Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum
|

Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum

Investoři ve čtvrtek pozitivně reagovali na hospodářské výsledky firem jako Ford nebo Facebook a zvažovali smíšená makrodata.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 0,02 % na 17 083,80 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,05 % na 1 987,98 bodu (intradenní vrchol posunul až na 1 991,39 bodu) a Nasdaq se snížil o 0,04 % na 4 472,11 bodu. V mínusu zůstaly například sektory průmyslu a zdravotní péče, v kladném teritoriu naopak uzavřela odvětví financí a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX přidal zhruba 3 % na 11,86 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o 4 bazické body na 2,51 %.

Americké akcie (24. července 2014)

"Loni trh sledoval hlavně to, co se dělo ve Washingtonu, letos investory zajímají fundamenty a výsledky firem. Ty jsou zatím velice dobré, až 70 % firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Zaměstnanost přitom pomalu roste," uvedl Frank Fantozzi, ředitel Planned Financial Services. "Trh je zralý na alespoň 2-4% pokles, protože rally opět posunula rekordy, i když mírně, a indexy jsou tlačeny vzhůru stále méně tituly," doplnil Elliot Spar, stratég ze Stifel, Nicolaus & Company.

Výsledky hospodaření zatím zveřejnilo 41 % společností zahrnutých do indexu S&P 500. Z nich 68 % vykázalo zisky, které překonaly odhady. Dlouhodobý průměr je přitom 63 %, vyplývá z dat Reuters.

Akcie Facebooku zdražily o více než 5 % po lepších než očekávaných číslech za druhý kvartál. 0,34 % po výsledcích přidaly také akcie Fordu, konkurenční General Motors naopak nenaplnila očekávání zisku a její akcie odepsaly 4,46 %. Klesala i cena akcií Caterpillaru (-3,08 %), který zaostal za odhady na úrovni tržeb. Cenné papíry Wal-Mart Stores pak ztratily 0,83 % hodnoty po zprávě, že firmu opouští ředitel Bill Simon. Po skončení obchodování oznámil mírně lepší než očekávaný zisk řetězec kaváren Starbucks.

Ještě sledovanější byly "po trhu" výsledky Amazonu. Největší internetový obchod na světě ve druhém čtvrtletí vykázal ztrátu 126 milionů dolarů (27 centů na akcii, čekalo se 15 centů). Jeho tržby přitom ve stejné době vzrostly o 23 % na 19,34 miliardy dolarů, na pokrytí rostoucích nákladů na nové investice to ale nestačilo. Amazon se již delší dobu snaží investovat do rozšiřování svých aktivit i do expanze do nových oblastí, například představil vlastní chytrý telefon, populární jsou elektronické čtečky Kindle a další produkty.

Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Těžký den mají za sebou ti, kdo případně shortují akcie společností Zillow (+15,25 %) nebo SodaStream (+9,45 %), když oběma titulům pomohly zprávy o zamýšlených akvizicích. Zillow má zájem o konkurenční on-line realitní společnost Trulia a SodaStream prý jedná s privátním investorem o vlastním prodeji.

Trh zpočátku podpořily údaje o poklesu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti na minimum od února 2006. Růst ale zastavila zpráva o propadu prodejů nových rodinných domů, za odhady zaostal také předběžný index nákupních manažerů. "Objevily se také obavy z toho, že příliš výrazné zlepšování trhu práce by mohlo vést k rychlejší normalizaci nynější krajně uvolněné měnové politiky," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské Clearpool Group.

Více než dvoutýdenní konflikt mezi Izraelem a Pásmem Gazy už má zřetelné dopady na ekonomiku obou znepřátelených stran. Boje stojí izraelské veřejné finance 0,2 % HDP, odhadl Mezinárodní měnový fond. Izrael poškozuje zejména dopad bojů na cestovní ruch a malé a střední firmy. "Pokud se bude konflikt prodlužovat, budou jeho dopady vyšší," řekl mluvčí MMF William Murray. "Musíme ale zdůraznit, že jakmile konflikt skončí, očekáváme, že růst izraelské ekonomiky se relativně rychle zotaví." Izraelský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,9 %. Izraelská centrální banka minulý měsíc snížila odhad růstu v celém roce na 2,9 % z dosavadní předpovědi 3,1 %.

Živo je nadále na Ukrajině. Trhy řeší především sankce Západu proti Rusku (Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem, potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak bude 87; na seznam přibude i 18 institucí a firem, informovala s odvoláním na diplomaty agentura DPA), ve čtvrtek ale podal demisi ukrajinský premiér Jaceňuk, země tak míří k předčasným volbám. Ty by se měly konat v říjnu. Prokyjevské jednotky mezitím pokračují v intenzivním tlaku na proruské separatisty, ti se nicméně pokoušejí získat zpět území, o něž v posledních dnech přišli. Úřadujícím premiérem byl na zasedání vlády zvolen dosavadní vicepremiér Volodymyr Hrojsman.

Kurz eura ve čtvrtek oživl a vymanil se z osmiměsíčního minima vůči dolaru. Evropskou měnu podpořily příznivé zprávy o růstu podnikatelské aktivity v eurozóně, zejména v Německu a Francii. Podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc rostla nejrychleji za tři měsíce. Euro ale dále brzdí obavy z dopadu tvrdších sankcí proti Rusku na evropskou ekonomiku.

Světové ceny ropy se snížily kvůli slabé poptávce evropských rafinerií a dostatečnému zásobování trhu. Poklesu cen nezabránily ani údaje o zrychlení růstu průmyslové aktivity v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

Evropské rafinerie jsou nyní pod tlakem kvůli přílivu ropných produktů ze Spojených států, který je nutí omezovat produkci. "Trh je dobře zásobován a sezónní poptávka v Evropě stále slábne," uvedl analytik ropného trhu Andrej Krjučenkov z firmy VTB Capital.

Analytici podle agentury Reuters nepočítají s trvalejším nárůstem cen ropy, pokud nedojde k výpadkům v dodávkách. Evropští diplomaté nyní uvažují o nových sankcích vůči Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. "Ropný trh zjevně neočekává, že EU uvalí sankce vůči ruskému energetickému sektoru," upozornili nicméně podle agentury AP analytici z Commerzbank.

Klesly ceny všech drahých kovů. Unce zlata tak na spotovém trhu opět stojí méně než 1 300 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Raytheon ve 2Q: Zisk na akcii 1,59 USD v souladu s odhady, tržby: 5,7 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
 • Výsledky Ford ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 37,4 miliardy USD (odhad: 36,29 miliardy USD).
 • Výsledky Eli Lilly ve 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby: 4,94 miliardy USD (odhad: 4,90 miliardy USD).
 • Výsledky Bristol-Myers ve 2Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,45 USD), tržby: 3,89 miliardy USD (odhad: 3,86 miliardy USD).
 • Výsledky American Airlines ve 2Q: Zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,95 USD), tržby: 11,36 miliardy USD (odhad: 11,329 miliardy USD).
 • Výsledky 3M ve 2Q: Zisk na akcii 1,91 USD v souladu s odhady, tržby: 8,13 miliardy USD (odhad: 8,087 miliardy USD).
 • Výsledky Caterpillar ve 2Q: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,52 USD), tržby: 14,15 miliardy USD (odhad: 14,46 miliardy USD).
 • Výsledky General Motors ve 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,59 USD), tržby: 39,6 miliardy USD (odhad: 40,586 miliardy USD).
 • Přední americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines svůj čistý zisk ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil na nový rekord 465 milionů dolarů a rekordní byly i jeho tržby. Výsledky překonaly odhady trhu. Southwest Airlines dosáhly rekordů i co do výnosů z cestujícího na míli a procenta obsazenosti letadel. Tržby se zvýšily o 8 % na čtvrtletní maximum pět miliard dolarů a průměrná cena letenky se zvýšila stejným tempem na 163 dolarů.
 • Výsledky Starbucks v 2Q: Zisk na akcii 67 centů (odhad: 66 centů), tržby 4,15 miliardy USD (odhad: 4,14 miliardy USD), globální srovnatelné tržby vzrostly o 6 %, čekal se růst jen é 5,1 %.
 • Výsledky Amazon v 2Q: Ztráta 126 milionů USD, tržby 19,34 miliardy USD (+23 % meziročně).
 • Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní…
18:15

Evropské akcie ve středu korigovaly předchozí ztráty, negativní zprávy investoři ignorovali

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Burzovní indexy přidaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %
16:45

Pražská burza ve středu posílila, akcie Kofoly stouply téměř o 1,5 %

Pražská burza ve středu rostla, index PX stoupl o 0,73 % na 1 067,79 bodu. Zdražily prakticky všechny hlavní emise,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy
16:37

Trump pochválil Saúdskou Arábii, že přispěla ke zlevnění ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak...
Spojené státy americké (USA) Saúdská Arábie Ropa
Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s…
16:33

Financial Times: Návrh komuniké ze summitu G20 nezmiňuje boj s protekcionismem

Návrh komuniké ze summitu G20, který se uskuteční v závěru listopadu v Argentině, neobsahuje výslovný závazek bojovat...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle…
16:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry v listopadu podle finálních dat klesl na 97,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 97,5 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci....
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %
16:02

USA: Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply z celoročně přepočítaného tempa 5,15 milionu...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)
15:30

Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
15:10

Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky ekonomy Aleše Michla a Tomáše...
ČNB Centrální banky Česká ekonomika
Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i…
14:47

Evropská komise: Země EU by v roce 2019 měly usilovat o investice i zdravé finance

Země Evropské unie by se v roce 2019 měly zaměřit na vysoce kvalitní investice a reformy zvyšující produktivitu. Dále...
Evropská unie Politika Výhled na rok 2019
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %
14:34

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu klesly o 4,4 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly meziměsíčně o 4,4 %. Čekal se pokles o 2,5 %...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Průmysl
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu…
14:31

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní
13:58

ČR: Úřady práce by mohly nabízet volná místa cizincům dříve než nyní

Úřady práce možná budou moci zkrátit lhůtu, po jejímž uplynutí mohou nabídnout volná pracovní místa i cizincům ze...
Pracovní trh Česká republika Byznys a podnikání
Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od…
13:34

Výpočet inflace v ČR se od roku 2020 zpřesní díky údajům od obchodních řetězců

Statistici od roku 2020 přesněji změří, jak se změnily ceny, zatím zejména potravin. Český statistický úřad (ČSÚ)...
Inflace Ekonomické a tržní indikátory
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019
13:11

OECD zhoršila výhled růstu světové ekonomiky v roce 2019

Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 % z letošních 3,7 %. Předpověděla to ve středu Organizace pro...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019 Investiční a ekonomický výhled
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise
12:52

Dombrovskis: Návrh rozpočtu Itálie odporuje doporučením komise

Evropská komise (EK) ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu na rok 2019 předložený...
Evropská unie Politika Rozpočet
HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům
12:37

HSBC: Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům

Více než tři čtvrtiny z 900 oslovených světových finančníků přiznaly, že jejich firma musela v minulém roce čelit...
Byznys a podnikání Podvod
IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří
12:25

IKEA chce zrušit 7 500 administrativních pozic, nová místa vytvoří

Společnost IKEA Group, která je majitelem většiny obchodů IKEA ve světě, plánuje propustit v příštích letech 7 500...
Švédsko Maloobchod
McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o…
12:03

McKinsey: Digitalizace může do roku 2025 zvýšit HDP ČR každý rok o 680 miliard Kč

Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 každý rok až o 680 miliard...
Technologie Inovace Česká republika