Takový den Wall Street dlouho nezažila, americké akcie ve čtvrtek zlevnily o 2 %
|

Takový den Wall Street dlouho nezažila, americké akcie ve čtvrtek zlevnily o 2 %

Finanční trhy obecně ve čtvrtek zažily výrazný výprodej. Investory znepokojil bankrot Argentiny, část z nich navíc reagovala i na data z americké ekonomiky, která zvyšují pravděpodobnost dřívějšího růstu úrokových sazeb. Nadále působí také geopolitické faktory (Gaza, Ukrajina, Libye), mezi Riskem a Evropou se nadále vyostřuje sankční souboj. Býčí trh trvající přes pět let se pro tento den zkrátka zdál být příliš dlouhý.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal přes 300 bodů, celkem 1,88 % na 16 563,37 bodu, S&P 500 ztratil rovná 2 % na 1 930,67 bodu a Nasdaq klesl o 2,09 % na 4 369,77 bodu. Hluboký propad způsobil v případě indexů Dow a S&P 500 první měsíční ztrátu (v kalendářním měsíci) za půl roku. Ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce energetika, technologie a finanční odvětví. Kdo měl vsazeno na volatilitu, vyhrál - index VIX posílil o 27 % na 16,92 bodu. Tak vysoko nezavíral od první půlky dubna. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů zůstaly zhruba na středeční úrovni 2,56 %.

Americké akcie (červenec 2014)

Investoři ve čtvrtek vyjádřily obavu z nízké evropské inflace (červencový odhad +0,4 % meziročně), vedle bankrotu Argentiny pak negativně zapůsobil především skok v nákladech na práci v USA (+0,7 % v 2Q2014, nejvíce od 3Q2008), který naznačuje, že by americké firmy mohly mít problém s udržením vysokých ziskových marží. O těch se přitom poslední zhruba rok hovořilo jako o jednom z důležitých faktorů pro možný obrat býčího trendu na akciovém trhu.

"Trh dlouho odolával špatným zprávám - Ukrajina, Irák, Izrael -, ale ustát špatné makro (vysoké náklady na práci) a default Argentiny, to už bychom chtěli moc," uvedl Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management. "V globální ekonomice je bankrot jedné země významný pro řadu dalších. Hodně věřitelů Argentiny bylo z USA," doplnil JJ Kinahan z TD Ameritrade.

"Evropa má problém udržet se ekonomicky nad hladinou. Poprvé je tak možnost, že by Fed z ofenzivy přešel do obrany," míní Bruce Bittles, stratég z RW Baird & Co. "Podle mě je čtvrteční propad jen funkcí dosavadní rally a toho, že se někde pod příkrovem euforie některé věci začínají trochu kazit," nabízí svůj názor Dan Greenhaus z BTIG.

Na trhu opět rostou obavy z dalších kroků Fedu, který ve středu podle očekávání opět omezil program odkupů dluhopisů. "Kdokoli, s kým mluvím o situaci na trhu, má před očima totéž - Fed a jeho politiku. Zapomeňte na Izrael, na Ukrajinu a tak dále, současný býčí trend může vyhodit ze sedla jedině Fed," říká Keith Springer ze Springer Financial Advisory. "Banka nafoukla bublinu. A bubliny pomalu nesplaskávají, bubliny praskají."

Společnost ConvergEx provedla průzkum mezi 236 tržními profesionály a 51 % z nich uvedlo, že Fed je největším rizikem pro pokračování rally. Ukrajina, Izrael a další centrální banky si připsaly 14, 16 a 4 %.

Ropa WTI pod 100 USD za barel

Cena americké lehké ropy WTI se ve čtvrtek vrátila pod 100 USD za barel. Vliv na pokles měla neuspokojivá poptávka ve Spojených státech a také zpráva o červencovém růstu těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Poklesu ceny přitom nezabránilo ani přetrvávající napětí na Ukrajině, na Blízkém východě a v severní Africe. "Jasně se ukazuje, že dodávky na trh jsou více než dostatečné," řekl k poklesu cen analytik Hans van Cleef z ABN Amro.

Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby benzinu v USA minulý týden stouply, a to navzdory vrcholící motoristické sezoně. To vyvolalo obavy ohledně vyhlídek poptávky v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Těžba ropy v členských zemích OPEC pak v červenci podle průzkumu agentury Reuters vystoupila na 30,06 milionu barelů denně z červnových 29,92 milionu barelů denně. Na produkci kartelu mají přitom stále negativní dopad nepokoje v Africe a na Blízkém východě.

Dolar dále zpevňuje

Dolar na devizových trzích mírně zpevňoval k většině hlavních světových měn. Nejnovější údaje z amerického trhu práce totiž podpořily očekávání, že by Fed mohl zpřísnit měnovou politiku dříve, než se dosud předpokládalo. Americké ministerstvo práce oznámilo, že index nákladů práce (ECI) ve druhém čtvrtletí v USA vzrostl o 0,7 %. Index je nejširším měřítkem nákladů na práci a jedním z oblíbených ukazatelů šéfky Fedu Janet Yellenové pro pracovní trh. Nárůst za druhé čtvrtletí je podle agentury Reuters nejvyšší za více než 5,5 roku. "Vyšší mzdy dávají Fedu stále méně důvodů zachovávat extrémně uvolněnou měnovou politiku," uvedl analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Valeant Pharmaceuticals v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,91 USD (odhad: 1,90 USD), tržby: 2 miliardy dolarů (meziročně +86 %).
  • Výsledky Time Warner Cable v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 5,726 miliardy USD (loni: 5,55 miliardy USD).
  • Výsledky ConocoPhillips ve 2Q: Zisk na akcii 1,61 USD v souladu s odhady.
  • Výsledky MasterCard v 2Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 2,4 miliardy USD (meziročně +13 %).
  • Výsledky ExxonMobil v 2Q: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,86 USD), tržby 111,647 miliardy USD (loni: 106,666 miliardy USD).
  • Výsledky Teva Pharmaceuticals v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 5 miliard eur (meziročně +2 %).
  • Výsledky Colgate-Palmolive v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 4,352 miliardy USD (odhad: 4,4 miliardy USD).
  • Výsledky GoPro v 2Q: Zisk na akcii 8 centů, čekalo se 6 centů.
  • Výsledky Tesla Motors v 2Q: Očištěný zisk na akcii bez jednorázových položek 11 centů, čekaly se 4 centy. Americký výrobce luxusních elektrických aut ale celkově prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na 61,9 milionu USD z loňských srovnatelných 30,5 milionu USD. Důvodem byly investice do vývoje vozů. Příjmy automobilky však vzrostly o 89 % na 769,3 milionu USD.
  • Výsledky LinkedIn v 2Q: Zisk na akcii 51 centů (odhad: 39 centů), tržby 533,9 milionu USD (odhad: 510,98 milionu USD), výhled tržeb v 3Q 543 až 547 milionů USD (odhad: 540,86 milionu USD). Tržby firmě vzrostly meziročně o 47 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK, Bloomberg

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii