Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily
|

Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily

Americké akcie se v úvodu středeční obchodní seance pohybovaly mírně v mínusu, prakticky ihned ale začaly ztráty mazat a zanedlouho se dostaly do zelených čísel. Trhy celý den vyhlížely zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Krátce poté, co se tak stalo, investoři v reakci na větu, že je banka příjemně překvapena vývojem situace na trhu práce, začali prodávat a dva ze tří nejsledovanějších indexů poslali zpět pod nulu. Vyjádření Fedu totiž posílilo obavy, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává. Nakonec ale otočili a začali znovu nakupovat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,35 % na 16 979,13 bodu a širší S&P 500 přidal 0,25 % na 1 986,51 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,02 % oslabil a uzavřel na 4 526,48 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo průmyslovým titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (20. srpna 2014)

"Ze zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu skutečně vyplývá, že je banka připravena sazby začít zvyšovat dříve, než se nyní obecně očekává," řekl podle agentury Bloomberg Todd Salamone ze společnosti Schaeffer's Investment Research. "Má to ovšem jedno velké ale. Fed něco takového podmiňuje dalším, a hlavně výrazným zlepšováním dat dokládajících pokračující oživování amerického hospodářství."

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americkou centrální banku překvapilo, jak rychle se uzdravuje americký trh práce. Zatím však nechce urychlit plánované zvýšení úrokových sazeb, dokud nebude oživení přesvědčivější. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.
  • Cena akcií společnosti Apple překonala předchozí intradenní rekord a stanovila nový na 101,09 dolaru.
  • Společnost Hertz ve středu oznámila, že očekává hospodářské výsledky "výrazně pod" předchozími predikcemi kvůli nákladům na audit výsledků za poslední tři roky. Výsledky za druhé čtvrtletí se zpozdily, firma chce zároveň vydat revidovaná čísla za roky 2011, 2012 a 2013. Aktivistický investor Carl Icahn později oznámil, že ve společnosti koupil 8,5% podíl, jelikož je přesvědčen, že jsou akcie Hertz výrazně podhodnoceny.
  • Bank of America zaplatí kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009 rekordní pokutu 17 miliard dolarů. Agentuře AP to ve středu řekli vládní činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni. Dohoda banky s ministerstvem spravedlnosti USA o urovnání sporu v této věci by podle nich měla být oznámena nejdříve ve čtvrtek.
  • Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.
  • Německý výrobce čipů Infineon koupí za tři miliardy dolarů v hotovosti americkou společnost International Rectifier. Oznámila to ve středu německá firma. Obchod, který je doposud největší akvizicí Infineonu, posílí pozici německé společnosti na trhu výkonných polovodičů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 16,599 miliardy USD (odhad: 16,547 miliardy USD).
  • Společnost Target ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 78 centů, očekávalo se o cent více. Zároveň mírně předčila odhady v oblasti tržeb, které dosáhly 17,41 miliardy dolarů oproti konsenzu 17,381 miliardy dolarů. Firma snížila predikci celoročního zisku na 3,10-3,30 dolaru (odhad: 3,49 dolaru) oproti původně vyhlíženým 3,60-3,90 dolaru.
  • Výsledky Hewlett-Packard v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,52 USD (loni: 0,71 USD na akcii), tržby 27,6 miliardy dolarů (loni: 27,2 miliardy dolarů). Očištěný zisk byl v souladu s odhady.

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+2,86 %), výrobce letadel Boeing (+1,41 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (+1,19 %). Zlevnily naopak cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,84 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,28 %) nebo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,28 %).

Akcie technologické společnosti Apple (+0,04 %) ve středu navázaly na příznivý úterní vývoj a dál posilovaly. Jejich cena se během dne vyšplhala až na 101,09 USD, což znamená nové historické maximum. V závěru obchodování jim ale došel dech, většinu zisků odevzdaly a uzavřely na 100,57 USD.

Dařilo se také cenným papírům maloobchodního prodejce Target (+1,82 %), který před začátkem obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že v uplynulém kvartálu hospodařila se ziskem 0,78 USD na akcii při tržbách 17,41 miliardy dolarů. Na úrovni zisku výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků (0,79 USD na akcii), na úrovni tržeb ale dopadly lépe, než se čekalo (17,381 miliardy dolarů). Investory nezaskočilo ani to, že společnost přistoupila ke snížení výhledu svého celoročního zisku na 3,10 až 3,30 USD na akcii z původního odhadu 3,60 až 3,90 USD na akcii. Pro aktuální čtvrtletí firma očekává dosažení zisku na akcii 0,40 až 0,50 USD (odhad trhu: 0,65 USD na akcii).

Během dne výrazně zlevňovaly akcie autopůjčovny Hertz (-3,90 %). Společnost oznámila, že pozastavuje platnost svého výhledu celoročního hospodaření, protože čelí nečekaným výdajům spojeným s audity předchozích hospodářských výsledků. Akciím firmy nepřidalo ani rozhodnutí analytiků z Deutsche Bank a JPMorgan Chase snížit na ně investiční doporučení na "hold" z "buy", respektive "neutral" z "overweight". Deutsche Bank zároveň snížila 12měsíční cílovou cenu na 25 USD z 33 USD a JPMorgan Chase na 25 USD z 32 USD. V závěru obchodování nicméně cenné papíry Hertz část zisků smazaly po zprávě, že ve firmě aktivistický investor Carl Icahn koupil 8,5% podíl. Podle Icahna jsou akcie Hertz výrazně podhodnocené, a lze proto čekat růst jejich ceny.

Nedařilo se ani cenným papírům výrobce palivových článků FuelCell Energy (-7,12 %), do kterého se ve svém pořadu Mad Money na finanční televizi CNBC obul známý moderátor Jim Cramer. "Všechno jsou to příběhy založené na čisté spekulaci. Osobně bych se nikdy na něčem podobném nechtěl podílet," prohlásil Cramer.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost Hewlett-Packard (v řádném obchodování -1,01 %). Výrobce počítačů a tiskáren uvedl, že v uplynulém čtvrtletí hospodařil se ziskem 985 milionů dolarů neboli 0,52 USD na akcii při tržbách 27,6 miliardy dolarů. Ve stejném období v loňském roce firma dosáhla zisku na akcii 0,71 USD při tržbách 27,2 miliardy dolarů. Akcie HP v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním skokovém posílení zlevňovaly o procento.

Dolar pokračoval v jízdě, posílil k euru i jenu

Americký dolar ve středu pokračoval v posilování a vůči koši měn se dostal do blízkosti nejvyšší hodnoty za více než 11 měsíců. Poslední zprávy ukazují, že se stav americké ekonomiky dále zlepšuje, a podporou byl ve středu forexovým obchodníkům také zveřejněný zápis z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. V něm mimo jiné stojí, že se situace na trhu práce, která je podle Fedu jedním z klíčových ukazatelů stavu ekonomiky, zlepšuje. Současně ale ze zápisu vyplývá, že banka nechce urychlovat plánované zvyšování úrokových sazeb, dokud nebude hospodářské oživení ještě více přesvědčivé.

K jednotné evropské měně dolar posílil z 1,332 EUR/USD až pod 1,326 EUR/USD. Kurz dolaru k japonskému jenu pak vzrostl z 102,90 USD/JPY na 103,80 USD/JPY.

"Celkově se základní obraz zlepšuje, což dolar podporuje," řekl agentuře Reuters stratég Wells Fargo Securities Eric Viloria. Úterní statistika ukázala, že počet zahájených staveb domů v USA byl v červenci vyšší, než se čekalo, což posílilo optimistický pohled na růst americké ekonomiky.

Ceny ropy ve středu na trzích rostly a severomořská ropa Brent se odrazila od svého 14měsíčního minima. Investoři se domnívají, že pokles cen ropy o 12 % od června byl příliš vysoký. Ke zdražování americké suroviny přispívá mimo jiné i skutečnost, že se ve středu naposledy obchoduje se zářijovým kontraktem, a také zpráva o vývoji zásob ropy.

Cena severomořského Brentu ve středu vzrostla přibližně o 70 centů na 102,28 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 42 centů na 93,41 USD za barel.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA ve středu oznámil, že zásoby ropy na území USA minulý týden klesly o 4,5 milionu barelů. To bylo více, než se čekalo. Zásoby benzinu se zvýšily, zásoby destilátů ale klesly, napsala agentura Reuters.

Cena zlata ve středu klesla přibližně o čtyři dolary na 1 291,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii