Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru
|

Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter, jejíž akcie mohli začít prodávat poprvé od listopadového uvedení na burzu zaměstnanci a někteří další investoři.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %.

Americké akcie (6. května 2014)

Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan.

Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Akcie Pandora Media odepsaly přes 8 %. Internetová rádiová společnost před zahájením obchodování zveřejnila data o posluchačích za duben, podle nichž sice poslechovost meziročně vzrostla o 30 % na 1,7 miliardy hodin, ale oproti březnu to bylo o 10 milionů hodin méně. Pandora také oznámila, že její podíl na americkém rádiovém trhu vzrostl na 9,28 % z 7,33 % v dubnu 2013.

Ztráty zasáhly také cenné papíry Yelp, které odevzdaly přes 12 %, LinkedIn, které klesly téměř o 6 %, a Facebook, jehož akcie odevzdaly přes 4 %.

Akcie společnosti Groupon posilovaly o více než procento, před závěrem trhu, kdy měly reportovat hospodářské výsledky, však zisky smazaly a skončily přes dvě procenta v mínusu. Firma oznámila ztrátu na akcii ve výši 1 centu (odhadovala se ztráta 3 centy) a tržby 758 milionů dolarů, ačkoli se čekalo o 20 milionů méně. I přesto na zprávu akcie v poobchodní fázi reagovaly ztrátou o 2 %.

Hospodářské výsledky za předchozí kvartál odhalila i společnost Electronic Arts, která investory příjemně překvapila. Dosáhla zisku na akcii 48 centů, ačkoli trh počítal jen s 11 centy, při tržbách 914 milionů dolarů, přestože analytici predikovali o 102 milionů méně. V after-marketu cenné papíry posilovaly o více než 13 %.

Čísla zveřejnila i společnost Whole Foods Market. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí vykázala zisk na akcii 38 centů, trh vyhlížel o 3 centy více, akcie proto v after-marketu ztrácely 9 %.

Akcie stavitelů domů klesly poté, co údaje společnosti CoreLogic ukázaly, že ceny bydlení v USA v březnu rostly pomaleji než v předešlém měsíci. Podle agentury AP jde o nejnovější náznak oslabování na americkém trhu s bydlením.

Ceny ropy mírně oživují, trh sleduje Ukrajinu a zásoby

Světové ceny ropy v úterý po pondělních ztrátách mírně rostly, severomořská ropa Brent se dočasně dostala nad 108 dolarů za barel. Trh podporovaly události na Ukrajině a nejistota kolem obnovení libyjského vývozu. Investoři se také zaměřují na vývoj ropných zásob v USA.

Brent krátce po 21.35 SELČ oslabil o zhruba šedesát centů na 107,02 USD za barel, předtím jeho cena vystoupila až na 108,21 dolaru. Americká lehká ropa WTI zpevnila o čtvrt dolaru na 99,63 dolaru za barel.

Ukrajinská armáda stupňuje na východě země boje proti proruským povstalcům, kteří sestřelili další vojenský vrtulník. Kyjev rovněž vyslal speciální síly do Oděsy, aby zastavil šíření separatistických nálad na jihu.

V Libyi sice povstalci v uplynulých dnech ukončili blokádu velkého ropného pole Al Šarara, to ale zůstává nadále uzavřené. Nové protesty také zastavily provoz na dalších dvou ropných polích na východě země. V současnosti činí celková produkce ropy v Libyi 250 000 barelů denně ve srovnání s úrovní asi 1,4 milionu barelů před loňským vypuknutím nepokojů a povstaleckých aktivit.

Trh se v úterý večer a ve středu zaměří na údaje o vývoji zásob na americkém trhu. Analytici podle agentury Reuters odhadují, že minulý týden se zásoby ropy dál zvýšily o 1,5 milionu barelů.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Obchodní bilance Spojených států amerických v březnu skončila s mírně nižším schodkem, než se čekalo. Deficit mezinárodního obchodu v březnu dosáhl 40,38 miliardy dolarů, čekal se schodek 40,5 miliardy dolarů. Meziměsíčně se tak schodek americké obchodní bilance snížil o 3,6 %. Důvodem je oživení vývozu, který rostl rychleji než dovoz a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva obchodu. Zlepšení ale pravděpodobně nebude stačit na to, aby pomohlo vylepšit údaj o čtvrtletním výkonu ekonomiky.
  • OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než v předchozí předpovědi. Zároveň snížila odhad růstu USA na 2,6 % z 2,9 % , které predikovala v listopadové projekci, střízlivější je i ohledně Číny, kdy nyní očekává 7,4% růst oproti 8,2 % dříve a Japonsko podle nové predikce poroste tempem 1,2 % (v předchozím odhadu 1,6 %).
  • Index ekonomického optimismu v květnu klesá na 45,8 bodu z 48 bodů v dubnu (odhad: 47,6 bodu).
  • Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %. "Schodek obchodní bilance USA v březnu dopadl víceméně v souladu s očekáváním, objem importu byl ale ve srovnání s posledními odhady amerického ministerstva obchodu výrazně vyšší, což nás vede ke snížení odhadu vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku na -0,6 % z -0,3 %," uvedla banka.
  • Americká investiční banka Morgan Stanley dostala od amerického regulačního úřadu Financial Industry Regulatory Authority (FIRA) pokutu 5 milionů dolarů za porušení pravidel primárních úpisů akcií (IPO). Uvedl to v úterý regulátor. Banka Morgan Stanley je podezřelá z několika pochybení, která souvisí například s primárními úpisy akcií sociálních sítí Facebook a Yelp.
  • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se chystá do konce roku odstranit kontroverzní přísadu z některých amerických značek nápojů. Jde o bromovaný rostlinný olej (BVO), který se v současnosti vyskytuje v nápojích pro sportovce nebo nápojích s ovocnou příchutí jako Fanta prodávaných v amerických obchodech. V Evropské unii a v Japonsku se BVO jako přídatná látka v potravinách nesmí používat, napsal v úterý zpravodajský server BBC.
  • Americká energetická společnost Chevron zahájila průzkumný vrt na ložisku břidlicového plynu ve východním Rumunsku. Firma v úterý podle agentury Reuters sdělila, že vrtat začala ve čtvrtek minulý týden po dokončení přípravných prací. Ty během loňského podzimu několikrát přerušily protestní akce ekologických aktivistů.
  • Skupina největších vyspělých ekonomik G7 se rozhodla začít systematicky snižovat svou závislost na ruském plynu, aby jej Moskva nemohla používat jako zbraň. Úterní schůzka ministrů energetiky a průmyslu zemí G7 rovněž podpořila kroky, které povedou k využití břidlicového plynu z USA a Kanady k budoucímu nahrazování dodávek z Ruska. Podle agentury Reuters to sdělili zúčastnění ministři.
  • Americké aerolinky Delta Air Lines schválily navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 50 % na 0,09 USD na akcii. Poprvé firma vyšší dividendu akcionářům vyplatí ve třetím kvartále letošního roku. Současně aerolinky oznámily také schválení programu zpětného odkupu akcií za 2 miliardy dolarů. Celkem tak firma akcionářům vrátí 2,75 miliardy USD.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Mediální dům CNC koupil vyhledávač dopravního spojení Bileto
před 40 minutami

Mediální dům CNC koupil vyhledávač dopravního spojení Bileto

Mediální dům Czech News Center začne provozovat vyhledávač dopravního spojení Bileto. CNC jej odkoupil od investiční...
Média Fúze a akvizice
Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA
Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA
před hodinou

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA

Dolní komora ruského parlamentu v úterý schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným nepřátelským zemím", který je...
Rusko Spojené státy americké (USA) Politika
Kryptoměny se v úterý pohybují v červených číslech, bitcoin ztrácí…
před hodinou

Kryptoměny se v úterý pohybují v červených číslech, bitcoin ztrácí zhruba 2 %

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v negativním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin krátce před...
Bitcoin Kryptoměny
Aktivisté u soudu uspěli s žalobou proti skladu paliva v Temelíně
10:33

Aktivisté u soudu uspěli s žalobou proti skladu paliva v Temelíně

Aktivisté uspěli s žalobou proti umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu elektrárny Temelín. Pražský...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
10:15

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na novinky ohledně...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu…
Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu…
10:01

Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu odpovídá konsenzu trhu

Likérka Stock Spirits vydala před úterní valnou hromadou komentář k vývoji svého hospodaření na začátku letošního...
Stock Spirits Alkohol a drogy Výsledková sezóna
Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem
Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem
09:40

Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem

Německá vláda pomůže německým společnostem, které obchodují s Íránem, nemůže je ale plně chránit před dopadem sankcí...
Německo Írán Byznys a podnikání
Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo
Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo
09:00

Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje červnové valné hromadě, aby schválila výplatu odměn představenstvu a...
ČEZ Akcie ČR Management
Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI
Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI
08:41

Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI

Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v hudebním vydavatelství EMI Music...
Japonsko Technologie Fúze a akvizice
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vzrostly

Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne posílily. Trhy reagovaly na výsledky obchodního jednání mezi USA a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na…
včera v 21:23

NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na Floridě

Americká energetická společnost NextEra Energy koupí za 5,08 miliardy USD téměř veškerý energetický majetek firmy...
Energetika Americké akcie Fúze a akvizice
Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix
včera v 20:46

Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix

Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se dohodli na spolupráci s internetovou televizí...
Netflix Média Barack Obama
Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene
včera v 20:26

Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene

Bulharsko oživuje plán rozvoje jaderné elektrárny Belene a je otevřeno ruské účasti na projektu, uvedl bulharský...
Bulharsko Energetika Jaderná energetika
IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo
včera v 20:12

IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo

Britský poskytovatel dat a informací IHS Markit koupí od soukromých investičních fondů Blackstone a Goldman Sachs...
Spojené království Fúze a akvizice
Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD
včera v 19:07

Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD

Finská společnost HMD Global, která vlastní práva na používání značky Nokia pro mobilní telefony, získala od...
Finsko Nokia Mobilní telefony
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
včera v 18:00

Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v plusu, když po nedělních slovech amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
včera v 17:45

Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu

Hrubý zisk britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním čtvrtletí propadl o více než polovinu na 2...
Spojené království Auta Výsledková sezóna