Soud: Rusko má zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů
Mezinárodní arbitrážní tribunál v nizozemském Haagu v pondělí vynese verdikt, podle kterého Rusko musí zaplatit bývalým akcionářům ruského ropného koncernu Jukos jako odškodné 50 miliard dolarů. Informoval o tom ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje. Akcionáři firmy, vlastněné z velké části dříve vězněným Michailem Chodorkovským, žádali kompenzaci za podle jejich tvrzení nezákonné vyvlastnění ruské společnosti.
Pětice akcionářů včetně bývalého šéfa Jukosu Platona Lebeděva po Moskvě požadovala více než 100 miliard dolarů. Soud nyní rozhodl, že by měli od Ruska získat polovinu z této částky. Jak ruský deník doplnil, očekává se, že se Moskva proti rozhodnutí arbitrážního soudu odvolá.
Jukos byla ruská ropná společnost vlastněná převážně ruským oligarchou Michailem Chodorkovským. V roce 2003 po daňové prověrce byl ruskou vládou vyměřen Jukosu obří daňový nedoplatek, který činil celkově 27,5 miliardy dolarů. Protože zároveň byla aktiva Jukosu vládou zmrazena, nebyla společnost schopna tyto daně zaplatit. 1. srpna 2006 ruský soud prohlásil Jukos za zbankrotovaný.
Jukos byla jedna z největších nestátních těžebních společností. Měla podíl asi 20 % na celkové ruské těžbě ropy, což byla 2 % světové těžby černého zlata. Vznikl v 90. letech jako důsledek privatizace ruského ropného průmyslu. V dubnu roku 2003 se spojil se společností Sibněft, ale sloučení nebylo dokončeno, protože Chodorkovský byl v tu dobu zatčen.
V červenci 2004 byla Jukosu udělena pokuta přes 7 miliard dolarů za žádné nebo špatné placení daní, převážně v 90. letech, kdy byla situace všeobecně nepřehledná. Ruská vláda tvrdí, že společnost zneužila "divoké transformace" ruské ekonomiky, ale většinový názor je ten, že ruský stát chtěl zasáhnout soukromou společnost a poškodit Chodorkovského, hlavně kvůli jeho podpoře opoziční politické strany.
Pokuta pro společnost byla tak vysoká, že byla nucena požádat o ochranu před bankrotem ve Spojených státech. Jako její poslední tah byl prodej divize Juganskněftěgaz, hlavní součásti Jukosu. Za 9,4 miliardy dolarů divizi Juganskěnftěgaz koupila do té doby neznámá společnost Baikal Finance Group. Od ní pak Jugansk koupila státem ovládaná ropná společnost Rosněfť.
Zdroj: ČTK, Wikipedia