Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování výrazným poklesem. Jedním z hlavních důvodů byly problémy největší banky v Portugalsku, kvůli čemuž mezi investory opět vyvstaly obavy o vývoj ekonomiky starého kontinentu a zdraví evropského bankovního systému. Americké burzy nicméně již během první hodiny obchodování část ztrát smazaly a krátce před osmou hodinou již akcie zlevňovaly jen o zhruba dvě desetiny procenta. Nad nulu se ale nakonec ani jeden ze tří nejsledovanějších akciových indexů dostat nedokázal.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,42 % na 16 915,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,41 % na 1 964,68 bodu a Nasdaq odepsal 0,52 % na 4 396,20 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles postihl akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru energetiky.

Portugalský burzovní regulátor CMVM ve čtvrtek odpoledne pozastavil obchodování s akciemi největší portugalské banky Banco Espírito Santo, když se jejich cena propadla téměř o pětinu. Za poklesem stály rostoucí obavy z negativních dopadů finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila.

Americké akcie (10. července 2014)

"Před začátkem (čtvrtečního) obchodování všichni vyhlíželi ty nejhorší možné scénáře," řekl Bill Schultz ze společnosti McQueen, Ball & Associates. "Nakonec se ale díkybohu ukázalo, že byl pesimismus investorů značně přehnaný."

Šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová ve svém čtvrtečním projevu uvedla, že by americká centrální banka mohla se zvyšováním úrokových sazeb začít ještě během letošního roku. "Když se dívám na ukazatele, kterými se Fed při rozhodování o podobě měnové politiky rozhodl řídit, nemohu si nevšimnout, že většina z nich již naznačuje nejvyšší čas na opuštění prostředí prakticky nulových sazeb," uvedla podle agentury Dow Jones. Esther Georgeová nicméně není členkou komise, která o podobě americké měnové politiky rozhoduje, poznamenala dále agentura.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 5. července nečekaně klesl o 11 tisíc na 304 tisíc. Čekala se stagnace na původně hlášených 315 tisících nových žádostí z předchozího týdne. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3,5 tisíce na 311,5 tisíce. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 28. června na 2,584 milionu z 2,574 milionu (revidováno z 2,579 milionu), očekávala se stagnace na původně hlášených 2,579 milionu.
  • Podnikové zásoby v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,6 %, duben revidován na +1 % z +1,1 %).
  • Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou 8,834 miliardy dolarů.
  • Druhá největší německá banka Commerzbank by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
  • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu na akcie Yahoo! na 40 USD z 42 USD.
  • Výsledky Family Dollar v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,65 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,51 %) a ropného obra ExxonMobil (-0,95 %). Nejvýrazněji v plusu naopak uzavřely cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+1,51 %), výrobce počítačových čipů Intel (+1,20 %) a producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,74 %).

Akcie Verizon Communications (+1,51 %) zdražily v reakci na slova výkonného ředitele společnosti Lowella McAdama, který v rozhovoru pro CNBC řekl, že firma nemá zájem o převzetí provozovatele satelitního televizního vysílání Dish. Cenné papíry firmy podpořila také zpráva, podle které mobilní operátor v druhém čtvrtletí získal 1,4 milionu nových zákazníků.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce oblečení a sportovního vybavení Zumiez (+6,36 %), jehož prodeje v červnu podle vyjádření firmy meziročně vzrostly o 3,1 %. Analytici podle agentury Reuters čekali, že společnost vykáže výrazně slabší růst prodejů o 1,8 %.

Na roční maximum ve čtvrtek zdražily cenné papíry zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+2,60 %). Akcie ADM podporuje pondělní zpráva, podle které společnost koupí výrobce potravinových přísad Wild Flavors. Celková hodnota dohody podle Archer Daniels Midland včetně převzetí dluhu ve výši 100 milionů eur dosahuje 2,3 miliardy eur.

Nedařilo se naopak akciím mediální firmy CBS (-3,33 %), z jejíž tvorby se nominace na cenu Emmy dočkal pouze sitcom The Big Bang Theory, čímž CBS výrazně zaostala za televizní stanicí HBO a poskytovatelem streamovaného videa Netflix (-1,00 %).

Výrazně zlevnily akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením Potbelly (-25,12 %), který vydal varování před poklesem prodejů za druhé čtvrtletí. "Jsme vážně znepokojeni výsledkem prodejů společnosti ve druhém čtvrtletí," uvedl šéf Potbelly Aylwin Lewis. Poslední zveřejněné oficiální odhady podniku pro druhý kvartál počítají s tržbami 83,6 milionu dolarů (odhad trhu: 87 milionů dolarů). "Prodeje se během čtvrtletí postupně zlepšovaly, přesto nedokázaly naplnit naše odhady," dodal Lewis. Firma současně výrazně snížila výhled svého celoročního zisku na akcii na 0,18 USD až 0,21 USD z 0,43 až 0,46 USD.

Snížení celoročního výhledu podkopalo i cenné papíry maloobchodního řetězce s vybavením pro kutily a zahradní technikou Tractor Supply (-2,38 %). Společnost uvedla, že mimo jiné i kvůli nečekaně nepříznivému počasí snižuje odhad celoročního zisku na 2,54 až 2,62 USD na akcii a odhad celoročních tržeb na 5,62 až 5,70 miliardy dolarů. Firma dále očekává, že za druhé čtvrtletí vykáže zisk 0,94 až 0,95 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 8,8 % na 1,58 miliardy dolarů. Trh za druhé čtvrtletí očekává vyšší zisk na akcii 1,01 USD při mírně vyšších tržbách 1,6 miliardy dolarů.

Dolar v páru k euru profitoval z portugalské nejistoty

Dolar ve čtvrtek posílil k euru, oslabil ale naopak k jenu, který se k americké i jednotné evropské měně během dne dostal nejvýše za zhruba dva měsíce. Trhy tak reagovaly mimo jiné na obavy ohledně zdraví finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES), který je největší bankou v Portugalsku, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Nejistota na trzích spojená s portugalskou bankou zhatila také poptávku po nových řeckých dluhopisech.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,365 a po počáteční stagnaci se v druhé polovině obchodování sesunul až k 1,359. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval zhruba za 1,361 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna během dne oslabila z 101,50 USD/JPY až na 101,05 USD/JPY a krátce po konci obchodování na amerických burzách se pohybovala kolem 101,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dopoledne opět mířily dolů, a severomořský Brent tak pokračoval v nejdelší sérii poklesů za poslední čtyři roky. Tlak na pokles cen vytvářela slabá poptávka po benzínu ve Spojených státech a také vyhlídky na zvýšení nabídky libyjské ropy na trzích.

V druhé polovině obchodování se ale ropa vzpamatovala a její ceny začaly růst. Barel severomořského Brentu krátce po desáté hodině zdražoval o půl dolaru na 108,99 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla o 70 centů na 102,86 USD za barel.

Zásoby benzínu v USA minulý týden podle čerstvé statistiky stouply, což naznačuje, že poptávka po ropných produktech nebyla tak silná, jak se během vrcholící motoristické sezóny v letních měsících očekávalo.

Produkce libyjské ropy mezitím díky zvýšení těžby na jednom z tamních ropných polí stoupla na 350 tisíc barelů denně. Libyjská vláda také nedávno znovu převzala kontrolu nad ropnými přístavy, čímž skončila jejich téměř rok trvající blokáda.

Dále se zmírňovaly i obavy z narušení dodávek irácké ropy. Navzdory ozbrojenému povstání islamistů totiž surovina z jihoirácké provincie Basra nepřestala proudit.

"Máme zde kombinaci vybírání zisků, vlivu Libye a toho, co bych nazval mírným snížením rizikové přirážky ohledně situace v Iráku," řekl agentuře Reuters ekonom Hans van Cleef z finanční společnosti ABN Amro v Amsterodamu.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o devět dolarů na 1 336,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, CNBC

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie…
18:00

Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, výrazně klesly akcie automobilek

Evropské akcie trhy v úvodu týdne uzavřely v mínusu. Náladu na trzích určovalo zejména dění v Británii, kde premiérka...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup
17:22

Reuters: Ferrero má zájem o část aktivit firmy Campbell Soup

Italský výrobce cukrovinek Ferrero má zájem o koupi mezinárodních aktivit americké potravinářské společnosti Campbell...
Itálie Fúze a akvizice
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
17:05

Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone

Čínský soud na žádost výrobce čipů Qualcomm zakázal dovoz i prodej některých telefonů iPhone od společnosti Apple. Ta...
Čína Apple Mobilní telefony
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %

Pražská burza začala nový týden negativně, když index PX ztratil 1,08 % na 1 029,11 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
16:21

Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny

Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti...
Česká republika Energetika Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
14:43

Britská ekonomika s blížícím se termínem brexitu zpomaluje

Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí tempo. Britský statistický úřad v...
Spojené království HDP
Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách
14:28

Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách

Zatímco prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci jedná s politickými a sociálními partnery před svým večerním...
Francie Politika
Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný
14:10

Pokles inflace je podle analytiků pouze přechodný

Pokles meziroční inflace je podle analytiků krátkodobou záležitostí, na počátku příštího roku inflace stoupne kvůli...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne
13:53

Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v 1. čtvrtletí klesne

Čeští zaměstnavatelé plánují i v prvním čtvrtletí příštího roku nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu náboru...
Česká republika Pracovní trh
Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let
13:35

Podíl ztrátových firem v Česku byl loni nejnižší za deset let

Podíl ztrátových firem mezi společnostmi, které v posledních deseti letech vykázaly tržby a zveřejnily finanční...
Byznys a podnikání Česká republika
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil
13:18

Růst turecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil

Meziroční tempo růstu ekonomiky Turecka v letošním třetím čtvrtletí prudce zpomalilo a dosáhlo 1,6 procenta proti...
Turecko HDP Hospodářský růst
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB
13:01

Listopadová meziroční inflace byla nižší, než očekávala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní...
ČNB Centrální banky Inflace
ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi
12:40

ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu VW dobíjecími stanicemi

Energetická firma ČEZ ESCO vybaví elektromobilními dobíjecími stanicemi a kompletním elektromobilním zázemím prodejce...
ČEZ Akcie ČR Volkswagen
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
12:22

Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst

Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí...
Francie HDP Hospodářský růst
Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý
11:58

Trh práce podle analytiků zůstává beze změny, tedy napjatý

Listopadová data o nezaměstnanosti ukazují, že trh práce zůstává bez výraznějších změn. Firmy mají stále nedostatek...
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká republika
Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii
11:36

Kreml odmítl jako pomluvu ruskou stopu v protestech ve Francii

Kreml v pondělí odmítl jako osočující tvrzení, že Rusko se mohlo podílet na rozdmýchání protestů hnutí takzvaných...
Rusko Francie Politika
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
11:20

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z...
Eurozóna Evropská ekonomika