Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB
|

Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB

Evropské akcie zahájily týden opatrným ziskem, investoři čekají, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak se Evropská centrální banka ve čtvrtek postaví k slabým makrodatům.

Evropské akcie

Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,2 %, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a médiím, ztrácely naopak automobilky a stavební sektor.

"Trhy se rozhodly počkat na zasedání ECB ve čtvrtek," říká Jacques Porta z Ofi Gestion Privee. "Investoři očekávají, že ECB podnikne významné kroky, protože Draghi prohlásil, že něco pro podporu růstu udělá. Pokračující konflikt na Ukrajině a jednání o dalších sankcích vůči Rusku ze strany Evropské unie trhům však nyní moc nepřispívá," dodává.

Evropské akcie (1. září 2014)

Hlavní pondělní události na evropských trzích

 • Evropská unie by mohla ještě více zpřísnit sankce vůči Rusku, jedná se o zákazu nákupu ruských státních dluhopisů.
 • Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v pondělí prohlásil, že Rusové přímo zaútočili v Donbasu a že Evropě hrozí největší konflikt od druhé světové války.
 • Španělská Telefónica plánuje opustit Telecom Italia, jakmile dokončí akvizici brazilské GVT od společnosti Vivendi. Řekl to v pondělí předseda správní rady Telefóniky César Alierta. Telefónica učinila již v minulých měsících kroky směřující k prodeji podílu v Telecom Italia, který drží prostřednictvím holdingu Telco. Nyní svůj podíl v Telecom Italia nabídla jako součást akviziční nabídky společnosti Vivendi za GVT, za níž nabídla celkem 7,45 miliardy eur.
 • Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li v pondělí zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Informovala o tom televize RT. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.
 • Aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny v srpnu zpomalila tempo růstu na nejnižší úroveň za více než rok. Nových zakázek ubylo a továrny v době rostoucího napětí kvůli Ukrajině narážely na problémy. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost Markit. Výsledek je však lepší, než naznačovaly první odhady. Podle finálních dat index nákupních manažerů spadl na 50,7 bodu z červencových 51,8 bodu. Očekával se přitom pokles na 50,8 bodu.
 • Rusko a Ukrajina se dohodly na uspořádání dalšího kola jednání o řešení plynové krize. Konat se bude v sobotu 6. září. Oznámil to v pondělí podle agentury Reuters ministr energetiky Alexander Novak. Moskva a Kyjev podle něj nyní čekají, zda se Evropská komise rozhodne vyslat na jednání svého zástupce.
 • Nizozemský pivovar Heineken prodal svého výrobce plechovek a lahví v Mexiku Empaque americké firmě Crown Holdings Inc. za 1,23 miliardy USD včetně dluhu. Heineken nepovažuje výrobu obalového materiálu za svou hlavní aktivitu a prodej mu má umožnit lépe se zaměřit na své hlavní aktivity, výrobu piva a cideru a jejich prodej, oznámila společnost.
 • Francie prodává 350denní pokladniční poukázky za 2,095 miliardy eur s výnosem -0,002 %, 140denní poukázky za 2,093 miliardy eur s výnosem -0,003 % a 90denní poukázky za 3,991 miliardy eur s výnosem -0,004 %.
 • Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala nejpomalejším tempem od konce roku 2008 - hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 0,3 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad ELSTAT, který tak upravil rychlý odhad z poloviny srpna. První odhad počítal s poklesem o 0,2 %.
 • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v srpnu klesl na 52,5 bodu, nejníže od června loňského roku. Růst produkce, nových zakázek i zaměstnanosti v sektoru se mírně zpomalil, stále se však index nachází v pásmu expanze nad padesátibodovou hranicí, i nad dlouhodobým průměrem 51,5 bodu.
 • Německo v pololetí hospodařilo s přebytkem asi 1,1 % hrubého domácího produktu. Předběžné údaje v pondělí zveřejnil tamní spolkový statistický úřad. Údaje tak ukazují na solidní kondici veřejných financí Německa, které by podle některých hlasů mělo zvýšit výdaje, aby podpořilo stagnující evropskou ekonomiku. Statistici také potvrdili, že německá ekonomika na jaře klesla.
 • Finální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v srpnu dále snížil na 46,9 bodu z červencových 47,8 bodu, tedy nejníže od května 2013. Očekával se však větší pokles na 46,5 bodu. Zhoršení podmínek v sektoru vyvolal pokles nových zakázek i zaměstnanosti. Nové zakázky klesají čtvrtý měsíc v řadě a v srpnu se navíc propadly nejprudčeji od dubna 2013.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v srpnu nečekaně snížila. Index nákupních manažerů se propadl pod padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze na 49,8 bodu, poprvé od června 2013. Předběžná data přitom počítala jen s mírným zpomalením na 51 bodů z 51,9 bodu v červenci.
 • Expanze německého zpracovatelského sektoru se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 51,4 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 52 bodů z červencových 52,4 bodu. Produkce sektoru tak rostla nejpomaleji za posledních 14 měsíců. Pomaleji rostly také nové zakázky a nové zakázky ze zahraničí kvůli provázanosti některých německých firem na Rusko postižené sankcemi.
 • Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu zhoršily. Index PMI klesl na 54,3 bodu z červencových 56,5 bodu, oznámila v pondělí společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je v indexu hranice 50 bodů. Nad ní se index drží již 16 měsíců. Úroveň indexu je ale nejnižší od loňského září.
 • Britská bankovní skupina Barclays se dohodla na prodeji části svých aktivit ve Španělsku. Za 800 milionů eur je koupí tamní třetí největší banka Caixabank. Britská banka nyní provádí důkladnou reorganizaci a prodej části jejích aktivit ve Španělsku je podle agentury Reuters jedním z prvních významných kroků ve snaze opustit velkou část drobného bankovnictví v Evropě.
 • Expanze zpracovatelského sektoru ve Španělsku se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 52,8 bodu z červencových 53,9 bodu, ačkoli se očekával mírnější pokles na 53,3 bodu. Expanzi podporuje především silný nárůst nových zakázek a příchod nových firem do odvětví, které mírně zvyšují i zaměstnanost v sektoru.
Zdroj: Bloomberg
Německo: Ústavní soud zamítl stížnost ekologů na Nord Stream 2
před 15 minutami

Německo: Ústavní soud zamítl stížnost ekologů na Nord Stream 2

Německý ústavní soud v Karlsruhe zamítl žádost ekologické organizace Svaz na ochranu přírody Německa o zastavení...
Zemní plyn Rusko Německo
Výrobce osobních aut Volvo Cars vykázal rekordní čtvrtletní zisk
před 30 minutami

Výrobce osobních aut Volvo Cars vykázal rekordní čtvrtletní zisk

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars, který je součástí čínské společnosti Geely, zvýšil ve druhém...
Auta Asijské akcie Výsledková sezóna
Zákonné pravomoci ČNB pro hypotéky poslalo MF k připomínkám
před hodinou

Zákonné pravomoci ČNB pro hypotéky poslalo MF k připomínkám

Česká národní banka by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Novelu zákona o ČNB do...
ČNB Hypotéky
Čtvrtletní zisk Volva překonal díky vysoké poptávce odhady
09:50

Čtvrtletní zisk Volva překonal díky vysoké poptávce odhady

Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo díky vysoké poptávce ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Export z Japonska do USA poprvé za téměř rok a půl klesl
09:37

Export z Japonska do USA poprvé za téměř rok a půl klesl

Japonský vývoz do USA v červnu poklesl o 0,9 procenta. Vyplývá to ze čvrtečních údajů japonského ministerstva financí...
Mezinárodní obchod Japonsko Spojené státy americké (USA)
Všechny varianty energetické budoucnosti Česka mají svá úskalí
09:20

Všechny varianty energetické budoucnosti Česka mají svá úskalí

Alternativní řešení k výstavbě jaderných bloků má svá úskalí. Je to rentabilita projektů či vhodnost daných zdrojů...
Česká ekonomika Energetika
Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně
včera v 22:10

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně

Senát odročil projednávání návrhu na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu členských států EU do doby, než ho projedná...
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem
včera v 22:04

WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se...
Samsung Mobilní telefony Technologie
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je nejvýše za pět měsíců

Americké akciové indexy v polovině týdne mírně posílily a širší index S&P 500 během obchodování vystoupil na nové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku
včera v 21:24

Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku

Finanční ústav Danske Bank se vzdá zisků z transakcí v Estonsku, které jsou předmětem vyšetřování. Danske Bank je...
Estonsko Dánsko Evropské akcie
Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů
včera v 20:05

Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Senát schválil novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb...
Česká republika Penzijní fondy Evropská unie
Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích
včera v 19:59

Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích

Senát schválil vládní novelu zákona o ozdravných postupech, která upřesňuje pravomoci České národní banky v případě...
ČNB Česká republika Česká ekonomika
Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany
včera v 19:53

Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany

Větší ochranu klientům pojišťoven při prodeji pojištění má přinést nový zákon o distribuci pojištění a zajištění,...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF
včera v 19:48

Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF

Senát ve středu poměrně hladce schválil zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu...
Česká republika Politika Mezinárodní měnový fond
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
včera v 18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
včera v 18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
včera v 17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran