Americké akcie zakončily týden růstem
|

Americké akcie zakončily týden růstem

Americké akcie na závěr týdne výrazně zpevnily. K růstu přispěly hlavně energetické společnosti, převážně díky nadějím na výplatu vysokých dividend. Zlomovým okamžikem bylo prohlášení Ruska, že chce deeskalovat situaci na Ukrajině. Náladu na trhu ale podpořila také nejnovější statistika z USA. Díky pátečním vysokým ziskům se akciím podařilo smazat i ztrátu za celý týden.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 1,13 % na 16 553,93 bodu, index S&P 500 vzrostl o 1,15 % na 1 931,59 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,83 % na 4 370,9 bodu. Náladu na trhu podpořily zprávy, že Rusko ukončilo vojenské cvičení blízko ukrajinské hranice, které USA označily za provokaci. Na devizových trzích klesal dolar.

Americké akcie 8. 8. 2014

Trhy nejprve znervóznil zásah prezidenta USA Baracka Obamy, který povolil letecké údery v Iráku. Jenže potom přišla zpráva z Ruska, které oznámilo, že chce deeskalovat napětí v ukrajinském konfliktu. Rusové také ukončili vojenské cvičení u ukrajinských hranic, které začalo v pondělí.

"Je to dobrá výmluva, proč by akcie na překoupeném trhu měly dále zdražovat," řekl k tomu Peter Boockvar z Lindsey Group, který dodal, že je otázkou, zda nové události nějak objasňují Putinovy záměry na Ukrajině.

Šéf Euroasijské skupiny Ian Bremmer v rozhovoru pro CNBC dokonce prohlásil, že je nyní riziko vpádu Rusů na Ukrajinu největší za celou dobu krize. "Myslím si, že vztahy Ruska a Ukrajiny se zhoršují. Je větší pravděpodobnost ruské přímé intervence než kdy dříve. Nenechal bych se zprávami o uklidnění zmást. Vladimir Putin se snaží, aby byla situace na Ukrajině prohlášena za humanitární krizi a on mohl zasáhnout," řekl Bremmer.

Situaci navíc eskalovali sami Ukrajinci, kteří navrhli sankce proti Rusku, které mohou zakazovat přepravu energií přes Ukrajinu. To by se mohlo týkat i ropy a plynu.

Přesto všechno investoři tento vývoj ocenili, kromě akciových indexů se to projevilo i na indexu volatility VIX, který klesl o 5,6 % na 15,73 bodu. Je to zajímavé i vzhledem k pokračujícímu napětí v Gaze a dalších ohniscích geopolitického rizika. Například americké státní dluhopisy i v pátek potvrzovaly odklon investorů od rizika, když výrazně zdražovaly a jejich výnos spadl v jednu chvíli až na 2,37 %. Zakončil ale na 2,42 %, tedy mírným růstem.

Trhy podpořila i produktivita práce v USA, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 %, zatímco v prvním čtvrtletí o 4,5 % klesla. Vyšší produktivita zlepšuje životní standard, neboť umožňuje firmám zvyšovat mzdy zaměstnanců bez toho, aby musely zvyšovat ceny. Náklady na práci ve čtvrtletí vzrostly jen mírně.

Z indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, nejvíce energetickému a síťovému, nejméně vzrostly ceny akcií telekomunikačních společností.

Akcie výrobce čipů Nvidia stouply o 8,8 %, pomohly jim výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. O více než 45 % posílily akcie farmaceutické firmy Tekmira Pharmaceuticals, která vyvíjí lék na ebolu. Gap posílil o 5,9 % poté, co jeho červencové tržby vzrostly o 2 %.

Díky pátku tak americké akcie vymazaly celotýdenní ztráty z předchozích čtyř dnů. Index Dow posílil za týden o 0,35 %, S&P 500 o 0,32 % a Nasdaq o 0,41 %.

Světové ceny ropy odpoledne po úderech Spojených států proti islamistům v Iráku smazaly počáteční zisky a mírně klesly. Americký zásah v očích trhu posílil bezpečnost jihoiráckých polí, kde se těží naprostá většina irácké ropy.

Spojené státy začaly s cílenými leteckými údery na pozice islámských radikálů v Iráku. Cílem amerických úderů je podpořit kurdské jednotky, které se snaží zastavit postup radikálů z Islámského státu (IS).

"Americké letecké údery ropu oslabují, protože tento zásah vytyčuje linii, kterou IS nebude moci překročit, a posiluje stabilitu v jižním Iráku a v Kurdistánu," uvedl podle agentury Reuters analytik Oliver Jakob ze švýcarské společnosti Petromatrix. Ropovod z Kurdistánu podle tamní regionální vlády v pátek fungoval normálně, podle analytiků by ale ztráta kurdské ropy trh nijak neovlivnila.

Americký dolar oslaboval. Mezi investory kvůli pokračujícímu geopolitickému napětí roste zájem o japonský jen a švýcarský frank, které považují za relativně bezpečné měny. K poklesu dolaru přispěla hlavně zpráva, že Spojené státy zahájily bombardování islámských radikálů v Iráku. Pokračují také boje v Gaze a v centru zájmu investorů zůstává i konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Jednotková cena práce ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostla o 0,6 %. Čekal se růst o 1,6 %. Údaj za letošní první čtvrtletí byl výrazně revidován, na +11,8 % z +5,7 %. Produktivita práce mimo zemědělství ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 % při očekávání růstu o 1,5 % po předchozím mezičtvrtletním poklesu o 4,5 % (revidováno z -3,2 %).
  • Velkoobchodní zásoby ve Spojených státech v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Čekal se silnější růst o 0,7 %. Údaj za květen byl revidován na +0,3 % z +0,5 %.
  • Americký prezident Barack Obama v noci na pátek oznámil, že jsou Spojené státy v případě dalšího postupu islamistů v Iráku připraveny zahájit cílené letecké útoky na jejich pozice a techniku. Obama řekl, že USA akci spustí, pokud se v Iráku ocitnou v ohrožení životy Američanů a dalších tisíců civilistů. "Pro případ nezbytné podpory iráckých sil chránících civilisty jsem povolil cílené letecké útoky," řekl americký prezident.
  • Celosvětové prodeje amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v červenci meziročně klesly o 2,5 %. Nejslabší prodeje společnost zaznamenala v regionech Asie, Středního východu a Afriky, kde došlo k meziročnímu poklesu o 7,3 %. Ve Spojených státech v červenci prodeje meziročně klesly o 3,2 %. V Evropě naopak o 0,5 % vzrostly.
  • Největší americká automobilka General Motors do severoamerických servisů svolává dalších 189 tisíc vozů. Většina svolávaných aut byla vyrobena v letech 2006 a 2007 a podle společnosti u nich hrozí riziko vzniku požáru.
  • Naposledy s nárokem na kvartální dividendu 0,69 USD se obchodovaly akcie společnosti ExxonMobil.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko