Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru
|

Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter, jejíž akcie mohli začít prodávat poprvé od listopadového uvedení na burzu zaměstnanci a někteří další investoři.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %.

Americké akcie (6. května 2014)

Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan.

Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Akcie Pandora Media odepsaly přes 8 %. Internetová rádiová společnost před zahájením obchodování zveřejnila data o posluchačích za duben, podle nichž sice poslechovost meziročně vzrostla o 30 % na 1,7 miliardy hodin, ale oproti březnu to bylo o 10 milionů hodin méně. Pandora také oznámila, že její podíl na americkém rádiovém trhu vzrostl na 9,28 % z 7,33 % v dubnu 2013.

Ztráty zasáhly také cenné papíry Yelp, které odevzdaly přes 12 %, LinkedIn, které klesly téměř o 6 %, a Facebook, jehož akcie odevzdaly přes 4 %.

Akcie společnosti Groupon posilovaly o více než procento, před závěrem trhu, kdy měly reportovat hospodářské výsledky, však zisky smazaly a skončily přes dvě procenta v mínusu. Firma oznámila ztrátu na akcii ve výši 1 centu (odhadovala se ztráta 3 centy) a tržby 758 milionů dolarů, ačkoli se čekalo o 20 milionů méně. I přesto na zprávu akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o 2 %.

Hospodářské výsledky za předchozí kvartál odhalila i společnost Electronic Arts, která investory příjemně překvapila. Dosáhla zisku na akcii 48 centů, ačkoli trh počítal jen s 11 centy, při tržbách 914 milionů dolarů, přestože analytici predikovali o 102 milionů méně. V after-marketu cenné papíry posilovaly o více než 13 %.

Čísla zveřejnila i společnost Whole Foods Market. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí vykázala zisk na akcii 38 centů, trh vyhlížel o 3 centy více, akcie proto v after-marketu ztrácely 9 %.

Akcie stavitelů domů klesly poté, co údaje společnosti CoreLogic ukázaly, že ceny bydlení v USA v březnu rostly pomaleji než v předešlém měsíci. Podle agentury AP jde o nejnovější náznak oslabování na americkém trhu s bydlením.

Ceny ropy mírně oživují, trh sleduje Ukrajinu a zásoby

Světové ceny ropy v úterý po pondělních ztrátách mírně rostly, severomořská ropa Brent se dočasně dostala nad 108 dolarů za barel. Trh podporovaly události na Ukrajině a nejistota kolem obnovení libyjského vývozu. Investoři se také zaměřují na vývoj ropných zásob v USA.

Brent krátce po 21.35 SELČ oslabil o zhruba šedesát centů na 107,02 USD za barel, předtím jeho cena vystoupila až na 108,21 dolaru. Americká lehká ropa WTI zpevnila o čtvrt dolaru na 99,63 dolaru za barel.

Ukrajinská armáda stupňuje na východě země boje proti proruským povstalcům, kteří sestřelili další vojenský vrtulník. Kyjev rovněž vyslal speciální síly do Oděsy, aby zastavil šíření separatistických nálad na jihu.

V Libyi sice povstalci v uplynulých dnech ukončili blokádu velkého ropného pole Al Šarara, to ale zůstává nadále uzavřené. Nové protesty také zastavily provoz na dalších dvou ropných polích na východě země. V současnosti činí celková produkce ropy v Libyi 250 000 barelů denně ve srovnání s úrovní asi 1,4 milionu barelů před loňským vypuknutím nepokojů a povstaleckých aktivit.

Trh se v úterý večer a ve středu zaměří na údaje o vývoji zásob na americkém trhu. Analytici podle agentury Reuters odhadují, že minulý týden se zásoby ropy dál zvýšily o 1,5 milionu barelů.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Obchodní bilance Spojených států amerických v březnu skončila s mírně nižším schodkem, než se čekalo. Deficit mezinárodního obchodu v březnu dosáhl 40,38 miliardy dolarů, čekal se schodek 40,5 miliardy dolarů. Meziměsíčně se tak schodek americké obchodní bilance snížil o 3,6 %. Důvodem je oživení vývozu, který rostl rychleji než dovoz a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva obchodu. Zlepšení ale pravděpodobně nebude stačit na to, aby pomohlo vylepšit údaj o čtvrtletním výkonu ekonomiky.
  • OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než v předchozí předpovědi. Zároveň snížila odhad růstu USA na 2,6 % z 2,9 % , které predikovala v listopadové projekci, střízlivější je i ohledně Číny, kdy nyní očekává 7,4% růst oproti 8,2 % dříve a Japonsko podle nové predikce poroste tempem 1,2 % (v předchozím odhadu 1,6 %).
  • Index ekonomického optimismu v květnu klesá na 45,8 bodu z 48 bodů v dubnu (odhad: 47,6 bodu).
  • Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %. "Schodek obchodní bilance USA v březnu dopadl víceméně v souladu s očekáváním, objem importu byl ale ve srovnání s posledními odhady amerického ministerstva obchodu výrazně vyšší, což nás vede ke snížení odhadu vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku na -0,6 % z -0,3 %," uvedla banka.
  • Americká investiční banka Morgan Stanley dostala od amerického regulačního úřadu Financial Industry Regulatory Authority (FIRA) pokutu 5 milionů dolarů za porušení pravidel primárních úpisů akcií (IPO). Uvedl to v úterý regulátor. Banka Morgan Stanley je podezřelá z několika pochybení, která souvisí například s primárními úpisy akcií sociálních sítí Facebook a Yelp.
  • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se chystá do konce roku odstranit kontroverzní přísadu z některých amerických značek nápojů. Jde o bromovaný rostlinný olej (BVO), který se v současnosti vyskytuje v nápojích pro sportovce nebo nápojích s ovocnou příchutí jako Fanta prodávaných v amerických obchodech. V Evropské unii a v Japonsku se BVO jako přídatná látka v potravinách nesmí používat, napsal v úterý zpravodajský server BBC.
  • Americká energetická společnost Chevron zahájila průzkumný vrt na ložisku břidlicového plynu ve východním Rumunsku. Firma v úterý podle agentury Reuters sdělila, že vrtat začala ve čtvrtek minulý týden po dokončení přípravných prací. Ty během loňského podzimu několikrát přerušily protestní akce ekologických aktivistů.
  • Skupina největších vyspělých ekonomik G7 se rozhodla začít systematicky snižovat svou závislost na ruském plynu, aby jej Moskva nemohla používat jako zbraň. Úterní schůzka ministrů energetiky a průmyslu zemí G7 rovněž podpořila kroky, které povedou k využití břidlicového plynu z USA a Kanady k budoucímu nahrazování dodávek z Ruska. Podle agentury Reuters to sdělili zúčastnění ministři.
  • Americké aerolinky Delta Air Lines schválily navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 50 % na 0,09 USD na akcii. Poprvé firma vyšší dividendu akcionářům vyplatí ve třetím kvartále letošního roku. Současně aerolinky oznámily také schválení programu zpětného odkupu akcií za 2 miliardy dolarů. Celkem tak firma akcionářům vrátí 2,75 miliardy USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny