Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru
|

Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter, jejíž akcie mohli začít prodávat poprvé od listopadového uvedení na burzu zaměstnanci a někteří další investoři.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %.

Americké akcie (6. května 2014)

Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan.

Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Akcie Pandora Media odepsaly přes 8 %. Internetová rádiová společnost před zahájením obchodování zveřejnila data o posluchačích za duben, podle nichž sice poslechovost meziročně vzrostla o 30 % na 1,7 miliardy hodin, ale oproti březnu to bylo o 10 milionů hodin méně. Pandora také oznámila, že její podíl na americkém rádiovém trhu vzrostl na 9,28 % z 7,33 % v dubnu 2013.

Ztráty zasáhly také cenné papíry Yelp, které odevzdaly přes 12 %, LinkedIn, které klesly téměř o 6 %, a Facebook, jehož akcie odevzdaly přes 4 %.

Akcie společnosti Groupon posilovaly o více než procento, před závěrem trhu, kdy měly reportovat hospodářské výsledky, však zisky smazaly a skončily přes dvě procenta v mínusu. Firma oznámila ztrátu na akcii ve výši 1 centu (odhadovala se ztráta 3 centy) a tržby 758 milionů dolarů, ačkoli se čekalo o 20 milionů méně. I přesto na zprávu akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o 2 %.

Hospodářské výsledky za předchozí kvartál odhalila i společnost Electronic Arts, která investory příjemně překvapila. Dosáhla zisku na akcii 48 centů, ačkoli trh počítal jen s 11 centy, při tržbách 914 milionů dolarů, přestože analytici predikovali o 102 milionů méně. V after-marketu cenné papíry posilovaly o více než 13 %.

Čísla zveřejnila i společnost Whole Foods Market. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí vykázala zisk na akcii 38 centů, trh vyhlížel o 3 centy více, akcie proto v after-marketu ztrácely 9 %.

Akcie stavitelů domů klesly poté, co údaje společnosti CoreLogic ukázaly, že ceny bydlení v USA v březnu rostly pomaleji než v předešlém měsíci. Podle agentury AP jde o nejnovější náznak oslabování na americkém trhu s bydlením.

Ceny ropy mírně oživují, trh sleduje Ukrajinu a zásoby

Světové ceny ropy v úterý po pondělních ztrátách mírně rostly, severomořská ropa Brent se dočasně dostala nad 108 dolarů za barel. Trh podporovaly události na Ukrajině a nejistota kolem obnovení libyjského vývozu. Investoři se také zaměřují na vývoj ropných zásob v USA.

Brent krátce po 21.35 SELČ oslabil o zhruba šedesát centů na 107,02 USD za barel, předtím jeho cena vystoupila až na 108,21 dolaru. Americká lehká ropa WTI zpevnila o čtvrt dolaru na 99,63 dolaru za barel.

Ukrajinská armáda stupňuje na východě země boje proti proruským povstalcům, kteří sestřelili další vojenský vrtulník. Kyjev rovněž vyslal speciální síly do Oděsy, aby zastavil šíření separatistických nálad na jihu.

V Libyi sice povstalci v uplynulých dnech ukončili blokádu velkého ropného pole Al Šarara, to ale zůstává nadále uzavřené. Nové protesty také zastavily provoz na dalších dvou ropných polích na východě země. V současnosti činí celková produkce ropy v Libyi 250 000 barelů denně ve srovnání s úrovní asi 1,4 milionu barelů před loňským vypuknutím nepokojů a povstaleckých aktivit.

Trh se v úterý večer a ve středu zaměří na údaje o vývoji zásob na americkém trhu. Analytici podle agentury Reuters odhadují, že minulý týden se zásoby ropy dál zvýšily o 1,5 milionu barelů.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Obchodní bilance Spojených států amerických v březnu skončila s mírně nižším schodkem, než se čekalo. Deficit mezinárodního obchodu v březnu dosáhl 40,38 miliardy dolarů, čekal se schodek 40,5 miliardy dolarů. Meziměsíčně se tak schodek americké obchodní bilance snížil o 3,6 %. Důvodem je oživení vývozu, který rostl rychleji než dovoz a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva obchodu. Zlepšení ale pravděpodobně nebude stačit na to, aby pomohlo vylepšit údaj o čtvrtletním výkonu ekonomiky.
  • OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než v předchozí předpovědi. Zároveň snížila odhad růstu USA na 2,6 % z 2,9 % , které predikovala v listopadové projekci, střízlivější je i ohledně Číny, kdy nyní očekává 7,4% růst oproti 8,2 % dříve a Japonsko podle nové predikce poroste tempem 1,2 % (v předchozím odhadu 1,6 %).
  • Index ekonomického optimismu v květnu klesá na 45,8 bodu z 48 bodů v dubnu (odhad: 47,6 bodu).
  • Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %. "Schodek obchodní bilance USA v březnu dopadl víceméně v souladu s očekáváním, objem importu byl ale ve srovnání s posledními odhady amerického ministerstva obchodu výrazně vyšší, což nás vede ke snížení odhadu vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku na -0,6 % z -0,3 %," uvedla banka.
  • Americká investiční banka Morgan Stanley dostala od amerického regulačního úřadu Financial Industry Regulatory Authority (FIRA) pokutu 5 milionů dolarů za porušení pravidel primárních úpisů akcií (IPO). Uvedl to v úterý regulátor. Banka Morgan Stanley je podezřelá z několika pochybení, která souvisí například s primárními úpisy akcií sociálních sítí Facebook a Yelp.
  • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se chystá do konce roku odstranit kontroverzní přísadu z některých amerických značek nápojů. Jde o bromovaný rostlinný olej (BVO), který se v současnosti vyskytuje v nápojích pro sportovce nebo nápojích s ovocnou příchutí jako Fanta prodávaných v amerických obchodech. V Evropské unii a v Japonsku se BVO jako přídatná látka v potravinách nesmí používat, napsal v úterý zpravodajský server BBC.
  • Americká energetická společnost Chevron zahájila průzkumný vrt na ložisku břidlicového plynu ve východním Rumunsku. Firma v úterý podle agentury Reuters sdělila, že vrtat začala ve čtvrtek minulý týden po dokončení přípravných prací. Ty během loňského podzimu několikrát přerušily protestní akce ekologických aktivistů.
  • Skupina největších vyspělých ekonomik G7 se rozhodla začít systematicky snižovat svou závislost na ruském plynu, aby jej Moskva nemohla používat jako zbraň. Úterní schůzka ministrů energetiky a průmyslu zemí G7 rovněž podpořila kroky, které povedou k využití břidlicového plynu z USA a Kanady k budoucímu nahrazování dodávek z Ruska. Podle agentury Reuters to sdělili zúčastnění ministři.
  • Americké aerolinky Delta Air Lines schválily navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 50 % na 0,09 USD na akcii. Poprvé firma vyšší dividendu akcionářům vyplatí ve třetím kvartále letošního roku. Současně aerolinky oznámily také schválení programu zpětného odkupu akcií za 2 miliardy dolarů. Celkem tak firma akcionářům vrátí 2,75 miliardy USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street a na evropských burzách, kolik vynese největší IPO historie a...
Musíte vědět
HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
včera v 23:00

HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných...
Jižní Korea Fúze a akvizice Česká republika
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na americko-čínská obchodní jednání

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování v mírném plusu, když investoři vyhlíželi zprávy týkající...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
včera v 20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
včera v 19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
včera v 19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
včera v 17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
včera v 17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
včera v 17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
včera v 17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
včera v 16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
včera v 16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
včera v 16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
včera v 16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
včera v 15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
včera v 14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod