Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum
|

Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum

Investoři ve čtvrtek pozitivně reagovali na hospodářské výsledky firem jako Ford nebo Facebook a zvažovali smíšená makrodata.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 0,02 % na 17 083,80 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,05 % na 1 987,98 bodu (intradenní vrchol posunul až na 1 991,39 bodu) a Nasdaq se snížil o 0,04 % na 4 472,11 bodu. V mínusu zůstaly například sektory průmyslu a zdravotní péče, v kladném teritoriu naopak uzavřela odvětví financí a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX přidal zhruba 3 % na 11,86 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o 4 bazické body na 2,51 %.

Americké akcie (24. července 2014)

"Loni trh sledoval hlavně to, co se dělo ve Washingtonu, letos investory zajímají fundamenty a výsledky firem. Ty jsou zatím velice dobré, až 70 % firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Zaměstnanost přitom pomalu roste," uvedl Frank Fantozzi, ředitel Planned Financial Services. "Trh je zralý na alespoň 2-4% pokles, protože rally opět posunula rekordy, i když mírně, a indexy jsou tlačeny vzhůru stále méně tituly," doplnil Elliot Spar, stratég ze Stifel, Nicolaus & Company.

Výsledky hospodaření zatím zveřejnilo 41 % společností zahrnutých do indexu S&P 500. Z nich 68 % vykázalo zisky, které překonaly odhady. Dlouhodobý průměr je přitom 63 %, vyplývá z dat Reuters.

Akcie Facebooku zdražily o více než 5 % po lepších než očekávaných číslech za druhý kvartál. 0,34 % po výsledcích přidaly také akcie Fordu, konkurenční General Motors naopak nenaplnila očekávání zisku a její akcie odepsaly 4,46 %. Klesala i cena akcií Caterpillaru (-3,08 %), který zaostal za odhady na úrovni tržeb. Cenné papíry Wal-Mart Stores pak ztratily 0,83 % hodnoty po zprávě, že firmu opouští ředitel Bill Simon. Po skončení obchodování oznámil mírně lepší než očekávaný zisk řetězec kaváren Starbucks.

Ještě sledovanější byly "po trhu" výsledky Amazonu. Největší internetový obchod na světě ve druhém čtvrtletí vykázal ztrátu 126 milionů dolarů (27 centů na akcii, čekalo se 15 centů). Jeho tržby přitom ve stejné době vzrostly o 23 % na 19,34 miliardy dolarů, na pokrytí rostoucích nákladů na nové investice to ale nestačilo. Amazon se již delší dobu snaží investovat do rozšiřování svých aktivit i do expanze do nových oblastí, například představil vlastní chytrý telefon, populární jsou elektronické čtečky Kindle a další produkty.

Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Těžký den mají za sebou ti, kdo případně shortují akcie společností Zillow (+15,25 %) nebo SodaStream (+9,45 %), když oběma titulům pomohly zprávy o zamýšlených akvizicích. Zillow má zájem o konkurenční on-line realitní společnost Trulia a SodaStream prý jedná s privátním investorem o vlastním prodeji.

Trh zpočátku podpořily údaje o poklesu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti na minimum od února 2006. Růst ale zastavila zpráva o propadu prodejů nových rodinných domů, za odhady zaostal také předběžný index nákupních manažerů. "Objevily se také obavy z toho, že příliš výrazné zlepšování trhu práce by mohlo vést k rychlejší normalizaci nynější krajně uvolněné měnové politiky," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské Clearpool Group.

Více než dvoutýdenní konflikt mezi Izraelem a Pásmem Gazy už má zřetelné dopady na ekonomiku obou znepřátelených stran. Boje stojí izraelské veřejné finance 0,2 % HDP, odhadl Mezinárodní měnový fond. Izrael poškozuje zejména dopad bojů na cestovní ruch a malé a střední firmy. "Pokud se bude konflikt prodlužovat, budou jeho dopady vyšší," řekl mluvčí MMF William Murray. "Musíme ale zdůraznit, že jakmile konflikt skončí, očekáváme, že růst izraelské ekonomiky se relativně rychle zotaví." Izraelský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,9 %. Izraelská centrální banka minulý měsíc snížila odhad růstu v celém roce na 2,9 % z dosavadní předpovědi 3,1 %.

Živo je nadále na Ukrajině. Trhy řeší především sankce Západu proti Rusku (Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem, potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak bude 87; na seznam přibude i 18 institucí a firem, informovala s odvoláním na diplomaty agentura DPA), ve čtvrtek ale podal demisi ukrajinský premiér Jaceňuk, země tak míří k předčasným volbám. Ty by se měly konat v říjnu. Prokyjevské jednotky mezitím pokračují v intenzivním tlaku na proruské separatisty, ti se nicméně pokoušejí získat zpět území, o něž v posledních dnech přišli. Úřadujícím premiérem byl na zasedání vlády zvolen dosavadní vicepremiér Volodymyr Hrojsman.

Kurz eura ve čtvrtek oživl a vymanil se z osmiměsíčního minima vůči dolaru. Evropskou měnu podpořily příznivé zprávy o růstu podnikatelské aktivity v eurozóně, zejména v Německu a Francii. Podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc rostla nejrychleji za tři měsíce. Euro ale dále brzdí obavy z dopadu tvrdších sankcí proti Rusku na evropskou ekonomiku.

Světové ceny ropy se snížily kvůli slabé poptávce evropských rafinerií a dostatečnému zásobování trhu. Poklesu cen nezabránily ani údaje o zrychlení růstu průmyslové aktivity v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

Evropské rafinerie jsou nyní pod tlakem kvůli přílivu ropných produktů ze Spojených států, který je nutí omezovat produkci. "Trh je dobře zásobován a sezónní poptávka v Evropě stále slábne," uvedl analytik ropného trhu Andrej Krjučenkov z firmy VTB Capital.

Analytici podle agentury Reuters nepočítají s trvalejším nárůstem cen ropy, pokud nedojde k výpadkům v dodávkách. Evropští diplomaté nyní uvažují o nových sankcích vůči Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. "Ropný trh zjevně neočekává, že EU uvalí sankce vůči ruskému energetickému sektoru," upozornili nicméně podle agentury AP analytici z Commerzbank.

Klesly ceny všech drahých kovů. Unce zlata tak na spotovém trhu opět stojí méně než 1 300 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Raytheon ve 2Q: Zisk na akcii 1,59 USD v souladu s odhady, tržby: 5,7 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
 • Výsledky Ford ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 37,4 miliardy USD (odhad: 36,29 miliardy USD).
 • Výsledky Eli Lilly ve 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby: 4,94 miliardy USD (odhad: 4,90 miliardy USD).
 • Výsledky Bristol-Myers ve 2Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,45 USD), tržby: 3,89 miliardy USD (odhad: 3,86 miliardy USD).
 • Výsledky American Airlines ve 2Q: Zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,95 USD), tržby: 11,36 miliardy USD (odhad: 11,329 miliardy USD).
 • Výsledky 3M ve 2Q: Zisk na akcii 1,91 USD v souladu s odhady, tržby: 8,13 miliardy USD (odhad: 8,087 miliardy USD).
 • Výsledky Caterpillar ve 2Q: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,52 USD), tržby: 14,15 miliardy USD (odhad: 14,46 miliardy USD).
 • Výsledky General Motors ve 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,59 USD), tržby: 39,6 miliardy USD (odhad: 40,586 miliardy USD).
 • Přední americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines svůj čistý zisk ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil na nový rekord 465 milionů dolarů a rekordní byly i jeho tržby. Výsledky překonaly odhady trhu. Southwest Airlines dosáhly rekordů i co do výnosů z cestujícího na míli a procenta obsazenosti letadel. Tržby se zvýšily o 8 % na čtvrtletní maximum pět miliard dolarů a průměrná cena letenky se zvýšila stejným tempem na 163 dolarů.
 • Výsledky Starbucks v 2Q: Zisk na akcii 67 centů (odhad: 66 centů), tržby 4,15 miliardy USD (odhad: 4,14 miliardy USD), globální srovnatelné tržby vzrostly o 6 %, čekal se růst jen é 5,1 %.
 • Výsledky Amazon v 2Q: Ztráta 126 milionů USD, tržby 19,34 miliardy USD (+23 % meziročně).
 • Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý posílily díky optimismu šéfa Fedu a firemním výsledkům

Akcie na burze v USA v úterý zpevnily. Hlavním impulzem byl optimistický projev šéfa americké centrální banky,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů mezi Irskem a Británií
včera v 21:13

Ryanair kvůli stávce zruší v pátek 24 letů mezi Irskem a Británií

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair hodlá kvůli stávce irských pilotů v pátek zrušit asi jedno procento...
Doprava Irsko
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii
včera v 20:50

Britská vláda vyhrála v parlamentu klíčové hlasování o celní unii

Britští poslanci v úterý v klíčovém hlasování těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech...
Spojené království Evropská unie Politika
Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu
včera v 20:47

Prvních pět egyptských státních firem směřuje na burzu

Egypt v úterý oznámil názvy prvních pěti státních společností, které letos v rámci plánu na posílení veřejných...
Egypt Blízký a Střední východ Privatizace
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když náladu na trzích určovala zejména...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly
včera v 17:48

Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů, což ve...
Energetika Investice
Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky
včera v 17:38

Reuters: Banka Lloyds bude mít po brexitu v Evropě tři pobočky

Britská bankovní skupina Lloyds Banking Group, která je největší hypoteční bankou na britských ostrovech, se po...
Banky Evropské banky Spojené království
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se…
včera v 17:21

Powell: Trh práce USA zůstane několik let silný, úrokové sazby se budou dále zvyšovat

Americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace se bude pohybovat kolem dvouprocentního cíle centrální...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi
včera v 17:03

Booking Holdings vložil 500 milionů USD do čínské Didi

Americká společnost Booking Holdings, která je majitelem turistických portálů Booking.com, Agoda, Priceline či KAYAK,...
Americké akcie Investice Čína
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na růst z pondělního obchodování, když index PX přišel o 0,63 % na 1 081,39 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy
včera v 16:18

Izrael kvůli žhářům pozastavil dovoz paliva do Gazy

Izrael v úterý pozastavil dovoz paliva do Gazy. Opatření bude platit do neděle a bylo zdůvodněno tím, že palestinští...
Izrael Blízký a Střední východ
Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
včera v 15:19

Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červnu podle očekávání meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po poklesu o 0,5 % v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta
včera v 14:30

Boeing zvýšil odhad globální poptávky po letadlech o tři procenta

Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o tři procenta. Očekává,...
Boeing Americké akcie Doprava
Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze
včera v 14:10

Malé a střední podniky loni více využívaly evropské peníze

Malé a střední podniky loni využily na investice zhruba 30 miliard korun ze zvýhodněných evropských zdrojů, jako jsou...
Česká republika Evropská unie Byznys a podnikání
EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat
včera v 13:49

EU a Japonsko dosáhly dohody ohledně bezpečného pohybu dat

Evropská unie a Japonsko se v úterý dohodly, že budou považovat své systémy pro ochranu dat za rovnocenné. Tato...
Evropská unie Japonsko Politika
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa
včera v 13:30

Banka Goldman Sachs zvýšila zisk, bude mít nového šéfa

Americká finanční společnost Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 44 procent na 2,35 miliardy...
Goldman Sachs Americké banky Banky
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu
včera v 13:01

Volkswagen v prvním pololetí dosáhl rekordního odbytu

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním pololetí poprvé dodal zákazníkům více než 5,5 milionu vozů....
Volkswagen Auta Německo