Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily mírně silnější. Již dvě hodiny po otevření burz se ale všechny tři nejsledovanější akciové indexy nacházely pod nulou. Investory překvapily odvetné kroky Moskvy proti Západu, které ruské spotřebitele odstřihují od řady potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Rozsah protizápadních potravinových sankcí Ruska nakonec zastínil i příznivou dílčí statistiku z amerického trhu práce, podle které v uplynulém týdnu počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl, ačkoli se čekal jeho mírný růst.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,46 % na 16 368,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,56 % na 1 909,57 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,46 % na 4 334,97 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly akcie ze sektoru zdravotnictví a dále z odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru základních materiálů.

Americké akcie (7. srpna 2014)

"Přetrvávající nejistota ohledně vývoje situace na východní Ukrajině zastínila všechny ostatní události," uvedl podle zpravodajské agentury Bloomberg John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds Management. "Trh se v začátku obchodování zaměřil na solidní data z trhu práce, posléze ale pod tíhou geopolitických rizik změnil tón. Napětí mezi Východem a Západem roste a obávám se, že brzy dosáhne bodu, kdy se situace vymkne kontrole."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac vydělaly ve druhém čtvrtletí celkem 5,6 miliardy dolarů. Vyplývá to ze čtvrtečních zpráv obou organizací. Svůj zisk obě instituce vlastněné federální vládou předají ve formě dividend ministerstvu financí USA.
  • Výsledky Zynga v 2Q: Upravený zisk/ztráta na akcii 0,00 USD (odhad: ztráta 0,01 USD), tržby 153,2 milionu dolarů (odhad: 190,5 milionu dolarů, loni: 230,7 milionu dolarů).
  • Výsledky CBS v 2Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,19 miliardy dolarů (odhad: 3,24 miliardy dolarů, loni: 3,37 miliardy dolarů).
  • Výsledky SolarCity v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,96 USD (odhad: ztráta 0,99 USD), tržby 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů, loni: 37,949 milionu dolarů).
  • Výsledky News Corp v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (loni: 0,12 USD), tržby 2,19 miliardy dolarů (loni: 2,26 miliardy dolarů).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,75 %), světově největšího producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (-1,43 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,25 %). V zelených číslech uzavřelo jen šest titulů. Nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+1,27 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,15 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+0,44 %).

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) posílily téměř o pět procent poté, co výkonný ředitel společnosti Reed Hastings na svém facebookovém profilu uvedl, že příjmy Netflixu z předplatného v minulém čtvrtletí dosáhly 1,146 miliardy dolarů, čímž překonaly příjmy konkurenční televize HBO, jež dosáhly 1,141 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím mediální společnosti 21st Century Fox (+5,04 %). Jejich cena vzrostla o více než pět procent v reakci na lepší než očekávané výsledky, které firma zveřejnila ve středu, tedy den poté, co oznámila, že stahuje nabídku na převzetí firmy Time Warner. 21st Century Fox ve středu po závěru trhů oznámila, že v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 1,09 miliardy dolarů neboli 0,45 USD na akcii při tržbách 8,42 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,42 USD (loni: 0,31 USD), a překonal tak odhad trhu, který čekal zisk na akcii 0,38 USD při tržbách 7,99 miliardy dolarů.

Solidní výkon předvedly i akcie výrobce solárních panelů First Solar (+3,91 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejnil již před dvěma dny. V úterní poobchodní fázi sice cena akcií First Solar v reakci na slabší než očekávané výsledky výrazně klesla, již druhý den ale investoři otočili a začali cenné papíry firmy i díky zachování jejího celoročního výhledu hospodaření znovu nakupovat. To pokračovalo i ve čtvrtek, kdy jejich cena vzrostla o další zhruba čtyři procenta.

Nedařilo se naopak cenným papírům mediální společnosti Scripps Networks Interactive (-5,67 %), která oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 153,8 milionu dolarů neboli 1,07 USD na akcii při tržbách 708,1 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii meziročně vzrostl na 1,14 USD z 1,08 USD. Odhady analytiků počítaly v průměru s upraveným ziskem na akcii 1,13 USD a tržbami 710 milionů dolarů.

Z dalších titulů oslabily například akcie zdravotních pojišťoven Aetna (-3,96 %) a Humana (-3,41 %) nebo maloobchodního prodejce Whole Foods Market (-2,96 %).

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Zynga, CBS, SolarCity a News Corp.

Dvorní vývojář her pro Facebook, společnost Zynga (v řádném obchodování +4,66 %), za letošní druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 62,5 milionu dolarů neboli 0,07 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala nižší ztrátu 15,8 milionu dolarů neboli 0,02 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 153,2 milionu dolarů z 230,7 milionu dolarů. Po očištění výsledků skončilo hospodaření společnosti na nule. Analytici v průměru odhadovali, že Zynga vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,01 USD při tržbách 190,5 milionu dolarů. Akcie firmy v poobchodní fázi zlevňovaly až o deset procent.

Mediální konglomerát CBS (v řádném obchodování -1,30 %) ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,76 USD na akcii při tržbách 3,19 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,71 USD při tržbách 3,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období utržila 3,37 miliardy dolarů. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky ztrácely přes dvě procenta.

Výrobce solárních panelů SolarCity (v řádném obchodování +3,80 %) za období od dubna do června vykázal ztrátu 47,7 milionu dolarů neboli 0,52 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly na 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů) z 37,949 milionu dolarů. Po očištění výsledků firma hospodařila se ztrátou 0,96 USD na akcii (odhad: ztráta 0,99 USD). Akcie SolarCity se v after-marketu obchodovaly prakticky beze změny.

Mediální podnik News Corp (v řádném obchodování -1,19 %) oznámil, že ve druhém kvartále dosáhl zisku 0,02 USD na akcii oproti loňské ztrátě 1,94 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 2,19 miliardy dolarů z 2,26 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii ve druhém čtvrtletí klesl na 0,01 USD na akcii z 0,12 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Akcie News Corp v poobchodní fázi mírně zdražovaly.

Dolar k euru po zasedání ECB posílil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posílil k euru a mírně oslabil k jenu. Jednotnou evropskou měnu podkopalo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat základní úrokové sazby na současných rekordních minimech a její sdělení, že měnová politika zůstane kvůli slabému oživování evropské ekonomiky ještě dlouho uvolněná.

K euru se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,339 EUR/USD a po krátké úvodní oscilaci kolem této úrovně posílil až k 1,334 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,336.

Dolar k jednotné evropské měně od května posílil již o 4,6 %. Ve středu kurz eurodolaru klesl až na 1,3333, což byla nejnižší hodnota za devět měsíců. Ve čtvrtek k optimistické náladě ohledně vyhlídek vývoje americké ekonomiky přispěla nečekaně lepší týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek během své tiskové konference po skončení zasedání banky poznamenal, že kvůli zhoršeným geopolitickým faktorům a vývoji ekonomik rozvíjejícího se světa hrozí zhoršení ekonomické situace v eurozóně. Jedno z významných rizik představuje krize na Ukrajině, řekl. Dopad vzájemných sankcí EU a Ruska je ale prý nejistý.

K japonskému jednu dolar v první polovině obchodování posílil ze 102,05 USD/JPY nad 102,40 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a oslabil zpět pod 102 USD/JPY. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 102,01 USD/JPY.

Ve čtvrtek odpoledne se světové ceny ropy držely v blízkosti hodnot z předchozího dne. Poté ale surovina začala zdražovat a cena severomořské ropy Brent se dostala až nad 106 dolarů za barel.

K růstu cen přispěla mimo jiné zpráva, že se islamisté v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. V ropném městě Kirkúk, které ovládají Kurdové, zabily exploze bomb nejméně devět lidí. S tím, jak se zvyšuje intenzita násilností v oblasti, je podle obchodníků stále více v ohrožení i produkce ropných polí na severu Iráku.

Krátce po desáté hodině zdražoval barel severomořské ropy Brent zhruba o dolar na 106,38 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o necelých 60 centů na 97,57 USD za barel.

Ceny ropy v posledních šesti týdnech klesly o více než deset dolarů za barel, zejména proto, že nabídka na světových trzích překonala poptávku, a to i přes nepokoje v severní Africe a rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem. Moskva ve čtvrtek uvalila zákaz na dovoz řady potravinářských výrobků ze Západu, což je podle analytiků odveta za západní protiruské sankce kvůli Ukrajině. Krok Ruska je podle agentury Reuters důraznější, než se čekalo, a izoluje ruské spotřebitele od zbytku světa v míře, která nenastala od konce sovětské éry. Část investorů proto upozorňuje, že není zcela nereálné ani to, že se Rusko v případě dalšího vyostřování vztahů se Západem uchýlí k uzavírání svých kohoutů na potrubích zajišťujících dodávky zemního plynu do Evropy.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o šest dolarů na 1 311,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Rusko pohrozilo bojkotem Světového ekonomického fóra v Davosu
18:16

Rusko pohrozilo bojkotem Světového ekonomického fóra v Davosu

Rusko v úterý pohrozilo bojkotem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu v případě, že se ho nebudou...
Rusko Politika
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se telekomunikačnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se telekomunikačnímu sektoru
18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se telekomunikačnímu sektoru

Evropské akciové trhy v úterý zpevnily díky pozitivním zprávám týkajícím se obchodního sporu mezi Spojenými státy a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Němečtí zaměstnanci Ryanairu schválili kolektivní dohodu
Němečtí zaměstnanci Ryanairu schválili kolektivní dohodu
17:44

Němečtí zaměstnanci Ryanairu schválili kolektivní dohodu

Zaměstnanci palubního personálu nízkonákladových aerolinek Ryanair v Německu schválili hlavní body kolektivní dohody....
Německo Doprava Platy a osobní ohodnocení
BDO: Využívání blockchainu je často jen marketingová bublina
BDO: Využívání blockchainu je často jen marketingová bublina
17:34

BDO: Využívání blockchainu je často jen marketingová bublina

Úspěšné a efektivní využití blockchainu napříč odvětvími je ve většině případů marketingová bublina. Podle odborníků...
Kryptoměny Technologie
Amazon ve dvou nových ústředích vytvoří 50 000 pracovních míst
Amazon ve dvou nových ústředích vytvoří 50 000 pracovních míst
17:19

Amazon ve dvou nových ústředích vytvoří 50 000 pracovních míst

Americký internetový prodejce Amazon investuje pět miliard dolarů do vybudování dvou nových ústředí v New Yorku a ve...
Amazon Americké akcie Pracovní trh
Zisk firmy Foxconn ve čtvrtletí stoupl o 18 procent
Zisk firmy Foxconn ve čtvrtletí stoupl o 18 procent
17:03

Zisk firmy Foxconn ve čtvrtletí stoupl o 18 procent

Tchajwanskému smluvnímu výrobci elektroniky Foxconn vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 18 procent na 24,88 miliardy...
Asijské akcie Výsledková sezóna
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se akciím Avastu
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se akciím Avastu
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se akciím Avastu

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělního obchodování, když index PX odevzdal 0,27 % na 1 078,81 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Euler Hermes: Brexitu se vyřeší dohodou na poslední chvíli
16:30

Euler Hermes: Brexitu se vyřeší dohodou na poslední chvíli

Nejpravděpodobnějším řešením odchodu Velké Británie z EU je dohoda na poslední chvíli. Brexit zasáhne hospodářsky...
Spojené království Evropská unie Politika
Telecom Italia s okamžitou platností odvolal generálního ředitele
Telecom Italia s okamžitou platností odvolal generálního ředitele
16:16

Telecom Italia s okamžitou platností odvolal generálního ředitele

Generální ředitel největší italské telekomunikační skupiny Telecom Italia (TIM) Amos Genish (58) dostal s okamžitou...
Itálie Telekomunikace Management
Johnson Controls prodá za 13,2 miliardy USD divizi baterií
Johnson Controls prodá za 13,2 miliardy USD divizi baterií
15:57

Johnson Controls prodá za 13,2 miliardy USD divizi baterií

Společnost Johnson Controls International prodá divizi energetických zdrojů, která vyrábí autobaterie. Za 13,2...
Energetika Americké akcie Fúze a akvizice
Kazatomprom vstupuje na burzu, akcie má v Londýně a v Astaně
15:19

Kazatomprom vstupuje na burzu, akcie má v Londýně a v Astaně

Kazašská společnost Kazatomprom investorům prodala 15 procent svých akcií, prodejní cena v rámci primární veřejné...
Kazachstán Primární úpis akcií (IPO)
Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Zisk innogy za devět měsíců klesl o 11 procent na 1,9 miliardy eur
Zisk innogy za devět měsíců klesl o 11 procent na 1,9 miliardy eur
14:40

Zisk innogy za devět měsíců klesl o 11 procent na 1,9 miliardy eur

Německé energetické společnosti innogy, která působí i v České republice, klesl za devět měsíců letošního roku...
Německo Energetika Výsledková sezóna
Dozorčí rada ČEZ prověří opční program firmy, uvedl její předseda
Dozorčí rada ČEZ prověří opční program firmy, uvedl její předseda
14:23

Dozorčí rada ČEZ prověří opční program firmy, uvedl její předseda

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ prověří opční program společnosti. V úterý to řekl její předseda Otakar Hora...
ČEZ Akcie ČR Energetika
WSJ: Google chce zdvojnásobit počet zaměstnanců v New Yorku
14:15

WSJ: Google chce zdvojnásobit počet zaměstnanců v New Yorku

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet hodlá během deseti let zdvojnásobit počet pracovních sil ve své...
Alphabet (Google) Americké akcie Pracovní trh
OPEC varuje před nadbytkem ropy na trzích v příštím roce
OPEC varuje před nadbytkem ropy na trzích v příštím roce
14:08

OPEC varuje před nadbytkem ropy na trzích v příštím roce

V příštím roce by se na trhu mohl objevit přebytek ropy, protože světová ekonomika zpomaluje a dodávky od...
OPEC Ropa Komodity
Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty
Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty
13:53

Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty

Britský mobilní operátor Vodafone vykázal za první pololetí svého fiskálního roku ztrátu 7,8 miliardy eur ve srovnání...
Spojené království Evropské akcie Výsledková sezóna
IEA: Plyn bude do roku 2030 druhým největším zdrojem energie
13:20

IEA: Plyn bude do roku 2030 druhým největším zdrojem energie

Zemní plyn do roku 2030 ve světě pravděpodobně nahradí uhlí coby druhý největší zdroj energie po ropě. Předpověděla...
Zemní plyn Komodity Energetika