Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily
|

Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Pozornost investorů se nadále soustředila především na vývoj konfliktů na Ukrajině a v Iráku. K poklesu trhů ale přispělo i zlevňování akcií energetických společností, které dolů tlačily nižší ceny ropy. Během dne se situace příliš nezměnila, a tak všechny tři nejsledovanější akciové indexy skončily v červených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,06 % na 16 560,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,16 % na 1 933,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 389,25 bodu. Oslabilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce klesla cena energetických titulů, akcií ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenných papírů technologických firem. V zelených číslech uzavřely sektory základních materiálů a financí a odvětví telekomunikací.

Americké akcie (12. srpna 2014)

"Nacházíme se v zóně nejistoty, kde investoři neustále vyhodnocují všechny možné scénáře spojené s aktuálními geopolitickými riziky," řekl podle agentury Bloomberg Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Trhy se tak více než fundamentem firem řídí událostmi na světové politické scéně, především na Ukrajině a v Iráku."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 4,67 milionu (odhad: 4,588 milionu, květen: 4,577 milionu).
  • Dodavatelé společnosti Apple začali vyrábět nové verze tabletů iPad. Agentuře Bloomberg to sdělily dva informované zdroje. Nové modely by podle nich měly přijít na trh během tohoto roku a měly by oživit padající prodej těchto přístrojů.
  • Spojené státy schválily Zmapp, lék na ebolu, který byl zatím použit na léčbu dvou amerických humanitárních pracovníků a španělského lékaře, kteří se nemocí nakazili.
  • Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v Severní Americe, uvedla v úterní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • Schodek rozpočtu vlády Spojených států v červenci meziročně klesl o zhruba tři procenta na téměř 95 miliard dolarů, a byl tak nepatrně nižší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby dosáhla nejnižšího rozpočtového schodku za šest let.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie technologické firmy United Technologies (-0,77 %), průmyslového konglomerátu General Electric (-0,70 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-0,60 %). Dařilo se naopak cenným papírům softwarového podniku Microsoft (+0,74 %), chemického gigantu DuPont (+0,71 %) a farmaceutického obra Merck (+0,65 %).

Přibližně o čtvrtinu zlevnily cenné papíry výrobce kabelek a módních doplňků Kate Spade & Co. (-25,39 %), který sice zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, avšak investoři věnovali pozornost hlavně číslům svědčícím o poklesu jeho marží. Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 14 milionů dolarů neboli 0,11 USD na akcii při tržbách 266 milionů dolarů. Po očištění výsledků se firma dostala do zisku 0,05 USD na akcii. Analytici čekali, že společnost čtvrtletí uzavře s vyrovnaným hospodařením při tržbách 243,4 milionu dolarů.

Výrazně oslabily také akcie vývojáře softwaru pro rozpoznávání přirozené lidské řeči Nuance Communications (-9,01 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s upravenými tržbami 486,8 milionu dolaru, které zaostaly za odhadem trhu 498,5 milionu dolarů.

Akcie vývojáře softwaru pro řízení vztahů se zákazníky na bázi cloud computingu Salesforce.com (-3,86 %) zlevnily téměř o čtyři procenta, přestože jim v pondělí analytici z Deutsche Bank potvrdili investiční doporučení "buy". Příští týden společnost zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření, přičemž trh očekává zisk na akcii 0,12 USD.

Zdražily naopak akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,25 %), a to navzdory zprávě, která tvrdí, že 8,5 % všech uživatelských účtů ovládají počítačové algoritmy, a nejedná se tedy o reálné uživatele s potenciálem generovat společnosti další příjmy. Investoři tak dali přednost oznámení společnosti o začátku testování videoreklam, které by se uživatelům měly zobrazovat mezi ostatními příspěvky. Twitter upřesnil, že by zadavatelé videoreklamy platili pouze tehdy, pokud by si ji uživatelé sami spustili.

Mírně zdražily i cenné papíry automobilky Tesla Motors (+0,25 %), jejíž aktuálně jediný nabízený vůz Model S byl v jedné z nových recenzí podroben kritice, podle které se u něj v průběhu prvních 16 tisíc najetých mil objevilo hned několik různých závad. V závěrech testu nicméně jeho autoři potvrdili estetické kvality Modelu S a zopakovali, že se jedná o automobil s velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Tesla v reakci na tuto recenzi uvedla, že všechny závady byly bezplatně odstraněny v rámci záručního servisu, a nejedná se tedy o nikterak závažná zjištění.

Přes pět procent si připsaly cenné papíry výrobce sluchátek, hands free sad, mp3 přehrávačů a dalších audiozařízení Skullcandy (+5,74 %). Akciím společnosti pomohlo zvýšení investičního doporučení od analytiků z Jefferies na "hold" z "underperform" a zvýšení 12měsíční cílové ceny na 8 USD ze 7 USD.

Společnost King Digital Entertainment (v řádném obchodování +0,17 %) po závěru úterního obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,59 USD na akcii při tržbách 594 milionů dolarů. Odhady analytiků byly v průměru nastaveny na zisk na akcii 0,59 USD a tržby 608 milionů dolarů. Na úrovni zisku tak hospodaření společnosti skončilo v souladu s odhady, na úrovni tržeb ale mírně zaostalo. Akcie King Digital v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než dvacet procent.

Dolaru pomohl pokles důvěry v německou ekonomiku

Dolar v úterý vůči jednotné evropské měně druhý den za sebou rostl. Náladu na trzích ovlivnily mimo jiné údaje, které poukazují na rostoucí obavy německých analytiků a investorů z možných důsledků rusko-ukrajinské krize. Úterní údaje institutu ZEW ukázaly, že se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v srpnu výrazně snížila a klesla na nejnižší úroveň od prosince 2012. Zhoršení pokračovalo už osmým měsícem v řadě.

Kurz eurodolaru po zveřejnění výsledků průzkumu ZEW klesl až na 1,3337, tedy do blízkosti nejnižší hodnoty za devět měsíců. Později ovšem dolar o většinu zisků přišel a krátce po desáté hodině se k euru obchodoval poblíž 1,337 EUR/USD.

K jenu se dolar během většiny dne pohyboval v úzkém pásmu 102,15 až 102,30 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 102,24 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent se během úterního obchodování propadla na třináctiměsíční minimum pod 103 USD za barel. Za jejím poklesem stála vyšší produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která pomohla zmírnit obavy z možného narušení dodávek v Iráku a Libyi.

Ve druhé polovině úterní obchodní seance barel Brentu zlevnil až na 102,65 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později část ztrát smazal a v závěru seance se prodával za 103,02 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI úterní obchodování zakončila na ceně 97,37 USD za barel. Oproti pondělnímu závěru tak byla levnější o 71 centů.

Zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ukázala, že ropný trh je navzdory konfliktům v některých těžařských zemích, například Iráku a Libyi, dobře zásobován. IEA rovněž upozornila, že prudký růst těžby ropy v Severní Americe pomáhá udržovat zásobování trhu na dobré úrovni. Naznačila, že by se tak ceny ropy navzdory geopolitickému napětí neměly příliš zvyšovat.

V Iráku, kde pokračují boje s islamistickými povstalci, se nyní zkomplikovala politická situace. Prezident Fuád Masúm požádal místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího o vytvoření nové vlády, nynější šéf kabinetu Núrí Málikí však odmítá odstoupit z funkce.

Analytik Ankit Pahuja z investiční banky ANZ nicméně upozornil, že tyto konflikty zatím nenarušily dodávky ropy z Iráku, takže na ně trh nereaguje. Také v Libyi zůstává těžba podle státního ropného podniku stabilní navzdory pokračujícím vnitřním nepokojům.

Zlato v úterý zdražilo o necelý dolar na 1 309,55 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice