Ruská centrální banka překvapivě zvýšila úroky, akcie prudce klesají
Ruská centrální banka překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 7 % z dosavadních 5,5 %. Učinila tak poté, co rubl klesl na nová rekordní minima vůči dolaru i euru kvůli krizi na Ukrajině.
"Cílem rozhodnutí je odvrácení rizik pro inflaci a finanční stabilitu spojených se zvýšenou úrovní vrtkavosti na finančních trzích," uvedla banka. Žádné další podrobnosti neposkytla.
Index ruských akcií MICEX se krátce po zahájení pondělního obchodování snížil téměř o 7 % na 1 346,2 bodu. Dolar vůči rublu posílil o 2,5 % na 36,60 RUB a euro stouplo o 1,5 % na 50,30 RUB.
"Nyní, když jsou Rusko a Ukrajina skutečně na pokraji vojenské konfrontace, začnou investoři s mimořádnou vervou prodávat ruské akcie," uvedli analytici ze společnosti Rossiysky Capital.
Ruská armáda o víkendu prakticky převzala kontrolu nad ukrajinským poloostrovem Krym, kde většinu obyvatel tvoří Rusové. Navzdory odmítavým reakcím ze zahraničí, které hovoří o agresi, ruský parlament v sobotu schválil záměr prezidenta Vladimira Putina nasadit na Ukrajině vojáky.
Související články