Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily
|

Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Pozornost investorů se nadále soustředila především na vývoj konfliktů na Ukrajině a v Iráku. K poklesu trhů ale přispělo i zlevňování akcií energetických společností, které dolů tlačily nižší ceny ropy. Během dne se situace příliš nezměnila, a tak všechny tři nejsledovanější akciové indexy skončily v červených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,06 % na 16 560,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,16 % na 1 933,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 389,25 bodu. Oslabilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce klesla cena energetických titulů, akcií ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenných papírů technologických firem. V zelených číslech uzavřely sektory základních materiálů a financí a odvětví telekomunikací.

Americké akcie (12. srpna 2014)

"Nacházíme se v zóně nejistoty, kde investoři neustále vyhodnocují všechny možné scénáře spojené s aktuálními geopolitickými riziky," řekl podle agentury Bloomberg Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Trhy se tak více než fundamentem firem řídí událostmi na světové politické scéně, především na Ukrajině a v Iráku."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • JOLT (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 4,67 milionu (odhad: 4,588 milionu, květen: 4,577 milionu).
  • Dodavatelé společnosti Apple začali vyrábět nové verze tabletů iPad. Agentuře Bloomberg to sdělily dva informované zdroje. Nové modely by podle nich měly přijít na trh během tohoto roku a měly by oživit padající prodej těchto přístrojů.
  • Spojené státy schválily Zmapp, lék na ebolu, který byl zatím použit na léčbu dvou amerických humanitárních pracovníků a španělského lékaře, kteří se nemocí nakazili.
  • Globální zásobování ropou je přes konflikty v místech poblíž hlavních těžebních oblastí stále lepší a ceny ropy by výrazněji růst neměly. Ropný trh je stabilní zejména zásluhou mohutného růstu těžby v Severní Americe, uvedla v úterní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • Schodek rozpočtu vlády Spojených států v červenci meziročně klesl o zhruba tři procenta na téměř 95 miliard dolarů, a byl tak nepatrně nižší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby dosáhla nejnižšího rozpočtového schodku za šest let.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie technologické firmy United Technologies (-0,77 %), průmyslového konglomerátu General Electric (-0,70 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-0,60 %). Dařilo se naopak cenným papírům softwarového podniku Microsoft (+0,74 %), chemického gigantu DuPont (+0,71 %) a farmaceutického obra Merck (+0,65 %).

Přibližně o čtvrtinu zlevnily cenné papíry výrobce kabelek a módních doplňků Kate Spade & Co. (-25,39 %), který sice zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, avšak investoři věnovali pozornost hlavně číslům svědčícím o poklesu jeho marží. Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 14 milionů dolarů neboli 0,11 USD na akcii při tržbách 266 milionů dolarů. Po očištění výsledků se firma dostala do zisku 0,05 USD na akcii. Analytici čekali, že společnost čtvrtletí uzavře s vyrovnaným hospodařením při tržbách 243,4 milionu dolarů.

Výrazně oslabily také akcie vývojáře softwaru pro rozpoznávání přirozené lidské řeči Nuance Communications (-9,01 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila s upravenými tržbami 486,8 milionu dolaru, které zaostaly za odhadem trhu 498,5 milionu dolarů.

Akcie vývojáře softwaru pro řízení vztahů se zákazníky na bázi cloud computingu Salesforce.com (-3,86 %) zlevnily téměř o čtyři procenta, přestože jim v pondělí analytici z Deutsche Bank potvrdili investiční doporučení "buy". Příští týden společnost zveřejní čtvrtletní výsledky svého hospodaření, přičemž trh očekává zisk na akcii 0,12 USD.

Zdražily naopak akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,25 %), a to navzdory zprávě, která tvrdí, že 8,5 % všech uživatelských účtů ovládají počítačové algoritmy, a nejedná se tedy o reálné uživatele s potenciálem generovat společnosti další příjmy. Investoři tak dali přednost oznámení společnosti o začátku testování videoreklam, které by se uživatelům měly zobrazovat mezi ostatními příspěvky. Twitter upřesnil, že by zadavatelé videoreklamy platili pouze tehdy, pokud by si ji uživatelé sami spustili.

Mírně zdražily i cenné papíry automobilky Tesla Motors (+0,25 %), jejíž aktuálně jediný nabízený vůz Model S byl v jedné z nových recenzí podroben kritice, podle které se u něj v průběhu prvních 16 tisíc najetých mil objevilo hned několik různých závad. V závěrech testu nicméně jeho autoři potvrdili estetické kvality Modelu S a zopakovali, že se jedná o automobil s velmi dobrými jízdními vlastnostmi. Tesla v reakci na tuto recenzi uvedla, že všechny závady byly bezplatně odstraněny v rámci záručního servisu, a nejedná se tedy o nikterak závažná zjištění.

Přes pět procent si připsaly cenné papíry výrobce sluchátek, hands free sad, mp3 přehrávačů a dalších audiozařízení Skullcandy (+5,74 %). Akciím společnosti pomohlo zvýšení investičního doporučení od analytiků z Jefferies na "hold" z "underperform" a zvýšení 12měsíční cílové ceny na 8 USD ze 7 USD.

Společnost King Digital Entertainment (v řádném obchodování +0,17 %) po závěru úterního obchodování oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,59 USD na akcii při tržbách 594 milionů dolarů. Odhady analytiků byly v průměru nastaveny na zisk na akcii 0,59 USD a tržby 608 milionů dolarů. Na úrovni zisku tak hospodaření společnosti skončilo v souladu s odhady, na úrovni tržeb ale mírně zaostalo. Akcie King Digital v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než dvacet procent.

Dolaru pomohl pokles důvěry v německou ekonomiku

Dolar v úterý vůči jednotné evropské měně druhý den za sebou rostl. Náladu na trzích ovlivnily mimo jiné údaje, které poukazují na rostoucí obavy německých analytiků a investorů z možných důsledků rusko-ukrajinské krize. Úterní údaje institutu ZEW ukázaly, že se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v srpnu výrazně snížila a klesla na nejnižší úroveň od prosince 2012. Zhoršení pokračovalo už osmým měsícem v řadě.

Kurz eurodolaru po zveřejnění výsledků průzkumu ZEW klesl až na 1,3337, tedy do blízkosti nejnižší hodnoty za devět měsíců. Později ovšem dolar o většinu zisků přišel a krátce po desáté hodině se k euru obchodoval poblíž 1,337 EUR/USD.

K jenu se dolar během většiny dne pohyboval v úzkém pásmu 102,15 až 102,30 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 102,24 USD/JPY.

Cena severomořské ropy Brent se během úterního obchodování propadla na třináctiměsíční minimum pod 103 USD za barel. Za jejím poklesem stála vyšší produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která pomohla zmírnit obavy z možného narušení dodávek v Iráku a Libyi.

Ve druhé polovině úterní obchodní seance barel Brentu zlevnil až na 102,65 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského července. Později část ztrát smazal a v závěru seance se prodával za 103,02 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI úterní obchodování zakončila na ceně 97,37 USD za barel. Oproti pondělnímu závěru tak byla levnější o 71 centů.

Zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ukázala, že ropný trh je navzdory konfliktům v některých těžařských zemích, například Iráku a Libyi, dobře zásobován. IEA rovněž upozornila, že prudký růst těžby ropy v Severní Americe pomáhá udržovat zásobování trhu na dobré úrovni. Naznačila, že by se tak ceny ropy navzdory geopolitickému napětí neměly příliš zvyšovat.

V Iráku, kde pokračují boje s islamistickými povstalci, se nyní zkomplikovala politická situace. Prezident Fuád Masúm požádal místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího o vytvoření nové vlády, nynější šéf kabinetu Núrí Málikí však odmítá odstoupit z funkce.

Analytik Ankit Pahuja z investiční banky ANZ nicméně upozornil, že tyto konflikty zatím nenarušily dodávky ropy z Iráku, takže na ně trh nereaguje. Také v Libyi zůstává těžba podle státního ropného podniku stabilní navzdory pokračujícím vnitřním nepokojům.

Zlato v úterý zdražilo o necelý dolar na 1 309,55 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Ze světa investičních doporučení (18. července)
před 5 minutami

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
před 18 minutami

Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

Švédská firma Ericsson nečekaně - díky rostoucímu prodeji ve Spojených státech - zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo
před 35 minutami

USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání
před hodinou

Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oznámil úspěch investičního plánu, kterým v roce 2015 komise...
Evropská unie Investice
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
13:35

Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zlepšily svůj výhled zisku na letošní fiskální rok. Jejich zisk by mohl...
Spojené království Doprava Evropské akcie
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
13:17

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur

Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google. Americký internetový gigant...
Alphabet (Google) Evropská unie Americké akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % (předchozí týden: +2,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
12:55

Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent

Americké bance Morgan Stanley stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 2,27 miliardy dolarů a...
Morgan Stanley Americké akcie Americké banky
Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden
11:58

Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden

Novozélandská firma Perpetual Guardian zavede natrvalo čtyřdenní pracovní týden. Během osmitýdenního testovacího...
Stres Byznys a podnikání
Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl
11:36

Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni přepravil nejvíce suroviny od roku 2011, zisk i výnosy společnosti...
Slovensko Zemní plyn Komodity
Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta
11:01

Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 2 procenta z květnových 1,9 procenta....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
10:45

Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace stagnovala na 2,4 %

Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen,...
Spojené království Inflace Maloobchod
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu vystoupení šéfa Fedu Jeroma...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
10:00

Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA

Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky, v Evropě investuje asi...
Čína Investice Evropa
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
09:40

Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent

Švýcarskému výrobci hodinek Swatch Group vzrostl za šest měsíců letošního roku čistý zisk o 67 procent na 468 milionů...
Švýcarsko Výsledková sezóna
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla…
09:00

ČEZ: Výkon elektráren v ČR stoupl za sto let 28krát, výroba vzrostla 80krát

Výkon elektráren na území dnešní České republiky stoupl za posledních 100 let 28krát, výroba vzrostla 80krát. Počet...
ČEZ Akcie ČR
Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou
08:19

Kim Čong-un se při inspekci na severu KLDR netajil kritikou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při své inspekční návštěvě na severu země ostře kritizoval zpoždění staveb a špínu v...
Severní Korea (KLDR) Politika