Americké akcie v úterý kvůli obavám z brzkého zvyšování sazeb a Ukrajině zlevnily
|

Americké akcie v úterý kvůli obavám z brzkého zvyšování sazeb a Ukrajině zlevnily

Americké akcie v úterý dopoledne ztrácely. Mohl za to mimo jiné slabý výhled hospodaření maloobchodní firmy Target a pokles cen akcií energetických firem, které dolů stáhl další pokles cen ropy. Odpoledne navíc trhy ztráty prohloubily. Investory znervóznila neověřená zpráva hovořící o možné hrozbě vpádu ruských vojsk na území východní Ukrajiny, kde ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v boji proti proruským separatistům, a po slušných červencových datech z amerického sektoru služeb pokračovaly také spekulace o brzkém zvyšování úrokových sazeb.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,84 % na 16 429,47 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,97 % na 1 920,21 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,71 % na 4 352,83 bodu. Pokles se týkal všech hlavních sektorů, nejvíce zlevnily akcie energetických firem, cenné papíry z odvětví služeb a také telekomunikační tituly.

Americké akcie (5. srpna 2014)

"V médiích se v úterý mimo jiné objevila zpráva, že se na ruské straně rusko-ukrajinské hranice připravují vojáci Kremlu na invazi na území svého východního souseda. Nevím, zda se zpráva zakládá na pravdě, i tak je ale jasné, že se na náladě investorů příliš dobře nepodepsala," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott. "Investoři jsou v posledních týdnech na podobné zprávy velmi citliví a berou je vážně."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Americký bankovní regulátor FDIC uvedl, že velké americké banky nemají kvalitní scénáře svého fungování pro případ rapidního zhoršení ekonomických a tržních podmínek. Banky musejí své plány upravit do července 2015.
  • Sektor služeb ve Spojených státech v červenci expandoval mírně pomalejším tempem. Index nákupních manažerů klesl na 60,8 bodu z červnových 61 bodů, očekávala se stagnace na červnové hodnotě. Kompozitní index spadl na 60,6 bodu z červnových 61 bodů, předběžná data počítala s poklesem na 60,9 bodu.
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle institutu ISM v červenci vyskočil na 58,7 bodu z červnových 56 bodů. Index sledující zaměstnanost v sektoru se zvýšil na 56 bodů z 54,4 bodu a nové zakázky se vyšplhaly na nejvyšší hodnotu od roku 2005, dosáhly 64,9 bodu oproti 61,2 bodu v červnu.
  • Podnikové objednávky v červnu ve Spojených státech vzrostly meziměsíčně o 1,1 %, ačkoli se očekával mírnější růst o 0,6 % po květnovém propadu o 0,6 % (revidováno z -0,5 %).
  • Mediální společnost Gannett, vlastník novin USA Today, se rozdělí do dvou veřejně obchodovaných firem. Jedna se bude soustředit na vysílání a digitální obsah, druhá na vydávání novin. Oznámila to v pondělí firma, která posiluje svou činnost v oblasti digitálních médií. Gannett má pod sebou včetně USA Today, který je jedním z největších deníků ve Spojených státech, 82 titulů.
  • Kanadská společnost BlackBerry dokončila restrukturalizaci a plánuje se vrátit k růstu. Uvádí se to v interní zprávě zaměstnancům, kterou dostala k dispozici agentura Reuters. "Dokončili jsme restrukturalizační proces a redukce pracovní síly, která začala před třemi lety, je nyní za námi," konstatuje zpráva ředitele Johna Chena zaměstnancům. Zdůrazňuje také, že propouštění se již neplánuje, právě naopak, v určitých divizích - například v oddělení rozvoje, prodeje a zákaznického servisu - by se měl počet zaměstnanců navyšovat.
  • Americký mobilní operátor T-Mobile US se chystá odmítnout nabídku od francouzského telekomunikačního operátora Iliad, který chce koupit většinový podíl v americké firmě za 15 miliard USD. Mateřská firma amerického T-Mobilu, německý Deutsche Telekom, a další akcionáři považují nabídku za příliš nízkou. Informoval o tom v pondělí na svých internetových stránkách list Financial Times (FT) s odvoláním na informované zdroje. Později vyšla zpráva, že operátor Sprint odstupuje od nabídky koupě T-Mobile US.
  • Nový iPhone 6 od společnosti Apple by měl být představen 9. září. Uvedl to John Paczkowski ze serveru Re/code, který má v oznamování termínů uvádění nových produktů od Applu vynikající bilanci.
  • Společnost 21st Century Fox stáhla nabídku na převzetí firmy Time Warner.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v úterý zlevnila většina titulů. Nejvíce oslabily akcie výrobce počítačových čipů Intel (-2,97 %), energetické společnosti Chevron (-2,50 %), ropného obra ExxonMobil (-1,93 %) a farmaceutického podniku Merck (-1,81 %). V zelených číslech uzavřely pouze cenné papíry výrobce letadel Boeing (+1,12 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,24 %). Cena akcií maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot se proti pondělí nezměnila.

Cena akcií maloobchodního řetězce Whole Foods Market (+1,37 %) se během dne díky pokračujícím spekulacím o možném zájmu aktivistického investora Carla Icahna o nákup balíku cenných papírů firmy dostala až nad 40 dolarů za kus. Posléze se ale na sociální síti Twitter objevily dva důvěryhodné příspěvky, podle nichž Icahn o akcie Whole Foods Markets zájem nemá, a ty tak většinu zisků odevzdaly.

Přes čtyři procenta zisku si připsaly cenné papíry výrobce kabelek a módních doplňků Coach (+4,34 %), který za druhé čtvrtletí vykázal lepší než očekávané finanční výsledky. Firma uvedla, že ve druhém kvartále hospodařila s čistým ziskem 0,27 USD na akcii při tržbách 1,14 miliardy dolarů. Odhady trhu čekaly slabší tržby 1,09 miliardy dolarů.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky vzrostla i cena akcií výrobce elektromotorů Ametek (+3,79 %), autopůjčovny Avis Budget Group (+2,58 %), výrobce safírových sklíček pro nové mobilní telefony iPhone GT Advanced Technologies (+6,73 %) nebo zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (+3,43 %).

Nedařilo se naopak akciím maloobchodního řetězce Target (-4,40 %), který oznámil, že mu ve druhém čtvrtletí kvůli mimořádným nákladům spojeným s nápravou situace po narušení bezpečnosti na konci loňského roku, kdy byly odcizeny platební údaje milionů zákazníků, klesl zisk na zhruba 0,78 USD na akcii oproti původnímu odhadu 0,85 USD na akcii. Oficiální kvartální výsledky prodejce zveřejní 20. srpna.

Mírně oslabily také cenné papíry mediální společnosti Gannett (-1,31 %), která je mimo jiné vlastníkem novin USA Today. Společnost v úterý oznámila, že připravuje rozdělení svého podnikání do dvou veřejně obchodovaných firem. Jedna se bude soustředit na vysílání a digitální obsah, druhá na vydávání novin. Současně s tím firma uvedla, že od ostatních obchodních partnerů ve společném projektu koupí zbylých 73 % akcií majitele internetové stránky věnované automobilismu cars.com. Za podíl zaplatí 1,8 miliardy dolarů v hotovosti.

Společnost 21st Century Fox (akcie třídy A v řádném obchodování -0,70 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha po konci úterního obchodování oznámila, že stahuje svoji nabídku na převzetí firmy Time Warner (v řádném obchodování -0,40 %). Společnost uvedla, že svoji nabídku předložila ve víře, že se jedná o finančně racionální krok, který by mohl být prospěšný pro obě strany. Podnik Time Warner, který mimo jiné vlastní i téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova, společnosti Central European Media Enterprises (CME), však podle vyjádření 21st Century Fox o nabídce na převzetí odmítl jednat. Cena akcií 21st Century Fox na zprávu v poobchodní fázi reagovala růstem o více než sedm procent, cenné papíry Time Warner naopak o více než jedenáct procent zlevňovaly.

Čtvrtletní výsledky svého hospodaření v úterý po závěru obchodování zveřejnily například společnosti Groupon, First Solar nebo Walt Disney.

Slevový portál Groupon (v řádném obchodování +0,70 %) ve druhém čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 22,9 milionu dolarů neboli 0,03 USD na akcii při tržbách 751,6 milionu dolarů (loni: 608,7 milionu dolarů). Po očištění výsledků firma vykázala zisk na akcii 0,01 USD. Odhady trhu počítaly s upraveným ziskem na akcii 0,01 USD na akcii a tržbami 762 milionů dolarů. Společnost zároveň oznámila, že za třetí čtvrtletí očekává tržby 720 až 770 milionů dolarů. V after-marketu na výsledky cena akcií společnosti reagovala poklesem o více než patnáct procent.

Výrobce solárních panelů First Solar (v řádném obchodování +0,82 %) oznámil, že ve druhém čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,04 USD, čímž výrazně zaostal za odhadem trhu 0,29 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 24 milionů dolarů na 544,4 milionu USD. Analytici v průměru odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,29 USD. V poobchodní fázi akcie firmy v reakci na výsledky zlevňovaly zhruba o šest procent.

Zábavní společnost Walt Disney (-0,56 %) ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 2,25 miliardy dolarů neboli 1,28 USD na akcii při tržbách 12,47 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem na akcii 1,01 USD a tržbami 11,58 miliardy dolarů. Analytici odhadovali, že za letošní období od dubna do června firma vykáže zisk na akcii 1,17 USD při tržbách 12,15 miliardy dolarů. Akcie firmy na výsledky v poobchodní fázi reagovaly prudkým růstem, krátce nato ale zisky odevzdaly a jejich ceny zůstala proti závěru prakticky beze změny.

Dolar k euru posílil na 9měsíční maximum

Dolar v úterý po nejnovější příznivé statistice z amerického sektoru služeb posiloval a k euru vzrostl až na nejvyšší hodnotu za devět měsíců. Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,342 a po úvodní stagnaci se po zveřejnění indexu nákupních manažerů z amerického sektoru služeb sesunul až pod 1,337. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 1,338 EUR/USD.

K japonskému jenu během dne americká měna posílila z 102,55 USD/JPY až na 102,87 USD/JPY, poté ale velkou část zisků odevzdala a krátce po uzavření amerických burz se kurz USD/JPY pohyboval kolem 102,57.

Světové ceny ropy v úterý klesaly a cena severomořské ropy Brent během dne sestoupila až pod 105 dolarů za barel. Trhy tak reagovaly na dostatečnou nabídku této strategické suroviny v oblasti Atlantiku, která převážila nad obavami z narušení těžby na Blízkém východě a v severní Africe.

Cena severomořského Brentu se po poklesu pod 105 dolarů za barel mírně vzpamatovala a krátce po desáté hodině se pohybovala kolem 105,17 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o více než dolar na 97,36 USD za barel. Během dne se její cena dostala na půlroční minimum.

Světová poptávka po ropě byla v posledních několika měsících nižší než nabídka, což způsobilo nadbytek vysoce kvalitní suroviny na asijských, evropských a západoafrických trzích. "Na jedné straně pozorujeme geopolitické napětí, na druhé straně ale vidíme údržbu rafinerií a dostatečnou nabídku," uvedl podle agentury Reuters ekonom Hans van Cleef ze společnosti ABN Amro v Amsterodamu.

Úterní data z Číny přitom ukázala, že růst v tamním sektoru služeb v červenci zpomalil na nejnižší úroveň za skoro devět let. Naznačuje to, že oživování širší světové ekonomiky je stále křehké a mohlo by potřebovat další vládní podporu. Čína je po USA druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Zlato v úterý zlevnilo o padesát centů na 1 287,90 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna