Americké akcie ve čtvrtek navzdory zprávě o překvapivém poklesu amerického HDP zdražily a index S&P 500 přepisoval historii
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory zprávě o překvapivém poklesu amerického HDP zdražily a index S&P 500 přepisoval historii

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance bez ohledu na překvapivý pokles amerického HDP v letošním prvním kvartálu zdražovaly, index S&P 500 dokonce vzrostl na nové historické maximum. Poté sice všechny tři nejsledovanější indexy zamířily k nule, nakonec se ale dokázaly odrazit zpět do zelených čísel a index S&P 500 v závěrečné rally znovu posunul svá maxima. Pozitivně vyzněla dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které v týdnu do 24. května počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,39 % na 16 698,74 bodu, širší S&P 500 přidal 0,54 % a uzavřel na novém historickém i zavíracím maximu 1 920,03 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,54 % na 4 247,95 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky si připsaly akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, tituly z odvětví základních materiálů a akcie firem ze sektoru zdravotnictví.

Americké akcie (29. května 2014)

"Klíčové nyní bude, zda se investoři nenechají zmást vývojem na dluhopisových trzích, které jsou silně poznamenány kroky centrálních bank," řekl David Kelly, hlavní tržní stratég JPMorgan Funds. "Když někoho dlouho mučíte, řekne vám nakonec přesně to, co chcete slyšet. Centrální banky v současnosti s dluhopisy dělají něco podobného."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Podle zpřesněných odhadů americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o procento meziročně oproti původnímu rychlému odhadu, který počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %. Americký HDP tak podle druhého zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí poprvé za poslední tři roky klesl. Na ekonomice se podepsala tvrdá zima, která pozastavila aktivitu ve stavebnictví.
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. května klesl o 26 tisíc na 300 tisíc (odhad: 317 tisíc) z 326 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. května klesl na 2,631 milionu z 2,653 milionu, očekával se pokles na 2,650 milionu.
  • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly o 0,4 %, čekal se přitom meziměsíční nárůst o 1 %. Meziročně index rozjednaných prodejů klesl o 9,2 %, čekal se pokles jen o 8,9 %. Na prodeje má neblahý vliv rostoucí cena domů i omezená nabídka.
  • Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom AG souhlasila s návrhem japonské společnosti Softbank, že od německé firmy odkoupí americkou mobilní divizi T-Mobile US. Uvedla to ve čtvrtek japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z odvětví. Deutsche Telekom drží v T-Mobile US, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, podíl 67 %.
  • Ve Spojených státech se rozhořel boj o převzetí výrobce balených potravin Hillshire Brands. Dva dny poté, co výrobce drůbežího Pilgrim's Pride nabídl za převzetí Hillshire 5,58 miliardy USD, přišla s vyšší nabídkou konkurenční firma Tyson Foods. Největší zpracovatel masa v USA nabídl za Hillshire 6,13 miliardy USD. Včetně dluhu činí nabídka firmy Tyson 6,8 miliardy USD, napsala agentura Reuters. Hillshire je známá hlavně výrobou salámů či hot dogů, vlastní značky jako Ball Park a Jimmy Dean.
  • Americký provozovatel satelitních televizí Dish Network se stane zatím největším podnikem, který bude přijímat kybernetickou měnu bitcoin. Firma uvedla, že hodlá přijímat platby v bitcoinech od třetího čtvrtletí. Společnost bude ke zpracování těchto plateb využívat systém firmy Coinbase, jehož prostřednictvím bude bitcoiny okamžitě měnit na dolary.
  • Cantor Fitzgerald zvyšuje doporučení na akcie Twitteru na "koupit" z "držet".

Výsledková sezóna

  • Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 822 milionů USD (797,7 milionu USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+2,30 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,01 %) a sítě restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,85 %). Nedařilo se naopak akciím technologického podniku Cisco Systems (-0,56 %), investiční banky Goldman Sachs (-0,28 %) nebo energetické společnosti Chevron (-0,16 %).

Akcie oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (+5,75 %) zdražily o více než pět procent poté, co firma v rámci svých kvartálních hospodářských výsledků vykázala menší než očekávanou ztrátu. Společnost uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 23,7 milionu USD neboli 0,32 USD na akcii (loni: ztráta 0,09 USD na akcii) při tržbách 822 milionů USD (odhad: 797,7 milionu USD). Po očištění výsledků dosáhla ztráta na akcii 0,17 USD pod odhadem 0,18 USD. Management společnosti současně potvrdil celoroční výhled zisku na akcii na 2,15 až 2,35 USD (odhad trhu: 2,34 USD).

Dařilo se také akciím kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+6,17 %), které na NYSE zdražily poté, co šéf společnosti John Chen na technologické konferenci pořádané zpravodajským serverem Re/code řekl, že "firma má problémy, ale není mrtvá". Chen měl dále prohlásit, že si je jistý tím, že se "pacienta podaří zachránit".

Již podruhé v tomto týdnu skokově zdražily cenné papíry výrobce balených potravin Hillshire Brands (+17,73 %). V úterý jejich cena vzrostla o více než pětinu poté, co společnost Pilgrim's Pride, která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, oznámila, že má zájem o převzetí této firmy za 6,4 miliardy dolarů. Ve čtvrtek cena akcií Hillshire Brands poskočila o dalších více než 17 % poté, co zájem o společnost projevila i potravinářská firma Tyson Foods (+6,13 %), která je největším americkým zpracovatelem masa. Tyson Foods za Hillshire Brands nabízí 6,13 miliardy dolarů, včetně dluhu pak podle zpravodajské agentury Reuters nabídka činí 6,8 miliardy dolarů.

Necelá dvě procenta si připsaly akcie technologické společnosti Apple (+1,82 %), která ve středu po závěru trhů potvrdila, že koupí výrobce sluchátek a provozovatele služby na streamovaní hudby Beats Electronics. Firma uvedla, že za společnost amerického rappera Dr. Dre zaplatí 3 miliardy dolarů, tedy o 200 milionů dolarů méně, než na začátku května s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s průběhem jednání uvedl list Financial Times.

Naopak téměř pět procent odepsaly cenné papíry módního domu Michael Kors Holdings (-4,88 %), který již ve středu po závěru obchodování oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ziskem 161 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 882 milionů USD. Analytici odhadovali, že firma v období od ledna do března hospodařila se ziskem 0,68 USD na akcii při tržbách 813 milionů USD. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku 101,1 milionu USD a tržeb 577,4 milionu USD. Výsledky tak sice překonaly odhady, investory ovšem nepotěšilo vyjádření společnosti, že bude v následujících čtvrtletích potřeba objemných investic k podpoření dalšího růstu prodejů.

Americký dolar po zprávě o vývoji HDP hledal směr

Americký dolar ve čtvrtek k euru i japonskému jenu kolísal. K jednotné evropské měně zahajoval poblíž 1,3595 EUR/USD. Po zprávě o poklesu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí nejdříve oslabil k 1,361 EUR/USD, poté ale posílil na 1,359 EUR/USD, aby následně znovu oslabil. Kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval nad 1,360.

Část investorů upozorňuje, že se ekonomická aktivita navzdory poklesu amerického HDP rychle vzpamatovává z útlumu způsobeného mrazivým počasím a že výhled na druhé čtvrtletí již je příznivý. "Jakmile se dostanete za hlavní číslo a podíváte se pod kapotu, věci se ve skutečnosti nezdají být tak špatné," řekl agentuře Reuters analytik z BMO Capital Markets Boris Schlossberg. "Hodně toho způsobily zásoby, což je pro budoucnost dobré znamení."

K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 101,75 USD/JPY až k 101,40 USD/JPY, posléze se ale americká měna vzpamatovala, ztráty smazala, a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala prakticky beze změny kolem 101,74 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek obnovily růst a severomořská ropa Brent se vrátila nad 110 dolarů za barel. Ropný trh podpořily odpolední údaje Úřadu pro energetické informace při americkém ministerstvu energetiky. Podle nich zásoby benzínu na území USA minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů, ačkoli analytici podle ankety agentury Reuters čekali jejich růst. V případě samotné ropy sice celkové zásoby vzrostly, v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma se ale snížily na minimum od roku 2008.

Severomořská ropa Brent zdražila o 34 centů na 110,14 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 22 centů na 103,68 USD za barel.

Ropu dále podporuje silný výpadek dodávek z Libye. Trh rovněž zůstává pod vlivem situace na Ukrajině, kvůli níž narůstá střet mezi Západem a Ruskem, které je druhým největším vývozcem ropy na světě.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než dva dolary na 1 256,05 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...