Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily
|

Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily mírně silnější. Již dvě hodiny po otevření burz se ale všechny tři nejsledovanější akciové indexy nacházely pod nulou. Investory překvapily odvetné kroky Moskvy proti Západu, které ruské spotřebitele odstřihují od řady potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Rozsah protizápadních potravinových sankcí Ruska nakonec zastínil i příznivou dílčí statistiku z amerického trhu práce, podle které v uplynulém týdnu počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl, ačkoli se čekal jeho mírný růst.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,46 % na 16 368,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,56 % na 1 909,57 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,46 % na 4 334,97 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly akcie ze sektoru zdravotnictví a dále z odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru základních materiálů.

Americké akcie (7. srpna 2014)

"Přetrvávající nejistota ohledně vývoje situace na východní Ukrajině zastínila všechny ostatní události," uvedl podle zpravodajské agentury Bloomberg John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds Management. "Trh se v začátku obchodování zaměřil na solidní data z trhu práce, posléze ale pod tíhou geopolitických rizik změnil tón. Napětí mezi Východem a Západem roste a obávám se, že brzy dosáhne bodu, kdy se situace vymkne kontrole."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac vydělaly ve druhém čtvrtletí celkem 5,6 miliardy dolarů. Vyplývá to ze čtvrtečních zpráv obou organizací. Svůj zisk obě instituce vlastněné federální vládou předají ve formě dividend ministerstvu financí USA.
  • Výsledky Zynga v 2Q: Upravený zisk/ztráta na akcii 0,00 USD (odhad: ztráta 0,01 USD), tržby 153,2 milionu dolarů (odhad: 190,5 milionu dolarů, loni: 230,7 milionu dolarů).
  • Výsledky CBS v 2Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,19 miliardy dolarů (odhad: 3,24 miliardy dolarů, loni: 3,37 miliardy dolarů).
  • Výsledky SolarCity v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,96 USD (odhad: ztráta 0,99 USD), tržby 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů, loni: 37,949 milionu dolarů).
  • Výsledky News Corp v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (loni: 0,12 USD), tržby 2,19 miliardy dolarů (loni: 2,26 miliardy dolarů).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,75 %), světově největšího producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola (-1,43 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,25 %). V zelených číslech uzavřelo jen šest titulů. Nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+1,27 %), softwarové společnosti Microsoft (+1,15 %) a výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (+0,44 %).

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) posílily téměř o pět procent poté, co výkonný ředitel společnosti Reed Hastings na svém facebookovém profilu uvedl, že příjmy Netflixu z předplatného v minulém čtvrtletí dosáhly 1,146 miliardy dolarů, čímž překonaly příjmy konkurenční televize HBO, jež dosáhly 1,141 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím mediální společnosti 21st Century Fox (+5,04 %). Jejich cena vzrostla o více než pět procent v reakci na lepší než očekávané výsledky, které firma zveřejnila ve středu, tedy den poté, co oznámila, že stahuje nabídku na převzetí firmy Time Warner. 21st Century Fox ve středu po závěru trhů oznámila, že v posledním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 1,09 miliardy dolarů neboli 0,45 USD na akcii při tržbách 8,42 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,42 USD (loni: 0,31 USD), a překonal tak odhad trhu, který čekal zisk na akcii 0,38 USD při tržbách 7,99 miliardy dolarů.

Solidní výkon předvedly i akcie výrobce solárních panelů First Solar (+3,91 %), který své kvartální hospodářské výsledky zveřejnil již před dvěma dny. V úterní poobchodní fázi sice cena akcií First Solar v reakci na slabší než očekávané výsledky výrazně klesla, již druhý den ale investoři otočili a začali cenné papíry firmy i díky zachování jejího celoročního výhledu hospodaření znovu nakupovat. To pokračovalo i ve čtvrtek, kdy jejich cena vzrostla o další zhruba čtyři procenta.

Nedařilo se naopak cenným papírům mediální společnosti Scripps Networks Interactive (-5,67 %), která oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 153,8 milionu dolarů neboli 1,07 USD na akcii při tržbách 708,1 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii meziročně vzrostl na 1,14 USD z 1,08 USD. Odhady analytiků počítaly v průměru s upraveným ziskem na akcii 1,13 USD a tržbami 710 milionů dolarů.

Z dalších titulů oslabily například akcie zdravotních pojišťoven Aetna (-3,96 %) a Humana (-3,41 %) nebo maloobchodního prodejce Whole Foods Market (-2,96 %).

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti Zynga, CBS, SolarCity a News Corp.

Dvorní vývojář her pro Facebook, společnost Zynga (v řádném obchodování +4,66 %), za letošní druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 62,5 milionu dolarů neboli 0,07 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala nižší ztrátu 15,8 milionu dolarů neboli 0,02 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 153,2 milionu dolarů z 230,7 milionu dolarů. Po očištění výsledků skončilo hospodaření společnosti na nule. Analytici v průměru odhadovali, že Zynga vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,01 USD při tržbách 190,5 milionu dolarů. Akcie firmy v poobchodní fázi zlevňovaly až o deset procent.

Mediální konglomerát CBS (v řádném obchodování -1,30 %) ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 0,76 USD na akcii při tržbách 3,19 miliardy dolarů. Analytici očekávali, že společnost vykáže zisk na akcii 0,71 USD při tržbách 3,24 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období utržila 3,37 miliardy dolarů. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky ztrácely přes dvě procenta.

Výrobce solárních panelů SolarCity (v řádném obchodování +3,80 %) za období od dubna do června vykázal ztrátu 47,7 milionu dolarů neboli 0,52 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly na 61,334 milionu dolarů (odhad: 63 milionů dolarů) z 37,949 milionu dolarů. Po očištění výsledků firma hospodařila se ztrátou 0,96 USD na akcii (odhad: ztráta 0,99 USD). Akcie SolarCity se v after-marketu obchodovaly prakticky beze změny.

Mediální podnik News Corp (v řádném obchodování -1,19 %) oznámil, že ve druhém kvartále dosáhl zisku 0,02 USD na akcii oproti loňské ztrátě 1,94 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly na 2,19 miliardy dolarů z 2,26 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii ve druhém čtvrtletí klesl na 0,01 USD na akcii z 0,12 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Akcie News Corp v poobchodní fázi mírně zdražovaly.

Dolar k euru po zasedání ECB posílil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích posílil k euru a mírně oslabil k jenu. Jednotnou evropskou měnu podkopalo rozhodnutí Evropské centrální banky ponechat základní úrokové sazby na současných rekordních minimech a její sdělení, že měnová politika zůstane kvůli slabému oživování evropské ekonomiky ještě dlouho uvolněná.

K euru se dolar v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,339 EUR/USD a po krátké úvodní oscilaci kolem této úrovně posílil až k 1,334 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,336.

Dolar k jednotné evropské měně od května posílil již o 4,6 %. Ve středu kurz eurodolaru klesl až na 1,3333, což byla nejnižší hodnota za devět měsíců. Ve čtvrtek k optimistické náladě ohledně vyhlídek vývoje americké ekonomiky přispěla nečekaně lepší týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek během své tiskové konference po skončení zasedání banky poznamenal, že kvůli zhoršeným geopolitickým faktorům a vývoji ekonomik rozvíjejícího se světa hrozí zhoršení ekonomické situace v eurozóně. Jedno z významných rizik představuje krize na Ukrajině, řekl. Dopad vzájemných sankcí EU a Ruska je ale prý nejistý.

K japonskému jednu dolar v první polovině obchodování posílil ze 102,05 USD/JPY nad 102,40 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a oslabil zpět pod 102 USD/JPY. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval za 102,01 USD/JPY.

Ve čtvrtek odpoledne se světové ceny ropy držely v blízkosti hodnot z předchozího dne. Poté ale surovina začala zdražovat a cena severomořské ropy Brent se dostala až nad 106 dolarů za barel.

K růstu cen přispěla mimo jiné zpráva, že se islamisté v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. V ropném městě Kirkúk, které ovládají Kurdové, zabily exploze bomb nejméně devět lidí. S tím, jak se zvyšuje intenzita násilností v oblasti, je podle obchodníků stále více v ohrožení i produkce ropných polí na severu Iráku.

Krátce po desáté hodině zdražoval barel severomořské ropy Brent zhruba o dolar na 106,38 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o necelých 60 centů na 97,57 USD za barel.

Ceny ropy v posledních šesti týdnech klesly o více než deset dolarů za barel, zejména proto, že nabídka na světových trzích překonala poptávku, a to i přes nepokoje v severní Africe a rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem. Moskva ve čtvrtek uvalila zákaz na dovoz řady potravinářských výrobků ze Západu, což je podle analytiků odveta za západní protiruské sankce kvůli Ukrajině. Krok Ruska je podle agentury Reuters důraznější, než se čekalo, a izoluje ruské spotřebitele od zbytku světa v míře, která nenastala od konce sovětské éry. Část investorů proto upozorňuje, že není zcela nereálné ani to, že se Rusko v případě dalšího vyostřování vztahů se Západem uchýlí k uzavírání svých kohoutů na potrubích zajišťujících dodávky zemního plynu do Evropy.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla téměř o šest dolarů na 1 311,35 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
před hodinou

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod
Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí
11:44

Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí

Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy...
Slovensko Daně Nemovitosti
Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo
11:23

Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo

Objem průmyslové výroby v eurozóně byl v říjnu o 2,2 procenta menší než před rokem a o půl procenta menší než v září....
Eurozóna Evropská ekonomika Průmysl
Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění
10:59

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla...
Čína Ratingové agentury
Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta
10:10

Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Francii v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské...
Francie Inflace