Americké akcie zakončily rozpačitý první kvartál výrazným pondělním posílením
|

Americké akcie zakončily rozpačitý první kvartál výrazným pondělním posílením

Americké akciové trhy v pondělí zdražily. Investoři měli hned v úvodu obchodování evidentní snahu završit první kvartál v kladném teritoriu, náladu na trzích navíc podtrhla předsedkyně Fedu Janet Yellenová, která řekla, že je centrální banka nadále připravena podporovat americkou ekonomiku.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Americký trh práce je podle Yellenové stále pod svým průměrem a bude ještě nějakou dobu potřebovat nízké úrokové sazby. Šéfka centrální banky ve svém prvním veřejném projevu od nástupu do funkce naznačila, že i poté, co Fed postupně zruší svůj program nákupu dluhopisů, neplánuje v nejbližší době zvyšovat důležité krátkodobé úrokové sazby. Nákup dluhopisů má pomoci udržet dlouhodobé úrokové sazby nízké a konec programu se čeká ještě letos.

Projev Yellenové byl uklidňující zprávou pro investory, mezi kterými rostly obavy, že by Fed mohl zvýšit úroky do poloviny roku 2015. Před dvěma týdny totiž Yellenová naznačila, že Fed by mohl začít zvyšovat hlavní úrokovou sazbu šest měsíců poté, co ukončí program nákupu dluhopisů. V pondělí však Yellenová naznačila, že sazby by měly zůstat nízké kvůli stimulaci úvěrů, výdajů a ekonomického růstu.

"Yellenová nejasnosti (ohledně zahájení zvyšování sazeb) rozptýlila a vnesla do věci více světla. Když nejsou obavy ze zpřísňování měnové politiky Fedu, může trh volněji dýchat," podotkl k jejímu projevu analytik Joseph Tanious ze společnosti JPMorgan Asset Management.

Index Dow v pondělí přidal 0,82 % 16 457,66 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,79 % na 1 872,34 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 1,04 % na 4 198,99 bodu. Zdražily akcie ve všech sektorů s výjimkou energetického odvětví.

Americké akcie (31. března 2014)

Za březen Dow přidal 0,8 % a index S&P 500 vzrostl o 0,7 %. Ztrátám se ale nevyhnul index Nasdaq, který naopak 2,5 % odepsal.

Po zhruba 6% poklesu v průběhu prvních tří měsíců americké akcie dosáhly kvartálního zisku (S&P 500 +1,30 %, Nasdaq +0,54 %, Dow ale klesl o 0,72 %). Jde o nejhubenější první kvartál za tři roky, v předchozích dvou letech akcie přidaly 12 %, respektive 10 %. I tak jde ale v případě S&P 500 o pátý ziskový kvartál v řadě.

Americké akcie (1Q2014)

V pondělí se v rámci indexu Dow nejvíce dařilo akciím společností Visa, Microsoft a United Technologies (všechny přes +1,7 %), v mínusu skončily American Express, Caterpillar, Coca-Cola a ExxonMobil.

"Tento týden uvidíme na trhu lov na výhodné nákupy," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. Akcie v pondělí také podpořily nákupy manažerů fondů, kteří chtěli na poslední chvíli vylepšit portfolia o kvalitní tituly (tzv. window dressing).

Akcie Lululemon Athletica zdražily o 1,35 % poté, co společnost Wedbush zvýšila doporučení na tento titul na "outperform" z "neutral". Výrobce elektromobilů Tesla Motors naopak oslabil o 1,85 %, ačkoli dosáhl dohody se státem New York o prodeji svých výrobků.

Společnost Walt Disney přidala 1,37 % poté, co oznámila, že se snímek Frozen stal nejvýdělečnějším animovaným filmem. Dařilo se také farmaceutické společnosti Biogen Idec (+3,99 %), které Spojené státy schválily přípravek na hemofilii Alprolix. Část ztrát z předchozích dnů napravil celý biotechnologický sektor.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Američané měli v pondělí poslední možnost se přihlásit ke zdravotnímu pojištění v rámci první vlny reformy přezdívané Obamacare. Stránky HealthCare.gov měly opět několik výpadků. K pojištění se zatím přihlásilo necelých 7 milionů lidí.
  • Index aktivity dallaského Fedu v březnu vzrostl na 4,9 bodu (únor: 0,3 bodu).
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu klesl na 55,9 bodu. Čekal se pokles pouze na 58,5 bodu z 59,8 bodu v únoru.
  • Společnost Johnson & Johnson souhlasila s prodejem jedné ze svých divizí (Ortho-Clinical Diagnostics) privátní investiční společnosti Carlyle Group. Transakce vyjde na 4 miliardy USD.
  • Caterpillar v uplynulých deseti letech převedl 8 miliard USD zisku na svou švýcarskou pobočku, čímž se vyhnul zaplacení daní ve výši 2,4 miliardy USD ve Spojených státech. Uvádí se to v dokumentu senátního vyšetřovacího podvýboru.
  • Konglomerát General Electric zvažuje prodej své skandinávské bankovní divize GE Money Bank Nordics. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené se situací. Pokud by GE k prodeji své severské bankovní divize skutečně přistoupila, mohla by transakce podle odhadů dosáhnout až dvou miliard eur.
  • Americký aktivistický investor Bill Ackman navýšil prostřednictvím fondu Pershing Square Capital Management svůj podíl v amerických hypotečních agenturách Fannie Mae a Freddie Mac na přibližně 11 %. Freddie Mac spolu s větší agenturou Fannie Mae vlastní či garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Daňoví poplatníci za záchranu obou firem na začátku finanční krize zaplatili zhruba 187 miliard USD. Freddie Mac splatila pomoc loni, Fannie Mae splacení pomoci oznámila v polovině února.

Ropa stabilní, zlato ve světle akciového růstu opět ztrácelo

Ceny ropy během posledního dne prvního čtvrtletí výrazněji kolísaly, odpoledne se ale situace začala zklidňovat. Na vývoj cen měly vliv především stažení části ruských vojáků z blízkosti hranic s Ukrajinou a projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ceny severomořské ropy Brent i americké WTI krátce před koncem amerického obchodování ztrácely okolo čtvrt procenta.

Cena Brentu během dne nejprve rostla, nicméně po zprávě, že Rusko se stahuje z oblastí poblíž ukrajinských hranic, začala klesat. Podle analytiků jakékoli signály zmírnění napětí situace mezi Ruskem a Ukrajinou vedou k poklesu cen.

Projev Janet Yellenové vyzněl tak, že americká ekonomika ještě potřebuje podporu. To podle některých komentářů způsobilo mírný pokles ceny ropy WTI. Část trhu se však podle agentury Reuters domnívá, že obrana současné měnové politiky Fedu naopak pomůže komoditním trhům k růstu, protože nákupy dluhopisů ze strany Fedu zvyšují likviditu.

Americký dolar okolo 21.00 SELČ jen mírně ztrácel vůči euru, a naopak mírně posiloval vůči japonskému jenu. Dobrý výkon akcií ale podtrhl další nepříznivý den pro zlato, které ve stejné době zlevňovalo o 0,9 % na zhruba 1 284 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Seeking Alpha, ČTK

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra