Americké akciové indexy se ve středu vyvíjely smíšeně. S&P 500 hlásí další rekord, Dow zůstal v záporu kvůli akciím Boeingu
|

Americké akciové indexy se ve středu vyvíjely smíšeně. S&P 500 hlásí další rekord, Dow zůstal v záporu kvůli akciím Boeingu

Investoři ve Spojených státech ve středu vyslali S&P 500 opět do neprozkoumaných výšin, index se téměř dotkl hranice 1 890 bodů. Dařilo se například ropným firmám, protože klíčová energetická komodita mírně zdražila.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec klesl o 0,16 % na 17 086,63 bodu, širší S&P 500 vylepšil své závěrečné maximum na 1 987,01 bodu (+0,18 %) a Nasdaq vzrostl o 0,4 % na 4 473,70 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví zdravotní péče a energetiky, v mínusu naopak zůstaly průmyslové firmy a společnosti z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o více než 5 % na 11,55 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů nepatrně narostl na 2,47 %.

Americké akcie (23. července 2014)

Opatrnost na trh vnesly zprávy o sestřelení dalších dvou ukrajinských vojenských letadel nedaleko oblasti, kde byl minulý týden údajně sestřelen malajsijský dopravní letoun.

"Dnes tu máme testování (úrovně odporu) u S&P 500," poznamenal během seance Art Hogan ze společnosti Wunderlich Securities. "Když se k tomu přidají bojová letadla sestřelená na Ukrajině, lidé zkoumají trh a zjevně nedokáží najít způsob, jak onu úroveň prolomit."

"Sledujeme zlepšující se tržby firem i jejich zisky, na což trh reaguje. Krátkodobě to tak podle mě může pokračovat," říká Brad McMillan, investiční ředitel Commonwealth Financial, podle kterého jsou vyšší valuace problémem spíše dlouhodobým. "Celkově je trh stále naladěn optimisticky, ale pochybnosti ohledně nastavení měnové politiky Fedu a nejistota vyplývající z válečných operací na Ukrajině nebo v Izraeli trvají," doplňuje Robert Pavlik, stratég z Banyan Partners.

Po úterním zveřejnění hospodářských výsledků posilovaly jak akcie Applu, tak Microsoftu. Po slušných číslech za druhý kvartál i zlepšení výhledu paradoxně oslabily akcie Boeingu a stáhly index Dow do záporu. Firma může mít problém v době geopolitických tenzí naplnit předpoklady. PepsiCo naopak na burze zdražila po oznámení lepších než očekávaných tržeb.

Po závěru řádného obchodování oznámily výsledky hospodaření například Facebook nebo Gilead Sciences. Facebook překonal odhady na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 42 centů vs. 32 centů) při tržbách 2,91 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD). Firma je po Googlu (50 %) druhým největším příjemcem peněz za reklamu v mobilních zařízeních, má podíl zhruba 22 %. Například Twitter má (zatím) jen asi 2% podíl na trhu. Asi půl hodiny po oznámení čísel Facebook na burze posiloval o 4 %.

Gilead Sciences překvapila pozitivně jak na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 2,36 USD vs. odhadovaných 1,79 USD), tak tržeb (6,53 miliardy USD vs. 5,86 miliardy USD).

Euro ve středu na devizových trzích opět oslabovalo a k dolaru kleslo na minimum za posledních osm měsíců. Jednotnou evropskou měnu ovlivnily vyhlídky rozdílného vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech a v eurozóně a obavy, že by tvrdší sankce vůči Rusku mohly uškodit evropské ekonomice. Euro k dolaru během dne kleslo až na 1,3455 USD, což bylo nejníže od loňského listopadu. "Evropa je z hlediska obchodu přímo vystavena Rusku, Německo obzvlášť, takže sankce by potenciálně mohly mít negativní dopady na euro," sdělil podle agentury Reuters analytik Ian Stannard z Morgan Stanley.

Ceny ropy ve středu během dne rostly a severomořský Brent se přiblížil hranici 108 USD za barel. Důvodem je pokles zásob ropy v amerických skladech a možné ohrožení dodávek této strategické suroviny z některých oblastí těžby ve světě.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při ministerstvu energetiky, oznámil, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o čtyři miliony barelů. To je více, než se čekalo. Souhrnné zásoby benzinu a destilátů naopak stouply, poptávka po benzinu se o procento snížila.

Cena ropy Brent klesla od poloviny června o zhruba 7 %, mimo jiné proto, že slabá poptávka z evropských rafinerií omezila spotřebu. Určitou podporu ale cenám ropy poskytují obavy z narušení dodávek. Boje mezi znepřátelenými milicemi v Libyi, která je významným producentem ropy, ve středu zasáhly nádrže pohonných hmot sloužící k zásobování Tripolisu. To vyvolalo rozsáhlý požár nedaleko tamního mezinárodního letiště. Evropská unie po údajném sestřelení malajsijského dopravního letounu na Ukrajině pohrozila zpřísněním sankcí vůči Rusku, které je druhým největším vývozcem ropy na světě. "Ta pravděpodobnost je velmi nízká, ale kdyby se o takových sankcích rozhodlo, mohlo by to mít velmi vážný dopad na dostupnost ropy v krátkodobém i ve střednědobém horizontu," uvedl podle agentury Reuters analytik Eugen Weinberg z Commerzbank.

Mírně ztrácely futures kontrakty na zlato. Stejný vývoj byl i na spotovém trhu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Mezinárodní měnový fond opět snížil odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států. Nově očekává, že HDP největší světové ekonomiky se za celý rok zvýší o 1,7 %, zatímco v červnové prognóze počítal s 2% růstem. Za novým snížením je slabý výkon v prvním čtvrtletí (-2,9 %), kdy ji dolů táhl slabý trh s bydlením, nižší vývoz a pomalejší tempo doplňování zásob ze strany podniků. Šlo o nejprudší pokles za posledních pět let. Pro příští rok MMF nechal dosavadní předpověď 3% růstu. Stejné tempo očekává i v roce 2016.
  • "Ceny zemědělských komodit sice nyní klesají - kukuřice, pšenice, sojové boby a tak dále -, ale z dlouhodobého hlediska se potýkáme se světovou populací, která se od 60. let více než zdvojnásobila. Na světě je 7 miliard lidí a toto číslo stále roste. Myslím, že zdroje využíváme naplno a potraviny budou brzy velmi důležité," prohlásil Faber.
  • Společnost Puma Biotechnology v úterý večer zveřejnila povzbudivé výsledky posledních testů svého nového léku na rakovinu prsu. Klinické testy prokázaly, že u žen, které měly rakovinu prsu léčenu v raném stadiu, lék zabránil jejímu návratu. V reakci na to akcie společnosti ve středeční seanci posilovaly až o 296 %.
  • FAA prodloužila o dalších 24 hodin zákaz letů z USA do Tel Avivu.
  • Největší americká automobilka General Motors svolává na americkém trhu skoro 718 000 osobních a nákladních aut. Důvody šesti nejnovějších svolávacích akcí jsou různé, žádný ale nesouvisí s přepínači u zapalování. Počet svolávacích akcí se tak letos podle agentury AP vyšplhal až na 60 a týká se téměř 30 milionů aut. Největší svolávací akce se týká možných problémů u předních sedadel ve zhruba 414 000 autech a malých sportovně-užitkových vozech. Automobilka uvedla, že celkově se problémy v rámci nejnovějších svolání spojují s dvěma nehodami a třemi zraněními. Automobilka se kvůli problémům s přepínači zapalování stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že se o potížích dozvěděla již v roce 2001, ale se svoláváním aut k opravě začala až letos v únoru.
  • V posledním týdnu přibylo hypoték, celkově o 2,4 %. největší podíl na tom mělo refinancování (+4 %).
  • Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení dluhopisů Atlantic City ve státě New Jersey do pásma "junk", tedy čiré spekulace. Týká se to dluhu ve výši 245 milionů USD.
  • V rámci Obamacare si zatím sjednalo zdravotní pojištění 10,3 milionu dospělých Američanů.

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, CNBC
Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou
včera v 22:50

Podle francouzského ministra financí je obchodní válka realitou

Spojené státy by měly dostat rozum a respektovat globální pravidla a své spojence. V Buenos Aires to na ministerské...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley
včera v 19:06

Nemocného šéfa Fiatu nahradil ředitel divize Jeep Manley

Generální ředitel automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne (66) ze zdravotních důvodů odstoupil...
Evropské akcie Americké akcie Auta
Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš
včera v 15:57

Návrh odborů na růst platů není adekvátní, shodl se Zeman a Babiš

Prezident Zeman se shodl s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou (oba ANO), že návrh odborů na růst...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu
včera v 15:11

Írán kvůli sankcím pohrozil zablokováním ropného vývozu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu pohrozil zablokováním vývozu ropy z Perského zálivu, pokud...
Írán Ropa Komodity
Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí
včera v 14:56

Žádost o filmové pobídky v Česku letos podalo zhruba 30 produkcí

Česká filmová komise zaregistrovala pro letošní rok tři desítky žádostí zahraničních produkcí na filmové pobídky při...
Filmy Česká republika
USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny
včera v 08:59

USA podle ministra financí monitorují nedávný pokles čínské měny

Spojené státy monitorují nedávné oslabení čínské měny jüan a budou přezkoumávat, zda s měnou nebylo manipulováno....
Forex (FX) Čínský jüan Spojené státy americké (USA)
S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní
včera v 04:55

S&P zlepšila výhled řeckého ratingu na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka ze stabilního...
Řecko Rating PIIGS
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
včera v 01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
20. 7. 2018 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
20. 7. 2018 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
20. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
20. 7. 2018 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
20. 7. 2018 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
20. 7. 2018 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
20. 7. 2018 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
20. 7. 2018 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
20. 7. 2018 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
20. 7. 2018 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení