Unipetrol svými výsledky v prvním kvartálu 2014 na většině úrovní pozitivně překvapil. Pomohla mu akvizice další části České rafinérské
|

Unipetrol svými výsledky v prvním kvartálu 2014 na většině úrovní pozitivně překvapil. Pomohla mu akvizice další části České rafinérské

Tržby firmy byly meziročně vyšší o 16 % díky větší výrobní kapacitě po navýšení podílu v České rafinérské. EBITDA LIFO meziročně i mezikvartálně výrazně narostl, zisk EBITDA byl stejný jako před rokem. Firma po složitém makroekonomickém prostředí v rafinérském segmentu v loňském roce a na začátku letošního roku pozoruje v posledním měsíci zlepšení. Další skvělý kvartál zaznamenal petrochemický segment, zlepšila se i výkonnost maloobchodu.

Unipetrol Akcie ČR Výsledková sezóna

Výsledek je lepší, než odhadovali analytici. Pozitivně ho ovlivnilo zaúčtování zisku 1,186 miliardy korun z nákupu podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Kupní cena 27,2 milionu dolarů totiž byla podle Unipetrolu výrazně nižší než reálná hodnota nabytých aktiv. Unipetrol zvýšil podíl v České rafinérské na 67,6 procenta na konci ledna, od Shellu převzal 16,3 procenta akcií. Převzetím zvýšil své rafinérské kapacity, což v prvním čtvrtletí výrazně přispělo k růstu tržeb.

Petrochemický segment v prvních třech měsících roku vykázal nejlepší výsledek za posledních několik let, uvedl Unipetrol. "V petrochemickém segmentu se nám podařilo meziročně zvýšit prodeje o 9 %, což v kombinaci s vysokými maržemi vedlo k provoznímu zisku ve výši jedné miliardy korun. Na maloobchodním trhu (Unipetrol vlastní síť čerpacích stanic Benzina - pozn. red.) se začínají pozitivně projevovat legislativní opatření na omezení šedé zóny," komentoval výsledky generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski.

V rafinérském segmentu se objem zpracované ropy v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 26 % a využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 83 %. Prodejní objemy rafinérských produktů vzrostly meziročně o 24 %, a to s ohledem na navýšení podílu ve společnosti Česká rafinérská a vyšší prodeje nafty z důvodu pozvolného oživování tuzemské ekonomiky a částečného omezení šedé zóny.

Koncem března podepsal Unipetrol se společností PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, dodatek ke smlouvě na dodávky ropy, který zvyšuje měsíční dodávky ropy pro společnost Unipetrol RPA o 50 tisíc tun ropy Rebco. Dodatek je platný od 1. dubna 2014 do 30. června 2016 a Unipetrolu zajišťuje dodatečnou potřebu dodávek ropy ve spojitosti s vlastnickými právy ve společnosti Česká rafinérská.

"Výsledky celkově mírně překonaly konsenzus, a to především díky výnosu z komoditních swapů (jednorázový vliv v souvislosti se zvýšeným podílem v České rafinérské byl zahrnut v odhadech). I upravené výsledky jsou relativně dobré díky vyšším tržbám," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

  • Tržby Unipetrolu byly meziročně výrazně vyšší (+16 %) na úrovni 28,809 miliardy Kč (odhad: 27,55 miliardy Kč). Přispěla k tomu vyšší rafinérská kapacita plynoucí z provozování vyššího (67,555%) podílu v České rafinérské od února po úspěšném dokončení akvizice 16,335% podílu od společnosti Shell. Tržby na srovnatelné bázi byly ale také vyšší, a to díky vyšším rafinérským prodejům na srovnatelné bázi, vyšším petrochemickým prodejům, vyšším prodejním objemům maloobchodního segmentu a slabší koruně.
  • Firma zaúčtovala zisk z akvizice ve výši 1 186 milionů Kč v souvislosti s nákupem podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Kupní cena 27,2 milionu dolarů totiž byla podle Unipetrolu výrazně nižší než reálná hodnota čistých aktiv nabytých při akvizici. Na ziskovost firmy měla tedy transakce velký vliv.
  • EBITDA LIFO dosáhl 1,857 miliardy Kč (odhad: 1,65 miliardy Kč), po úpravě 671 milionů Kč. Meziročně jde o výrazně zlepšení ziskovosti.
  • Provozní část výkazu zisku nebo ztráty (EBITDA) obsahuje zisk 87 milionů Kč z komoditních swapů (zajišťování ceny ropy) na základě aplikování zajišťovacího účetnictví od 1. čtvrtletí 2014. Dříve byla tato položka vykazována jako "čisté finanční výnosy/náklady.
  • LIFO efekt byl v prvním kvartálu mírně negativní (-131 milionů Kč) vlivem malého mezikvartálního poklesu cen ropy.
  • Finanční výsledek za první kvartál byl negativní (-188 milionů Kč), a to zejména kvůli ztrátám z měnových derivátů. Čistý zisk dosáhl 937 milionů Kč (odhad: 850 milionů Kč).

Po očištění o efekt akvizice 16,335 % akcií České rafinérské Unipetrol v prvním čtvrtletí dosáhl čisté ztráty 249 milionů Kč, ztráty na úrovni EBIT 86 milionů a EBITDA 540 milionů Kč. V případě EBIT a čisté ztráty jde o mezikvartální zlepšení, ale meziroční zhoršení.

Unipetrol - výsledky za 1Q2014

Mateřské PKN ORLEN zisk ve čtvrtletí klesl, ale překonal odhady

Polská ropná a petrochemická společnost PKN Orlen vytvořila v prvním čtvrtletí kvůli slabým ziskovým maržím rafinérií nižší zisk než před rokem. Výsledky největšího zpracovatele ropy ve střední Evropě ale předčily očekávání díky vyšším tržbám z prodeje pohonných hmot a zisku petrochemické divize.

Provozní zisk klesl meziročně o čtvrtinu na 254 milionů zlotých (1,66 miliardy Kč). Analytici podle ankety agentury Reuters čekali v průměru výsledek pouze 108 milionů zlotých. Čistý zisk se propadl na 64 milionů zlotých, což byla necelá polovina loňského výsledku, analytici ale odhadovali nulový zisk.

Sektor zpracování ropy v Evropě jako celek trpí přebytkem kapacit a nízkými maržemi. Marže rafinerií PKN se sice proti předešlému čtvrtletí zdvojnásobila, v meziročním srovnání je ale stále jen zhruba třetinová. Společnost se nyní proto začíná zaměřovat na průzkum a těžbu a investuje do průzkumu polských ložisek břidlicového plynu. Loni koupila kanadskou těžařskou firmu TriOil Resources. Díky této akvizici vytěžila svých prvních 330 tisíc barelů ropy.

Zdroj: Unipetrol, ČTK, Bloomberg

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
před 22 minutami

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
před hodinou

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
před hodinou

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
07:00

Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v Klokáncích

Společné psaní vzkazu Ježíškovi a každodenní kontrolování poštovní schránky, jestli už Ježíšek odepsal. Web Pozdrav...
Děti Rodina
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět