V kostce: Andrej Babiš, model 2014
|

V kostce: Andrej Babiš, model 2014

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě, je ale českým občanem. Také je ministrem financí, majitelem jednoho z největších mediálních domů v zemi a podle mnohých nejmocnějším mužem české politiky. "Nejsem politik," říká přitom s oblibou.

Politika Nejbohatší investoři a byznysmeni

Mnozí vyčítají Babišovi jeho komunistickou prominentní minulost. Vystudované gymnázium v Ženevě do tohoto obrázku zapadá. Vysokoškolský titul pak pozdější první muž Agrofertu získal na VŠE v Bratislavě. Jeho životopis nechme až na závěr, podívejme se na jeho zatím krátké, ale velice výrazné působení v politice.

(Ne)politik

Na podzim 2011 začal kritizovat korupční prostředí v ČR, posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů, které si vytklo za cíl změnit zákony tak, aby byl omezen "politický marasmus", skončilo rozkrádání státu a zvýšila se průhlednost veřejné správy. Hnutí bylo u ministerstva vnitra zaregistrováno v květnu 2012. Babiš původně deklaroval, že se nechce stát jeho lídrem, nakonec však změnil názor. V srpnu 2012 stanul v čele ANO, znovuzvolen byl pak v březnu 2013. Je i největším sponzorem hnutí.

V loňské přímé volbě prezidenta ANO podporovalo Karla Schwarzenberga. K vítězství Miloše Zemana Babiš řekl: "Ačkoli nebyl mým kandidátem, držím mu palce, aby dokázal krotit své ego a vydal se v úřadu méně konfrontační cestou, než razil jeho předchůdce." Předčasné parlamentní volby pak loni v říjnu skončily pro ANO nečekaným úspěchem. Hnutí skončilo druhé s malou ztrátou na vítězné sociální demokraty. Babiš, který byl lídrem ANO v Praze, se do sněmovny rovněž dostal, od října 2013 je tedy poslancem.

Povolební vyjednávání o sestavení koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL vynesla Babiše do křesla ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku. V souvislosti s jeho vládním angažmá (ve funkci je od 29. ledna 2014) se opět začalo mluvit o Babišově údajné spolupráci s někdejší tajnou policií StB. V červnu bratislavský soud rozhodl, že Babiš byl ve svazcích Stb evidován neoprávněně.

Ministr bývá kritizován, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos v březnu poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Ta Babiše vyzvala, aby se jako ministr financí vzdal svých firem. K ukončení podnikání předsedu ANO vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Babiš to ale odmítl. Začátkem dubna premiér obvinil ministra z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní". Se Sobotkou se střetl také ve věci financování zdravotnictví (spor o dvě miliardy korun nemocnicím jako kompenzaci za zrušené poplatky za hospitalizaci).

Na ministerstvu financí Babiš zpřísnil kontrolu výdajů, zefektivnil chod instituce a udělal několik personálních změn jak na ministerstvu samotném, tak i v podřízených organizacích. Obměnou prošly také statutární orgány některých firem vlastněných státem, jako jsou Český Aeroholding, MERO, Čepro a ČEZ. Upozornil na sebe mimo jiné vyjednáním dohody s NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov. Dohoda vyvolala napětí ve vládní koalici, neboť Babiš při jednání obešel ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), jenž posléze označil postup ministra financí za "nekolegiální".

Před časem Babiš řekl, že považuje za chybu zrušení poplatku za pobyt v nemocnici a zrušení druhého penzijního pilíře. Obě opatření jsou přitom součástí koaliční smlouvy. Babiš i zapochyboval, zda je dobré zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se koalice také dohodla.

Podnikatel

Kariéru zahájil ve druhé polovině 80. let, kdy byl obchodním zástupcem slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech. Podílel se na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl. Pod Babišovým vedením se z ní stala významná chemicko-potravinářská skupina, aktivní i v oblasti médií. Babiš je stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR. Než byl v lednu jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu.

Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

Mezi kontroverzními kroky Babiše bývá zmiňován tendr na nového vlastníka petrochemického Unipetrolu. Babiš firmu získal za vlády Miloše Zemana při první privatizaci v roce 2001 za 12 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. Unipetrol následně ovládla polská společnost PKN Orlen, s níž Babiš vedl arbitráže ohledně nedodržení podmínek při druhé privatizaci Unipetrolu v roce 2003.

Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Holding po 20 letech tvoří kolos čítající přes 200 firem. Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR a z hlediska tržeb druhou nejvýznamnější skupinou v chemickém průmyslu. V zahraničí se Agrofert angažuje na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích EU, v Rusku či na Ukrajině.

Do skupiny Agrofert patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, dále potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či maďarské pekárny.

Loni Babiš, kterému už dříve patřila firma AGF Media (vydává týdeník 5+2 dny), koupil vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatné Metro a je také aktivní na internetu. Kromě toho získal i společnost Londa, která provozuje pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9 a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR Rádio Impuls. Mezi akvizicemi je i Ecopress, vydavatel slovenského deníku Hospodárske noviny.

Loni klesl skupině Agrofert konsolidovaný zisk o 7 % na 5,613 miliardy korun. Důvodem snížení bylo zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny přitom vzrostly bezmála o 15 % na 151,7 miliardy korun. Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2013 patřila kromě Mafry koupě německých pekáren Lieken, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos. Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v ČR, v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.

Andrej Babiš

Současné funkce: ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku (od 29. ledna 2014); poslanec (od října 2013); předseda hnutí ANO (od srpna 2012); majitel chemicko-potravinářského holdingu Agrofert; zástupce ČR ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance (od dubna 2014, z titulu funkce ministra financí).

Předchozí praxe a funkce: Po vysoké škole nastoupil jako referent do Chemapolu Bratislava (později Petrimex), mezi roky 1985 a 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku; v roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech, podílel se na založení české pobočky Petrimexu, později přejmenované na Agrofert; v roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl; v listopadu 2011 založil hnutí ANO.

Rodina: Z prvního manželství má dvě děti, se současnou partnerkou pak další dvě, dceru a syna; Monika Babišová (40), která se věnuje interiérovému designu, nosí Babišovo příjmení, sezdáni však nejsou; Babišův otec Štefan Babiš zastupoval Československo například při jednání GATT (Všeobecné dohody o clech a obchodu) v Ženevě a pracoval jako poradce při OSN.

Ostatní:

  • Do politiky Babiš vstoupil na podzim 2011, kdy začal veřejně kritizovat korupční prostředí v ČR. Posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů. Původně deklaroval, že nechce být lídrem hnutí, nakonec však změnil názor. V předčasných parlamentních volbách loni v říjnu skončilo ANO druhé za sociálními demokraty.
  • Babiš je majitelem holdingu Agrofert, který patří k největším firmám v ČR. Obchoduje zejména s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Podniká ale rovněž v oblasti médií, kde mu patří mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny či rozhlasová stanice Rádio Impuls. Časopis Forbes loni Babiše vyhlásil nejvlivnější osobou ve světě českých médií.
  • Do letošního ledna Babiš v Agrofertu zastával post generálního ředitele, kvůli vstupu do vlády ale statutární orgány firmy opustil. Bývá kritizován za to, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová.
  • K ukončení podnikání Babiše vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr to ale odmítl. Sobotka také počátkem dubna Babiše obvinil z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní".
  • Jako ministr na sebe Babiš upozornil mimo jiné vyjednáním dohody se společností NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov nebo personálními změnami ve statutárních orgánech několika firem vlastněných státem.
  • Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). On sám však vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. V červnu bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB neoprávněně evidován coby její agent.
  • Podle časopisu Forbes disponuje Babiš jměním 2,4 miliardy dolarů, a je tak druhým nejbohatším Čechem po Petru Kellnerovi (11,4 miliardy dolarů).
  • V žebříčcích popularity politiků se umisťuje na nejvyšší příčce. Letos se stal i držitelem anticeny Zelená perla za protiekologický výrok, který uvedl v textu s názvem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec.
  • Pod názvem Babiš - Příběh oligarchy vyšla nedávno o ministrovi kniha, jejímž autorem je novinář a historik Tomáš Pergler.
  • Babiš je vlastníkem luxusní restaurace v jihofrancouzském městečku Mougins, která se pyšní jednou hvězdičkou kvality ve známém Michelinově průvodci.
Zdroj: ČTK
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii