V kostce: Andrej Babiš, model 2014
|

V kostce: Andrej Babiš, model 2014

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě, je ale českým občanem. Také je ministrem financí, majitelem jednoho z největších mediálních domů v zemi a podle mnohých nejmocnějším mužem české politiky. "Nejsem politik," říká přitom s oblibou.

Politika Nejbohatší investoři a byznysmeni

Mnozí vyčítají Babišovi jeho komunistickou prominentní minulost. Vystudované gymnázium v Ženevě do tohoto obrázku zapadá. Vysokoškolský titul pak pozdější první muž Agrofertu získal na VŠE v Bratislavě. Jeho životopis nechme až na závěr, podívejme se na jeho zatím krátké, ale velice výrazné působení v politice.

(Ne)politik

Na podzim 2011 začal kritizovat korupční prostředí v ČR, posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů, které si vytklo za cíl změnit zákony tak, aby byl omezen "politický marasmus", skončilo rozkrádání státu a zvýšila se průhlednost veřejné správy. Hnutí bylo u ministerstva vnitra zaregistrováno v květnu 2012. Babiš původně deklaroval, že se nechce stát jeho lídrem, nakonec však změnil názor. V srpnu 2012 stanul v čele ANO, znovuzvolen byl pak v březnu 2013. Je i největším sponzorem hnutí.

V loňské přímé volbě prezidenta ANO podporovalo Karla Schwarzenberga. K vítězství Miloše Zemana Babiš řekl: "Ačkoli nebyl mým kandidátem, držím mu palce, aby dokázal krotit své ego a vydal se v úřadu méně konfrontační cestou, než razil jeho předchůdce." Předčasné parlamentní volby pak loni v říjnu skončily pro ANO nečekaným úspěchem. Hnutí skončilo druhé s malou ztrátou na vítězné sociální demokraty. Babiš, který byl lídrem ANO v Praze, se do sněmovny rovněž dostal, od října 2013 je tedy poslancem.

Povolební vyjednávání o sestavení koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL vynesla Babiše do křesla ministra financí a vicepremiéra pro ekonomiku. V souvislosti s jeho vládním angažmá (ve funkci je od 29. ledna 2014) se opět začalo mluvit o Babišově údajné spolupráci s někdejší tajnou policií StB. V červnu bratislavský soud rozhodl, že Babiš byl ve svazcích Stb evidován neoprávněně.

Ministr bývá kritizován, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos v březnu poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Ta Babiše vyzvala, aby se jako ministr financí vzdal svých firem. K ukončení podnikání předsedu ANO vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Babiš to ale odmítl. Začátkem dubna premiér obvinil ministra z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní". Se Sobotkou se střetl také ve věci financování zdravotnictví (spor o dvě miliardy korun nemocnicím jako kompenzaci za zrušené poplatky za hospitalizaci).

Na ministerstvu financí Babiš zpřísnil kontrolu výdajů, zefektivnil chod instituce a udělal několik personálních změn jak na ministerstvu samotném, tak i v podřízených organizacích. Obměnou prošly také statutární orgány některých firem vlastněných státem, jako jsou Český Aeroholding, MERO, Čepro a ČEZ. Upozornil na sebe mimo jiné vyjednáním dohody s NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov. Dohoda vyvolala napětí ve vládní koalici, neboť Babiš při jednání obešel ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), jenž posléze označil postup ministra financí za "nekolegiální".

Před časem Babiš řekl, že považuje za chybu zrušení poplatku za pobyt v nemocnici a zrušení druhého penzijního pilíře. Obě opatření jsou přitom součástí koaliční smlouvy. Babiš i zapochyboval, zda je dobré zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se koalice také dohodla.

Podnikatel

Kariéru zahájil ve druhé polovině 80. let, kdy byl obchodním zástupcem slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech. Podílel se na založení české pobočky Petrimexu (později přejmenované na Agrofert). V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl. Pod Babišovým vedením se z ní stala významná chemicko-potravinářská skupina, aktivní i v oblasti médií. Babiš je stoprocentním vlastníkem firmy, jedné z největších v ČR. Než byl v lednu jmenován ministrem, vzdal se svých funkcí v managementu.

Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

Mezi kontroverzními kroky Babiše bývá zmiňován tendr na nového vlastníka petrochemického Unipetrolu. Babiš firmu získal za vlády Miloše Zemana při první privatizaci v roce 2001 za 12 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil. Unipetrol následně ovládla polská společnost PKN Orlen, s níž Babiš vedl arbitráže ohledně nedodržení podmínek při druhé privatizaci Unipetrolu v roce 2003.

Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Holding po 20 letech tvoří kolos čítající přes 200 firem. Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR a z hlediska tržeb druhou nejvýznamnější skupinou v chemickém průmyslu. V zahraničí se Agrofert angažuje na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích EU, v Rusku či na Ukrajině.

Do skupiny Agrofert patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, dále potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či maďarské pekárny.

Loni Babiš, kterému už dříve patřila firma AGF Media (vydává týdeník 5+2 dny), koupil vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatné Metro a je také aktivní na internetu. Kromě toho získal i společnost Londa, která provozuje pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9 a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR Rádio Impuls. Mezi akvizicemi je i Ecopress, vydavatel slovenského deníku Hospodárske noviny.

Loni klesl skupině Agrofert konsolidovaný zisk o 7 % na 5,613 miliardy korun. Důvodem snížení bylo zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny přitom vzrostly bezmála o 15 % na 151,7 miliardy korun. Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2013 patřila kromě Mafry koupě německých pekáren Lieken, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos. Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v ČR, v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.

Andrej Babiš

Současné funkce: ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku (od 29. ledna 2014); poslanec (od října 2013); předseda hnutí ANO (od srpna 2012); majitel chemicko-potravinářského holdingu Agrofert; zástupce ČR ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční bance (od dubna 2014, z titulu funkce ministra financí).

Předchozí praxe a funkce: Po vysoké škole nastoupil jako referent do Chemapolu Bratislava (později Petrimex), mezi roky 1985 a 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku; v roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát na manažerských postech, podílel se na založení české pobočky Petrimexu, později přejmenované na Agrofert; v roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a firmu postupně ovládl; v listopadu 2011 založil hnutí ANO.

Rodina: Z prvního manželství má dvě děti, se současnou partnerkou pak další dvě, dceru a syna; Monika Babišová (40), která se věnuje interiérovému designu, nosí Babišovo příjmení, sezdáni však nejsou; Babišův otec Štefan Babiš zastupoval Československo například při jednání GATT (Všeobecné dohody o clech a obchodu) v Ženevě a pracoval jako poradce při OSN.

Ostatní:

  • Do politiky Babiš vstoupil na podzim 2011, kdy začal veřejně kritizovat korupční prostředí v ČR. Posléze představil sdružení ANO 2011 - Akce nespokojených občanů. Původně deklaroval, že nechce být lídrem hnutí, nakonec však změnil názor. V předčasných parlamentních volbách loni v říjnu skončilo ANO druhé za sociálními demokraty.
  • Babiš je majitelem holdingu Agrofert, který patří k největším firmám v ČR. Obchoduje zejména s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Podniká ale rovněž v oblasti médií, kde mu patří mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny či rozhlasová stanice Rádio Impuls. Časopis Forbes loni Babiše vyhlásil nejvlivnější osobou ve světě českých médií.
  • Do letošního ledna Babiš v Agrofertu zastával post generálního ředitele, kvůli vstupu do vlády ale statutární orgány firmy opustil. Bývá kritizován za to, že ve svých rukou koncentruje značnou politickou, ekonomickou i mediální moc. Na hrozící střet zájmů například letos poukázala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová.
  • K ukončení podnikání Babiše vyzval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr to ale odmítl. Sobotka také počátkem dubna Babiše obvinil z toho, že využívá sebou vlastněná média ke zvyšování tlaku na ČSSD. Babiš to označil za "absurdní".
  • Jako ministr na sebe Babiš upozornil mimo jiné vyjednáním dohody se společností NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov nebo personálními změnami ve statutárních orgánech několika firem vlastněných státem.
  • Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). On sám však vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. V červnu bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB neoprávněně evidován coby její agent.
  • Podle časopisu Forbes disponuje Babiš jměním 2,4 miliardy dolarů, a je tak druhým nejbohatším Čechem po Petru Kellnerovi (11,4 miliardy dolarů).
  • V žebříčcích popularity politiků se umisťuje na nejvyšší příčce. Letos se stal i držitelem anticeny Zelená perla za protiekologický výrok, který uvedl v textu s názvem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec.
  • Pod názvem Babiš - Příběh oligarchy vyšla nedávno o ministrovi kniha, jejímž autorem je novinář a historik Tomáš Pergler.
  • Babiš je vlastníkem luxusní restaurace v jihofrancouzském městečku Mougins, která se pyšní jednou hvězdičkou kvality ve známém Michelinově průvodci.
Zdroj: ČTK
Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
za 11 minut

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie