Americké akcie zakončily týden růstem
|

Americké akcie zakončily týden růstem

Americké akcie na závěr týdne výrazně zpevnily. K růstu přispěly hlavně energetické společnosti, převážně díky nadějím na výplatu vysokých dividend. Zlomovým okamžikem bylo prohlášení Ruska, že chce deeskalovat situaci na Ukrajině. Náladu na trhu ale podpořila také nejnovější statistika z USA. Díky pátečním vysokým ziskům se akciím podařilo smazat i ztrátu za celý týden.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 1,13 % na 16 553,93 bodu, index S&P 500 vzrostl o 1,15 % na 1 931,59 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,83 % na 4 370,9 bodu. Náladu na trhu podpořily zprávy, že Rusko ukončilo vojenské cvičení blízko ukrajinské hranice, které USA označily za provokaci. Na devizových trzích klesal dolar.

Americké akcie 8. 8. 2014

Trhy nejprve znervóznil zásah prezidenta USA Baracka Obamy, který povolil letecké údery v Iráku. Jenže potom přišla zpráva z Ruska, které oznámilo, že chce deeskalovat napětí v ukrajinském konfliktu. Rusové také ukončili vojenské cvičení u ukrajinských hranic, které začalo v pondělí.

"Je to dobrá výmluva, proč by akcie na překoupeném trhu měly dále zdražovat," řekl k tomu Peter Boockvar z Lindsey Group, který dodal, že je otázkou, zda nové události nějak objasňují Putinovy záměry na Ukrajině.

Šéf Euroasijské skupiny Ian Bremmer v rozhovoru pro CNBC dokonce prohlásil, že je nyní riziko vpádu Rusů na Ukrajinu největší za celou dobu krize. "Myslím si, že vztahy Ruska a Ukrajiny se zhoršují. Je větší pravděpodobnost ruské přímé intervence než kdy dříve. Nenechal bych se zprávami o uklidnění zmást. Vladimir Putin se snaží, aby byla situace na Ukrajině prohlášena za humanitární krizi a on mohl zasáhnout," řekl Bremmer.

Situaci navíc eskalovali sami Ukrajinci, kteří navrhli sankce proti Rusku, které mohou zakazovat přepravu energií přes Ukrajinu. To by se mohlo týkat i ropy a plynu.

Přesto všechno investoři tento vývoj ocenili, kromě akciových indexů se to projevilo i na indexu volatility VIX, který klesl o 5,6 % na 15,73 bodu. Je to zajímavé i vzhledem k pokračujícímu napětí v Gaze a dalších ohniscích geopolitického rizika. Například americké státní dluhopisy i v pátek potvrzovaly odklon investorů od rizika, když výrazně zdražovaly a jejich výnos spadl v jednu chvíli až na 2,37 %. Zakončil ale na 2,42 %, tedy mírným růstem.

Trhy podpořila i produktivita práce v USA, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 %, zatímco v prvním čtvrtletí o 4,5 % klesla. Vyšší produktivita zlepšuje životní standard, neboť umožňuje firmám zvyšovat mzdy zaměstnanců bez toho, aby musely zvyšovat ceny. Náklady na práci ve čtvrtletí vzrostly jen mírně.

Z indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, nejvíce energetickému a síťovému, nejméně vzrostly ceny akcií telekomunikačních společností.

Akcie výrobce čipů Nvidia stouply o 8,8 %, pomohly jim výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. O více než 45 % posílily akcie farmaceutické firmy Tekmira Pharmaceuticals, která vyvíjí lék na ebolu. Gap posílil o 5,9 % poté, co jeho červencové tržby vzrostly o 2 %.

Díky pátku tak americké akcie vymazaly celotýdenní ztráty z předchozích čtyř dnů. Index Dow posílil za týden o 0,35 %, S&P 500 o 0,32 % a Nasdaq o 0,41 %.

Světové ceny ropy odpoledne po úderech Spojených států proti islamistům v Iráku smazaly počáteční zisky a mírně klesly. Americký zásah v očích trhu posílil bezpečnost jihoiráckých polí, kde se těží naprostá většina irácké ropy.

Spojené státy začaly s cílenými leteckými údery na pozice islámských radikálů v Iráku. Cílem amerických úderů je podpořit kurdské jednotky, které se snaží zastavit postup radikálů z Islámského státu (IS).

"Americké letecké údery ropu oslabují, protože tento zásah vytyčuje linii, kterou IS nebude moci překročit, a posiluje stabilitu v jižním Iráku a v Kurdistánu," uvedl podle agentury Reuters analytik Oliver Jakob ze švýcarské společnosti Petromatrix. Ropovod z Kurdistánu podle tamní regionální vlády v pátek fungoval normálně, podle analytiků by ale ztráta kurdské ropy trh nijak neovlivnila.

Americký dolar oslaboval. Mezi investory kvůli pokračujícímu geopolitickému napětí roste zájem o japonský jen a švýcarský frank, které považují za relativně bezpečné měny. K poklesu dolaru přispěla hlavně zpráva, že Spojené státy zahájily bombardování islámských radikálů v Iráku. Pokračují také boje v Gaze a v centru zájmu investorů zůstává i konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Jednotková cena práce ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostla o 0,6 %. Čekal se růst o 1,6 %. Údaj za letošní první čtvrtletí byl výrazně revidován, na +11,8 % z +5,7 %. Produktivita práce mimo zemědělství ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 % při očekávání růstu o 1,5 % po předchozím mezičtvrtletním poklesu o 4,5 % (revidováno z -3,2 %).
  • Velkoobchodní zásoby ve Spojených státech v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Čekal se silnější růst o 0,7 %. Údaj za květen byl revidován na +0,3 % z +0,5 %.
  • Americký prezident Barack Obama v noci na pátek oznámil, že jsou Spojené státy v případě dalšího postupu islamistů v Iráku připraveny zahájit cílené letecké útoky na jejich pozice a techniku. Obama řekl, že USA akci spustí, pokud se v Iráku ocitnou v ohrožení životy Američanů a dalších tisíců civilistů. "Pro případ nezbytné podpory iráckých sil chránících civilisty jsem povolil cílené letecké útoky," řekl americký prezident.
  • Celosvětové prodeje amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v červenci meziročně klesly o 2,5 %. Nejslabší prodeje společnost zaznamenala v regionech Asie, Středního východu a Afriky, kde došlo k meziročnímu poklesu o 7,3 %. Ve Spojených státech v červenci prodeje meziročně klesly o 3,2 %. V Evropě naopak o 0,5 % vzrostly.
  • Největší americká automobilka General Motors do severoamerických servisů svolává dalších 189 tisíc vozů. Většina svolávaných aut byla vyrobena v letech 2006 a 2007 a podle společnosti u nich hrozí riziko vzniku požáru.
  • Naposledy s nárokem na kvartální dividendu 0,69 USD se obchodovaly akcie společnosti ExxonMobil.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
včera v 18:20

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více...
Facebook Sociální sítě Internet
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi
včera v 17:32

Lukašenko kvůli cenám dovážené ropy viní Rusko z pokusu o anexi

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v pátek neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho...
Bělorusko Rusko Ropa
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny
včera v 17:05

Merkelová: Rozpočtový nástroj pomůže konkurenceschopnosti eurozóny

Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci konvergenci zemí se...
Německo Eurozóna Rozpočet
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v negativním pásmu, uzavřela však bez výraznější procentuální změny,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci…
včera v 15:52

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle předběžných dat klesl na 53,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle předběžných údajů společnosti Markit klesl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
YouTube odstraňuje videa a kanály hlavně kvůli spamu a podvodům
včera v 15:22

YouTube odstraňuje videa a kanály hlavně kvůli spamu a podvodům

Ve třetím čtvrtletí letošního roku odstranil server YouTube bezmála 1,7 milionu kanálů a více než 7,8 milionu videí....
Média Alphabet (Google)
Průmyslová výroba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
včera v 15:15

Průmyslová výroba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,6 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (14. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (14. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
včera v 14:48

Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq

Americká farmaceutická firma Merck posiluje v oblasti veterinární péče. Koupí za 2,1 miliardy eur francouzskou...
Merck Americké akcie Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby v USA v listopadu mírně vzrostly
včera v 14:30

Maloobchodní tržby v USA v listopadu mírně vzrostly

Maloobchodní tržby v USA v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, jak se očekávalo. V říjnu maloobchodní tržby...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Summit chce do eurovoleb pokrok při budování jednotného trhu
včera v 14:00

Summit chce do eurovoleb pokrok při budování jednotného trhu

Členské státy EU a europarlament by měly ještě před květnovými evropskými volbami odsouhlasit co nejvíce stále...
Evropská unie Mezinárodní obchod
ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven
ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven
včera v 13:41

ČNB: Zátěžové testy opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování,...
ČNB Centrální banky Evropské banky
VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
včera v 13:22

VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord

Automobilka Volkswagen prodala v listopadu opět méně aut. Celosvětově to bylo 940 900 vozů, meziročně o 5,4 procenta...
Volkswagen Auta Německo
Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta
Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta
včera v 13:00

Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrok na 7,75 procenta

Měnový výbor ruské centrální banky zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,75 procenta. Reaguje...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
včera v 12:26

Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Banky budou od roku 2020 opět odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka zvýšila tzv....
Banky Evropské banky
Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč
Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč
včera v 12:02

Photon Energy připojila v Maďarsku k síti soláry za 150 milionů Kč

Společnost Photon Energy Solutions HU, která je dceřinou společností mezinárodní solární skupiny s českými kořeny...
Photon Energy Akcie ČR Solární energie