Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily
|

Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily

Americké akcie se v úvodu středeční obchodní seance pohybovaly mírně v mínusu, prakticky ihned ale začaly ztráty mazat a zanedlouho se dostaly do zelených čísel. Trhy celý den vyhlížely zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Krátce poté, co se tak stalo, investoři v reakci na větu, že je banka příjemně překvapena vývojem situace na trhu práce, začali prodávat a dva ze tří nejsledovanějších indexů poslali zpět pod nulu. Vyjádření Fedu totiž posílilo obavy, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává. Nakonec ale otočili a začali znovu nakupovat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,35 % na 16 979,13 bodu a širší S&P 500 přidal 0,25 % na 1 986,51 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,02 % oslabil a uzavřel na 4 526,48 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo průmyslovým titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (20. srpna 2014)

"Ze zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu skutečně vyplývá, že je banka připravena sazby začít zvyšovat dříve, než se nyní obecně očekává," řekl podle agentury Bloomberg Todd Salamone ze společnosti Schaeffer's Investment Research. "Má to ovšem jedno velké ale. Fed něco takového podmiňuje dalším, a hlavně výrazným zlepšováním dat dokládajících pokračující oživování amerického hospodářství."

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americkou centrální banku překvapilo, jak rychle se uzdravuje americký trh práce. Zatím však nechce urychlit plánované zvýšení úrokových sazeb, dokud nebude oživení přesvědčivější. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
  • Cena akcií společnosti Apple překonala předchozí intradenní rekord a stanovila nový na 101,09 dolaru.
  • Společnost Hertz ve středu oznámila, že očekává hospodářské výsledky "výrazně pod" předchozími predikcemi kvůli nákladům na audit výsledků za poslední tři roky. Výsledky za druhé čtvrtletí se zpozdily, firma chce zároveň vydat revidovaná čísla za roky 2011, 2012 a 2013. Aktivistický investor Carl Icahn později oznámil, že ve společnosti koupil 8,5% podíl, jelikož je přesvědčen, že jsou akcie Hertz výrazně podhodnoceny.
  • Bank of America zaplatí kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009 rekordní pokutu 17 miliard dolarů. Agentuře AP to ve středu řekli vládní činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni. Dohoda banky s ministerstvem spravedlnosti USA o urovnání sporu v této věci by podle nich měla být oznámena nejdříve ve čtvrtek.
  • Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.
  • Německý výrobce čipů Infineon koupí za tři miliardy dolarů v hotovosti americkou společnost International Rectifier. Oznámila to ve středu německá firma. Obchod, který je doposud největší akvizicí Infineonu, posílí pozici německé společnosti na trhu výkonných polovodičů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 16,599 miliardy USD (odhad: 16,547 miliardy USD).
  • Společnost Target ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 78 centů, očekávalo se o cent více. Zároveň mírně předčila odhady v oblasti tržeb, které dosáhly 17,41 miliardy dolarů oproti konsenzu 17,381 miliardy dolarů. Firma snížila predikci celoročního zisku na 3,10-3,30 dolaru (odhad: 3,49 dolaru) oproti původně vyhlíženým 3,60-3,90 dolaru.
  • Výsledky Hewlett-Packard v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,52 USD (loni: 0,71 USD na akcii), tržby 27,6 miliardy dolarů (loni: 27,2 miliardy dolarů). Očištěný zisk byl v souladu s odhady.

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,86 %), výrobce letadel Boeing (+1,41 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (+1,19 %). Zlevnily naopak cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,84 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,28 %) nebo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,28 %).

Akcie technologické společnosti Apple (+0,04 %) ve středu navázaly na příznivý úterní vývoj a dál posilovaly. Jejich cena se během dne vyšplhala až na 101,09 USD, což znamená nové historické maximum. V závěru obchodování jim ale došel dech, většinu zisků odevzdaly a uzavřely na 100,57 USD.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce Target (+1,82 %), který před začátkem obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že v uplynulém kvartálu hospodařila se ziskem 0,78 USD na akcii při tržbách 17,41 miliardy dolarů. Na úrovni zisku výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků (0,79 USD na akcii), na úrovni tržeb ale dopadly lépe, než se čekalo (17,381 miliardy dolarů). Investory nezaskočilo ani to, že společnost přistoupila ke snížení výhledu svého celoročního zisku na 3,10 až 3,30 USD na akcii z původního odhadu 3,60 až 3,90 USD na akcii. Pro aktuální čtvrtletí firma očekává dosažení zisku na akcii 0,40 až 0,50 USD (odhad trhu: 0,65 USD na akcii).

Během dne výrazně zlevňovaly akcie autopůjčovny Hertz (-3,90 %). Společnost oznámila, že pozastavuje platnost svého výhledu celoročního hospodaření, protože čelí nečekaným výdajům spojeným s audity předchozích hospodářských výsledků. Akciím firmy nepřidalo ani rozhodnutí analytiků z Deutsche Bank a JPMorgan Chase snížit na ně investiční doporučení na "hold" z "buy", respektive "neutral" z "overweight". Deutsche Bank zároveň snížila 12měsíční cílovou cenu na 25 USD z 33 USD a JPMorgan Chase na 25 USD z 32 USD. V závěru obchodování nicméně cenné papíry Hertz část zisků smazaly po zprávě, že ve firmě aktivistický investor Carl Icahn koupil 8,5% podíl. Podle Icahna jsou akcie Hertz výrazně podhodnocené, a lze proto čekat růst jejich ceny.

Nedařilo se ani cenným papírům výrobce palivových článků FuelCell Energy (-7,12 %), do kterého se ve svém pořadu Mad Money na finanční televizi CNBC obul známý moderátor Jim Cramer. "Všechno jsou to příběhy založené na čisté spekulaci. Osobně bych se nikdy na něčem podobném nechtěl podílet," prohlásil Cramer.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost Hewlett-Packard (v řádném obchodování -1,01 %). Výrobce počítačů a tiskáren uvedl, že v uplynulém čtvrtletí hospodařil se ziskem 985 milionů dolarů neboli 0,52 USD na akcii při tržbách 27,6 miliardy dolarů. Ve stejném období v loňském roce firma dosáhla zisku na akcii 0,71 USD při tržbách 27,2 miliardy dolarů. Akcie HP v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním skokovém posílení zlevňovaly o procento.

Dolar pokračoval v jízdě, posílil k euru i jenu

Americký dolar ve středu pokračoval v posilování a vůči koši měn se dostal do blízkosti nejvyšší hodnoty za více než 11 měsíců. Poslední zprávy ukazují, že se stav americké ekonomiky dále zlepšuje, a podporou byl ve středu forexovým obchodníkům také zveřejněný zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. V něm mimo jiné stojí, že se situace na trhu práce, která je podle Fedu jedním z klíčových ukazatelů stavu ekonomiky, zlepšuje. Současně ale ze zápisu vyplývá, že banka nechce urychlovat plánované zvyšování úrokových sazeb, dokud nebude hospodářské oživení ještě více přesvědčivé.

K jednotné evropské měně dolar posílil z 1,332 EUR/USD až pod 1,326 EUR/USD. Kurz dolaru k japonskému jenu pak vzrostl z 102,90 USD/JPY na 103,80 USD/JPY.

"Celkově se základní obraz zlepšuje, což dolar podporuje," řekl agentuře Reuters stratég Wells Fargo Securities Eric Viloria. Úterní statistika ukázala, že počet zahájených staveb domů v USA byl v červenci vyšší, než se čekalo, což posílilo optimistický pohled na růst americké ekonomiky.

Ceny ropy ve středu na trzích rostly a severomořská ropa Brent se odrazila od svého 14měsíčního minima. Investoři se domnívají, že pokles cen ropy o 12 % od června byl příliš vysoký. Ke zdražování americké suroviny přispívá mimo jiné i skutečnost, že se ve středu naposledy obchoduje se zářijovým kontraktem, a také zpráva o vývoji zásob ropy.

Cena severomořského Brentu ve středu vzrostla přibližně o 70 centů na 102,28 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 42 centů na 93,41 USD za barel.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA ve středu oznámil, že zásoby ropy na území USA minulý týden klesly o 4,5 milionu barelů. To bylo více, než se čekalo. Zásoby benzinu se zvýšily, zásoby destilátů ale klesly, napsala agentura Reuters.

Cena zlata ve středu klesla přibližně o čtyři dolary na 1 291,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu
02:40

USA odmítají udělit EU výjimku ze sankcí vůči Íránu

Spojené státy odmítly žádosti Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu....
Evropská unie Írán Spojené státy americké (USA)
Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
00:40

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne
Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy
14. 7. 2018 06:20

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v...
Facebook Sociální sítě Média
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
13. 7. 2018 22:00

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE
13. 7. 2018 19:00

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ministerstvo obchodu Spojených států v pátek zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
13. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
13. 7. 2018 17:44

Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent

Přímé zahraniční investice v Evropské unii loni klesly o 89,2 procenta na 36,7 miliardy eur. Snížily se již druhý rok...
Evropská unie Investice
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
13. 7. 2018 17:27

Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Italská centrální banka v pátek zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Reagovala tak na...
Itálie Centrální banky HDP
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
13. 7. 2018 17:03

Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci

Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s...
Rusko Těžba Ropa
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
13. 7. 2018 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste
13. 7. 2018 16:20

Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste

Nejpopulárnější kryptoměny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 16.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
13. 7. 2018 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 97,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra