Americké akcie ve čtvrtek celý den napravovaly nepovedený úvod, z červených čísel se ale vymanit nedokázaly
|

Americké akcie ve čtvrtek celý den napravovaly nepovedený úvod, z červených čísel se ale vymanit nedokázaly

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance výrazně zlevňovaly. Náladu investorů podkopalo vyjádření prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda, který naznačil, že by se úrokové sazby měly z nynější prakticky nulové úrovně začít zvyšovat dříve, než se obecně předpokládá, a to již v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Nepotěšily ani údaje o osobních výdajích, které zaostaly za odhady. Po počátečním poklesu trhů ovšem všechny tři nejsledovanější indexy začaly růst a nakonec uzavřely pouze nepatrně v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 16 846,13 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,12 % na 1 957,22 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,02 % na 4 379,05 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, finanční tituly a akcie technologických firem. V zelených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, základních materiálů, energetiky a také odvětví služeb. Index volatility VIX v úvodu vzrostl až na 12,6 bodu, uzavíral ale o celý bod níže o necelé procento silnější než ve středu odpoledne.

Americké akcie (26. června 2014)

"Nedomnívám se, že by slabší údaje o osobní spotřebě byly vyloženě negativní zprávou," řekl Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott. "Spíše si myslím, že to byla jen záminka k prodejům, ke kterým se někteří investoři chystali již delší dobu."

"Slova Jamese Bullarda jsou do značné míry opakem toho, co minulý týden řekla Janet Yellenová," doplnil Ryan Larson z RBC Global Asset Management. "A jak je z průběhu obchodování patrné, protichůdná vyjádření představitelů Fedu na trhy přinášejí značný prodejní tlak."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 21. června klesl na 312 tisíc. Čekal se pokles na 311 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 14. června na 2,571 milionu z 2,561 milionu, očekával se růst na 2,565 milionu.
  • Osobní příjmy ve Spojených státech v květnu vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo. Výdaje vzrostly o 0,2 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než trh predikoval. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v květnu meziměsíčně rostou o 0,2 %, čekal se 0,3% růst po 0,2 % v dubnu. Meziročně výdaje na osobní spotřebu rostou o 1,5 % v souladu s odhady.
  • Míra nezaměstnanosti v USA zřejmě ještě letos klesne pod šest procent a inflace se vrátí ke dvěma procentům. Ve čtvrtek to uvedl prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard. Pokud se jeho očekávání naplní, bude to podle něj znamenat, že je americká ekonomika ke svému normálnímu dlouhodobému stavu blíže, než se předpokládá. Úrokové sazby by se podle Bullarda v takovém případě měly začít zvyšovat z nynější prakticky nulové úrovně nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku.
  • Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding nabídne své akcie v rámci primární nabídky (IPO) na newyorské akciové burze NYSE, které dá přednost před konkurenční technologickou burzou Nasdaq. Alibaba by měla vstoupit na trh letos v létě a mohla by se stát historicky největší primární nabídkou v technologickém sektoru USA. Mohla by tak překonat i primární nabídku Facebooku z roku 2012, jejíž hodnota byla 15 miliard USD. Alibaba se po IPO stane největší čínskou společností, která se bude obchodovat na americké burze, její tržní hodnota by mohla být až 200 miliard USD.
  • Tabáková společnost Philip Morris International ve čtvrtek snížila výhled celoročního zisku. Letošní rok se podle prohlášení firmy ukázal být "atypickým" a ziskům společnosti škodí mimo jiné i měnové kurzy, slabé makroekonomické prostředí v EU a složité prostředí v Asii, které však částečně vyvažuje výborný výkon na mnoha trzích, tvrdí ředitel firmy André Calantzopoulos. Společnost Philip Morris proto varovala, že celoroční růst zisku na akcii by se mohl nacházet pouze na spodní hranici odhadovaných 6 až 8 %.
  • Hliníkárenský gigant Alcoa koupí od společnosti Oak Hill výrobce součástek pro letecký a kosmický průmysl Firth Roxson za 2,85 miliardy dolarů. "Tato transakce svede dohromady největší inovátory v oblasti vývoje součástí pro motory; výrazně rozšíříme svou pozici na trhu a zvýšíme svůj růstový potenciál," prohlásil ředitel společnosti Alcoa Klaus Kleinfeld. Alcoa za firmu zaplatí celkem 2,35 miliardy USD v hotovosti a 500 milionů dolarů svými akciemi. Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena má být do konce letošního roku.
  • Největší americká automobilka General Motors vyzvala prodejce ve Spojených státech a Kanadě, aby kvůli možným potížím s airbagem zastavili prodej některých vozů Chevrolet Cruze. Informoval o tom server BBC. Chevrolet Cruze je nejprodávanějším modelem GM v Severní Americe.
  • Výsledky Nike v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,43 miliardy USD (odhad: odhad: 7,34 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,94 %), výrobce spotřebního zboží Procetr & Gamble (-0,88 %) a softwarové společnosti Microsoft (-0,74 %). Zdražily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+0,76 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,66 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,51 %).

Akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+2,68 %) zdražily téměř o tři procenta poté, co společnost oznámila, že za 2,85 miliardy dolarů koupí od společnosti Oak Hill výrobce součástek pro letecký a kosmický průmysl Firth Roxson. Alcoa, jejíž hlavní činností je těžba bauxitu a produkce hliníku, má problémy kvůli dlouhodobě nízkým cenám hliníku. Firma se proto snaží rozšířit ziskovější část svého podnikání, jako je výroba kol pro nákladní auta a trupů letadel. Ve čtvrtek oznámená akvizice by měla zvýšit příjmy z leteckého podnikání firmy o 20 % na 4,8 miliardy USD ročně.

Cenné papíry správce záznamů a dat Iron Mountain (+20,05 %) posílily o pětinu v reakci na souhlasné stanovisko rady společnosti se záměrem firmy začít působit jako trust investující do nemovitostí (REIT). U amerického úřadu IRS podnik o schválení tohoto kroku požádal již v červenci 2012, přičemž čtvrteční souhlasné stanovisko rady vešlo v platnost se zpětnou účinností od 1. ledna. Firma v reakci na rozhodnutí rady uvedla, že pro letošní rok zvyšuje odhad zisku na akcii na 1,52 USD z 1,03 až 1,14 USD a odhad celkového objemu financí vyplacených na dividendách na 400 až 420 milionů USD z 207 milionů USD.

Mírné zisky si připsaly také akcie společnosti ConAgra Foods (+0,84 %), která ve čtvrtek zveřejnila kvartální výsledky svého hospodaření. Podnik oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ztrátou 324,2 milionu dolarů neboli 0,77 USD na akcii při tržbách 4,44 miliardy dolarů (odhad: 4,4 miliardy USD). Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,46 USD na akcii. Po očištění výsledků firma vykázala zisk z pokračujících operací 0,55 USD na akcii (loni: 0,60 USD na akcii).

Akcie výrobce sportovních minikamer GoPro (+30,58 %) na burzu ve čtvrtek vstoupily prudkým vzestupem. Firma v primární emisi akcií získala zhruba 427 milionů dolarů a díky úvodnímu růstu cen akcií dosáhla její tržní hodnota až 4 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters. Během dne akcie GoPro na trhu Nasdaq posilovaly až o 38 % na 33 dolarů. "Od raných dní iPodu nebo iPadu zřejmě ve spotřební elektronice nebyla tak dominantní značka, jakou je ve své kategorii GoPro," uvedl analytik Charlie Anderson z firmy Dougherty & Co. GoPro podle něj má více než 90 % trhu kamer pro natáčení vlastních akčních scén.

Nedařilo se naopak akciím tabákové společnosti Philip Morris International (-2,70 %), která ve čtvrtek snížila výhled celoročního zisku. Letošní rok se podle prohlášení firmy ukázal být "atypickým" a ziskům společnosti škodí mimo jiné i měnové kurzy, slabé makroekonomické prostředí v EU a složité prostředí v Asii, které však částečně vyvažuje výborný výkon na mnoha trzích, tvrdí ředitel firmy André Calantzopoulos. Aktuální odhad pro letošní rok počítá se ziskem 4,87 až 4,97 USD na akcii (původní odhad: 5,09 až 5,19 USD na akcii).

Po závěru obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky společnost Nike (v řádném obchodování +0,51 %). Výrobce sportovního oblečení a obuvi uvedl, že v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ziskem 698 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii (odhad: 0,75 USD na akcii, loni: 0,76 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly na 7,43 miliardy USD (odhad: 7,34 miliardy USD) z 6,7 miliardy USD. Akcie Nike v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly téměř o čtyři procenta.

Dolar ve čtvrtek mírně posílil k euru, klesl ale k jenu

Americký dolar ve čtvrtek posiloval ke koši měn i euru. Zisky však byly pouze mírné, protože nejnovější statistika z USA potvrdila, že ekonomika sice roste, avšak v jistých ohledech mírně zaostává za očekáváním.

Kurz eurodolaru se v úvodu čtvrtečního obchodování pohyboval kolem 1,363. Po úvodní oscilaci kolem této hladiny dolar posléze posílil až pod 1,358 EUR/USD a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval poblíž 1,361 EUR/USD.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že výdaje spotřebitelů v květnu vzrostly o 0,2 %, když v dubnu stagnovaly. Analytici však čekali růst až o 0,4 %. Výdaje spotřebitelů mají na celkové ekonomické aktivitě USA podíl více než dvě třetiny. Ministerstvo práce pak oznámilo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu klesl o 2 tisíce na 312 tisíc. To bylo o něco více, než se čekalo.

K japonskému jenu dolar v první polovině obchodování stagnoval poblíž 101,75 USD/JPY, ve druhé polovině obchodování ale oslabil až pod 101,50 USD/JPY a krátce po uazvření amerických burz se obchodoval za 101,69 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek v důsledku ustupujícího strachu z narušení iráckých dodávek suroviny pokračovaly v poklesu. Cena severomořské ropy Brent klesla přibližně o dolar na 113,10 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 105,81 USD za barel.

Obavy z vlivu postupu islamistů v severním Iráku na vývoz ropy z této země se zmírnily poté, co čerstvé údaje z jihoiráckých terminálů potvrdily, že z nich proudí takřka rekordní objemy vývozu. Jihoirácká pole, kde se produkuje velká většina celkové těžby v zemi, zůstávají bezpečná, uvedl zvláštní vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov

Zlato ve čtvrtek zlevnilo zhruba o 0,25 % na 1 315,67 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, MarketWatch

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
před hodinou

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie automobilek

Evropské akcie trhy v úvodu týdne uzavřely v mínusu. Náladu na trzích určovalo zejména dění v Británii, kde premiérka...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup
17:22

Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup

Italský výrobce cukrovinek Ferrero má zájem o koupi mezinárodních aktivit americké potravinářské společnosti Campbell...
Itálie Fúze a akvizice
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
17:05

Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone

Čínský soud na žádost výrobce čipů Qualcomm zakázal dovoz i prodej některých telefonů iPhone od společnosti Apple. Ta...
Čína Apple Mobilní telefony
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %

Pražská burza začala nový týden negativně, když index PX ztratil 1,08 % na 1 029,11 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
16:21

Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny

Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti...
Česká republika Energetika Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
14:43

Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje

Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí tempo. Britský statistický úřad v...
Spojené království HDP
Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách
14:28

Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách

Zatímco prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci jedná s politickými a sociálními partnery před svým večerním...
Francie Politika
Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný
14:10

Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný

Pokles meziroční inflace je podle analytiků krátkodobou záležitostí, na počátku příštího roku inflace stoupne kvůli...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne
13:53

Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne

Čeští zaměstnavatelé plánují i v prvním čtvrtletí příštího roku nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu náboru...
Česká republika Pracovní trh
Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let
13:35

Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let

Podíl ztrátových firem mezi společnostmi, které v posledních deseti letech vykázaly tržby a zveřejnily finanční...
Byznys a podnikání Česká republika
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
13:18

Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil

Meziroční tempo růstu ekonomiky Turecka v letošním třetím čtvrtletí prudce zpomalilo a dosáhlo 1,6 procenta proti...
Turecko HDP Hospodářský růst
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
13:01

Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní...
ČNB Centrální banky Inflace
ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi
12:40

ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi

Energetická firma ČEZ ESCO vybaví elektromobilními dobíjecími stanicemi a kompletním elektromobilním zázemím prodejce...
ČEZ Akcie ČR Volkswagen
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
12:22

Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst

Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí...
Francie HDP Hospodářský růst
Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý
11:58

Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý

Listopadová data o nezaměstnanosti ukazují, že trh práce zůstává bez výraznějších změn. Firmy mají stále nedostatek...
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká republika
Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii
11:36

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii

Kreml v pondělí odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných...
Rusko Francie Politika
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
11:20

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z...
Eurozóna Evropská ekonomika