Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na neklidné evropské obchodování zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování výrazným poklesem. Jedním z hlavních důvodů byly problémy největší banky v Portugalsku, kvůli čemuž mezi investory opět vyvstaly obavy o vývoj ekonomiky starého kontinentu a zdraví evropského bankovního systému. Americké burzy nicméně již během první hodiny obchodování část ztrát smazaly a krátce před osmou hodinou již akcie zlevňovaly jen o zhruba dvě desetiny procenta. Nad nulu se ale nakonec ani jeden ze tří nejsledovanějších akciových indexů dostat nedokázal.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,42 % na 16 915,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,41 % na 1 964,68 bodu a Nasdaq odepsal 0,52 % na 4 396,20 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles postihl akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru energetiky.

Portugalský burzovní regulátor CMVM ve čtvrtek odpoledne pozastavil obchodování s akciemi největší portugalské banky Banco Espírito Santo, když se jejich cena propadla téměř o pětinu. Za poklesem stály rostoucí obavy z negativních dopadů finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila.

Americké akcie (10. července 2014)

"Před začátkem (čtvrtečního) obchodování všichni vyhlíželi ty nejhorší možné scénáře," řekl Bill Schultz ze společnosti McQueen, Ball & Associates. "Nakonec se ale díkybohu ukázalo, že byl pesimismus investorů značně přehnaný."

Šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová ve svém čtvrtečním projevu uvedla, že by americká centrální banka mohla se zvyšováním úrokových sazeb začít ještě během letošního roku. "Když se dívám na ukazatele, kterými se Fed při rozhodování o podobě měnové politiky rozhodl řídit, nemohu si nevšimnout, že většina z nich již naznačuje nejvyšší čas na opuštění prostředí prakticky nulových sazeb," uvedla podle agentury Dow Jones. Esther Georgeová nicméně není členkou komise, která o podobě americké měnové politiky rozhoduje, poznamenala dále agentura.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 5. července nečekaně klesl o 11 tisíc na 304 tisíc. Čekala se stagnace na původně hlášených 315 tisících nových žádostí z předchozího týdne. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3,5 tisíce na 311,5 tisíce. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 28. června na 2,584 milionu z 2,574 milionu (revidováno z 2,579 milionu), očekávala se stagnace na původně hlášených 2,579 milionu.
  • Podnikové zásoby v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,6 %, duben revidován na +1 % z +1,1 %).
  • Francouzská banka BNP Paribas se před soudem v USA opět formálně doznala k porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. V rámci urovnání sporu banka již dříve souhlasila s pokutou 8,834 miliardy dolarů.
  • Druhá největší německá banka Commerzbank by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
  • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu na akcie Yahoo! na 40 USD z 42 USD.
  • Výsledky Family Dollar v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,65 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,51 %) a ropného obra ExxonMobil (-0,95 %). Nejvýrazněji v plusu naopak uzavřely cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+1,51 %), výrobce počítačových čipů Intel (+1,20 %) a producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,74 %).

Akcie Verizon Communications (+1,51 %) zdražily v reakci na slova výkonného ředitele společnosti Lowella McAdama, který v rozhovoru pro CNBC řekl, že firma nemá zájem o převzetí provozovatele satelitního televizního vysílání Dish. Cenné papíry firmy podpořila také zpráva, podle které mobilní operátor v druhém čtvrtletí získal 1,4 milionu nových zákazníků.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce oblečení a sportovního vybavení Zumiez (+6,36 %), jehož prodeje v červnu podle vyjádření firmy meziročně vzrostly o 3,1 %. Analytici podle agentury Reuters čekali, že společnost vykáže výrazně slabší růst prodejů o 1,8 %.

Na roční maximum ve čtvrtek zdražily cenné papíry zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+2,60 %). Akcie ADM podporuje pondělní zpráva, podle které společnost koupí výrobce potravinových přísad Wild Flavors. Celková hodnota dohody podle Archer Daniels Midland včetně převzetí dluhu ve výši 100 milionů eur dosahuje 2,3 miliardy eur.

Nedařilo se naopak akciím mediální firmy CBS (-3,33 %), z jejíž tvorby se nominace na cenu Emmy dočkal pouze sitcom The Big Bang Theory, čímž CBS výrazně zaostala za televizní stanicí HBO a poskytovatelem streamovaného videa Netflix (-1,00 %).

Výrazně zlevnily akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením Potbelly (-25,12 %), který vydal varování před poklesem prodejů za druhé čtvrtletí. "Jsme vážně znepokojeni výsledkem prodejů společnosti ve druhém čtvrtletí," uvedl šéf Potbelly Aylwin Lewis. Poslední zveřejněné oficiální odhady podniku pro druhý kvartál počítají s tržbami 83,6 milionu dolarů (odhad trhu: 87 milionů dolarů). "Prodeje se během čtvrtletí postupně zlepšovaly, přesto nedokázaly naplnit naše odhady," dodal Lewis. Firma současně výrazně snížila výhled svého celoročního zisku na akcii na 0,18 USD až 0,21 USD z 0,43 až 0,46 USD.

Snížení celoročního výhledu podkopalo i cenné papíry maloobchodního řetězce s vybavením pro kutily a zahradní technikou Tractor Supply (-2,38 %). Společnost uvedla, že mimo jiné i kvůli nečekaně nepříznivému počasí snižuje odhad celoročního zisku na 2,54 až 2,62 USD na akcii a odhad celoročních tržeb na 5,62 až 5,70 miliardy dolarů. Firma dále očekává, že za druhé čtvrtletí vykáže zisk 0,94 až 0,95 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 8,8 % na 1,58 miliardy dolarů. Trh za druhé čtvrtletí očekává vyšší zisk na akcii 1,01 USD při mírně vyšších tržbách 1,6 miliardy dolarů.

Dolar v páru k euru profitoval z portugalské nejistoty

Dolar ve čtvrtek posílil k euru, oslabil ale naopak k jenu, který se k americké i jednotné evropské měně během dne dostal nejvýše za zhruba dva měsíce. Trhy tak reagovaly mimo jiné na obavy ohledně zdraví finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES), který je největší bankou v Portugalsku, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Nejistota na trzích spojená s portugalskou bankou zhatila také poptávku po nových řeckých dluhopisech.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval poblíž 1,365 a po počáteční stagnaci se v druhé polovině obchodování sesunul až k 1,359. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval zhruba za 1,361 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna během dne oslabila z 101,50 USD/JPY až na 101,05 USD/JPY a krátce po konci obchodování na amerických burzách se pohybovala kolem 101,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dopoledne opět mířily dolů, a severomořský Brent tak pokračoval v nejdelší sérii poklesů za poslední čtyři roky. Tlak na pokles cen vytvářela slabá poptávka po benzínu ve Spojených státech a také vyhlídky na zvýšení nabídky libyjské ropy na trzích.

V druhé polovině obchodování se ale ropa vzpamatovala a její ceny začaly růst. Barel severomořského Brentu krátce po desáté hodině zdražoval o půl dolaru na 108,99 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu rostla o 70 centů na 102,86 USD za barel.

Zásoby benzínu v USA minulý týden podle čerstvé statistiky stouply, což naznačuje, že poptávka po ropných produktech nebyla tak silná, jak se během vrcholící motoristické sezóny v letních měsících očekávalo.

Produkce libyjské ropy mezitím díky zvýšení těžby na jednom z tamních ropných polí stoupla na 350 tisíc barelů denně. Libyjská vláda také nedávno znovu převzala kontrolu nad ropnými přístavy, čímž skončila jejich téměř rok trvající blokáda.

Dále se zmírňovaly i obavy z narušení dodávek irácké ropy. Navzdory ozbrojenému povstání islamistů totiž surovina z jihoirácké provincie Basra nepřestala proudit.

"Máme zde kombinaci vybírání zisků, vlivu Libye a toho, co bych nazval mírným snížením rizikové přirážky ohledně situace v Iráku," řekl agentuře Reuters ekonom Hans van Cleef z finanční společnosti ABN Amro v Amsterodamu.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o devět dolarů na 1 336,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, CNBC

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál
před 36 minutami

ECB: Italská Banca Carige musí do konce roku navýšit kapitál

Evropská centrální banka zamítla janovské Banca Carige její nejnovější kapitálový plán. Požádala ji, aby přijala...
ECB Centrální banky Banky
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank…
před hodinou

Pražská burza v pondělí uzavřela v plusu, akcie Erste Group Bank zpevnily o více než 1,5 %

Pražská burza v pondělí navázala na závěr minulého týdne, když index PX vzrostl o 0,25 % na 1 087,73 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 0,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
15:20

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (23. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
14:16

Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...
Amazon Evropská unie Spojené království
Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC
14:00

Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC

Kryptoměnová burza Coinbase minulý týden oznámila, že získala povolení od americké komise pro cenné papíry (SEC) a...
Kryptoměny Bitcoin Regulace
Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku…
13:41

Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku skončila v přebytku

Přebytek bilance běžného účtu Řecka v květnu činil 0,191 miliardy eur, jde o první přebytek od října 2017. V...
Řecko Mezinárodní obchod
PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz
13:17

PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz

Internetový platební portál PayU, který je součástí skupiny Naspers, se dohodl na převzetí izraelského poskytovatele...
Internet Fúze a akvizice Izrael
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání
12:46

Zisk výrobce hraček Hasbro klesl, překonal však očekávání

Americkému výrobci hraček Hasbro klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 60,3 milionu USD. Nižší byly i...
Americké akcie Výsledková sezóna
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
12:03

Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst

Britský bankovní ústav Barclays plánuje vytvořit 2 500 pracovních míst ve svém novém centru ve skotském Glasgowě....
Barclays Banky Spojené království
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
11:41

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
11:23

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
11:05

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie
Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank
10:47

Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank

Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro...
Francie Commerzbank Německo
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
10:30

Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské akcie

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, přičemž výrazně oslabily japonské akcie, které byly pod...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii