Americké akcie v pátek umazaly předchozí ztráty, týden však pro ně přesto úspěšný nebyl
|

Americké akcie v pátek umazaly předchozí ztráty, týden však pro ně přesto úspěšný nebyl

Americké akcie v pátek smazaly počáteční ztráty a uzavřely v plusu, obavy investorů z vývoje situace v Iráku vyvážila rally akcií společnosti Intel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow zpevnil o 0,25 %, S&P 500 vyskočil o 0,31 % a Nasdaq vzrostl o 0,30 %. Za celý týden však Dow oslabil o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

Americké akcie (13. června 2014)

Akcie společnosti OpenTable zpevnily o 48 % poté, co firma Priceline oznámila, že OpenTable koupí za 2,6 miliardy dolarů, tedy 103 dolarů za akcii. OpenTable umožňuje klientům rezervovat si on-line stoly v restauraci a financují ji poplatky restaurací. Priceline nabízí podobnou službu v oblasti hotelnictví, v pátek její akcie naopak oslabily o necelá tři procenta.

Americké akcie (9. - 13. června 2014)

Cenné papíry společnosti Intel zareagovaly téměř 7% zpevněním na vylepšení výhledu letošních tržeb. Intel očekává lepší zisky díky zvýšené poptávce po osobních počítačích, pro druhé čtvrtletí predikuje tržby 13,7 miliardy dolarů oproti předchozímu odhadu 13 miliard dolarů. Na tuto zprávu zareagovaly i akcie konkurenční Hewlett-Packard, které podražily o 5 %.

Maloobchodní prodejce Express posílil o více než 20 % díky zprávě, že by o něj mohla mít zájem private equity firma Sycamore Partners.

Naproti tomu akcie Finisar oslabily o téměř 22 %. Firma ve čtvrtek večer ohlásila čtvrtletní výsledky, které nenaplnily očekávání trhu. Zisk na akcii vzrostl na 36 centů na akcii a tržby se meziročně zvýšily o 26 % na 306 milionů dolarů.

Ceny ropy se kvůli Iráku vyhouply na nová maxima za devět měsíců

Ceny ropy na světových trzích v pátek vystoupily na nová maxima za posledních devět měsíců. Později o část zisků přišly, severomořská ropa Brent ale i tak míří k největšímu týdennímu nárůstu za téměř rok. Trh má obavy z eskalace napětí v Iráku, což by mohlo ohrozit plynulost dodávek ropy. Irák těží zhruba 3,5 milionu barelů suroviny denně a je jedním z největších producentů v rámci ropného kartelu OPEC.

Brent po čtvrtečním nárůstu o více než tři dolary v pátek v Asii vystoupil až na 114,69 USD za barel, což bylo maximum od loňského září. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v noci na pátek zpevnila o více než dolar také na devítiměsíční maximum 107,68 USD. Později oba druhy ropy z maxima sestoupily, za tento týden ale získávají stále zhruba pět procent a směřují k nejsilnějšímu týdennímu přírůstku za řadu měsíců.

Sunnitští islamisté v Iráku ovládli další dvě města ve východní provincii Dijála a postupují směrem k Bagdádu, od něhož jsou vzdáleni méně než sto kilometrů. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího je paralyzována a vládní síly nejsou schopny na ofenzivu sunnitských povstalců odpovědět. Irák se tak ocitá v podobné situaci jako v letech 2006 a 2007, kdy vedlo násilí mezi sunnity a šíity ke ztrátám tisíců lidských životů.

"Trh se všeobecně snaží zhodnotit rizika kvůli Iráku. Nastala velká odezva na trhu a (Mezinárodní agentura pro energii) IEA pak oznámila, že nepozoruje riziko pro dodávky, což teď ta kolísavost odráží," řekl agentuře Reuters analytik Olivier Jakob z poradenské společnosti Petromatrix. IEA se ve zprávě o situaci na trhu s ropou pokusila rozptýlit obavy z možného náhlého výpadku dodávek irácké ropy. Jestliže se konflikt nebude šířit dál, nemusely by podle ní nejnovější události v Iráku "okamžitě ohrožovat dodatečné dodávky irácké ropy".

Manažer Ken Hasegawa z tokijské společnosti Newedge Japan ale upozorňuje na všeobecnou nervozitu a míní, že ceny ropy nyní dále porostou.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

 • Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu čtvrtý měsíc po sobě stouply. Jejich růst byl ale slabší, než se čekalo. Proti předešlému měsíci se obrat maloobchodu, který tvoří zhruba třetinu spotřebitelských výdajů, zvýšil o 0,3 % po dubnovém zvýšení o 0,5 %. Plyne to ze čtvrtečních údajů federálního ministerstva obchodu USA. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali za květen zvýšení tržeb o 0,6 %. Dubnový výsledek ale statistici výrazně opravili směrem vzhůru z původně hlášeného růstu o 0,1 %. V březnu po velmi slabých zimních měsících maloobchodní obrat vyskočil o 1,5 %, což byl jeho nejrychlejší nárůst za poslední čtyři roky.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 7. června vzrostl o 4 tisíce na 317 tisíc. Čekal se pokles na 309 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 313 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 2,614 milionu z 2,603 milionu, očekávala se stagnace.
 • Podnikové zásoby v dubnu vzrostly o 0,6 % (březen: +0,4 %, odhad: +0,4 %).
 • Americký Senát ve čtvrtek schválil Stanleyho Fischera do funkce místopředsedy Rady guvernérů tamní centrální banky. Fischer, který býval šéfem izraelské centrální banky, se tak stane druhým nejvýše postaveným činitelem Fedu s velkým vlivem na utváření tamní měnové politiky. Fischera do této vlivné funkce letos v lednu nominoval prezident Barack Obama jako náhradu Janet Yellenové, která v únoru přešla do čela celé instituce. Už před třemi týdny Senát schválil Fischerovo jmenování za člena rady.
 • Společnost Hewlett-Packard ve středu představila projekt výroby přelomového počítače, interně pojmenovaný "The Machine", tedy stroj. Pokud by byl projekt úspěšný, nahradil by obrovská datová centra počítači velikosti ledničky.
 • Ali Rowghani rezignoval na post provozního ředitele Twitteru. O jeho odchodu se již dříve spekulovalo ve spojitosti s tím, že sociální síti nepřibývají uživatelé tak rychle jako konkurenci, což byl právě Rowghaniho úkol.
 • Výsledky Lululemon Athletica v 1Q2014: Zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,32 USD), tržby: 384,6 milionu USD (odhad: 381,3 milionu USD).
 • Biografie Bena Bernankeho jako šéfa Fedu se teprve začínají psát, přesto je odkaz centrální banky pod jeho vedením už nyní zřetelný. Nafouknutí rozvahy Fedu o 4 biliony dolarů, tedy čtvrtinu amerického HDP, se projevilo v akciové rally, která stále trvá a posílá indexy na nová historická maxima. Kam se však tyto peníze poděly? Do ekonomiky? Asi sotva.
 • Evropská komise zahájila hloubkové šetření daňových dohod, které firmy Apple, Starbucks a Fiat uzavřely s daňovými úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Vyšetřování má podle agentury Reuters zjistit, zda dohody o zdanění právnických osob nejsou nepoctivou státní pomocí.
 • Americké akcie se pohybují na historických maximech. Podle Jeffa Sauta z investiční společnosti Raymond James je to však "nenáviděná rally". Aby svůj postoj obhájil, povolal Saut na pomoc článek legendárního stratéga z Merrill Lynch Boba Farrella, který v roce 1989 prohlásil, že všechno je o tom, jak je každý nešťastný - ekonomové, správci fondů i analytici.
 • Společnost AIG v úterý oznámila, že dosavadní ředitel Robert Benmosche odstupuje z funkce a od 1. září ho nahradí Peter Hancock. Benmosche, který ve firmě působil od roku 2009, v ní zůstane jako poradní hlas.
 • Lídr republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů Eric Cantor v noci na středu prohrál primárky ve Virginii. Jeho vyzyvatelem a překvapivým vítězem byl člen Tea Party, radikální skupiny uvnitř republikánské strany, Dave Brat. Cantorovu prohru nikdo nečekal, ani průzkumy veřejného mínění neukazovaly na to, že by měl zástupce Virginie potíže. Tea Party po jeho drtivé porážce začala okamžitě zpochybňovat jeho pozici ve Sněmovně reprezentantů, kde stojí v čele republikánské většiny. Cantor býval s Tea Party zadobře, názorově se s ní rozešel v otázce reformy imigračního zákona, kterou podporoval, čímž si od Brata a celé Tea Party vysloužil ostrou kritiku.
 • USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu meziměsíčně vzrostly o 1,1 % (odhad: +0,5 %, březen: +1,1 %).
 • JOLT (průzkum Job Openings and Labor Turnover) v dubnu 4,455 milionu (odhad: 4,020 milionu). Data za březen byla revidována na 4,166 milionu z 4,014 milionu.
 • Společnost ze sektoru síťových služeb PPL, dříve známá jako Pennsylvania Power and Light, oddělí část svých obchodních aktivit v oblasti výroby energie do joint venture s fondem Riverstone Holdings. Nová společnost pod názvem Talen Energy bude provozovat 15 320 megawattů amerických energetických kapacit. Akcionáři PPL budou držet 65 % a fond private equity Riverstone zbytek. Talen bude listována na Newyorské burze a stane se třetím největším nezávislým producentem elektrické energie v USA ve vlastnictví investorů.
 • Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude nyní šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu. Podle mluvčí o tom rozhodli Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, a Javier Olivan, který má na starosti růst sociální sítě.
 • Pojišťovna MetLife oznámila program zpětného odkupu akcií v objemu 1 miliardy USD. "Firemní filozofií MetLife je, že by se volné finanční prostředky měly vrátit akcionářům," uvedla ve svém prohlášení společnost. "Důležité pro nás ovšem také bude, abychom našli rovnováhu mezi tímto naším názorem a potenciálními budoucími požadavky regulačních úřadů na naši kapitálovou vybavenost, které prozatím pro firmu Metlife coby nebankovní instituci důležitou pro finanční sektor nebyly oficiálně stanoveny," dodala. Firma své cenné papíry na burze bude podle zpravodajské agentury Bloomberg skupovat poprvé od roku 2008.
 • Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals ani napodruhé neuspěla se svojí nabídkou na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan. Představenstvo společnosti Allergan uvedlo, že nabídku na převzetí za 49,44 miliardy USD považuje za příliš nízkou. Valeant Pharmaceuticals původně přišel s nabídkou ve výši 47 miliard dolarů, na konci května ji však navýšil a za každou akcii Allerganu nabízel 58,30 USD v hotovosti a 0,83 své vlastní akcie. V původním návrhu, který Allergan odmítl, činila hotovostní složka pouze 48,30 USD.
 • Výsledky RadioShack v 1QFY2015: Čistá ztráta na akcii 0,97 USD (odhad: ztráta 0,52 USD), tržby 736,7 milionu USD (odhad: 767 milionů USD).
 • Společnost Best Buy navyšuje vyplácenou dividendu o 12 % na 0,19 USD na akcii.
 • Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce zrychlí a dobře si povede i po zbytek roku. Kvůli zimnímu poklesu ale bude celoroční růst o něco pomalejší, než se čekalo. Předpověděla to americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Pro toto čtvrtletí firemní ekonomové čekají v průměru vzestup o 3,5 %. V prvních třech měsících letošního roku hrubý domácí produkt USA klesl podle posledních údajů o jedno procento.
 • Prezident Fedu v St. Louis James Bullard prohlásil, že centrální banka čelí klasické výzvě výběru správně rychlosti normalizace monetární politiky. Nezaměstnanost podle něj klesá a inflace se pomalu přibližuje k 2% cíli Fedu, přestože je stále nízká. Ke svým makroekonomickým cílům však je prý Fed nejblíže od 60. let.
 • Americký farmaceutický koncern Merck se dohodl na převzetí společnosti Idenix Pharmaceuticals, která vyvíjí léky na hepatitidu C. Transakce za 3,85 miliardy dolarů doplní sestavu produktů, které má Merck na léčbu žloutenek, sdělila společnost. Merck zaplatí za každou akcii Idenix 24,50 dolaru, což je více než trojnásobek páteční závěrečné ceny těchto akcií. Akcie kupované firmy v pondělí před zahájením obchodování přidávaly zhruba 240 % a pohybovaly se nad 24,30 dolaru za kus.
 • Největší americká masná společnost Tyson Food koupí firmu Hillshire Brands za 7,7 miliardy USD. Přeplatila tak nabídku konkurenční Pilgrim's Pride Corporation. Za jednu akcii zaplatí Tyson 63 USD. Včetně dluhu je hodnota transakce 8,55 miliardy USD. Výrobce kuřecího masa Pilgrim's Pride nabízel za firmu jen 55 USD na akcii.
 • Akcie největšího amerického vydavatele časopisů Time Inc. v pondělí vstoupily na newyorskou burzu a jejich kurz hned v úvodu obchodování výrazně klesl. Podle agentury Reuters to ilustruje problémy, které mají vydavatelé tisku s přesunem čtenářů k digitálním alternativám. Time je zatím poslední firmou, kterou od sebe oddělila mediální skupina Time Warner. Akcie Time ovšem nakonec navzdory nevydařenému úvodu zdražily o 0,91 % na 23,30 USD.
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
před hodinou

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice