Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii, indexy Dow a S&P 500 posunuly svá intradenní i zavírací maxima
|

Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii, indexy Dow a S&P 500 posunuly svá intradenní i zavírací maxima

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navázaly na pondělní vývoj a dále posunovaly svá historická maxima. Index Dow vzrostl až nad 16 735 bodů a S&P 500 se poprvé v historii přehoupl přes 1 900 bodů. K růstu přispěly některé podnikové zprávy, například plánované navýšení podílu společnosti Coca-Cola v producentovi kávy Keurig Green Mountain. Po slibném úvodu nicméně investoři začali vybírat zisky a technologický index Nasdaq se dokonce propadl pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 16 735,51 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,12 % na novém zavíracím maximu 16 715,44 bodu. Taktéž širší index S&P 500 během dne přepisoval historii. V úvodu obchodování se vůbec poprvé dostal nad hladinu 1 900 bodů na 1 902,17 bodu a v závěru si připsal zisk 0,04 %, který mu zajistil nové zavírací maximum 1 897,45 bodu. Technologický index Nasdaq ale klesl a se ztrátou 0,33 % uzavřel na 4 130,17 bodu.

Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a titulům z odvětví energetiky. Oslabily naopak akcie ze sektoru telekomunikací, finanční odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (13. května 2014)

"Situaci na americkém trhu lze asi nejlépe přirovnat ke hře na kočku a myš," řekl Kim Forrest, analytik ze společnosti Fort Pitt Capital. "Drobní investoři v pondělí zaslechli, že se akcie dostaly na nová maxima, na což zareagovali poměrně razantním vstupem do nových pozic. Z mého pohledu se jedná o nejspolehlivější vysvětlení toho, proč si dnes trhy nevybraly pauzu," dodal.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Úterní růst indexů Dow a S&P 500 na nová historická i zavírací maxima nicméně narušil nový výhled investiční společnost Pimco nazvaný The New Neutral. Společnost v něm tvrdí, že silný silný býčí trend, který na amerických akciových trzích trvá již od začátku března 2009, v následujících třech až pěti letech definitivně skončí. Současně ale firma upozorňuje, že neočekává, že by nad trhy okamžitě převzali nadvládu medvědi. Spíše než to by se podle ní měly americké akcie pohybovat v bočním až mírně růstovém trendu. Tempo, kterým akcie až dosud zdražovaly, má ovšem zmizet.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (+1,84 %), pojišťovny Travelers (+0,95 %) a výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (+0,89 %). Nejvíce naopak klesla cena akcií technologické společnosti Cisco Systems (-1,42 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,28 %) a mobilního operátora AT&T (-1,01 %).

Akcie producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (+7,55 %) zdražily o více než sedm procent poté, co světově největší výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola oznámil, že ve firmě plánuje v následujících 36 měsících navýšit svůj podíl na 16 %. Obě společnosti již v únoru letošního roku uzavřely dohodu o spolupráci na vývoji a distribuci přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů, v rámci které Coca-Cola získala za 1,25 miliardy dolarů 10% podíl v Keurig Green Mountain.

Dařilo se i cenným papírům farmaceutické společnosti McKesson (+3,31 %), která již v pondělí po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 1,58 USD na akcii (loni: 1,10 USD na akcii) při tržbách 38,14 miliardy USD (loni: 30,52 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 2,55 USD, čímž překonala odhady analytiků, nastavené na zisk 2,39 USD na akcii.

Dále zdražily například akcie firem spojených s výrobou palivových článků. Cenné papíry firmy Plug Power (+4,87 %), která ve středu zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření, posílily téměř o pět procent, akcie konkurenčního podniku Ballard Power Systems (+6,33 %) přidaly více než šest procent a cena akcií firmy FuelCell Energy (+8,00 %) vzrostla o osm procent.

Navzdory poklesu benchmarkového indexu technologické burzy Nasdaq dokázaly akcie některých technologických firem zdražit. Cenné papíry internetového obchodu Amazon.com (+0,59 %) a internetového obra Google (+0,58 %) posílily o necelé procento poté, co Mark May z americké Citigroup uvedl, že nedávný výrazný pokles amerického technologického trhu vytvořil nové investiční příležitosti, kterých by se investoři měli snažit využít. Za nejatraktivnější tituly May označil právě akcie Googlu, Amazonu a také Facebooku.

Zhruba procento naopak odepsaly akcie mobilního operátora AT&T (-1,01 %). Investoři tak zprávu, že americký telekomunikační gigant jedná o převzetí provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za téměř 50 miliard dolarů přijali mírně negativně, a to i přesto, že je DirecTV (-1,24 %) největším provozovatelem satelitního televizního vysílání ve Spojených státech a jeho tržní hodnota se nyní pohybuje kolem 44,5 miliardy dolarů.

O více než dvacet procent zlevnily cenné papíry výrobce kosmetiky Elizabeth Arden (-22,82 %), který v pondělí po závěru trhů oznámil, že mu v období od ledna do března klesl upravený zisk na akcii z 0,44 USD na polovinu. Firma současně oznámila, že oslovila banku Goldman Sachs s žádostí o nalezení strategických řešení, s jejichž pomocí by pro investory dokázala zvýšit svoji hodnotu.

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar na devizových trzích v úvodu úterní obchodní seance stagnoval, když se kurz eurodolaru bez větších změn pohyboval kolem 1,376. Poté ale jednotná evropská měna v reakci na pokles důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku a také informaci, že německá centrální banka podporuje zavedení prorůstových opatření evropského hospodářství ze strany ECB, začala oslabovat a kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval kolem svého měsíčního minima 1,370.

K japonskému jenu dolar posílil z 102,15 USD/JPY na 102,25 USD/JPY. Během dne nicméně americká měna krátce sestoupila až k 102 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý rostly, a to hlavně díky pochybnostem, zda se Libyi podaří relativně rychle obnovit vývoz suroviny ze země. Trh se také obává dalších sankcí, které chtějí na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalit západní země. Libye v pondělí uvedla, že je připravena otevřít ropná pole a ropovody na západě země, které byly od března kvůli blokádám demonstrantů zavřené. Těžba ropy by díky tomu měla stoupnout až o 500 tisíc barelů denně. V úterý ale činila jen 235 tisíc barelů.

Severomořská ropa Brent zdražila o necelý dolar na 108,63 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přibližně o 0,8 % na 100,70 USD za barel.

Podle analytiků je zatím velmi nepravděpodobné, že by pokračující ukrajinská krize mohla způsobit přerušení dodávek energií z Ruska. Největší světový vývozce ropy, Saúdská Arábie, však dobrovolně přislíbil, že v případě nedostatku suroviny zvýší své dodávky. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mezitím oznámil, že se agentura zatím nechystá kvůli napětí s Ruskem uvolnit nouzové zásoby ropy.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dále v úterý mírně zvýšila odhad poptávky po této strategické surovině na letošní rok o 110 tisíc barelů na 29,76 milionů barelů denně. Uvedla však, že současná úroveň těžby je schopná poptávku uspokojit, což podle agentury Reuters naznačuje, že své těžební limity v červnu nezmění.

Zlato v úterý zlevnilo o necelé dva dolary na 1 294,03 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru
včera v 19:42

Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru

Jihokorejská automobilka Kia svolává ve Spojených státech téměř 295 000 vozů kvůli nebezpečí požáru motoru....
Auta Spojené státy americké (USA)
Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst
včera v 17:00

Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst

Italská banka Monte dei Paschi di Siena by mohla zrušit až 6 000 pracovních míst, pokud se nespojí s jiným bankovním...
Itálie Evropské banky Finanční sektor
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
4. 12. 2020 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
4. 12. 2020 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
4. 12. 2020 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
4. 12. 2020 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
4. 12. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
4. 12. 2020 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
4. 12. 2020 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
4. 12. 2020 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
4. 12. 2020 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
4. 12. 2020 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
4. 12. 2020 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
4. 12. 2020 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
4. 12. 2020 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
4. 12. 2020 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
4. 12. 2020 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet