Americké akcie zakončily týden růstem
|

Americké akcie zakončily týden růstem

Americké akcie na závěr týdne výrazně zpevnily. K růstu přispěly hlavně energetické společnosti, převážně díky nadějím na výplatu vysokých dividend. Zlomovým okamžikem bylo prohlášení Ruska, že chce deeskalovat situaci na Ukrajině. Náladu na trhu ale podpořila také nejnovější statistika z USA. Díky pátečním vysokým ziskům se akciím podařilo smazat i ztrátu za celý týden.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 1,13 % na 16 553,93 bodu, index S&P 500 vzrostl o 1,15 % na 1 931,59 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,83 % na 4 370,9 bodu. Náladu na trhu podpořily zprávy, že Rusko ukončilo vojenské cvičení blízko ukrajinské hranice, které USA označily za provokaci. Na devizových trzích klesal dolar.

Americké akcie 8. 8. 2014

Trhy nejprve znervóznil zásah prezidenta USA Baracka Obamy, který povolil letecké údery v Iráku. Jenže potom přišla zpráva z Ruska, které oznámilo, že chce deeskalovat napětí v ukrajinském konfliktu. Rusové také ukončili vojenské cvičení u ukrajinských hranic, které začalo v pondělí.

"Je to dobrá výmluva, proč by akcie na překoupeném trhu měly dále zdražovat," řekl k tomu Peter Boockvar z Lindsey Group, který dodal, že je otázkou, zda nové události nějak objasňují Putinovy záměry na Ukrajině.

Šéf Euroasijské skupiny Ian Bremmer v rozhovoru pro CNBC dokonce prohlásil, že je nyní riziko vpádu Rusů na Ukrajinu největší za celou dobu krize. "Myslím si, že vztahy Ruska a Ukrajiny se zhoršují. Je větší pravděpodobnost ruské přímé intervence než kdy dříve. Nenechal bych se zprávami o uklidnění zmást. Vladimir Putin se snaží, aby byla situace na Ukrajině prohlášena za humanitární krizi a on mohl zasáhnout," řekl Bremmer.

Situaci navíc eskalovali sami Ukrajinci, kteří navrhli sankce proti Rusku, které mohou zakazovat přepravu energií přes Ukrajinu. To by se mohlo týkat i ropy a plynu.

Přesto všechno investoři tento vývoj ocenili, kromě akciových indexů se to projevilo i na indexu volatility VIX, který klesl o 5,6 % na 15,73 bodu. Je to zajímavé i vzhledem k pokračujícímu napětí v Gaze a dalších ohniscích geopolitického rizika. Například americké státní dluhopisy i v pátek potvrzovaly odklon investorů od rizika, když výrazně zdražovaly a jejich výnos spadl v jednu chvíli až na 2,37 %. Zakončil ale na 2,42 %, tedy mírným růstem.

Trhy podpořila i produktivita práce v USA, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 %, zatímco v prvním čtvrtletí o 4,5 % klesla. Vyšší produktivita zlepšuje životní standard, neboť umožňuje firmám zvyšovat mzdy zaměstnanců bez toho, aby musely zvyšovat ceny. Náklady na práci ve čtvrtletí vzrostly jen mírně.

Z indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, nejvíce energetickému a síťovému, nejméně vzrostly ceny akcií telekomunikačních společností.

Akcie výrobce čipů Nvidia stouply o 8,8 %, pomohly jim výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. O více než 45 % posílily akcie farmaceutické firmy Tekmira Pharmaceuticals, která vyvíjí lék na ebolu. Gap posílil o 5,9 % poté, co jeho červencové tržby vzrostly o 2 %.

Díky pátku tak americké akcie vymazaly celotýdenní ztráty z předchozích čtyř dnů. Index Dow posílil za týden o 0,35 %, S&P 500 o 0,32 % a Nasdaq o 0,41 %.

Světové ceny ropy odpoledne po úderech Spojených států proti islamistům v Iráku smazaly počáteční zisky a mírně klesly. Americký zásah v očích trhu posílil bezpečnost jihoiráckých polí, kde se těží naprostá většina irácké ropy.

Spojené státy začaly s cílenými leteckými údery na pozice islámských radikálů v Iráku. Cílem amerických úderů je podpořit kurdské jednotky, které se snaží zastavit postup radikálů z Islámského státu (IS).

"Americké letecké údery ropu oslabují, protože tento zásah vytyčuje linii, kterou IS nebude moci překročit, a posiluje stabilitu v jižním Iráku a v Kurdistánu," uvedl podle agentury Reuters analytik Oliver Jakob ze švýcarské společnosti Petromatrix. Ropovod z Kurdistánu podle tamní regionální vlády v pátek fungoval normálně, podle analytiků by ale ztráta kurdské ropy trh nijak neovlivnila.

Americký dolar oslaboval. Mezi investory kvůli pokračujícímu geopolitickému napětí roste zájem o japonský jen a švýcarský frank, které považují za relativně bezpečné měny. K poklesu dolaru přispěla hlavně zpráva, že Spojené státy zahájily bombardování islámských radikálů v Iráku. Pokračují také boje v Gaze a v centru zájmu investorů zůstává i konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Jednotková cena práce ve Spojených státech amerických ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostla o 0,6 %. Čekal se růst o 1,6 %. Údaj za letošní první čtvrtletí byl výrazně revidován, na +11,8 % z +5,7 %. Produktivita práce mimo zemědělství ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 % při očekávání růstu o 1,5 % po předchozím mezičtvrtletním poklesu o 4,5 % (revidováno z -3,2 %).
  • Velkoobchodní zásoby ve Spojených státech v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Čekal se silnější růst o 0,7 %. Údaj za květen byl revidován na +0,3 % z +0,5 %.
  • Americký prezident Barack Obama v noci na pátek oznámil, že jsou Spojené státy v případě dalšího postupu islamistů v Iráku připraveny zahájit cílené letecké útoky na jejich pozice a techniku. Obama řekl, že USA akci spustí, pokud se v Iráku ocitnou v ohrožení životy Američanů a dalších tisíců civilistů. "Pro případ nezbytné podpory iráckých sil chránících civilisty jsem povolil cílené letecké útoky," řekl americký prezident.
  • Celosvětové prodeje amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v červenci meziročně klesly o 2,5 %. Nejslabší prodeje společnost zaznamenala v regionech Asie, Středního východu a Afriky, kde došlo k meziročnímu poklesu o 7,3 %. Ve Spojených státech v červenci prodeje meziročně klesly o 3,2 %. V Evropě naopak o 0,5 % vzrostly.
  • Největší americká automobilka General Motors do severoamerických servisů svolává dalších 189 tisíc vozů. Většina svolávaných aut byla vyrobena v letech 2006 a 2007 a podle společnosti u nich hrozí riziko vzniku požáru.
  • Naposledy s nárokem na kvartální dividendu 0,69 USD se obchodovaly akcie společnosti ExxonMobil.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
18:21

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod
Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí
11:44

Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí

Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy...
Slovensko Daně Nemovitosti
Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo
11:23

Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo

Objem průmyslové výroby v eurozóně byl v říjnu o 2,2 procenta menší než před rokem a o půl procenta menší než v září....
Eurozóna Evropská ekonomika Průmysl
Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění
10:59

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla...
Čína Ratingové agentury
Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta
10:10

Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Francii v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské...
Francie Inflace