V kostce: Andrej Babiš, model 2014
|

V kostce: Andrej Babiš, model 2014

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě, je ale českým občanem. Také je ministrem financí, majitelem jednoho z největších mediálních domů v zemi a podle mnohých nejmocnějším mužem české politiky. "Nejsem politik," říká přitom s oblibou.

Politika Nejbohatší investoři a byznysmeni

Mnozí vyčítají Babišovi jeho komunistickou prominentní minulost. Vystudované gymnázium v Ženevě do tohoto obrázku zapadá. Vysokoškolský titul pak pozdější první muž Agrofertu získal na VŠE v Bratislavě. Jeho životopis nechme až na závěr, podívejme se na jeho zatím krátké, ale velice výrazné působení v politice.

(Ne)politik

Na podzim 2011 začal kritizovat korupční prostředí v ČR, posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů, které si vytklo za cíl změnit zákony tak, aby byl omezen "politický marasmus", skončilo rozkrádání státu a zvýšila se průhlednost veřejné správy. Hnutí bylo u ministerstva vnitra zaregistrováno v květnu 2012. Babiš původně deklaroval, že se nechce stát jeho lídrem, nakonec však změnil názor. V srpnu 2012 stanul v čele ANO, znovuzvolen byl pak v březnu 2013. Je i největším sponzorem hnutí.

V loňské přímé volbě prezidenta ANO podporovalo Karla Schwarzenberga. K vítězství Miloše Zemana Babiš řekl: "Ačkoli nebyl mým kandidátem, držím mu palce, aby dokázal krotit své ego a vydal se v úřadu méně konfrontační cestou, než razil jeho předchůdce." Předčasné parlamentní volby pak loni v říjnu skončily pro ANO nečekaným úspěchem. Hnutí skončilo druhé s malou ztrátou na vítězné sociální demokraty. Babiš, který byl lídrem ANO v Praze, se do sněmovny rovněž dostal, od října 2013 je tedy poslancem.

Povolební vyjednávání o sestavení koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL vynesla Babiše do křesla ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku. V souvislosti s jeho vládním angažmá (ve funkci je od 29. ledna 2014) se opět začalo mluvit o Babišově údajné spolupráci s někdejší tajnou policií StB. V červnu bratislavský soud rozhodl, že Babiš byl ve svazcích Stb evidován neoprávněně.

Ministr bývá kritizován, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos v březnu poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Ta Babiše vyzvala, aby se jako ministr financí vzdal svých firem. K ukončení podnikání předsedu ANO vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Babiš to ale odmítl. Začátkem dubna premiér obvinil ministra z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní". Se Sobotkou se střetl také ve věci financování zdravotnictví (spor o dvě miliardy korun nemocnicím jako kompenzaci za zrušené poplatky za hospitalizaci).

Na ministerstvu financí Babiš zpřísnil kontrolu výdajů, zefektivnil chod instituce a udělal několik personálních změn jak na ministerstvu samotném, tak i v podřízených organizacích. Obměnou prošly také statutární orgány některých firem vlastněných státem, jako jsou Český Aeroholding, MERO, Čepro a ČEZ. Upozornil na sebe mimo jiné vyjednáním dohody s NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov. Dohoda vyvolala napětí ve vládní koalici, neboť Babiš při jednání obešel ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), jenž posléze označil postup ministra financí za "nekolegiální".

Před časem Babiš řekl, že považuje za chybu zrušení poplatku za pobyt v nemocnici a zrušení druhého penzijního pilíře. Obě opatření jsou přitom součástí koaliční smlouvy. Babiš i zapochyboval, zda je dobré zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se koalice také dohodla.

Podnikatel

Kariéru zahájil ve druhé polovině 80. let, kdy byl obchodním zástupcem slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech. Podílel se na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl. Pod Babišovým vedením se z ní stala významná chemicko-potravinářská skupina, aktivní i v oblasti médií. Babiš je stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR. Než byl v lednu jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu.

Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

Mezi kontroverzními kroky Babiše bývá zmiňován tendr na nového vlastníka petrochemického Unipetrolu. Babiš firmu získal za vlády Miloše Zemana při první privatizaci v roce 2001 za 12 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. Unipetrol následně ovládla polská společnost PKN Orlen, s níž Babiš vedl arbitráže ohledně nedodržení podmínek při druhé privatizaci Unipetrolu v roce 2003.

Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Holding po 20 letech tvoří kolos čítající přes 200 firem. Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR a z hlediska tržeb druhou nejvýznamnější skupinou v chemickém průmyslu. V zahraničí se Agrofert angažuje na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích EU, v Rusku či na Ukrajině.

Do skupiny Agrofert patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, dále potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či maďarské pekárny.

Loni Babiš, kterému už dříve patřila firma AGF Media (vydává týdeník 5+2 dny), koupil vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatné Metro a je také aktivní na internetu. Kromě toho získal i společnost Londa, která provozuje pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9 a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR Rádio Impuls. Mezi akvizicemi je i Ecopress, vydavatel slovenského deníku Hospodárske noviny.

Loni klesl skupině Agrofert konsolidovaný zisk o 7 % na 5,613 miliardy korun. Důvodem snížení bylo zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny přitom vzrostly bezmála o 15 % na 151,7 miliardy korun. Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2013 patřila kromě Mafry koupě německých pekáren Lieken, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos. Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v ČR, v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.

Andrej Babiš

Současné funkce: ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku (od 29. ledna 2014); poslanec (od října 2013); předseda hnutí ANO (od srpna 2012); majitel chemicko-potravinářského holdingu Agrofert; zástupce ČR ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance (od dubna 2014, z titulu funkce ministra financí).

Předchozí praxe a funkce: Po vysoké škole nastoupil jako referent do Chemapolu Bratislava (později Petrimex), mezi roky 1985 a 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku; v roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech, podílel se na založení české pobočky Petrimexu, později přejmenované na Agrofert; v roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl; v listopadu 2011 založil hnutí ANO.

Rodina: Z prvního manželství má dvě děti, se současnou partnerkou pak další dvě, dceru a syna; Monika Babišová (40), která se věnuje interiérovému designu, nosí Babišovo příjmení, sezdáni však nejsou; Babišův otec Štefan Babiš zastupoval Československo například při jednání GATT (Všeobecné dohody o clech a obchodu) v Ženevě a pracoval jako poradce při OSN.

Ostatní:

  • Do politiky Babiš vstoupil na podzim 2011, kdy začal veřejně kritizovat korupční prostředí v ČR. Posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů. Původně deklaroval, že nechce být lídrem hnutí, nakonec však změnil názor. V předčasných parlamentních volbách loni v říjnu skončilo ANO druhé za sociálními demokraty.
  • Babiš je majitelem holdingu Agrofert, který patří k největším firmám v ČR. Obchoduje zejména s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Podniká ale rovněž v oblasti médií, kde mu patří mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny či rozhlasová stanice Rádio Impuls. Časopis Forbes loni Babiše vyhlásil nejvlivnější osobou ve světě českých médií.
  • Do letošního ledna Babiš v Agrofertu zastával post generálního ředitele, kvůli vstupu do vlády ale statutární orgány firmy opustil. Bývá kritizován za to, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová.
  • K ukončení podnikání Babiše vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr to ale odmítl. Sobotka také počátkem dubna Babiše obvinil z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní".
  • Jako ministr na sebe Babiš upozornil mimo jiné vyjednáním dohody se společností NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov nebo personálními změnami ve statutárních orgánech několika firem vlastněných státem.
  • Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). On sám však vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. V červnu bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB neoprávněně evidován coby její agent.
  • Podle časopisu Forbes disponuje Babiš jměním 2,4 miliardy dolarů, a je tak druhým nejbohatším Čechem po Petru Kellnerovi (11,4 miliardy dolarů).
  • V žebříčcích popularity politiků se umisťuje na nejvyšší příčce. Letos se stal i držitelem anticeny Zelená perla za protiekologický výrok, který uvedl v textu s názvem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec.
  • Pod názvem Babiš - Příběh oligarchy vyšla nedávno o ministrovi kniha, jejímž autorem je novinář a historik Tomáš Pergler.
  • Babiš je vlastníkem luxusní restaurace v jihofrancouzském městečku Mougins, která se pyšní jednou hvězdičkou kvality ve známém Michelinově průvodci.
Zdroj: ČTK
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
včera v 15:21

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
včera v 14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
včera v 14:16

Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v uplynulém měsíci zákazníkům dodala 116 500 vozů, meziročně tak jde o 10,8%...
Volkswagen Auta Česká republika
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
včera v 14:02

OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
včera v 13:46

Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu

Druhá největší americká banka Bank of America zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8...
Bank of America Americké akcie Výsledková sezóna
Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %
včera v 13:28

Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo v Česku dokončeno celkem 170 300 metrů čtverečních skladových ploch, a to v...
Česká republika Stavebnictví