Americké akcie ve čtvrtek dále zlevňovaly, index S&P 500 klesl již potřetí v řadě
Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými ztrátami a ty během dne prohloubily až na závěrečných sedm desetin procenta. Investory nepotěšila zejména statistika z amerického maloobchodu, podle které v květnu tržby v tomto segmentu vzrostly méně, než se čekalo. Nervozitu na trzích ale zvyšovalo také dění v Iráku, kde se radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě dostali do asi stokilometrové vzdálenosti od Bagdádu. Americký prezident Barack Obama v reakci na tento vývoj uvedl, že ze strany USA nelze vyloučit ani vojenskou podporu oficiálních iráckých sil.
Dow oslabil o 0,65 % na 16 734,19 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,71 % na 1 930,11 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,79 % na 4 297,63 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů, největší ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie z odvětví základních materiálů a průmyslu. V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze energetické tituly a akcie ze sektoru služeb.
"Kdybych měl rozhodnout, zda se na čtvrtečním poklesu trhů více podílela slabá čísla z amerického maloobchodu, nebo dění v Iráku, jednoznačně bych zvolil Irák," řekl hlavní tržní stratég společnosti Wunderlich Securities Art Hogan. "Investoři se kromě jiného obávají, že by další posilování pozice radikálů mohlo vyústit až v přerušení těžby ropy v zemi, a tím vyhnat ceny energetických komodit prudce nahoru."
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu čtvrtý měsíc po sobě stouply. Jejich růst byl ale slabší, než se čekalo. Proti předešlému měsíci se obrat maloobchodu, který tvoří zhruba třetinu spotřebitelských výdajů, zvýšil o 0,3 % po dubnovém zvýšení o 0,5 %. Plyne to ze čtvrtečních údajů federálního ministerstva obchodu USA. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali za květen zvýšení tržeb o 0,6 %. Dubnový výsledek ale statistici výrazně opravili směrem vzhůru z původně hlášeného růstu o 0,1 %. V březnu po velmi slabých zimních měsících maloobchodní obrat vyskočil o 1,5 %, což byl jeho nejrychlejší nárůst za poslední čtyři roky.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 7. června vzrostl o 4 tisíce na 317 tisíc. Čekal se pokles na 309 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 313 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 2,614 milionu z 2,603 milionu, očekávala se stagnace.
- Podnikové zásoby v dubnu vzrostly o 0,6 % (březen: +0,4 %, odhad: +0,4 %).
- Americký Senát ve čtvrtek schválil Stanleyho Fischera do funkce místopředsedy Rady guvernérů tamní centrální banky. Fischer, který býval šéfem izraelské centrální banky, se tak stane druhým nejvýše postaveným činitelem Fedu s velkým vlivem na utváření tamní měnové politiky. Fischera do této vlivné funkce letos v lednu nominoval prezident Barack Obama jako náhradu Janet Yellenové, která v únoru přešla do čela celé instituce. Už před třemi týdny Senát schválil Fischerovo jmenování za člena rady.
- Společnost Hewlett-Packard ve středu představila projekt výroby přelomového počítače, interně pojmenovaný "The Machine", tedy stroj. Pokud by byl projekt úspěšný, nahradil by obrovská datová centra počítači velikosti ledničky.
- Ali Rowghani rezignoval na post provozního ředitele Twitteru. O jeho odchodu se již dříve spekulovalo ve spojitosti s tím, že sociální síti nepřibývají uživatelé tak rychle jako konkurenci, což byl právě Rowghaniho úkol.
- Výsledky Lululemon Athletica v 1Q2014: Zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,32 USD), tržby: 384,6 milionu USD (odhad: 381,3 milionu USD).
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily cenné papíry výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,88 %), zábavní společnosti Walt Disney (-1,79 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,73 %). V zelených číslech dokázalo uzavřít pouze šest emisí. Nejvíce vzrostla cena akcií energetické společnosti Chevron (+0,74 %), banky Goldman Sachs (+0,32 %), výrobce počítačových čipů Intel (+0,11 %) a pojišťovny Travelers (+0,11 %).
Akcie sociální sítě Twitter (+3,52 %) zdražily o více než tři procenta poté, co její provozní ředitel Ali Rowghani rezignoval. Společnost ovšem Rowghani úplně neopouští, nově má být strategickým poradcem generálního ředitele Dicka Costola. Akcie konkurenční sociální sítě Facebook (-2,27 %) naopak o více než dvě procenta zlevnily.
Cenné papíry prodejce nábytku a vybavení pro domácnosti Restoration Hardware (+12,68 %) zdražily o více než desetinu poté, co firma oznámila, že se v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dostala do zisku 1,8 milionu dolarů neboli 0,04 USD na akcii. Loni firma ve stejném období hospodařila se ztrátou 161 tisíc dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost vykázala zisk na akcii 0,18 USD (loni: zisk 0,06 USD). Tržby Restoration Hardware meziročně vzrostly o 22 % na 366 milionů dolarů. Analytici odhadovali, že společnost vykáže upravený zisk 0,11 USD na akcii při tržbách 347 milionů dolarů. Investory potěšilo také zvýšení výhledu celoročního zisku podniku na 2,24 až 2,30 USD na akcii (odhad trhu: 2,21 USD na akcii).
Solidní zisk si připsaly i akcie maloobchodního prodejce oblečení Land's End (+8,19 %), který uvedl, že po svém odštěpení od společnosti Sears Holding dosáhl v prvním čtvrtletí zisku 0,34 USD na akcii po zisku 0,23 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Tržby firmy se meziročně zvýšily na 330,5 milionu dolarů z 319 milionů dolarů.
Výrazně naopak klesla cena akcií výrobce sportovního oblečení Lululemon Athletica (-15,91 %), který oznámil, že v období od února do začátku května hospodařil se ziskem 19 milionů dolarů neboli 0,13 USD na akcii při tržbách 384,6 milionu dolarů. Loni firma za stejné období vykázala výrazně vyšší zisk 0,32 USD na akcii, avšak o 11 % nižší tržby. Společnost očekávala, že dosáhne zisku 0,31 až 0,33 USD na akcii při tržbách 377 až 382 milionů dolarů. Firma také odhalila svůj výhled pro aktuální čtvrtletí, očekává zisk 0,28 až 0,30 USD na akcii a tržby 375 až 380 milionů USD. Analytici oslovení agenturou Reuters uvedli, že za druhé čtvrtletí čekají zisk 0,36 USD na akcii a tržby 387,2 milionu USD. Investory nakonec v prodeji akcií Lululemon Athletica nedokázal zastavit ani představený plán programu zpětného odkupu akcií firmy v objemu až 450 milionů dolarů.
Ztráty kolem pěti procent zasáhly akcie leteckých společností Delta Air Lines (-5,43 %) a Southwest Airlines (-4,53 %), a to poté, co německý letecký dopravce Lufthansa Group již ve středu snížil výhled svého letošního provozního zisku na 1 miliardu eur z původního odhadu 1,3 až 1,5 miliardy eur. Německá společnost dále uvedla, že s ohledem na aktuální výhled předpokládá, že se jí v roce 2015 nepodaří dosáhnout cíle provozního zisku 2,65 miliardy eur, a proto tento výhled snižuje na zhruba 2 miliardy eur.
Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,11 %) po závěru obchodování oznámil, že na základě rostoucí poptávky firem po počítačích zvyšuje výhled svého hospodaření. Firma uvedla, že pro aktuální čtvrtletí očekává tržby 13,4 až 14 miliard dolarů (původní odhad: 12,5 až 13,5 miliardy dolarů). Dodala také, že očekává "mírný nárůst" tržeb i za celý letošní rok. Akcie Intel v after-marketu v reakci na tuto zprávu zdražovaly až o pět procent.
Dolar po slabých datech z maloobchodu oslabil k euru i jenu
Dolar k euru v první polovině čtvrtečního obchodování mírně posiloval a krátce před zveřejněním statistiky z amerického maloobchodu se pohyboval pouze mírně nad 1,351 EUR/USD. Poté ale data amerického ministerstva obchodu naznačila, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí možná neroste tak silně, jak se ekonomové až dosud obecně domnívali. Maloobchodní tržby v květnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem jen o 0,3 %, ačkoli analytici očekávali nárůst o 0,6 %. Dolar se tak v druhé polovině obchodování dostal pod tlak a oslabil až k 1,357 EUR/USD.
Podobný vývoj byl vidět i u páru USD/JPY. Dopoledne dolar k japonskému jenu stagnoval poblíž 102,05 USD/JPY, odpoledne ale začal ztrácet a krátce po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž 101,61 USD/JPY.
Obavy z eskalujících bojů v Iráku ve čtvrtek vytlačily ceny ropy na několikaměsíční maxima. Trh se obává, že by tažení sunnitských vzbouřenců ze severního Iráku směrem na Bagdád nakonec mohlo narušit irácké dodávky ropy na světový trh. Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se ve čtvrtek dostali do asi stokilometrové vzdálenosti od Bagdádu a podle nepotvrzených informací by se v následujících dnech mohli pokusit město dobýt.
"Pokud tento konflikt ochromí vývoz ropy z Iráku, bude to mít na ceny značný dopad," řekl agentuře Reuters obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache. Znepokojení trhu z vývoje situace se zvýšilo zejména po zprávách, že vládní vojáci uprchli před radikály ze severoiráckého Kirkúku, který je centrem oblasti bohaté na ropu, a město ovládly kurdské milice.
Cena severomořské ropy Brent vzrostla o více než tři dolary a vyhoupla se až na 112,69 USD za barel, což je maximum od září minulého roku. Cena severoamerické lehké ropy WTI se během dne dostala až na 105,70 USD za barel a krátce po desáté hodině vykazovala růst o 1,75 dolaru na 105,24 USD za barel.
Naprostá většina irácké těžby ropy se nicméně nachází na šíitském jihu země, kde radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida podporu nemají. Vláda už tento týden ujistila, že těžba ropy na jihu země je zcela v bezpečí.
Ropa čerpala podporu i ze středeční zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které minulý týden zásoby suroviny na území USA klesly o 2,6 milionu barelů, což bylo více, než se čekalo.
Zlato ve čtvrtek zdražilo téměř o 13 dolarů na 1 273,72 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch