Americké akcie po dvou dnech ztrát v pátek posílily, týden zakončily smíšeně
Americké akcie začaly páteční obchodování růstem. Během dne však téměř všechny zisky ztratily, protože investoři uzavírali s koncem měsíce pozice.
Index Dow nakonec vzrostl o 0,36 % na 16 323,06 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,46 % na 1 857,60 bodu, posílil i technologický Nasdaq, a to o 0,11 % na 4 155,76 bodu.
Investoři využili počátečního růstu a začali uzavírat pozice před koncem měsíce. "Poslední dva dny před koncem čtvrtletí se investoři snaží vybrat nějaké zisky. Je to podobný jev, jaký jsme viděli ve středu a ve čtvrtek. I v pondělí tak lze očekávat vysokou volatilitu. Lidé se snaží uhodnout, kterým sektorům se bude v dalším kvartále dařit," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.
V pátek klesaly opět ceny akcií biotechnologickcýh firem, dařilo se naopak sektoru spotřebního zboží. Biotechnologický index v rámci Nasdaqu klesl o 2,8 % a za týden ztratil 7 %. Akcie společnosti Gilead Sciences, největšího světového výrobce léků proti HIV, ztratily 4 %, o více než 5 % se propadly akcie výrobce léků proti skleróze Biogen Idec. V případě biotechnologických firem se mluví o prasknutí bubliny.
Dařilo se naopak třeba akciím daňové společnosti H&R Block, které posílily o 6,23 %, a prodejce softwaru a počítačových her GameStop, jež posílily o více než 8 %. Obě firmy těží z růstu spotřebitelské poptávky. Osobní spotřeba ve Spojených státech v únoru vzrostla meziročně o 0,9 %. To je nejvyšší růst za poslední tři měsíce.
V indexu S&P 500 rostla většina sektorů. Nejvíce se dařilo energetickým akciím a sektoru spotřebního zboží, ztrácely jen zdravotnické firmy. Své ztráty v pátek také mazaly akcie, kterým se v minulých dnech výrazně nedařilo. Cenné papíry firmy Tesla Motors tak posílily o 2,44 % Národní úřad bezpečnosti dálničního provozu (NHTSA) v pátek oznámil, že uzavírá vyšetřování požárů automobilů Tesla. Vyšetřování požárů Modelu S bylo zahájeno loni v listopadu poté, co se tři automobily vznítily. "Defekt nebyl nalezen," konstatuje NHTSA na svých webových stránkách.
O 2,12 % poskočily akcie sociální sítě Twitter. Akcie softwarové společnosti Microsoft pomohly technologickým titulům, aby se po týdnu ztrát vzpamatovaly. Firma ve čtvrtek představila své kancelářské programy v úpravě pro konkurenční tablety od Applu. Akcie Microsoftu v pátek přidaly 2,39 % na 40,30 USD a těžily i ze zlepšení nákupního doporučení od banky Citigroup. Ta zvýšila cílovou cenu na 44 z dosavadních 37 dolarů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Osobní spotřeba ve Spojených státech v únoru vzrostla meziročně o 0,9 % v souladu s odhady. Jádrová osobní spotřeba vzrostla meziročně o 1,1 % (odhad: +1,1 %) a meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,1 %). Osobní příjmy vzrostly v únoru o 0,3 %, stejně tak výdaje, rovněž v souladu s odhady. Reálný disponibilní příjem v únoru vzrostl o 2,1 % meziročně.
- Národní úřad bezpečnosti dálničního provozu (NHTSA) v pátek oznámil, že uzavírá vyšetřování požárů automobilů Tesla. Vyšetřování požárů Modelu S bylo zahájeno loni v listopadu poté, co se tři automobily vznítily. "Defekt nebyl nalezen," konstatuje NHTSA na svých webových stránkách. Uzavření vyšetřování NHTSA však podle zprávy neznamená, že by úřad konstatoval, že takový defekt neexistuje.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu klesl na 80 bodů z únorových 81,6 bodu. Předběžná data počítala s větším poklesem na 79,9 bodu.
- Šéf chicagského Fedu Charles Evans v pátek prohlásil, že Fed bude muset držet sazby na rekordně nízké úrovni minimálně do poloviny roku 2015 a postupně je začít zvyšovat až v roce následujícím. V opačném případě by prý riskoval zastavení rostoucího ekonomického oživení.
- Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart Stores zažaloval síť platebních karet Visa Inc o pět miliard dolarů kvůli příliš vysokým poplatkům.
- Výsledky BlackBerry v 4QFY2014: Upravená ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: ztráta 0,57 USD), tržby 976 milionů USD (odhad: 1,11 miliardy USD).
- Zadlužení největších vyspělých ekonomik by se v letošním roce mělo vyšplhat na nový rekord. Vyplývá to podle agentury Reuters z pátečních údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Americký dolar na devizových trzích nepatrně ztrácel k euru.
Výrazně ale posílil k japonskému jenu. Mezi investory se zvýšil zájem o rizikovější investice po výrocích čínského předsedy vlády, podle něhož by Čína mohla zavést opatření na podporu domácí ekonomiky.
Světové ceny ropy se dále mírně zvyšovaly a za celý týden zaznamenaly první přírůstek od minulého měsíce. Trh podporují příznivé údaje z americké ekonomiky a obavy ze západních sankcí proti Rusku, které je předním světovým vývozcem ropy.
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Rusko musí stáhnout své vojáky, které rozmístilo u hranic s Ukrajinou. Ruská vojenská přítomnost v této oblasti podle něj naznačuje, že Moskva má po anexi Krymu ještě "další plány". Ve středu se Spojené státy a Evropská unie dohodly, že budou spolupracovat na možných ekonomických sankcích proti Moskvě. Cena ropy Brent tak stoupla o 0,27 % nad 108 USD za barel.
Americkou ropu nadále podporují další příznivé údaje z ekonomiky. V pátek to byla zpráva o únorovém vzestupu spotřebitelských výdajů.
Za týden americké akcie mírně zlevnily. V plusu se udržel pouze Dow s nepatrným růstem o 0,12 %, S&P 500 ztratil 0,48 %. V týdnu se propadaly především technologické firmy tažené biotechnologiemi. Nasdaq proto ztratil 2,83 %.
Hlavní události uplynulého týdne
- Podle finálních dat americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 expandovala tempem 2,6 %, čekala se revize na 2,7 %. Zpřesněná data z konce února počítala se zpomalením na 2,4 % ze 4,1 % ve třetím čtvrtletí.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. března klesl o 10 tisíc na 311 tisíc. Čekal se růst na 325 tisíc.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v únoru klesly o 10,2 % meziročně a 0,8 % meziměsíčně, čekal se přitom jen 8,5% pokles oproti únoru 2013 a 0,2% růst vůči lednu 2014.
- Šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard ve čtvrtek prohlásil, že v americké ekonomice se může vytvořit bublina v reakci na postupné ukončování uvolněné politiky Fedu. "V tuto chvíli bublinu nevidím, ale možná se jedna vytvoří, když se budeme snažit odstranit uvolněnou politiku v následujících letech, protože přesně to se stalo v letech 2004 až 2006," řekl.
- Jeremy Grantham, zakladatel a stratég investiční společnosti GMO, v rozhovoru pro Fortune Magazine prohlásil, že centrální banky svou politikou nízkých úrokových sazeb vytvořily na akciových trzích obrovskou bublinu. Grantham byl ohledně jednání Fedu už dlouho skeptický, nyní se do něj však pustil zcela bez servítek.
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila uvalení dalších sankcí na vybrané ruské činitele jako odplatu za anexi Krymského poloostrova. Senát v odděleném jednání ve stejnou dobu odsouhlasil poskytnutí finanční pomoci Ukrajině.
- Bank of America zaplatí 9,3 miliardy USD v rámci urovnání sporu s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA) o hypoteční cenné papíry. Druhá největší banka v USA tak ukončí jeden ze svých největších právních sporů od vypuknutí finanční krize.
- Ally Financial, leasingová firma, která spolupracovala s automobilkami GM a Chrysler, míří na burzu. Během finanční krize ji musela zachránit americká vláda finanční injekcí ve výši 17,2 miliardy dolarů. Nyní plánuje ministerstvo financí část svého podílu ve firmě prodat a vydělat 2,66 miliardy dolarů. Úspěšný vstup na burzu by podíl vlády ve společnosti snížil na 14,1 % z 36,8 %. Tržní valuace Ally Financial by měla být kolem 13,5 miliardy dolarů.
- Americká investiční banka Lehman Brothers Holdings se v rámci likvidace chystá příští týden rozdělit mezi věřitele zhruba 17,9 miliardy dolarů. Půjde o pátou takovou operaci od chvíle, kdy banka před dvěma lety opustila režim bankrotové ochrany a začala rozprodávat majetek, aby mohla splácet dohodnuté peníze věřitelům. Celková částka vyplacená dosud věřitelům se tak podle agentury Reuters zvýší na zhruba 80,4 miliardy dolarů.
- Americká softwarová společnost Microsoft spouští verzi svého kancelářského balíku Office pro počítačové tablety od americké technologické jedničky Apple. Programy z balíku Office budou dostupné jako aplikace do iPadů a dostupné mají být počínaje dnešním dnem na internetu. Firma novinku představila na vůbec první velké tiskové konferenci svého nového ředitele Satyy Nadelly.
- Citigroup a další čtyři banky musejí zlepšit své kapitálové plány. Americká centrální banka zakázala společnosti Citigroup a čtyřem dalším velkým bankám zvýšit výplatu dividend a provést zpětný odkup akcií. Společnosti totiž podle regulátorů musejí vypracovat lepší plány, jak se vypořádat s případnou hlubokou recesí. O sdělení Fedu informovala agentura AP. Rozhodnutí Fedu je součástí takzvaných zátěžových testů, které mají prověřit, jak by si banky vedly za špatných ekonomických podmínek. Kromě Citigroup se rozhodnutí týká také amerických divizí společností Royal Bank of Scotland Group, HSBC Holdings, Banco Santander a Zions Bancorporation. Kapitálové plány ostatních 25 hodnocených velkých bank Fed schválil.
- Předběžný index nákupních manažerů ve službách v březnu roste na 55,5 bodu z únorových 53,3 bodu (odhad: 54 bodů).
- Společnost King Digital, která je výrobcem hry Candy Crush Saga, ve středu vstoupila na burzu. Vydala 22,2 milionu akcií, zahájila však pod plánovanou IPO cenou. První obchod proběhl za 20,50 dolaru za akcii, ačkoliv IPO cena byla stanovena na 22,50 dolaru za akcii.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru vzrostly o 2,2 %, čekal se růst o 0,8 % po lednovém více než procentním propadu (revidováno z -1,0 % na -1,3 %). Bez zahrnutí dopravních zakázek objednávky vzrostly o 0,2 %, čekalo se +0,1 %. Bez armádních zakázek a letadel objednávky klesly o 1,3 % (odhad: +0,5 %).
- Čína prohrála u Světové obchodní organizace (WTO) spor o omezení svého vývozu vzácných kovů, wolframu a molybdenu. Oznámil to ve středu úřad amerického obchodního zástupce. Stížnost kvůli omezení vývozu vysoce ceněných komodit podaly na Čínu Spojené státy, Evropská unie a Japonsko před dvěma lety.
- Miliardář Rupert Murdoch povýšil svého syna Lachlana Murdocha do pozice nevýkonného předsedy správní rady společnosti News Corp. a 21st Century Fox. Rupert Murdoch si zatím své posty předsedy správní rady News Corp. a generálního ředitele 21st Century Fox ponechává. Mladší syn James Murdoch se stane provozním spoluředitelem 21st Century Fox.
- Šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard ve středu prohlásil, že podle jeho názoru míra nezaměstnanosti klesne ještě letos pod 6 %. Výhled pro americkou ekonomiku je podle něj "docela dobrý", i přes slabá data ze začátku letošního roku.
- Podle makléřské společnosti Stern Agee vyvolá tvrdá zima ve Spojených státech v nejbližší budoucnosti růst cen uhlí. Mnoha firmám totiž zvýšená poptávka způsobená nepříznivým počasím výrazně snížila zásoby a snaha společností je doplnit vyžene ceny uhlí nahoru.
- Robert Shiller, spolutvůrce indexu cen domů S&P/Case-Shiller, v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že mírné zpomalení tempa růstu cen nemovitostí není nijak překvapivé. Zimní a jarní měsíce jsou podle něj tradičně slabší, letos se k tomuto vývoji přidala tvrdá zima.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu vzrostla na nejvyšší úroveň od ledna 2008, což dokazuje rostoucí důvěru amerických spotřebitelů v budoucí vývoj tamní ekonomiky. Index spotřebitelské důvěry vystoupil na 82,3 bodu při očekávání 78,5 bodu (únor revidován na 78,3 bodu z 78,1 bodu). Údaje za únor byly revidovány na 78,3 bodu z 78,1 bodu.
- Růst cen domů ve Spojených státech se v lednu mírně zpomalil, což by mohlo naznačovat, že se trh s nemovitostmi ochlazuje. Index S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, vzrostl o 13,2 % meziročně, což je o 0,1 procentního bodu méně, než trh predikoval. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,8 %.
- Index cen domů FHFA v lednu vzrostl o 0,5 % meziměsíčně (odhad: +0,6 %, prosinec revidován na +0,7 % z +0,8 %).
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,3 % na pětiměsíční minimum 440 tisíc jednotek anualizovaně. Podle průzkumu agentury Bloomberg se čekal pokles na 445 tisíc jednotek. Data za leden byla výrazně revidována na +3,2 % (455 tisíc jednotek anualizovaně) z +9,6 % (468 tisíc jednotek anualizovaně).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu klesl na -7 bodů (odhad: -1 bod, únor: -6 bodů).
- Šéf filadelfské pobočky Fedu Charles Plosser v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že členové Měnového výboru (FOMC) byli zmatení z toho, jak trh minulý týden zareagoval na tiskovou konferenci Janet Yellenové. "Nemyslím si, že Fed změnil své stanovisko," prohlásil Plosser. "Právě naopak jsme se snažili v prohlášení jasně sdělit, že svému výhledu věříme a naše očekávání se nezměnila," dodal.
- Společnost The Walt Disney Co. se dohodla na koupi Maker Studios, jedné z největších sítí na YouTube, za 500 milionů USD. Dohoda učiní z firmy Disney předního distributora videa po internetu a firma doufá, že se jí tak podaří lépe napojit na mladé diváky, kteří stále častěji sledují krátká videa na internetu. Cena není končená a při splnění určitých podmínek hospodářského výkonu by se mohla vyšplhat až na 950 milionů USD, uvedla firma Disney v prohlášení.
- Velké americké banky těží na finančních trzích i po poslední hluboké finanční krizi z toho, že jsou "příliš velké na to, aby padly". Ukázala to v úterý studie ekonomů americké centrální banky (Fed). Doložila tím tvrzení kritiků velkých bank, podle nichž mohou tyto instituce v případě potíží počítat s podporou vlády, což jim umožňuje levněji získávat kapitál a více riskovat, uvedla agentura Reuters.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 55,5 bodu z 57,1 bodu.
- Index aktivity chicagského Fedu za únor: +0,14 bodu (odhad: +0,10 bodu, leden: -0,39 bodu).
- Společnost Cisco Systems chce vstoupit do podnikání s cloudovými službami. Plánuje investovat miliardu dolarů v průběhu následujících dvou let a vstoupit na trh, který v současnosti ovládá Amazon.com. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Podle něj Cisco chce peníze věnovat na stavbu datových center, která by měla podpořit fungování nové služby nazvané Cisco Cloud Services. Cisco chce oslovit především ty společnosti, které si nechtějí kupovat drahá zařízení, ale namísto toho jsou ochotné si tyto služby pronajmout.
- Společnost Apple údajně jedná s firmou Comcast o možnosti využití Apple TV ke streamování on-line obsahu. Podle Wall Street Journal jsou jednání předběžná a je značně nejisté, jestli k dohodě dojde. Apple zkoumá možnosti vstupu na televizní trh již několik let. Společnost by chtěla obsah skladovat na cloudu a skrze Apple TV by si ho následně zákazníci stahovali.
- Na burzu se chystá společnost Box, která nabízí možnost ukládání dat on-line. V úpisu chce získat 250 milionů USD. Emisi přivedou na trh Morgan Stanley, Credit Suisse a JPMorgan. Firma založená 29letým Aaronem Leviem od začátku roku 2011 prodělala přes 335 milionů USD při tržbách 206 milionů USD. Měsíčně "spálí" 17,5 milionu USD hotovosti.