Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily
|

Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily

Americké akcie se v úvodu středeční obchodní seance pohybovaly mírně v mínusu, prakticky ihned ale začaly ztráty mazat a zanedlouho se dostaly do zelených čísel. Trhy celý den vyhlížely zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Krátce poté, co se tak stalo, investoři v reakci na větu, že je banka příjemně překvapena vývojem situace na trhu práce, začali prodávat a dva ze tří nejsledovanějších indexů poslali zpět pod nulu. Vyjádření Fedu totiž posílilo obavy, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává. Nakonec ale otočili a začali znovu nakupovat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,35 % na 16 979,13 bodu a širší S&P 500 přidal 0,25 % na 1 986,51 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,02 % oslabil a uzavřel na 4 526,48 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo průmyslovým titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (20. srpna 2014)

"Ze zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu skutečně vyplývá, že je banka připravena sazby začít zvyšovat dříve, než se nyní obecně očekává," řekl podle agentury Bloomberg Todd Salamone ze společnosti Schaeffer's Investment Research. "Má to ovšem jedno velké ale. Fed něco takového podmiňuje dalším, a hlavně výrazným zlepšováním dat dokládajících pokračující oživování amerického hospodářství."

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americkou centrální banku překvapilo, jak rychle se uzdravuje americký trh práce. Zatím však nechce urychlit plánované zvýšení úrokových sazeb, dokud nebude oživení přesvědčivější. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
  • Cena akcií společnosti Apple překonala předchozí intradenní rekord a stanovila nový na 101,09 dolaru.
  • Společnost Hertz ve středu oznámila, že očekává hospodářské výsledky "výrazně pod" předchozími predikcemi kvůli nákladům na audit výsledků za poslední tři roky. Výsledky za druhé čtvrtletí se zpozdily, firma chce zároveň vydat revidovaná čísla za roky 2011, 2012 a 2013. Aktivistický investor Carl Icahn později oznámil, že ve společnosti koupil 8,5% podíl, jelikož je přesvědčen, že jsou akcie Hertz výrazně podhodnoceny.
  • Bank of America zaplatí kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009 rekordní pokutu 17 miliard dolarů. Agentuře AP to ve středu řekli vládní činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni. Dohoda banky s ministerstvem spravedlnosti USA o urovnání sporu v této věci by podle nich měla být oznámena nejdříve ve čtvrtek.
  • Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.
  • Německý výrobce čipů Infineon koupí za tři miliardy dolarů v hotovosti americkou společnost International Rectifier. Oznámila to ve středu německá firma. Obchod, který je doposud největší akvizicí Infineonu, posílí pozici německé společnosti na trhu výkonných polovodičů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 16,599 miliardy USD (odhad: 16,547 miliardy USD).
  • Společnost Target ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 78 centů, očekávalo se o cent více. Zároveň mírně předčila odhady v oblasti tržeb, které dosáhly 17,41 miliardy dolarů oproti konsenzu 17,381 miliardy dolarů. Firma snížila predikci celoročního zisku na 3,10-3,30 dolaru (odhad: 3,49 dolaru) oproti původně vyhlíženým 3,60-3,90 dolaru.
  • Výsledky Hewlett-Packard v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,52 USD (loni: 0,71 USD na akcii), tržby 27,6 miliardy dolarů (loni: 27,2 miliardy dolarů). Očištěný zisk byl v souladu s odhady.

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,86 %), výrobce letadel Boeing (+1,41 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (+1,19 %). Zlevnily naopak cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,84 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,28 %) nebo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,28 %).

Akcie technologické společnosti Apple (+0,04 %) ve středu navázaly na příznivý úterní vývoj a dál posilovaly. Jejich cena se během dne vyšplhala až na 101,09 USD, což znamená nové historické maximum. V závěru obchodování jim ale došel dech, většinu zisků odevzdaly a uzavřely na 100,57 USD.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce Target (+1,82 %), který před začátkem obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že v uplynulém kvartálu hospodařila se ziskem 0,78 USD na akcii při tržbách 17,41 miliardy dolarů. Na úrovni zisku výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků (0,79 USD na akcii), na úrovni tržeb ale dopadly lépe, než se čekalo (17,381 miliardy dolarů). Investory nezaskočilo ani to, že společnost přistoupila ke snížení výhledu svého celoročního zisku na 3,10 až 3,30 USD na akcii z původního odhadu 3,60 až 3,90 USD na akcii. Pro aktuální čtvrtletí firma očekává dosažení zisku na akcii 0,40 až 0,50 USD (odhad trhu: 0,65 USD na akcii).

Během dne výrazně zlevňovaly akcie autopůjčovny Hertz (-3,90 %). Společnost oznámila, že pozastavuje platnost svého výhledu celoročního hospodaření, protože čelí nečekaným výdajům spojeným s audity předchozích hospodářských výsledků. Akciím firmy nepřidalo ani rozhodnutí analytiků z Deutsche Bank a JPMorgan Chase snížit na ně investiční doporučení na "hold" z "buy", respektive "neutral" z "overweight". Deutsche Bank zároveň snížila 12měsíční cílovou cenu na 25 USD z 33 USD a JPMorgan Chase na 25 USD z 32 USD. V závěru obchodování nicméně cenné papíry Hertz část zisků smazaly po zprávě, že ve firmě aktivistický investor Carl Icahn koupil 8,5% podíl. Podle Icahna jsou akcie Hertz výrazně podhodnocené, a lze proto čekat růst jejich ceny.

Nedařilo se ani cenným papírům výrobce palivových článků FuelCell Energy (-7,12 %), do kterého se ve svém pořadu Mad Money na finanční televizi CNBC obul známý moderátor Jim Cramer. "Všechno jsou to příběhy založené na čisté spekulaci. Osobně bych se nikdy na něčem podobném nechtěl podílet," prohlásil Cramer.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost Hewlett-Packard (v řádném obchodování -1,01 %). Výrobce počítačů a tiskáren uvedl, že v uplynulém čtvrtletí hospodařil se ziskem 985 milionů dolarů neboli 0,52 USD na akcii při tržbách 27,6 miliardy dolarů. Ve stejném období v loňském roce firma dosáhla zisku na akcii 0,71 USD při tržbách 27,2 miliardy dolarů. Akcie HP v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním skokovém posílení zlevňovaly o procento.

Dolar pokračoval v jízdě, posílil k euru i jenu

Americký dolar ve středu pokračoval v posilování a vůči koši měn se dostal do blízkosti nejvyšší hodnoty za více než 11 měsíců. Poslední zprávy ukazují, že se stav americké ekonomiky dále zlepšuje, a podporou byl ve středu forexovým obchodníkům také zveřejněný zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. V něm mimo jiné stojí, že se situace na trhu práce, která je podle Fedu jedním z klíčových ukazatelů stavu ekonomiky, zlepšuje. Současně ale ze zápisu vyplývá, že banka nechce urychlovat plánované zvyšování úrokových sazeb, dokud nebude hospodářské oživení ještě více přesvědčivé.

K jednotné evropské měně dolar posílil z 1,332 EUR/USD až pod 1,326 EUR/USD. Kurz dolaru k japonskému jenu pak vzrostl z 102,90 USD/JPY na 103,80 USD/JPY.

"Celkově se základní obraz zlepšuje, což dolar podporuje," řekl agentuře Reuters stratég Wells Fargo Securities Eric Viloria. Úterní statistika ukázala, že počet zahájených staveb domů v USA byl v červenci vyšší, než se čekalo, což posílilo optimistický pohled na růst americké ekonomiky.

Ceny ropy ve středu na trzích rostly a severomořská ropa Brent se odrazila od svého 14měsíčního minima. Investoři se domnívají, že pokles cen ropy o 12 % od června byl příliš vysoký. Ke zdražování americké suroviny přispívá mimo jiné i skutečnost, že se ve středu naposledy obchoduje se zářijovým kontraktem, a také zpráva o vývoji zásob ropy.

Cena severomořského Brentu ve středu vzrostla přibližně o 70 centů na 102,28 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 42 centů na 93,41 USD za barel.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA ve středu oznámil, že zásoby ropy na území USA minulý týden klesly o 4,5 milionu barelů. To bylo více, než se čekalo. Zásoby benzinu se zvýšily, zásoby destilátů ale klesly, napsala agentura Reuters.

Cena zlata ve středu klesla přibližně o čtyři dolary na 1 291,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank
před 29 minutami

Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank

Největší polská banka PKO Bank Polski zvažuje, že podá nabídku na odkup mBank - polské divize druhé největší německé...
Polsko Evropské banky Fúze a akvizice
Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy
před hodinou

Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy

Německá železniční společnosti Deutsche Bahn si ponechá svoji dceřinou společnost Arriva nejméně do konce letošního...
Německo Doprava
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
před hodinou

Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím Erste a KB

Pražská burza zakončila pondělní seanci s výrazným ziskem, index PX zpevnil o 0,99 % na 1 053,25 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD
16:03

Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD

Největší placená internetová televize Netflix v pondělí oznámila, že plánuje nabídnout dluhopisy za zhruba 2 miliardy...
Netflix Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. října)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
14:28

Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí možná opět mírně klesla, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě německá...
Německo Hospodářský růst HDP
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
13:53

EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím...
Evropa Investice Byznys a podnikání
V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky
13:31

V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky

V ČR bylo letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně je v obchodním...
Česká republika Byznys a podnikání
Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné
13:02

Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné

Představy o vytvoření státního penzijního fondu, který bude absolutně bezpečný a bude vydělávat více než soukromé...
ČNB Centrální banky Důchody
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
12:20

Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na...
Avast Akcie ČR
Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky
11:32

Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky

Ceny ropy v pondělí zlevňují kvůli obavám z uvadající globální poptávky, které převážily pozitivní zprávy z Evropy,...
Ropa Komodity
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v zelených číslech
11:10

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v zelených číslech

Digitální měny v pondělí převážné posilují. Bitcoin kolem 22.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com zdražoval 3,2 %...
Kryptoměny Bitcoin
Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá
Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá
10:50

Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá

Export z Japonska se v září už desátý měsíc za sebou snížil. Jeho pokles byl navíc výraznější, než předpovídali...
Japonsko Mezinárodní obchod
Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně…
Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně brexitu

Asijské akciové trhy zakončily úvodní seanci nového týdne převážně v plusu, když se investoři nenechali vystrašit...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou burzu
Podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou burzu
10:15

Podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou burzu

Na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky probíhá na začátku týdne další START Day. Vstoupit se na něj...
Pražská burza Primární úpis akcií (IPO) Karo Invest
Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
10:01

Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu

Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
Německo: Index výrobních cen v září meziročně klesl o 0,1 %
09:40

Německo: Index výrobních cen v září meziročně klesl o 0,1 %

Německý index výrobních cen se v září v meziročním srovnání snížil o 0,1 % po růstu o 0,3 % v srpnu (odhad: -0,3 %)....
Německo Inflace