsledky zátěžových testů amerických bank, podle kterých jsou na tom finanční ústavy lépe než v roce 2008.

Hewlett-Packard (-0,44 %) podle agentury Reuters uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem. Výrobce výpočetní techniky tvrdí, že se mu podařilo vyřešit řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.

Zlevnily cenné papíry výrobce módních doplňků Guess (-3,41 %), který očekává, že bude v prvním čtvrtletí hospodařit se ztrátou 0,09 USD až ziskem 0,05 USD na akcii při tržbách 520 až 535 milionů USD. Celoroční zisk společnost odhaduje na 1,4 až 1,6 USD na akcii, tržby vidí v rozpětí 2,53 až 2,58 miliardy USD. Očekávání firmy se tak rozchází s odhadem trhu, který hovoří o čtvrtletním zisku 0,11 USD na akcii při tržbách 546,3 milionu USD a celoročním zisku 2 USD na akcii při tržbách 2,6 miliardy USD. Ve středu po závěru trhů firma oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí jejího fiskálního roku klesl zisk na 0,82 USD na akcii z 0,85 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce při poklesu tržeb na 768,4 milionu USD z 815,1 milionu USD.

Nedařilo se ani akciím výrobce 3D tiskáren ExOne (-9,94 %), který ve středu po skončení obchodování oznámil, že se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku propadl do ztráty 3,2 milionu USD neboli 0,22 USD na akcii. Tržby firmy klesly od října do prosince minulého roku meziročně o 16 % na 10,7 milionu USD.

Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (v řádném obchodování +0,15 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 685 milionů USD neboli 0,76 USD na akcii (odhad: 0,72 USD na akcii). Ve stejném období v předchozím roce firma vykázala zisk 662 milionů USD neboli 0,73 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 13 % na 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Firma dále oznámila, že pro následujících pět měsíců registruje 12% nárůst objednávek. Současně ale varovala, že si v tomto čtvrtletí velkou daň na jejím zisku vybere oslabení měn na klíčových rozvíjejících se trzích. Nike se připravuje na červnový začátek fotbalového mistrovství světa v Brazílii, přišel s novými výrobky a masivně investoval do marketingu. Tržby mu stouply ve všech zeměpisných oblastech, včetně Číny, kde se kvůli tvrdé konkurenci v minulosti potýkal s problémy. Výrazný nárůst v příjmech zaznamenal i v západní Evropě, kde soupeří s německou společností Adidas. Akcie Nike v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než dvě procenta.

Nike - hospodářské výsledky v 3QFY2014

Dolar po středečním vystoupení šéfky Fedu posiloval

Dolar ve čtvrtek po středečním vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové posiloval k většině měn. Yellenová trhy překvapila, když naznačila, že by Fed mohl zvýšit úrokové sazby dříve, než teď čekají analytici.

Dolar se v úvodu čtvrtečního obchodování prodával za 1,382 EUR/USD. Během prvních hodin americká měna oslabila nad 1,384 EUR/USD, poté ale začala posilovat a kolem desáté hodiny se obchodovala poblíž 1,378 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar vyvíjel nejednotně. Zahajoval poblíž 102,45 USD/JPY a během většiny dne se pohyboval v pásmu 102,20 až 102,50 USD/JPY. Krátce po uzavření amerických burz se vůči jenu americká měna pohybovala kolem 102,42 USD/JPY.

Také trh s ropou se ve čtvrtek pohyboval bez jednoznačného směru, severomořská ropa Brent se díky příznivým americkým datům zotavila z předchozího propadu, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak v důsledku růstu zásob suroviny v USA zlevnila.

Severomořská ropa Brent zdražila zhruba o 40 centů na 106,26 USD za barel. Ve středu se její cena propadla až na 105,71 dolaru za barel, nejníže od 5. února.

Severoamerická lehká ropa zlevnila o necelé procento na 99,43 USD za barel. Zásoby ropy na území USA minulý týden vzrostly dvakrát více, než se čekalo. To ukazuje na výrazné omezení produkce rafinerií, řekli analytici agentuře Reuters.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přibližně o 0,2 % na 1 326,95 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
před hodinou

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika