Americké akcie ve čtvrtek celý den napravovaly nepovedený úvod, z červených čísel se ale vymanit nedokázaly
|

Americké akcie ve čtvrtek celý den napravovaly nepovedený úvod, z červených čísel se ale vymanit nedokázaly

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance výrazně zlevňovaly. Náladu investorů podkopalo vyjádření prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda, který naznačil, že by se úrokové sazby měly z nynější prakticky nulové úrovně začít zvyšovat dříve, než se obecně předpokládá, a to již v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Nepotěšily ani údaje o osobních výdajích, které zaostaly za odhady. Po počátečním poklesu trhů ovšem všechny tři nejsledovanější indexy začaly růst a nakonec uzavřely pouze nepatrně v mínusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 16 846,13 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,12 % na 1 957,22 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,02 % na 4 379,05 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, finanční tituly a akcie technologických firem. V zelených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, základních materiálů, energetiky a také odvětví služeb. Index volatility VIX v úvodu vzrostl až na 12,6 bodu, uzavíral ale o celý bod níže o necelé procento silnější než ve středu odpoledne.

Americké akcie (26. června 2014)

"Nedomnívám se, že by slabší údaje o osobní spotřebě byly vyloženě negativní zprávou," řekl Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott. "Spíše si myslím, že to byla jen záminka k prodejům, ke kterým se někteří investoři chystali již delší dobu."

"Slova Jamese Bullarda jsou do značné míry opakem toho, co minulý týden řekla Janet Yellenová," doplnil Ryan Larson z RBC Global Asset Management. "A jak je z průběhu obchodování patrné, protichůdná vyjádření představitelů Fedu na trhy přinášejí značný prodejní tlak."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 21. června klesl na 312 tisíc. Čekal se pokles na 311 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 14. června na 2,571 milionu z 2,561 milionu, očekával se růst na 2,565 milionu.
  • Osobní příjmy ve Spojených státech v květnu vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo. Výdaje vzrostly o 0,2 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než trh predikoval. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v květnu meziměsíčně rostou o 0,2 %, čekal se 0,3% růst po 0,2 % v dubnu. Meziročně výdaje na osobní spotřebu rostou o 1,5 % v souladu s odhady.
  • Míra nezaměstnanosti v USA zřejmě ještě letos klesne pod šest procent a inflace se vrátí ke dvěma procentům. Ve čtvrtek to uvedl prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard. Pokud se jeho očekávání naplní, bude to podle něj znamenat, že je americká ekonomika ke svému normálnímu dlouhodobému stavu blíže, než se předpokládá. Úrokové sazby by se podle Bullarda v takovém případě měly začít zvyšovat z nynější prakticky nulové úrovně nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku.
  • Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding nabídne své akcie v rámci primární nabídky (IPO) na newyorské akciové burze NYSE, které dá přednost před konkurenční technologickou burzou Nasdaq. Alibaba by měla vstoupit na trh letos v létě a mohla by se stát historicky největší primární nabídkou v technologickém sektoru USA. Mohla by tak překonat i primární nabídku Facebooku z roku 2012, jejíž hodnota byla 15 miliard USD. Alibaba se po IPO stane největší čínskou společností, která se bude obchodovat na americké burze, její tržní hodnota by mohla být až 200 miliard USD.
  • Tabáková společnost Philip Morris International ve čtvrtek snížila výhled celoročního zisku. Letošní rok se podle prohlášení firmy ukázal být "atypickým" a ziskům společnosti škodí mimo jiné i měnové kurzy, slabé makroekonomické prostředí v EU a složité prostředí v Asii, které však částečně vyvažuje výborný výkon na mnoha trzích, tvrdí ředitel firmy André Calantzopoulos. Společnost Philip Morris proto varovala, že celoroční růst zisku na akcii by se mohl nacházet pouze na spodní hranici odhadovaných 6 až 8 %.
  • Hliníkárenský gigant Alcoa koupí od společnosti Oak Hill výrobce součástek pro letecký a kosmický průmysl Firth Roxson za 2,85 miliardy dolarů. "Tato transakce svede dohromady největší inovátory v oblasti vývoje součástí pro motory; výrazně rozšíříme svou pozici na trhu a zvýšíme svůj růstový potenciál," prohlásil ředitel společnosti Alcoa Klaus Kleinfeld. Alcoa za firmu zaplatí celkem 2,35 miliardy USD v hotovosti a 500 milionů dolarů svými akciemi. Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena má být do konce letošního roku.
  • Největší americká automobilka General Motors vyzvala prodejce ve Spojených státech a Kanadě, aby kvůli možným potížím s airbagem zastavili prodej některých vozů Chevrolet Cruze. Informoval o tom server BBC. Chevrolet Cruze je nejprodávanějším modelem GM v Severní Americe.
  • Výsledky Nike v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,43 miliardy USD (odhad: odhad: 7,34 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,94 %), výrobce spotřebního zboží Procetr & Gamble (-0,88 %) a softwarové společnosti Microsoft (-0,74 %). Zdražily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+0,76 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,66 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,51 %).

Akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+2,68 %) zdražily téměř o tři procenta poté, co společnost oznámila, že za 2,85 miliardy dolarů koupí od společnosti Oak Hill výrobce součástek pro letecký a kosmický průmysl Firth Roxson. Alcoa, jejíž hlavní činností je těžba bauxitu a produkce hliníku, má problémy kvůli dlouhodobě nízkým cenám hliníku. Firma se proto snaží rozšířit ziskovější část svého podnikání, jako je výroba kol pro nákladní auta a trupů letadel. Ve čtvrtek oznámená akvizice by měla zvýšit příjmy z leteckého podnikání firmy o 20 % na 4,8 miliardy USD ročně.

Cenné papíry správce záznamů a dat Iron Mountain (+20,05 %) posílily o pětinu v reakci na souhlasné stanovisko rady společnosti se záměrem firmy začít působit jako trust investující do nemovitostí (REIT). U amerického úřadu IRS podnik o schválení tohoto kroku požádal již v červenci 2012, přičemž čtvrteční souhlasné stanovisko rady vešlo v platnost se zpětnou účinností od 1. ledna. Firma v reakci na rozhodnutí rady uvedla, že pro letošní rok zvyšuje odhad zisku na akcii na 1,52 USD z 1,03 až 1,14 USD a odhad celkového objemu financí vyplacených na dividendách na 400 až 420 milionů USD z 207 milionů USD.

Mírné zisky si připsaly také akcie společnosti ConAgra Foods (+0,84 %), která ve čtvrtek zveřejnila kvartální výsledky svého hospodaření. Podnik oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ztrátou 324,2 milionu dolarů neboli 0,77 USD na akcii při tržbách 4,44 miliardy dolarů (odhad: 4,4 miliardy USD). Loni společnost ve stejném období dosáhla zisku 0,46 USD na akcii. Po očištění výsledků firma vykázala zisk z pokračujících operací 0,55 USD na akcii (loni: 0,60 USD na akcii).

Akcie výrobce sportovních minikamer GoPro (+30,58 %) na burzu ve čtvrtek vstoupily prudkým vzestupem. Firma v primární emisi akcií získala zhruba 427 milionů dolarů a díky úvodnímu růstu cen akcií dosáhla její tržní hodnota až 4 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters. Během dne akcie GoPro na trhu Nasdaq posilovaly až o 38 % na 33 dolarů. "Od raných dní iPodu nebo iPadu zřejmě ve spotřební elektronice nebyla tak dominantní značka, jakou je ve své kategorii GoPro," uvedl analytik Charlie Anderson z firmy Dougherty & Co. GoPro podle něj má více než 90 % trhu kamer pro natáčení vlastních akčních scén.

Nedařilo se naopak akciím tabákové společnosti Philip Morris International (-2,70 %), která ve čtvrtek snížila výhled celoročního zisku. Letošní rok se podle prohlášení firmy ukázal být "atypickým" a ziskům společnosti škodí mimo jiné i měnové kurzy, slabé makroekonomické prostředí v EU a složité prostředí v Asii, které však částečně vyvažuje výborný výkon na mnoha trzích, tvrdí ředitel firmy André Calantzopoulos. Aktuální odhad pro letošní rok počítá se ziskem 4,87 až 4,97 USD na akcii (původní odhad: 5,09 až 5,19 USD na akcii).

Po závěru obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky společnost Nike (v řádném obchodování +0,51 %). Výrobce sportovního oblečení a obuvi uvedl, že v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ziskem 698 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii (odhad: 0,75 USD na akcii, loni: 0,76 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly na 7,43 miliardy USD (odhad: 7,34 miliardy USD) z 6,7 miliardy USD. Akcie Nike v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly téměř o čtyři procenta.

Dolar ve čtvrtek mírně posílil k euru, klesl ale k jenu

Americký dolar ve čtvrtek posiloval ke koši měn i euru. Zisky však byly pouze mírné, protože nejnovější statistika z USA potvrdila, že ekonomika sice roste, avšak v jistých ohledech mírně zaostává za očekáváním.

Kurz eurodolaru se v úvodu čtvrtečního obchodování pohyboval kolem 1,363. Po úvodní oscilaci kolem této hladiny dolar posléze posílil až pod 1,358 EUR/USD a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval poblíž 1,361 EUR/USD.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že výdaje spotřebitelů v květnu vzrostly o 0,2 %, když v dubnu stagnovaly. Analytici však čekali růst až o 0,4 %. Výdaje spotřebitelů mají na celkové ekonomické aktivitě USA podíl více než dvě třetiny. Ministerstvo práce pak oznámilo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu klesl o 2 tisíce na 312 tisíc. To bylo o něco více, než se čekalo.

K japonskému jenu dolar v první polovině obchodování stagnoval poblíž 101,75 USD/JPY, ve druhé polovině obchodování ale oslabil až pod 101,50 USD/JPY a krátce po uazvření amerických burz se obchodoval za 101,69 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek v důsledku ustupujícího strachu z narušení iráckých dodávek suroviny pokračovaly v poklesu. Cena severomořské ropy Brent klesla přibližně o dolar na 113,10 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 105,81 USD za barel.

Obavy z vlivu postupu islamistů v severním Iráku na vývoz ropy z této země se zmírnily poté, co čerstvé údaje z jihoiráckých terminálů potvrdily, že z nich proudí takřka rekordní objemy vývozu. Jihoirácká pole, kde se produkuje velká většina celkové těžby v zemi, zůstávají bezpečná, uvedl zvláštní vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov

Zlato ve čtvrtek zlevnilo zhruba o 0,25 % na 1 315,67 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, MarketWatch

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice