Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily
|

Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Pozornost investorů se nadále soustředila především na vývoj konfliktů na Ukrajině a v Iráku. K poklesu trhů ale přispělo i zlevňování akcií energetických společností, které dolů tlačily nižší ceny ropy. Během dne se situace příliš nezměnila, a tak všechny tři nejsledovanější akciové indexy skončily v červených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,06 % na 16 560,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,16 % na 1 933,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 389,25 bodu. Oslabilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce klesla cena energetických titulů, akcií ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenných papírů technologických firem. V zelených číslech uzavřely sektory základních materiálů a financí a odvětví telekomunikací.

Americké akcie (12. srpna 2014)

"Nacházíme se v zóně nejistoty, kde investoři neustále vyhodnocují všechny možné scénáře spojené s aktuálními geopolitickými riziky," řekl podle agentury Bloomberg Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Trhy se tak více než fundamentem firem řídí událostmi na světové politické scéně, především na Ukrajině a v Iráku."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 4,67 milionu (odhad: 4,588 milionu, květen: 4,577 milionu).
  • Dodavatelé společnosti Apple začali vyrábět nové verze tabletů iPad. Agentuře Bloomberg to sdělily dva informované zdroje. Nové modely by podle nich měly přijít na trh během tohoto roku a měly by oživit padající prodej těchto přístrojů.
  • Spojené státy schválily Zmapp, lék na ebolu, který byl zatím použit na léčbu dvou amerických humanitárních pracovníků a španělského lékaře, kteří se nemocí nakazili.
  • Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v Severní Americe, uvedla v úterní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • Schodek rozpočtu vlády Spojených států v červenci meziročně klesl o zhruba tři procenta na téměř 95 miliard dolarů, a byl tak nepatrně nižší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby dosáhla nejnižšího rozpočtového schodku za šest let.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie technologické firmy United Technologies (-0,77 %), průmyslového konglomerátu General Electric (-0,70 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-0,60 %). Dařilo se naopak cenným papírům softwarového podniku Microsoft (+0,74 %), chemického gigantu DuPont (+0,71 %) a farmaceutického obra Merck (+0,65 %).

Přibližně o čtvrtinu zlevnily cenné papíry výrobce kabelek a módních doplňků Kate Spade & Co. (-25,39 %), který sice zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, avšak investoři věnovali pozornost hlavně číslům svědčícím o poklesu jeho marží. Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 14 milionů dolarů neboli 0,11 USD na akcii při tržbách 266 milionů dolarů. Po očištění výsledků se firma dostala do zisku 0,05 USD na akcii. Analytici čekali, že společnost čtvrtletí uzavře s vyrovnaným hospodařením při tržbách 243,4 milionu dolarů.

Výrazně oslabily také akcie vývojáře softwaru pro rozpoznávání přirozené lidské řeči Nuance Communications (-9,01 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s upravenými tržbami 486,8 milionu dolaru, které zaostaly za odhadem trhu 498,5 milionu dolarů.

Akcie vývojáře softwaru pro řízení vztahů se zákazníky na bázi cloud computingu Salesforce.com (-3,86 %) zlevnily téměř o čtyři procenta, přestože jim v pondělí analytici z Deutsche Bank potvrdili investiční doporučení "buy". Příští týden společnost zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření, přičemž trh očekává zisk na akcii 0,12 USD.

Zdražily naopak akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,25 %), a to navzdory zprávě, která tvrdí, že 8,5 % všech uživatelských účtů ovládají počítačové algoritmy, a nejedná se tedy o reálné uživatele s potenciálem generovat společnosti další příjmy. Investoři tak dali přednost oznámení společnosti o začátku testování videoreklam, které by se uživatelům měly zobrazovat mezi ostatními příspěvky. Twitter upřesnil, že by zadavatelé videoreklamy platili pouze tehdy, pokud by si ji uživatelé sami spustili.

Mírně zdražily i cenné papíry automobilky Tesla Motors (+0,25 %), jejíž aktuálně jediný nabízený vůz Model S byl v jedné z nových recenzí podroben kritice, podle které se u něj v průběhu prvních 16 tisíc najetých mil objevilo hned několik různých závad. V závěrech testu nicméně jeho autoři potvrdili estetické kvality Modelu S a zopakovali, že se jedná o automobil s velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Tesla v reakci na tuto recenzi uvedla, že všechny závady byly bezplatně odstraněny v rámci záručního servisu, a nejedná se tedy o nikterak závažná zjištění.

Přes pět procent si připsaly cenné papíry výrobce sluchátek, hands free sad, mp3 přehrávačů a dalších audiozařízení Skullcandy (+5,74 %). Akciím společnosti pomohlo zvýšení investičního doporučení od analytiků z Jefferies na "hold" z "underperform" a zvýšení 12měsíční cílové ceny na 8 USD ze 7 USD.

Společnost King Digital Entertainment (v řádném obchodování +0,17 %) po závěru úterního obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,59 USD na akcii při tržbách 594 milionů dolarů. Odhady analytiků byly v průměru nastaveny na zisk na akcii 0,59 USD a tržby 608 milionů dolarů. Na úrovni zisku tak hospodaření společnosti skončilo v souladu s odhady, na úrovni tržeb ale mírně zaostalo. Akcie King Digital v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než dvacet procent.

Dolaru pomohl pokles důvěry v německou ekonomiku

Dolar v úterý vůči jednotné evropské měně druhý den za sebou rostl. Náladu na trzích ovlivnily mimo jiné údaje, které poukazují na rostoucí obavy německých analytiků a investorů z možných důsledků rusko-ukrajinské krize. Úterní údaje institutu ZEW ukázaly, že se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v srpnu výrazně snížila a klesla na nejnižší úroveň od prosince 2012. Zhoršení pokračovalo už osmým měsícem v řadě.

Kurz eurodolaru po zveřejnění výsledků průzkumu ZEW klesl až na 1,3337, tedy do blízkosti nejnižší hodnoty za devět měsíců. Později ovšem dolar o většinu zisků přišel a krátce po desáté hodině se k euru obchodoval poblíž 1,337 EUR/USD.

K jenu se dolar během většiny dne pohyboval v úzkém pásmu 102,15 až 102,30 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 102,24 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent se během úterního obchodování propadla na třináctiměsíční minimum pod 103 USD za barel. Za jejím poklesem stála vyšší produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která pomohla zmírnit obavy z možného narušení dodávek v Iráku a Libyi.

Ve druhé polovině úterní obchodní seance barel Brentu zlevnil až na 102,65 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později část ztrát smazal a v závěru seance se prodával za 103,02 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI úterní obchodování zakončila na ceně 97,37 USD za barel. Oproti pondělnímu závěru tak byla levnější o 71 centů.

Zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ukázala, že ropný trh je navzdory konfliktům v některých těžařských zemích, například Iráku a Libyi, dobře zásobován. IEA rovněž upozornila, že prudký růst těžby ropy v Severní Americe pomáhá udržovat zásobování trhu na dobré úrovni. Naznačila, že by se tak ceny ropy navzdory geopolitickému napětí neměly příliš zvyšovat.

V Iráku, kde pokračují boje s islamistickými povstalci, se nyní zkomplikovala politická situace. Prezident Fuád Masúm požádal místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího o vytvoření nové vlády, nynější šéf kabinetu Núrí Málikí však odmítá odstoupit z funkce.

Analytik Ankit Pahuja z investiční banky ANZ nicméně upozornil, že tyto konflikty zatím nenarušily dodávky ropy z Iráku, takže na ně trh nereaguje. Také v Libyi zůstává těžba podle státního ropného podniku stabilní navzdory pokračujícím vnitřním nepokojům.

Zlato v úterý zdražilo o necelý dolar na 1 309,55 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé