Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily mírně silnější. Již dvě hodiny po otevření burz se ale všechny tři nejsledovanější akciové indexy nacházely pod nulou. Investory překvapily odvetné kroky Moskvy proti Západu, které ruské spotřebitele odstřihují od řady potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Rozsah protizápadních potravinových sankcí Ruska nakonec zastínil i příznivou dílčí statistiku z amerického trhu práce, podle které v uplynulém týdnu počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl, ačkoli se čekal jeho mírný růst.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,46 % na 16 368,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,56 % na 1 909,57 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,46 % na 4 334,97 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly akcie ze sektoru zdravotnictví a dále z odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru základních materiálů.

Americké akcie (7. srpna 2014)

"Přetrvávající nejistota ohledně vývoje situace na východní Ukrajině zastínila všechny ostatní události," uvedl podle zpravodajské agentury Bloomberg John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds Management. "Trh se v začátku obchodování zaměřil na solidní data z trhu práce, posléze ale pod tíhou geopolitických rizik změnil tón. Napětí mezi Východem a Západem roste a obávám se, že brzy dosáhne bodu, kdy se situace vymkne kontrole."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac vydělaly ve druhém čtvrtletí celkem 5,6 miliardy dolarů. Vyplývá to ze čtvrtečních zpráv obou organizací. Svůj zisk obě instituce vlastněné federální vládou předají ve formě dividend ministerstvu financí USA.
  • Výsledky Zynga v 2Q: Upravený zisk/ztráta na akcii 0,00 USD (odhad: ztráta 0,01 USD), tržby 153,2 milionu dolarů (odhad: 190,5 milionu dolarů, loni: 230,7 milionu dolarů).
  • Výsledky CBS v 2Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,19 miliardy dolarů (odhad: 3,24 miliardy dolarů, loni: 3,37 miliardy dolarů).
  • Výsledky SolarCity v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,96 USD (odhad: ztráta 0,99 USD), tržby 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů, loni: 37,949 milionu dolarů).
  • Výsledky News Corp v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (loni: 0,12 USD), tržby 2,19 miliardy dolarů (loni: 2,26 miliardy dolarů).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,75 %), světově největšího producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (-1,43 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,25 %). V zelených číslech uzavřelo jen šest titulů. Nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+1,27 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,15 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+0,44 %).

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) posílily téměř o pět procent poté, co výkonný ředitel společnosti Reed Hastings na svém facebookovém profilu uvedl, že příjmy Netflixu z předplatného v minulém čtvrtletí dosáhly 1,146 miliardy dolarů, čímž překonaly příjmy konkurenční televize HBO, jež dosáhly 1,141 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím mediální společnosti 21st Century Fox (+5,04 %). Jejich cena vzrostla o více než pět procent v reakci na lepší než očekávané výsledky, které firma zveřejnila ve středu, tedy den poté, co oznámila, že stahuje nabídku na převzetí firmy Time Warner. 21st Century Fox ve středu po závěru trhů oznámila, že v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 1,09 miliardy dolarů neboli 0,45 USD na akcii při tržbách 8,42 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,42 USD (loni: 0,31 USD), a překonal tak odhad trhu, který čekal zisk na akcii 0,38 USD při tržbách 7,99 miliardy dolarů.

Solidní výkon předvedly i akcie výrobce solárních panelů First Solar (+3,91 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejnil již před dvěma dny. V úterní poobchodní fázi sice cena akcií First Solar v reakci na slabší než očekávané výsledky výrazně klesla, již druhý den ale investoři otočili a začali cenné papíry firmy i díky zachování jejího celoročního výhledu hospodaření znovu nakupovat. To pokračovalo i ve čtvrtek, kdy jejich cena vzrostla o další zhruba čtyři procenta.

Nedařilo se naopak cenným papírům mediální společnosti Scripps Networks Interactive (-5,67 %), která oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 153,8 milionu dolarů neboli 1,07 USD na akcii při tržbách 708,1 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii meziročně vzrostl na 1,14 USD z 1,08 USD. Odhady analytiků počítaly v průměru s upraveným ziskem na akcii 1,13 USD a tržbami 710 milionů dolarů.

Z dalších titulů oslabily například akcie zdravotních pojišťoven Aetna (-3,96 %) a Humana (-3,41 %) nebo maloobchodního prodejce Whole Foods Market (-2,96 %).

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Zynga, CBS, SolarCity a News Corp.

Dvorní vývojář her pro Facebook, společnost Zynga (v řádném obchodování +4,66 %), za letošní druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 62,5 milionu dolarů neboli 0,07 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala nižší ztrátu 15,8 milionu dolarů neboli 0,02 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 153,2 milionu dolarů z 230,7 milionu dolarů. Po očištění výsledků skončilo hospodaření společnosti na nule. Analytici v průměru odhadovali, že Zynga vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,01 USD při tržbách 190,5 milionu dolarů. Akcie firmy v poobchodní fázi zlevňovaly až o deset procent.

Mediální konglomerát CBS (v řádném obchodování -1,30 %) ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,76 USD na akcii při tržbách 3,19 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,71 USD při tržbách 3,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období utržila 3,37 miliardy dolarů. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky ztrácely přes dvě procenta.

Výrobce solárních panelů SolarCity (v řádném obchodování +3,80 %) za období od dubna do června vykázal ztrátu 47,7 milionu dolarů neboli 0,52 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly na 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů) z 37,949 milionu dolarů. Po očištění výsledků firma hospodařila se ztrátou 0,96 USD na akcii (odhad: ztráta 0,99 USD). Akcie SolarCity se v after-marketu obchodovaly prakticky beze změny.

Mediální podnik News Corp (v řádném obchodování -1,19 %) oznámil, že ve druhém kvartále dosáhl zisku 0,02 USD na akcii oproti loňské ztrátě 1,94 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 2,19 miliardy dolarů z 2,26 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii ve druhém čtvrtletí klesl na 0,01 USD na akcii z 0,12 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Akcie News Corp v poobchodní fázi mírně zdražovaly.

Dolar k euru po zasedání ECB posílil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posílil k euru a mírně oslabil k jenu. Jednotnou evropskou měnu podkopalo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat základní úrokové sazby na současných rekordních minimech a její sdělení, že měnová politika zůstane kvůli slabému oživování evropské ekonomiky ještě dlouho uvolněná.

K euru se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,339 EUR/USD a po krátké úvodní oscilaci kolem této úrovně posílil až k 1,334 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,336.

Dolar k jednotné evropské měně od května posílil již o 4,6 %. Ve středu kurz eurodolaru klesl až na 1,3333, což byla nejnižší hodnota za devět měsíců. Ve čtvrtek k optimistické náladě ohledně vyhlídek vývoje americké ekonomiky přispěla nečekaně lepší týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek během své tiskové konference po skončení zasedání banky poznamenal, že kvůli zhoršeným geopolitickým faktorům a vývoji ekonomik rozvíjejícího se světa hrozí zhoršení ekonomické situace v eurozóně. Jedno z významných rizik představuje krize na Ukrajině, řekl. Dopad vzájemných sankcí EU a Ruska je ale prý nejistý.

K japonskému jednu dolar v první polovině obchodování posílil ze 102,05 USD/JPY nad 102,40 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a oslabil zpět pod 102 USD/JPY. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 102,01 USD/JPY.

Ve čtvrtek odpoledne se světové ceny ropy držely v blízkosti hodnot z předchozího dne. Poté ale surovina začala zdražovat a cena severomořské ropy Brent se dostala až nad 106 dolarů za barel.

K růstu cen přispěla mimo jiné zpráva, že se islamisté v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. V ropném městě Kirkúk, které ovládají Kurdové, zabily exploze bomb nejméně devět lidí. S tím, jak se zvyšuje intenzita násilností v oblasti, je podle obchodníků stále více v ohrožení i produkce ropných polí na severu Iráku.

Krátce po desáté hodině zdražoval barel severomořské ropy Brent zhruba o dolar na 106,38 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o necelých 60 centů na 97,57 USD za barel.

Ceny ropy v posledních šesti týdnech klesly o více než deset dolarů za barel, zejména proto, že nabídka na světových trzích překonala poptávku, a to i přes nepokoje v severní Africe a rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem. Moskva ve čtvrtek uvalila zákaz na dovoz řady potravinářských výrobků ze Západu, což je podle analytiků odveta za západní protiruské sankce kvůli Ukrajině. Krok Ruska je podle agentury Reuters důraznější, než se čekalo, a izoluje ruské spotřebitele od zbytku světa v míře, která nenastala od konce sovětské éry. Část investorů proto upozorňuje, že není zcela nereálné ani to, že se Rusko v případě dalšího vyostřování vztahů se Západem uchýlí k uzavírání svých kohoutů na potrubích zajišťujících dodávky zemního plynu do Evropy.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o šest dolarů na 1 311,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně
včera v 22:10

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně

Senát odročil projednávání návrhu na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu členských států EU do doby, než ho projedná...
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem
včera v 22:04

WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se...
Samsung Mobilní telefony Technologie
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je nejvýše za pět měsíců

Americké akciové indexy v polovině týdne mírně posílily a širší index S&P 500 během obchodování vystoupil na nové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku
včera v 21:24

Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku

Finanční ústav Danske Bank se vzdá zisků z transakcí v Estonsku, které jsou předmětem vyšetřování. Danske Bank je...
Estonsko Dánsko Evropské akcie
Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů
včera v 20:05

Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Senát schválil novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb...
Česká republika Penzijní fondy Evropská unie
Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích
včera v 19:59

Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích

Senát schválil vládní novelu zákona o ozdravných postupech, která upřesňuje pravomoci České národní banky v případě...
ČNB Česká republika Česká ekonomika
Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany
včera v 19:53

Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany

Větší ochranu klientům pojišťoven při prodeji pojištění má přinést nový zákon o distribuci pojištění a zajištění,...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF
včera v 19:48

Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF

Senát ve středu poměrně hladce schválil zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu...
Česká republika Politika Mezinárodní měnový fond
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
včera v 18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
včera v 18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
včera v 17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
včera v 17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
včera v 16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
včera v 15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie