Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum
|

Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum

Investoři ve čtvrtek pozitivně reagovali na hospodářské výsledky firem jako Ford nebo Facebook a zvažovali smíšená makrodata.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow odepsal 0,02 % na 17 083,80 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,05 % na 1 987,98 bodu (intradenní vrchol posunul až na 1 991,39 bodu) a Nasdaq se snížil o 0,04 % na 4 472,11 bodu. V mínusu zůstaly například sektory průmyslu a zdravotní péče, v kladném teritoriu naopak uzavřela odvětví financí a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX přidal zhruba 3 % na 11,86 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o 4 bazické body na 2,51 %.

Americké akcie (24. července 2014)

"Loni trh sledoval hlavně to, co se dělo ve Washingtonu, letos investory zajímají fundamenty a výsledky firem. Ty jsou zatím velice dobré, až 70 % firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Zaměstnanost přitom pomalu roste," uvedl Frank Fantozzi, ředitel Planned Financial Services. "Trh je zralý na alespoň 2-4% pokles, protože rally opět posunula rekordy, i když mírně, a indexy jsou tlačeny vzhůru stále méně tituly," doplnil Elliot Spar, stratég ze Stifel, Nicolaus & Company.

Výsledky hospodaření zatím zveřejnilo 41 % společností zahrnutých do indexu S&P 500. Z nich 68 % vykázalo zisky, které překonaly odhady. Dlouhodobý průměr je přitom 63 %, vyplývá z dat Reuters.

Akcie Facebooku zdražily o více než 5 % po lepších než očekávaných číslech za druhý kvartál. 0,34 % po výsledcích přidaly také akcie Fordu, konkurenční General Motors naopak nenaplnila očekávání zisku a její akcie odepsaly 4,46 %. Klesala i cena akcií Caterpillaru (-3,08 %), který zaostal za odhady na úrovni tržeb. Cenné papíry Wal-Mart Stores pak ztratily 0,83 % hodnoty po zprávě, že firmu opouští ředitel Bill Simon. Po skončení obchodování oznámil mírně lepší než očekávaný zisk řetězec kaváren Starbucks.

Ještě sledovanější byly "po trhu" výsledky Amazonu. Největší internetový obchod na světě ve druhém čtvrtletí vykázal ztrátu 126 milionů dolarů (27 centů na akcii, čekalo se 15 centů). Jeho tržby přitom ve stejné době vzrostly o 23 % na 19,34 miliardy dolarů, na pokrytí rostoucích nákladů na nové investice to ale nestačilo. Amazon se již delší dobu snaží investovat do rozšiřování svých aktivit i do expanze do nových oblastí, například představil vlastní chytrý telefon, populární jsou elektronické čtečky Kindle a další produkty.

Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Těžký den mají za sebou ti, kdo případně shortují akcie společností Zillow (+15,25 %) nebo SodaStream (+9,45 %), když oběma titulům pomohly zprávy o zamýšlených akvizicích. Zillow má zájem o konkurenční on-line realitní společnost Trulia a SodaStream prý jedná s privátním investorem o vlastním prodeji.

Trh zpočátku podpořily údaje o poklesu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti na minimum od února 2006. Růst ale zastavila zpráva o propadu prodejů nových rodinných domů, za odhady zaostal také předběžný index nákupních manažerů. "Objevily se také obavy z toho, že příliš výrazné zlepšování trhu práce by mohlo vést k rychlejší normalizaci nynější krajně uvolněné měnové politiky," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské Clearpool Group.

Více než dvoutýdenní konflikt mezi Izraelem a Pásmem Gazy už má zřetelné dopady na ekonomiku obou znepřátelených stran. Boje stojí izraelské veřejné finance 0,2 % HDP, odhadl Mezinárodní měnový fond. Izrael poškozuje zejména dopad bojů na cestovní ruch a malé a střední firmy. "Pokud se bude konflikt prodlužovat, budou jeho dopady vyšší," řekl mluvčí MMF William Murray. "Musíme ale zdůraznit, že jakmile konflikt skončí, očekáváme, že růst izraelské ekonomiky se relativně rychle zotaví." Izraelský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,9 %. Izraelská centrální banka minulý měsíc snížila odhad růstu v celém roce na 2,9 % z dosavadní předpovědi 3,1 %.

Živo je nadále na Ukrajině. Trhy řeší především sankce Západu proti Rusku (Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem, potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak bude 87; na seznam přibude i 18 institucí a firem, informovala s odvoláním na diplomaty agentura DPA), ve čtvrtek ale podal demisi ukrajinský premiér Jaceňuk, země tak míří k předčasným volbám. Ty by se měly konat v říjnu. Prokyjevské jednotky mezitím pokračují v intenzivním tlaku na proruské separatisty, ti se nicméně pokoušejí získat zpět území, o něž v posledních dnech přišli. Úřadujícím premiérem byl na zasedání vlády zvolen dosavadní vicepremiér Volodymyr Hrojsman.

Kurz eura ve čtvrtek oživl a vymanil se z osmiměsíčního minima vůči dolaru. Evropskou měnu podpořily příznivé zprávy o růstu podnikatelské aktivity v eurozóně, zejména v Německu a Francii. Podnikatelská aktivita v eurozóně tento měsíc rostla nejrychleji za tři měsíce. Euro ale dále brzdí obavy z dopadu tvrdších sankcí proti Rusku na evropskou ekonomiku.

Světové ceny ropy se snížily kvůli slabé poptávce evropských rafinerií a dostatečnému zásobování trhu. Poklesu cen nezabránily ani údaje o zrychlení růstu průmyslové aktivity v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

Evropské rafinerie jsou nyní pod tlakem kvůli přílivu ropných produktů ze Spojených států, který je nutí omezovat produkci. "Trh je dobře zásobován a sezónní poptávka v Evropě stále slábne," uvedl analytik ropného trhu Andrej Krjučenkov z firmy VTB Capital.

Analytici podle agentury Reuters nepočítají s trvalejším nárůstem cen ropy, pokud nedojde k výpadkům v dodávkách. Evropští diplomaté nyní uvažují o nových sankcích vůči Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. "Ropný trh zjevně neočekává, že EU uvalí sankce vůči ruskému energetickému sektoru," upozornili nicméně podle agentury AP analytici z Commerzbank.

Klesly ceny všech drahých kovů. Unce zlata tak na spotovém trhu opět stojí méně než 1 300 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Raytheon ve 2Q: Zisk na akcii 1,59 USD v souladu s odhady, tržby: 5,7 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
 • Výsledky Ford ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 37,4 miliardy USD (odhad: 36,29 miliardy USD).
 • Výsledky Eli Lilly ve 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby: 4,94 miliardy USD (odhad: 4,90 miliardy USD).
 • Výsledky Bristol-Myers ve 2Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,45 USD), tržby: 3,89 miliardy USD (odhad: 3,86 miliardy USD).
 • Výsledky American Airlines ve 2Q: Zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,95 USD), tržby: 11,36 miliardy USD (odhad: 11,329 miliardy USD).
 • Výsledky 3M ve 2Q: Zisk na akcii 1,91 USD v souladu s odhady, tržby: 8,13 miliardy USD (odhad: 8,087 miliardy USD).
 • Výsledky Caterpillar ve 2Q: Zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,52 USD), tržby: 14,15 miliardy USD (odhad: 14,46 miliardy USD).
 • Výsledky General Motors ve 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,59 USD), tržby: 39,6 miliardy USD (odhad: 40,586 miliardy USD).
 • Přední americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines svůj čistý zisk ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil na nový rekord 465 milionů dolarů a rekordní byly i jeho tržby. Výsledky překonaly odhady trhu. Southwest Airlines dosáhly rekordů i co do výnosů z cestujícího na míli a procenta obsazenosti letadel. Tržby se zvýšily o 8 % na čtvrtletní maximum pět miliard dolarů a průměrná cena letenky se zvýšila stejným tempem na 163 dolarů.
 • Výsledky Starbucks v 2Q: Zisk na akcii 67 centů (odhad: 66 centů), tržby 4,15 miliardy USD (odhad: 4,14 miliardy USD), globální srovnatelné tržby vzrostly o 6 %, čekal se růst jen é 5,1 %.
 • Výsledky Amazon v 2Q: Ztráta 126 milionů USD, tržby 19,34 miliardy USD (+23 % meziročně).
 • Společnost Visa oznámila zisk na akcii 2,17 USD, čekalo se jen 2,10 USD. Tržby byly mírně lepší než odhadované (3,16 miliardy USD vs. 3,15 miliardy USD). Ve fiskálním roce 2014 Visa očekává růst tržeb o 9-10 % a růst zisku na akcii o 17,5-18,5 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
včera v 14:19

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti...
Slovensko Nezaměstnanost
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
včera v 13:59

EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu

Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel...
Evropská unie Boeing Spojené státy americké (USA)
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
včera v 13:10

Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD

Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 42 procent na 2,59 miliardy...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna