Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly
Evropské akcie ve čtvrtek dopoledne mírně zdražovaly poté, co na trhy dorazila zpráva, podle které v dubnu průmyslová produkce v eurozóně meziměsíčně vzrostla více, než se očekávalo. Odpoledne ale hlavní evropské burzy zisky odevzdaly a nakonec uzavřely prakticky beze změny. Nervozitu investorů zvyšoval vývoj situace v Iráku, kde teroristická skupina Islámského státu v Iráku a Levantě napojená na Al-Káidu během posledních dvou dnů získala kontrolu nad městy Tikrít a Mosul a údajně plánuje i tažení na Bagdád.
Britský FTSE 100 posílil o 0,06 %, německý DAX ale naopak oslabil o 0,11 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,02 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,15 % na 3 284,28 bodu. Dařilo se sektoru ropy a zemního plynu, akciím z odvětví spotřebního zboží a finančním titulům. Oslabily akcie pojišťoven, cenné papíry maloobchodních prodejců a téměř procento a půl odepsal sektor základních materiálů.
Na poklesu sektoru základních materiálů se mimo jiné podepsalo i snížení investičního doporučení banky Morgan Stanley na akcie těžební společnosti Anglo American (-3,18 %), obchodované na londýnské burze, na "underweight" z "equal weight".
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v eurozóně po březnovém propadu o 0,4 % v dubnu vzrostla o 0,8 %. Očekával se mírnější růst o 0,5 %. V celé evropské osmadvacítce produkce vyskočila o 0,7 % meziměsíčně po březnovém poklesu o 0,3 %. Meziročně se výroba zvýšila v eurozóně o 1,4 % a v celé EU o 2,1 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v prvních třech měsících roku činila 27,8 %, a zůstala tak na stejné úrovni jako v loňském posledním čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Řecko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně. Více než rok je zde bez práce zhruba 71 % z 1,34 milionu nezaměstnaných, ukázala také data.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu proti předešlému měsíci stouply o 0,2 %. Meziroční inflace se dostala na nulu. Po třech měsících poklesu se tak spotřebitelské ceny v květnu proti loňsku nezměnily. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil slovenský statistický úřad. Na meziměsíčním zvýšení se nejvíce podílely ceny potravin a nealkoholických nápojů, které stouply o 1,1 %.
- Italský premiér Matteo Renzi zažil ve čtvrtek nepříjemné překvapení. Třináct senátorů z jeho vlastní Demokratické strany stáhlo podporu jeho reformnímu plánu. Senátoři se rozhodli premiéra nepodpořit kvůli jeho snahám o ústavní změny.
- Francouzskou banku BNP Paribas opustí provozní ředitel Georges Chodron de Courcel. Na konci měsíce se na vlastní žádost vzdá funkce a na konci září z banky odejde. Oznámila to ve čtvrtek firma. Odstoupení čtyřiašedesátiletého manažera podle agentury AFP požadovaly Spojené státy, kde BNP údajně hrozí obří pokuta kvůli porušování amerických a mezinárodních sankcí vůči Íránu a dalším zemím. Největší francouzská banka souvislost mezi oběma záležitostmi popřela.
- Německý koncern Siemens a japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) nabídnou zhruba 7,25 miliardy eur za převzetí části energetické divize francouzské firmy Alstom. Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury AFP japonský podnikatelský list Nikkei bez uvedení zdrojů.
- Evropský soud ve čtvrtek potvrdil pokutu 1,06 miliardy eur, kterou od Evropské komise před pěti lety dostal americký čipový gigant Intel za údajné omezování konkurence. Tato pokuta je dosud největší, jakou kdy komise uložila jedinému podniku, napsala agentura AFP.
- Francouzská vláda chce snížit počet mobilních operátorů na národním trhu na tři ze současných čtyř. Konsolidace trhu by měla zastavit "destruktivní spirálu" poklesu cen a pomoci zachovat pracovní místa v sektoru, prohlásil ve čtvrtek ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Ceny za volání ve Francii loni klesly o 27 % a o rok dříve o 11 %.
- Energetická skupina ČEZ se uchází o většinový podíl ve Slovenských elektrárnách. Ten chce prodat dosavadní vlastník, italský Enel. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová prohlásila, že firma měla v minulosti o elektrárny velký zájem. Podle ní je ale předčasné hovořit o konkrétních nabídkách. "O Slovenské elektrárne jsme měli před lety eminentní zájem, protože vzájemné propojení i díky společné historii v rámci jednoho státu dávalo logiku," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pro deník E15.