Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst
|

Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst

Americké akciové trhy zahajovaly čtvrteční obchodní seanci s mírnými ztrátami. Nadějné regionální údaje z průmyslu a příznivá dílčí zpráva z amerického trhu práce je však krátce po zahájení obchodování vynesly do zelených čísel. Wall Street nicméně v rychlejším růstu bránila nejistota ohledně vyhlídek zvyšování úrokových sazeb, kterou na trhy přineslo středeční vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta ve středu oznámila, že Fed omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,67 % na 16 331,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,60 % na 1 872,01 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,27 % na 4 319,29 bodu. Nejvíce posílily finanční tituly, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologický sektor. Oslabily naopak sektory zdravotnictví a služeb.

Americké akcie (20. března 2014)

"Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."

Americká centrální banka ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl, že míra nezaměstnanosti, která byla dosud klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není, a naznačil, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. března vzrostl o 5 tisíc na 320 tisíc, čekal se větší růst na 322 tisíc. Předchozí data byla revidována na 315 tisíc z 324 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. března vzrostl na 2,889 milionu, čekalo se 2,88 milionu po předchozích 2,848 milionu (revidováno z 2,855 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 327 tisíc z 330 500.
  • Index aktivity filadelfského Fedu v březnu nečekaně roste na 9 bodů z únorových -6,3 bodu, čekal se růst na 3,2 bodu.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru mírně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 4,60 milionu v souladu s odhady. Prodeje tak klesly na nejnižší hladinu od července 2012, což by mohlo ukazovat na zpomalení oživení v realitním sektoru. Mediánová cena domu v únoru meziročně vyskočila o 9,1 % na 189 tisíc dolarů.
  • Index předstihových ukazatelů ve Spojených státech v únoru vzrostl více, než se čekalo, což naznačuje, že se ekonomika zasažená tvrdou zimou začíná vzpamatovávat. Index vyskočil o 0,5 % z lednových +0,1 % (revidováno z +0,3 %), ačkoli se očekával jen 0,2% růst.
  • Fed: Americké banky jsou na tom podle zátěžových testů lépe než v roce 2008.
  • Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.
  • Americká společnost Hewlett-Packard uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem a v červnu hodlá zveřejnit podrobnější plány. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výrobce výpočetní techniky HP tvrdí, že vyřešil řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.
  • Výsledky Nike v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,15 %, v after-marketu posilovaly o více než dvě procenta.
  • Po závěru obchodování výrobce bezpečnostního softwaru Symantec oznámil, že s okamžitou platností odchází dosavadní ředitel firmy Steve Bennett. Nahradí ho člen představenstva Michael Brown. Firma také zopakovala svůj výhled na výsledky za své čtvrté fiskální čtvrtletí (zisk na akcii 40 až 42 centů a tržby 1,62 až 1,66 miliardy USD). Akcie Symantec v after-marketu ztratily až 10 % a byly velice volatilní.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie telefonního operátora AT&T (+3,43 %), investiční banky JPMorgan Chase (+3,10 %) a softwarové společnosti Microsoft (+2,70 %). Oslabily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-0,89 %), farmaceutické společnosti Merck (-0,71 %) nebo výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,58 %).

Z indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce solárních panelů First Solar (+1,56 %), které se od analytiků z Credit Suisse dočkaly zvýšení cílové ceny na 70 USD z 33 USD. Více než procento přidaly také cenné papíry firmy Humana (+1,56 %), na jejíž akcie zvýšili cílovou cenu pro změnu analytici z JPMorgan Chase. Banka odhaduje, že se v 12měsíčním horizontu budou akcie Humany prodávat za 150 USD (předchozí cílová cena: 120 USD).

Posilovaly také akcie samotné JPMorgan Chase (+3,10 %). Americká centrální banka ve čtvrtek po závěru obchodování zveřejnila výsledky zátěžových testů amerických bank, podle kterých jsou na tom finanční ústavy lépe než v roce 2008.

Hewlett-Packard (-0,44 %) podle agentury Reuters uvažuje o vstupu na trh s 3D tiskem. Výrobce výpočetní techniky tvrdí, že se mu podařilo vyřešit řadu technických problémů, které brání širšímu přijetí tohoto výrobního procesu.

Zlevnily cenné papíry výrobce módních doplňků Guess (-3,41 %), který očekává, že bude v prvním čtvrtletí hospodařit se ztrátou 0,09 USD až ziskem 0,05 USD na akcii při tržbách 520 až 535 milionů USD. Celoroční zisk společnost odhaduje na 1,4 až 1,6 USD na akcii, tržby vidí v rozpětí 2,53 až 2,58 miliardy USD. Očekávání firmy se tak rozchází s odhadem trhu, který hovoří o čtvrtletním zisku 0,11 USD na akcii při tržbách 546,3 milionu USD a celoročním zisku 2 USD na akcii při tržbách 2,6 miliardy USD. Ve středu po závěru trhů firma oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí jejího fiskálního roku klesl zisk na 0,82 USD na akcii z 0,85 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce při poklesu tržeb na 768,4 milionu USD z 815,1 milionu USD.

Nedařilo se ani akciím výrobce 3D tiskáren ExOne (-9,94 %), který ve středu po skončení obchodování oznámil, že se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku propadl do ztráty 3,2 milionu USD neboli 0,22 USD na akcii. Tržby firmy klesly od října do prosince minulého roku meziročně o 16 % na 10,7 milionu USD.

Po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (v řádném obchodování +0,15 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 685 milionů USD neboli 0,76 USD na akcii (odhad: 0,72 USD na akcii). Ve stejném období v předchozím roce firma vykázala zisk 662 milionů USD neboli 0,73 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 13 % na 6,97 miliardy USD (odhad: 6,81 miliardy USD). Firma dále oznámila, že pro následujících pět měsíců registruje 12% nárůst objednávek. Současně ale varovala, že si v tomto čtvrtletí velkou daň na jejím zisku vybere oslabení měn na klíčových rozvíjejících se trzích. Nike se připravuje na červnový začátek fotbalového mistrovství světa v Brazílii, přišel s novými výrobky a masivně investoval do marketingu. Tržby mu stouply ve všech zeměpisných oblastech, včetně Číny, kde se kvůli tvrdé konkurenci v minulosti potýkal s problémy. Výrazný nárůst v příjmech zaznamenal i v západní Evropě, kde soupeří s německou společností Adidas. Akcie Nike v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než dvě procenta.

Nike - hospodářské výsledky v 3QFY2014

Dolar po středečním vystoupení šéfky Fedu posiloval

Dolar ve čtvrtek po středečním vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové posiloval k většině měn. Yellenová trhy překvapila, když naznačila, že by Fed mohl zvýšit úrokové sazby dříve, než teď čekají analytici.

Dolar se v úvodu čtvrtečního obchodování prodával za 1,382 EUR/USD. Během prvních hodin americká měna oslabila nad 1,384 EUR/USD, poté ale začala posilovat a kolem desáté hodiny se obchodovala poblíž 1,378 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar vyvíjel nejednotně. Zahajoval poblíž 102,45 USD/JPY a během většiny dne se pohyboval v pásmu 102,20 až 102,50 USD/JPY. Krátce po uzavření amerických burz se vůči jenu americká měna pohybovala kolem 102,42 USD/JPY.

Také trh s ropou se ve čtvrtek pohyboval bez jednoznačného směru, severomořská ropa Brent se díky příznivým americkým datům zotavila z předchozího propadu, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak v důsledku růstu zásob suroviny v USA zlevnila.

Severomořská ropa Brent zdražila zhruba o 40 centů na 106,26 USD za barel. Ve středu se její cena propadla až na 105,71 dolaru za barel, nejníže od 5. února.

Severoamerická lehká ropa zlevnila o necelé procento na 99,43 USD za barel. Zásoby ropy na území USA minulý týden vzrostly dvakrát více, než se čekalo. To ukazuje na výrazné omezení produkce rafinerií, řekli analytici agentuře Reuters.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo přibližně o 0,2 % na 1 326,95 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse…
12:38

Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
včera v 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
včera v 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
včera v 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
včera v 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
včera v 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
včera v 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
13. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
13. 12. 2019 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika