Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování výrazným poklesem. Jedním z hlavních důvodů byly problémy největší banky v Portugalsku, kvůli čemuž mezi investory opět vyvstaly obavy o vývoj ekonomiky starého kontinentu a zdraví evropského bankovního systému. Americké burzy nicméně již během první hodiny obchodování část ztrát smazaly a krátce před osmou hodinou již akcie zlevňovaly jen o zhruba dvě desetiny procenta. Nad nulu se ale nakonec ani jeden ze tří nejsledovanějších akciových indexů dostat nedokázal.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,42 % na 16 915,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,41 % na 1 964,68 bodu a Nasdaq odepsal 0,52 % na 4 396,20 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles postihl akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru energetiky.

Portugalský burzovní regulátor CMVM ve čtvrtek odpoledne pozastavil obchodování s akciemi největší portugalské banky Banco Espírito Santo, když se jejich cena propadla téměř o pětinu. Za poklesem stály rostoucí obavy z negativních dopadů finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila.

Americké akcie (10. července 2014)

"Před začátkem (čtvrtečního) obchodování všichni vyhlíželi ty nejhorší možné scénáře," řekl Bill Schultz ze společnosti McQueen, Ball & Associates. "Nakonec se ale díkybohu ukázalo, že byl pesimismus investorů značně přehnaný."

Šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová ve svém čtvrtečním projevu uvedla, že by americká centrální banka mohla se zvyšováním úrokových sazeb začít ještě během letošního roku. "Když se dívám na ukazatele, kterými se Fed při rozhodování o podobě měnové politiky rozhodl řídit, nemohu si nevšimnout, že většina z nich již naznačuje nejvyšší čas na opuštění prostředí prakticky nulových sazeb," uvedla podle agentury Dow Jones. Esther Georgeová nicméně není členkou komise, která o podobě americké měnové politiky rozhoduje, poznamenala dále agentura.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 5. července nečekaně klesl o 11 tisíc na 304 tisíc. Čekala se stagnace na původně hlášených 315 tisících nových žádostí z předchozího týdne. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3,5 tisíce na 311,5 tisíce. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 28. června na 2,584 milionu z 2,574 milionu (revidováno z 2,579 milionu), očekávala se stagnace na původně hlášených 2,579 milionu.
  • Podnikové zásoby v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,6 %, duben revidován na +1 % z +1,1 %).
  • Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou 8,834 miliardy dolarů.
  • Druhá největší německá banka Commerzbank by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
  • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu na akcie Yahoo! na 40 USD z 42 USD.
  • Výsledky Family Dollar v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,65 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,51 %) a ropného obra ExxonMobil (-0,95 %). Nejvýrazněji v plusu naopak uzavřely cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+1,51 %), výrobce počítačových čipů Intel (+1,20 %) a producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,74 %).

Akcie Verizon Communications (+1,51 %) zdražily v reakci na slova výkonného ředitele společnosti Lowella McAdama, který v rozhovoru pro CNBC řekl, že firma nemá zájem o převzetí provozovatele satelitního televizního vysílání Dish. Cenné papíry firmy podpořila také zpráva, podle které mobilní operátor v druhém čtvrtletí získal 1,4 milionu nových zákazníků.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce oblečení a sportovního vybavení Zumiez (+6,36 %), jehož prodeje v červnu podle vyjádření firmy meziročně vzrostly o 3,1 %. Analytici podle agentury Reuters čekali, že společnost vykáže výrazně slabší růst prodejů o 1,8 %.

Na roční maximum ve čtvrtek zdražily cenné papíry zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+2,60 %). Akcie ADM podporuje pondělní zpráva, podle které společnost koupí výrobce potravinových přísad Wild Flavors. Celková hodnota dohody podle Archer Daniels Midland včetně převzetí dluhu ve výši 100 milionů eur dosahuje 2,3 miliardy eur.

Nedařilo se naopak akciím mediální firmy CBS (-3,33 %), z jejíž tvorby se nominace na cenu Emmy dočkal pouze sitcom The Big Bang Theory, čímž CBS výrazně zaostala za televizní stanicí HBO a poskytovatelem streamovaného videa Netflix (-1,00 %).

Výrazně zlevnily akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením Potbelly (-25,12 %), který vydal varování před poklesem prodejů za druhé čtvrtletí. "Jsme vážně znepokojeni výsledkem prodejů společnosti ve druhém čtvrtletí," uvedl šéf Potbelly Aylwin Lewis. Poslední zveřejněné oficiální odhady podniku pro druhý kvartál počítají s tržbami 83,6 milionu dolarů (odhad trhu: 87 milionů dolarů). "Prodeje se během čtvrtletí postupně zlepšovaly, přesto nedokázaly naplnit naše odhady," dodal Lewis. Firma současně výrazně snížila výhled svého celoročního zisku na akcii na 0,18 USD až 0,21 USD z 0,43 až 0,46 USD.

Snížení celoročního výhledu podkopalo i cenné papíry maloobchodního řetězce s vybavením pro kutily a zahradní technikou Tractor Supply (-2,38 %). Společnost uvedla, že mimo jiné i kvůli nečekaně nepříznivému počasí snižuje odhad celoročního zisku na 2,54 až 2,62 USD na akcii a odhad celoročních tržeb na 5,62 až 5,70 miliardy dolarů. Firma dále očekává, že za druhé čtvrtletí vykáže zisk 0,94 až 0,95 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 8,8 % na 1,58 miliardy dolarů. Trh za druhé čtvrtletí očekává vyšší zisk na akcii 1,01 USD při mírně vyšších tržbách 1,6 miliardy dolarů.

Dolar v páru k euru profitoval z portugalské nejistoty

Dolar ve čtvrtek posílil k euru, oslabil ale naopak k jenu, který se k americké i jednotné evropské měně během dne dostal nejvýše za zhruba dva měsíce. Trhy tak reagovaly mimo jiné na obavy ohledně zdraví finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES), který je největší bankou v Portugalsku, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Nejistota na trzích spojená s portugalskou bankou zhatila také poptávku po nových řeckých dluhopisech.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,365 a po počáteční stagnaci se v druhé polovině obchodování sesunul až k 1,359. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval zhruba za 1,361 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna během dne oslabila z 101,50 USD/JPY až na 101,05 USD/JPY a krátce po konci obchodování na amerických burzách se pohybovala kolem 101,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dopoledne opět mířily dolů, a severomořský Brent tak pokračoval v nejdelší sérii poklesů za poslední čtyři roky. Tlak na pokles cen vytvářela slabá poptávka po benzínu ve Spojených státech a také vyhlídky na zvýšení nabídky libyjské ropy na trzích.

V druhé polovině obchodování se ale ropa vzpamatovala a její ceny začaly růst. Barel severomořského Brentu krátce po desáté hodině zdražoval o půl dolaru na 108,99 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla o 70 centů na 102,86 USD za barel.

Zásoby benzínu v USA minulý týden podle čerstvé statistiky stouply, což naznačuje, že poptávka po ropných produktech nebyla tak silná, jak se během vrcholící motoristické sezóny v letních měsících očekávalo.

Produkce libyjské ropy mezitím díky zvýšení těžby na jednom z tamních ropných polí stoupla na 350 tisíc barelů denně. Libyjská vláda také nedávno znovu převzala kontrolu nad ropnými přístavy, čímž skončila jejich téměř rok trvající blokáda.

Dále se zmírňovaly i obavy z narušení dodávek irácké ropy. Navzdory ozbrojenému povstání islamistů totiž surovina z jihoirácké provincie Basra nepřestala proudit.

"Máme zde kombinaci vybírání zisků, vlivu Libye a toho, co bych nazval mírným snížením rizikové přirážky ohledně situace v Iráku," řekl agentuře Reuters ekonom Hans van Cleef z finanční společnosti ABN Amro v Amsterodamu.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o devět dolarů na 1 336,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, CNBC

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu
01:37

Tisk: Britská vláda předpovídá vážné problémy po tvrdém brexitu

AKTUALIZOVÁNO. Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků....
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Politika
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám
včera v 14:00

Čína reformuje systém sazeb, chce podpořit úvěry firmám

Čínská lidová banka se chystá v příštím týdnu přenastavit systém takzvané primární sazby, od které se odvozují...
Čína Centrální banky Úrokové sazby
Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei
včera v 09:35

Reuters: USA v pondělí asi prodlouží výjimku firmě Huawei

Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti umožňuje nakupovat...
Spojené státy americké (USA) Čína Informační technologie
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké…
včera v 09:10

Adidas slaví 70. výročí. Má novou centrálu za 350 milionů eur a velké ekologické plány

Neshody dvojice německých bratrů stály u zrodu výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas, od jehož vzniku v roce...
Adidas Sport Evropské akcie
Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma
včera v 06:03

Rozkol bratrů Dasslerů dal vzniknout firmám Adidas a Puma

Německé firmy na výrobu sportovního oblečení a obuvi Adidas a Puma patří po desetiletí k lídrům a průkopníkům trhu....
Sport Adidas Evropské akcie
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát
16. 8. 2019 22:00

Americké akcie v pátek posílily a napravily část týdenních ztrát

Americké akcie zpevnily. Podpořila je zpráva o případné stimulaci ekonomické aktivity v Německu, která zmírnila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla
16. 8. 2019 18:29

Německá půjčovna Nextmove zrušila objednávku vozů Tesla

Německá půjčovna aut Nextmove zrušila velkou část své objednávky na 100 vozů Tesla v hodnotě pět milionů eur. Důvodem...
Tesla Americké akcie Auta
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu
16. 8. 2019 18:15

Spiegel: Berlín se kvůli recesi může vzdát vyrovnaného rozpočtu

Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové půjčky, aby...
Německo Rozpočet Recese
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o…
16. 8. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v týdenním horizontu však zhruba o půl procenta klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři po poklesech z předcházejících dnů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let
16. 8. 2019 17:05

Norská koruna klesla nejníže za více než 17 let

Norská koruna v pátek vůči dolaru oslabila nejníže za více než sedmnáct let. Kurz měny se během obchodování v Oslu...
Norská koruna Norsko Měny
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %
16. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden posílila o 1,3 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,43 % na 1 035,46 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR
16. 8. 2019 16:16

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC), která má na starosti kontrolu ochrany osobních údajů, se blíží k uzavření prvního...
Irsko Facebook Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle…
16. 8. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 92,1 bodu z 98,4 bodu v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola
16. 8. 2019 15:23

Caixin: Alibaba koupí internetového prodejce Kaola

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding koupí za dvě miliardy dolarů firmu Kaola, která v Číně...
Čína Fúze a akvizice Alibaba
Ze světa investičních doporučení (16. srpna)
16. 8. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil
16. 8. 2019 14:46

Šéf aerolinek Cathay Pacific kvůli nátlaku Pekingu odstoupil

Ředitel hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific Airways Rupert Hogg rezignoval na svou funkci. V pátek o tom...
Management Čína
USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo
16. 8. 2019 14:30

USA: Zahájená výstavba v červenci klesla více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,241 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel
16. 8. 2019 14:06

Turecký penzijní fond se dohodl na koupi ocelárny British Steel

Turecký armádní penzijní fond OYAK se předběžně dohodl na převzetí společnosti British Steel. Fond to v pátek oznámil...
Turecko Spojené království Fúze a akvizice
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku
16. 8. 2019 13:45

Primární rozpočet řecké vlády byl do července v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních sedm měsíců letošního roku přebytek 1,77 miliardy eur. To...
Řecko Rozpočet