Americké akcie v pátek umazaly předchozí ztráty, týden však pro ně přesto úspěšný nebyl
|

Americké akcie v pátek umazaly předchozí ztráty, týden však pro ně přesto úspěšný nebyl

Americké akcie v pátek smazaly počáteční ztráty a uzavřely v plusu, obavy investorů z vývoje situace v Iráku vyvážila rally akcií společnosti Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow zpevnil o 0,25 %, S&P 500 vyskočil o 0,31 % a Nasdaq vzrostl o 0,30 %. Za celý týden však Dow oslabil o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

Americké akcie (13. června 2014)

Akcie společnosti OpenTable zpevnily o 48 % poté, co firma Priceline oznámila, že OpenTable koupí za 2,6 miliardy dolarů, tedy 103 dolarů za akcii. OpenTable umožňuje klientům rezervovat si on-line stoly v restauraci a financují ji poplatky restaurací. Priceline nabízí podobnou službu v oblasti hotelnictví, v pátek její akcie naopak oslabily o necelá tři procenta.

Americké akcie (9. - 13. června 2014)

Cenné papíry společnosti Intel zareagovaly téměř 7% zpevněním na vylepšení výhledu letošních tržeb. Intel očekává lepší zisky díky zvýšené poptávce po osobních počítačích, pro druhé čtvrtletí predikuje tržby 13,7 miliardy dolarů oproti předchozímu odhadu 13 miliard dolarů. Na tuto zprávu zareagovaly i akcie konkurenční Hewlett-Packard, které podražily o 5 %.

Maloobchodní prodejce Express posílil o více než 20 % díky zprávě, že by o něj mohla mít zájem private equity firma Sycamore Partners.

Naproti tomu akcie Finisar oslabily o téměř 22 %. Firma ve čtvrtek večer ohlásila čtvrtletní výsledky, které nenaplnily očekávání trhu. Zisk na akcii vzrostl na 36 centů na akcii a tržby se meziročně zvýšily o 26 % na 306 milionů dolarů.

Ceny ropy se kvůli Iráku vyhouply na nová maxima za devět měsíců

Ceny ropy na světových trzích v pátek vystoupily na nová maxima za posledních devět měsíců. Později o část zisků přišly, severomořská ropa Brent ale i tak míří k největšímu týdennímu nárůstu za téměř rok. Trh má obavy z eskalace napětí v Iráku, což by mohlo ohrozit plynulost dodávek ropy. Irák těží zhruba 3,5 milionu barelů suroviny denně a je jedním z největších producentů v rámci ropného kartelu OPEC.

Brent po čtvrtečním nárůstu o více než tři dolary v pátek v Asii vystoupil až na 114,69 USD za barel, což bylo maximum od loňského září. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v noci na pátek zpevnila o více než dolar také na devítiměsíční maximum 107,68 USD. Později oba druhy ropy z maxima sestoupily, za tento týden ale získávají stále zhruba pět procent a směřují k nejsilnějšímu týdennímu přírůstku za řadu měsíců.

Sunnitští islamisté v Iráku ovládli další dvě města ve východní provincii Dijála a postupují směrem k Bagdádu, od něhož jsou vzdáleni méně než sto kilometrů. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího je paralyzována a vládní síly nejsou schopny na ofenzivu sunnitských povstalců odpovědět. Irák se tak ocitá v podobné situaci jako v letech 2006 a 2007, kdy vedlo násilí mezi sunnity a šíity ke ztrátám tisíců lidských životů.

"Trh se všeobecně snaží zhodnotit rizika kvůli Iráku. Nastala velká odezva na trhu a (Mezinárodní agentura pro energii) IEA pak oznámila, že nepozoruje riziko pro dodávky, což teď ta kolísavost odráží," řekl agentuře Reuters analytik Olivier Jakob z poradenské společnosti Petromatrix. IEA se ve zprávě o situaci na trhu s ropou pokusila rozptýlit obavy z možného náhlého výpadku dodávek irácké ropy. Jestliže se konflikt nebude šířit dál, nemusely by podle ní nejnovější události v Iráku "okamžitě ohrožovat dodatečné dodávky irácké ropy".

Manažer Ken Hasegawa z tokijské společnosti Newedge Japan ale upozorňuje na všeobecnou nervozitu a míní, že ceny ropy nyní dále porostou.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu čtvrtý měsíc po sobě stouply. Jejich růst byl ale slabší, než se čekalo. Proti předešlému měsíci se obrat maloobchodu, který tvoří zhruba třetinu spotřebitelských výdajů, zvýšil o 0,3 % po dubnovém zvýšení o 0,5 %. Plyne to ze čtvrtečních údajů federálního ministerstva obchodu USA. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali za květen zvýšení tržeb o 0,6 %. Dubnový výsledek ale statistici výrazně opravili směrem vzhůru z původně hlášeného růstu o 0,1 %. V březnu po velmi slabých zimních měsících maloobchodní obrat vyskočil o 1,5 %, což byl jeho nejrychlejší nárůst za poslední čtyři roky.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 7. června vzrostl o 4 tisíce na 317 tisíc. Čekal se pokles na 309 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 313 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 2,614 milionu z 2,603 milionu, očekávala se stagnace.
 • Podnikové zásoby v dubnu vzrostly o 0,6 % (březen: +0,4 %, odhad: +0,4 %).
 • Americký Senát ve čtvrtek schválil Stanleyho Fischera do funkce místopředsedy Rady guvernérů tamní centrální banky. Fischer, který býval šéfem izraelské centrální banky, se tak stane druhým nejvýše postaveným činitelem Fedu s velkým vlivem na utváření tamní měnové politiky. Fischera do této vlivné funkce letos v lednu nominoval prezident Barack Obama jako náhradu Janet Yellenové, která v únoru přešla do čela celé instituce. Už před třemi týdny Senát schválil Fischerovo jmenování za člena rady.
 • Společnost Hewlett-Packard ve středu představila projekt výroby přelomového počítače, interně pojmenovaný "The Machine", tedy stroj. Pokud by byl projekt úspěšný, nahradil by obrovská datová centra počítači velikosti ledničky.
 • Ali Rowghani rezignoval na post provozního ředitele Twitteru. O jeho odchodu se již dříve spekulovalo ve spojitosti s tím, že sociální síti nepřibývají uživatelé tak rychle jako konkurenci, což byl právě Rowghaniho úkol.
 • Výsledky Lululemon Athletica v 1Q2014: Zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,32 USD), tržby: 384,6 milionu USD (odhad: 381,3 milionu USD).
 • Biografie Bena Bernankeho jako šéfa Fedu se teprve začínají psát, přesto je odkaz centrální banky pod jeho vedením už nyní zřetelný. Nafouknutí rozvahy Fedu o 4 biliony dolarů, tedy čtvrtinu amerického HDP, se projevilo v akciové rally, která stále trvá a posílá indexy na nová historická maxima. Kam se však tyto peníze poděly? Do ekonomiky? Asi sotva.
 • Evropská komise zahájila hloubkové šetření daňových dohod, které firmy Apple, Starbucks a Fiat uzavřely s daňovými úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Vyšetřování má podle agentury Reuters zjistit, zda dohody o zdanění právnických osob nejsou nepoctivou státní pomocí.
 • Americké akcie se pohybují na historických maximech. Podle Jeffa Sauta z investiční společnosti Raymond James je to však "nenáviděná rally". Aby svůj postoj obhájil, povolal Saut na pomoc článek legendárního stratéga z Merrill Lynch Boba Farrella, který v roce 1989 prohlásil, že všechno je o tom, jak je každý nešťastný - ekonomové, správci fondů i analytici.
 • Společnost AIG v úterý oznámila, že dosavadní ředitel Robert Benmosche odstupuje z funkce a od 1. září ho nahradí Peter Hancock. Benmosche, který ve firmě působil od roku 2009, v ní zůstane jako poradní hlas.
 • Lídr republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů Eric Cantor v noci na středu prohrál primárky ve Virginii. Jeho vyzyvatelem a překvapivým vítězem byl člen Tea Party, radikální skupiny uvnitř republikánské strany, Dave Brat. Cantorovu prohru nikdo nečekal, ani průzkumy veřejného mínění neukazovaly na to, že by měl zástupce Virginie potíže. Tea Party po jeho drtivé porážce začala okamžitě zpochybňovat jeho pozici ve Sněmovně reprezentantů, kde stojí v čele republikánské většiny. Cantor býval s Tea Party zadobře, názorově se s ní rozešel v otázce reformy imigračního zákona, kterou podporoval, čímž si od Brata a celé Tea Party vysloužil ostrou kritiku.
 • USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu meziměsíčně vzrostly o 1,1 % (odhad: +0,5 %, březen: +1,1 %).
 • JOLT (průzkum Job Openings and Labor Turnover) v dubnu 4,455 milionu (odhad: 4,020 milionu). Data za březen byla revidována na 4,166 milionu z 4,014 milionu.
 • Společnost ze sektoru síťových služeb PPL, dříve známá jako Pennsylvania Power and Light, oddělí část svých obchodních aktivit v oblasti výroby energie do joint venture s fondem Riverstone Holdings. Nová společnost pod názvem Talen Energy bude provozovat 15 320 megawattů amerických energetických kapacit. Akcionáři PPL budou držet 65 % a fond private equity Riverstone zbytek. Talen bude listována na Newyorské burze a stane se třetím největším nezávislým producentem elektrické energie v USA ve vlastnictví investorů.
 • Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude nyní šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu. Podle mluvčí o tom rozhodli Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, a Javier Olivan, který má na starosti růst sociální sítě.
 • Pojišťovna MetLife oznámila program zpětného odkupu akcií v objemu 1 miliardy USD. "Firemní filozofií MetLife je, že by se volné finanční prostředky měly vrátit akcionářům," uvedla ve svém prohlášení společnost. "Důležité pro nás ovšem také bude, abychom našli rovnováhu mezi tímto naším názorem a potenciálními budoucími požadavky regulačních úřadů na naši kapitálovou vybavenost, které prozatím pro firmu Metlife coby nebankovní instituci důležitou pro finanční sektor nebyly oficiálně stanoveny," dodala. Firma své cenné papíry na burze bude podle zpravodajské agentury Bloomberg skupovat poprvé od roku 2008.
 • Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals ani napodruhé neuspěla se svojí nabídkou na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan. Představenstvo společnosti Allergan uvedlo, že nabídku na převzetí za 49,44 miliardy USD považuje za příliš nízkou. Valeant Pharmaceuticals původně přišel s nabídkou ve výši 47 miliard dolarů, na konci května ji však navýšil a za každou akcii Allerganu nabízel 58,30 USD v hotovosti a 0,83 své vlastní akcie. V původním návrhu, který Allergan odmítl, činila hotovostní složka pouze 48,30 USD.
 • Výsledky RadioShack v 1QFY2015: Čistá ztráta na akcii 0,97 USD (odhad: ztráta 0,52 USD), tržby 736,7 milionu USD (odhad: 767 milionů USD).
 • Společnost Best Buy navyšuje vyplácenou dividendu o 12 % na 0,19 USD na akcii.
 • Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zrychlí a dobře si povede i po zbytek roku. Kvůli zimnímu poklesu ale bude celoroční růst o něco pomalejší, než se čekalo. Předpověděla to americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Pro toto čtvrtletí firemní ekonomové čekají v průměru vzestup o 3,5 %. V prvních třech měsících letošního roku hrubý domácí produkt USA klesl podle posledních údajů o jedno procento.
 • Prezident Fedu v St. Louis James Bullard prohlásil, že centrální banka čelí klasické výzvě výběru správně rychlosti normalizace monetární politiky. Nezaměstnanost podle něj klesá a inflace se pomalu přibližuje k 2% cíli Fedu, přestože je stále nízká. Ke svým makroekonomickým cílům však je prý Fed nejblíže od 60. let.
 • Americký farmaceutický koncern Merck se dohodl na převzetí společnosti Idenix Pharmaceuticals, která vyvíjí léky na hepatitidu C. Transakce za 3,85 miliardy dolarů doplní sestavu produktů, které má Merck na léčbu žloutenek, sdělila společnost. Merck zaplatí za každou akcii Idenix 24,50 dolaru, což je více než trojnásobek páteční závěrečné ceny těchto akcií. Akcie kupované firmy v pondělí před zahájením obchodování přidávaly zhruba 240 % a pohybovaly se nad 24,30 dolaru za kus.
 • Největší americká masná společnost Tyson Food koupí firmu Hillshire Brands za 7,7 miliardy USD. Přeplatila tak nabídku konkurenční Pilgrim's Pride Corporation. Za jednu akcii zaplatí Tyson 63 USD. Včetně dluhu je hodnota transakce 8,55 miliardy USD. Výrobce kuřecího masa Pilgrim's Pride nabízel za firmu jen 55 USD na akcii.
 • Akcie největšího amerického vydavatele časopisů Time Inc. v pondělí vstoupily na newyorskou burzu a jejich kurz hned v úvodu obchodování výrazně klesl. Podle agentury Reuters to ilustruje problémy, které mají vydavatelé tisku s přesunem čtenářů k digitálním alternativám. Time je zatím poslední firmou, kterou od sebe oddělila mediální skupina Time Warner. Akcie Time ovšem nakonec navzdory nevydařenému úvodu zdražily o 0,91 % na 23,30 USD.
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
Co musíte ráno vědět (16. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak pokročilo jednání o obchodu mezi USA a Čínou...
Musíte vědět
Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce
včera v 18:11

Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce

Německý odborový svaz Verdi vyzval pracovníky logistického centra americké společnosti Amazon v Bad Hersfeldu k...
Amazon Německo
ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 13:16

ČNB podle analytiků nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na zasedání ve středu 18. prosince úrokové sazby beze změny, shodují se...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse…
včera v 12:38

Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku, diskuse byla odložena

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...
Ekologie a životní prostředí Politika
Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka
včera v 11:11

Firmy v ČR přibývají rychleji než lidé, je jich 47 na člověka

V ČR přibývají firmy rychleji než obyvatelé. V loňském roce na každých 1 000 obyvatel připadalo 46,6 firmy, aktuálně...
Byznys a podnikání Česká republika
ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny
včera v 10:02

ČEZ: Brexit oslabí státy EU, které provozují jaderné elektrárny

Odchod Velké Británie z Evropské unie podle společnosti ČEZ oslabí jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst
včera v 08:24

Škoda Auto: Zpoždění brexitu představuje ohrožení investic a míst

Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic a pracovních míst v...
Auta Volkswagen Spojené království
Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem…
včera v 07:21

Čeští exportéři: Vývoz do Británie letos i přes nejasnosti s brexitem rostl

Čeští exportéři letos své obchody do Británie navzdory odkládání brexitu posílili. Export se sice vyvíjel...
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
CITIC Europe Holdings má nového šéfa
14. 12. 2019 15:54

CITIC Europe Holdings má nového šéfa

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé...
Čína Management
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
14. 12. 2019 14:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW
14. 12. 2019 14:31

Kvůli korupční kauze se v Alžírsku zastavila montáž aut VW

Montáž vozů německého koncernu Volkswagen byla v Alžírsku pozastavena, důvodem je protikorupční vyšetřování šéfa...
Afrika Volkswagen Korupce
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
14. 12. 2019 10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
14. 12. 2019 09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
14. 12. 2019 08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
13. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
13. 12. 2019 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
13. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
13. 12. 2019 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
13. 12. 2019 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
13. 12. 2019 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory