Americké akcie v úterý během dne posilovaly, nakonec ale zlevnily. Sankce proti Rusku převážily nad dobrými výsledky firem
|

Americké akcie v úterý během dne posilovaly, nakonec ale zlevnily. Sankce proti Rusku převážily nad dobrými výsledky firem

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem, později však o většinu zisků přišly a nakonec uzavřely v červených číslech. Obchodníci se do velkých nákupů příliš nehrnuli, protože čekají na klíčové údaje o hospodářském vývoji ve Spojených státech, které budou zveřejněny ve středu odpoledne. Z makrodat na trhy v úterý dorazil index cen domů S&P/Case-Shiller, který ukázal, že ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech v květnu vzrostly méně, než se čekalo.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,42 % na 16 912,11 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,45 % na 1 969,95 bodu a Nasdaq odepsal 0,05 % na 4 442,70 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Největší pokles postihl odvětví služeb, akcie průmyslových podniků a cenné papíry energetických firem. Mírně naopak posílily sektor zdravotnictví a odvětví telekomunikací.

Americké akcie (29. července 2014)

"Wall Street na chvíli odložila problémy týkající se Gazy a východní Ukrajiny a zdá se, že se nyní plně soustředí jen na probíhající výsledkovou sezónu," uvedl v první polovině obchodování Fred Dickson, hlavní investiční stratég společnosti Davidson Companies. "Očekávám, že se v následujících dnech americké burzy na vlně poměrně pozitivních čtvrtletních výsledků posunou o něco výše," doplnil svůj výhled Jim Dunigan ze společnosti PNC Wealth Management.

V samotném závěru obchodování nicméně investoři zvažovali také možné důsledky nových sankcí USA proti vybraným ruským společnostem, včetně finančních ústavů VTB Bank, Bank of Moscow a Russian Agriculture Bank. Zavedení sankcí během své tiskové konference oznámil americký prezident Barack Obama, který ale zároveň důrazně odmítl, že by Rusko a USA vstoupily do nové studené války.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 9,3 %, což bylo o 0,6 procentního bodu méně, než čekali analytici. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 1,1 % (odhad: +0,4 %, duben: +1,1 %, po sezónním očištění ale o 0,3 % klesly (odhad: +0,4 %, duben revidován na +0,1 % z +0,2 %).
 • Spotřebitelská důvěra se ve Spojených státech v červenci vyšplhala na nejvyšší úroveň od října 2007. Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 90,9 bodu ze zpřesněné hodnoty 86,4 bodu, kde byl v předchozím měsíci. Index tak vykazuje růst již tři měsíce za sebou.
 • Čínský regulační úřad zahájil antimonopolní vyšetřování americké softwarové společnosti Microsoft. Má podezření, že firma nezveřejnila veškeré informace o svém operačním systému Windows a souboru kancelářských programů Microsoft Office. Státní úřad pro průmysl a obchod (SAIC), který je jedním ze tří antimonopolních úřadů v Číně, o tom informoval na svých internetových stránkách. Microsoft je podle úřadu podezřelý z porušování antimonopolního zákona již od loňského června, mimo jiné kvůli problémům s kompatibilitou a ověřováním pravosti dokumentů.
 • Caterpillar na program zpětného odkupu svých akcií vyčlení dalších 2,5 miliardy USD.
 • JPMorgan Chase plánuje zrušit stovky technologicky podpůrných pracovních míst v oddělení investičního bankovnictví.
 • Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se dohodl na převzetí německé firmy Secusmart, která se specializuje na kódování dat i řeči a na zajišťování ochrany před odposlechy. Oznámila to společnost BlackBerry, která tak hodlá posílit svou prestiž u zákazníků citlivých na bezpečnost důvěrných informací. Finanční podmínky transakce nezveřejnila.
 • Americký prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy americké na Rusko uvalí nové sankce. Týkat se mají mimo jiné i tří finančních ústavů - VTB Bank, Bank of Moscow a Russian Agriculture Bank. Během tiskové konference ale Obama zároveň důrazně odmítl, že by Rusko a USA vstoupily do nové studené války.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Aetna ve 2Q2014: Čistý zisk na akcii 1,52 USD, provozní tržby 14,49 miliardy USD (odhad: 13,99 miliardy USD).
 • Výsledky Merck v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 10,264 miliardy USD.
 • Výsledky Pfizer ve 2Q2014: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 12,773 miliardy USD (loni: 12,973 miliardy USD).
 • Výsledky Reynolds American ve 2Q2014: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,19 miliardy USD).
 • Výsledky UPS v 2Q2014: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 14,27 miliardy USD (loni: 13,51 miliardy USD).
 • Výsledky Twitter v 2Q2014: Zisk na akcii 0,02 USD (odhad: ztráta 0,01 USD), tržby 312 milionů USD (odhad: 283 milionů USD).
 • Americkému výrobci animovaných filmů DreamWorks Animation klesl příjem ve druhém čtvrtletí téměř na polovinu proti stejnému období loni. Společnost, která má za sebou hity jako Shrek nebo Kung Fu Panda, zaznamenala ve druhém čtvrtletí ztrátu 15,9 milionu dolarů. Loni ve stejném období byla v zisku 22,2 milionu dolarů. Příjem filmového studia klesl o skoro 43 % na 122,3 milionu dolarů. Analytici očekávali vyšší příjem a menší ztrátu.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,73 %), technologické společnosti United Technologies (-1,52 %) a farmaceutického podniku Pfizer (-1,23 %). Zdražily naopak akcie mobilního operátora AT&T (+2,64 %), chemického gigantu DuPont (+1,35 %) nebo farmaceutického obra Merck (+1,05 %).

Více než o desetinu zlevnily akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (-13,53 %) poté, co firma v pondělí po závěru obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky, které zaostaly za odhady analytiků. Společnost uvedla, že v období od dubna do června hospodařila se ziskem 119,5 milionu dolarů neboli 1,31 USD na akcii při tržbách 1,31 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,55 USD. Odhady trhu byly nastaveny na upravený zisk na akcii 1,56 USD a tržby 1,36 miliardy dolarů.

Výrazně klesla také cena akcií výrobce televizních obrazovek Corning (-9,30 %), jehož čtvrtletní zisk se v důsledku akvizičních nákladů prudce propadl. Firma uvedla, že v letošním druhém kvartálu dosáhla zisku 169 milionů dolarů neboli 0,11 USD na akcii. Loni přitom ve stejném období hospodařila se ziskem 0,43 USD na akcii. Po očištění výsledků zisk na akcii meziročně vzrostl na 0,37 USD z 0,32 USD. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 25 % na 2,48 miliardy dolarů. Analytici dotázaní agenturou Reuters uvedli, že v průměru očekávají upravený zisk na akcii 0,38 USD a tržby 2,53 miliardy dolarů.

Téměř o pět procent naopak vzrostla cena akcií výrobce palivových článků Plug Power (+4,53 %), který oznámil, že od maloobchodního řetězce Wal-Mart obdržel dodatečnou objednávku na výrobu dalších palivových článků. Výrazně zdražily i akcie telekomunikační společnosti Frontier Communications (+14,31 %) a firmy CenturyLink (+5,81 %).

Cena akcií telekomunikační společnosti Windstream Holding (+12,35 %) vzrostla zhruba o dvanáct procent poté, co firma oznámila, že část svého byznysu vyčlení do samostatného veřejně obchodovaného realitního trustu.

Akcie největší světové zasilatelské společnosti UPS klesly o 3,1 % poté, co firma kvůli úsporám zhoršila odhad zisků pro celý tento rok a vykázala zisky, které zůstaly za odhady. UPS je po Amazon.com a Boeingu další velkou firmou, jejíž výsledky nedosáhly na očekávání. Probíhající sezóna zveřejňování čtvrtletních firemních výsledků ale je zatím převážně příznivá. Výsledky zatím vykázala více než polovina podniků zařazených do S&P 500. Očekávané zisky přitom překonalo skoro 70 % z nich.

Po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky mikroblogovací sociální síť Twitter (v řádném obchodování +1,74 %). Společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,02 USD na akcii při tržbách 312 milionů USD. Čekala se přitom ztráta 0,01 USD na akcii a tržby 283 milionů USD. Akcie Twitteru v poobchodní fázi v reakci na výsledky přidávaly více než 35 %. Ve třetím kvartálu firma čeká tržby 330 až 340 milionů USD, trh čekal jen 324 milionů.

Twitter - hospodářské výsledky (2Q2014)

Dolar k euru posílil na 8měsíční maximum

Dolar se během úterního obchodování vyšplhal na nové osmiměsíční maximum vůči euru a posílil i k japonskému jenu. K růstu kurzu americké měny přispěly zejména vyhlídky na další zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech, které by podle očekávání trhu mělo být oznámeno ve středu po konci zasedání měnového výboru americké centrální banky.

Analytici předpokládají, že Fed oznámí snížení měsíčních nákupů dluhopisů o dalších deset miliard dolarů na 25 miliard dolarů. Banka by vzhledem ke zlepšující se situaci na trhu práce mohla rovněž naznačit blížící se zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky by podpořily dolar, protože by do USA přilákaly investice.

Investoři nyní také čekají na údaje o vývoji HDP USA, které budou zveřejněny ve středu. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že HDP vykáže tříprocentní nárůst. V prvním čtvrtletí se americká ekonomika kvůli mimořádně mrazivé zimě o 2,9 % propadla.

K jednotné evropské měně dolar posílil z 1,344 EUR/USD až na 1,3405 EUR/USD a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,341 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posílil z 101,80 USD/JPY na 102,10 USD/JPY.

Světové ceny ropy se během úterního obchodování vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent v reakci na nové sankce Evropy proti Rusku nepatrně zdražila, zatímco severoamerická lehká ropa WTI mírně zlevnila. Cenový přírůstek ropy Brent byl ale pouze nepatrný, protože investoři nepředpokládají, že by nové protiruské sankce výrazněji ovlivnily zásobování trhu s ropou. Cena za barel Brentu vzrostla o 13 centů na 107,63 USD a ropa WTI zlevnila o necelých 70 centů na 100,92 USD za barel.

"Domnívám se, že si trh oddechl. Nové sankce vůči Rusku zřejmě nebudou znamenat zásadní změnu," uvedl analytik Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy. Produkce ropy je nyní podle agentury Reuters vyšší než poptávka. "Pravděpodobnost problémů v zásobování trhu zůstává velmi nízká," tvrdí analytici banky Goldman Sachs.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o tři dolary na 1 300,90 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
za 11 hodin

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost konektivity

Fidelity International přejmenovává svůj fond Fidelity Global Communication Fund na Future Connectivity Fund. Nový...
Telekomunikace Internet 5G sítě
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP