Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB
|

Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB

Evropské akcie zahájily týden opatrným ziskem, investoři čekají, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak se Evropská centrální banka ve čtvrtek postaví k slabým makrodatům.

Evropské akcie

Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,2 %, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a médiím, ztrácely naopak automobilky a stavební sektor.

"Trhy se rozhodly počkat na zasedání ECB ve čtvrtek," říká Jacques Porta z Ofi Gestion Privee. "Investoři očekávají, že ECB podnikne významné kroky, protože Draghi prohlásil, že něco pro podporu růstu udělá. Pokračující konflikt na Ukrajině a jednání o dalších sankcích vůči Rusku ze strany Evropské unie trhům však nyní moc nepřispívá," dodává.

Evropské akcie (1. září 2014)

Hlavní pondělní události na evropských trzích

 • Evropská unie by mohla ještě více zpřísnit sankce vůči Rusku, jedná se o zákazu nákupu ruských státních dluhopisů.
 • Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v pondělí prohlásil, že Rusové přímo zaútočili v Donbasu a že Evropě hrozí největší konflikt od druhé světové války.
 • Španělská Telefónica plánuje opustit Telecom Italia, jakmile dokončí akvizici brazilské GVT od společnosti Vivendi. Řekl to v pondělí předseda správní rady Telefóniky César Alierta. Telefónica učinila již v minulých měsících kroky směřující k prodeji podílu v Telecom Italia, který drží prostřednictvím holdingu Telco. Nyní svůj podíl v Telecom Italia nabídla jako součást akviziční nabídky společnosti Vivendi za GVT, za níž nabídla celkem 7,45 miliardy eur.
 • Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li v pondělí zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Informovala o tom televize RT. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.
 • Aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny v srpnu zpomalila tempo růstu na nejnižší úroveň za více než rok. Nových zakázek ubylo a továrny v době rostoucího napětí kvůli Ukrajině narážely na problémy. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost Markit. Výsledek je však lepší, než naznačovaly první odhady. Podle finálních dat index nákupních manažerů spadl na 50,7 bodu z červencových 51,8 bodu. Očekával se přitom pokles na 50,8 bodu.
 • Rusko a Ukrajina se dohodly na uspořádání dalšího kola jednání o řešení plynové krize. Konat se bude v sobotu 6. září. Oznámil to v pondělí podle agentury Reuters ministr energetiky Alexander Novak. Moskva a Kyjev podle něj nyní čekají, zda se Evropská komise rozhodne vyslat na jednání svého zástupce.
 • Nizozemský pivovar Heineken prodal svého výrobce plechovek a lahví v Mexiku Empaque americké firmě Crown Holdings Inc. za 1,23 miliardy USD včetně dluhu. Heineken nepovažuje výrobu obalového materiálu za svou hlavní aktivitu a prodej mu má umožnit lépe se zaměřit na své hlavní aktivity, výrobu piva a cideru a jejich prodej, oznámila společnost.
 • Francie prodává 350denní pokladniční poukázky za 2,095 miliardy eur s výnosem -0,002 %, 140denní poukázky za 2,093 miliardy eur s výnosem -0,003 % a 90denní poukázky za 3,991 miliardy eur s výnosem -0,004 %.
 • Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala nejpomalejším tempem od konce roku 2008 - hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 0,3 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad ELSTAT, který tak upravil rychlý odhad z poloviny srpna. První odhad počítal s poklesem o 0,2 %.
 • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v srpnu klesl na 52,5 bodu, nejníže od června loňského roku. Růst produkce, nových zakázek i zaměstnanosti v sektoru se mírně zpomalil, stále se však index nachází v pásmu expanze nad padesátibodovou hranicí, i nad dlouhodobým průměrem 51,5 bodu.
 • Německo v pololetí hospodařilo s přebytkem asi 1,1 % hrubého domácího produktu. Předběžné údaje v pondělí zveřejnil tamní spolkový statistický úřad. Údaje tak ukazují na solidní kondici veřejných financí Německa, které by podle některých hlasů mělo zvýšit výdaje, aby podpořilo stagnující evropskou ekonomiku. Statistici také potvrdili, že německá ekonomika na jaře klesla.
 • Finální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v srpnu dále snížil na 46,9 bodu z červencových 47,8 bodu, tedy nejníže od května 2013. Očekával se však větší pokles na 46,5 bodu. Zhoršení podmínek v sektoru vyvolal pokles nových zakázek i zaměstnanosti. Nové zakázky klesají čtvrtý měsíc v řadě a v srpnu se navíc propadly nejprudčeji od dubna 2013.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v srpnu nečekaně snížila. Index nákupních manažerů se propadl pod padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze na 49,8 bodu, poprvé od června 2013. Předběžná data přitom počítala jen s mírným zpomalením na 51 bodů z 51,9 bodu v červenci.
 • Expanze německého zpracovatelského sektoru se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 51,4 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 52 bodů z červencových 52,4 bodu. Produkce sektoru tak rostla nejpomaleji za posledních 14 měsíců. Pomaleji rostly také nové zakázky a nové zakázky ze zahraničí kvůli provázanosti některých německých firem na Rusko postižené sankcemi.
 • Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu zhoršily. Index PMI klesl na 54,3 bodu z červencových 56,5 bodu, oznámila v pondělí společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je v indexu hranice 50 bodů. Nad ní se index drží již 16 měsíců. Úroveň indexu je ale nejnižší od loňského září.
 • Britská bankovní skupina Barclays se dohodla na prodeji části svých aktivit ve Španělsku. Za 800 milionů eur je koupí tamní třetí největší banka Caixabank. Britská banka nyní provádí důkladnou reorganizaci a prodej části jejích aktivit ve Španělsku je podle agentury Reuters jedním z prvních významných kroků ve snaze opustit velkou část drobného bankovnictví v Evropě.
 • Expanze zpracovatelského sektoru ve Španělsku se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 52,8 bodu z červencových 53,9 bodu, ačkoli se očekával mírnější pokles na 53,3 bodu. Expanzi podporuje především silný nárůst nových zakázek a příchod nových firem do odvětví, které mírně zvyšují i zaměstnanost v sektoru.
Zdroj: Bloomberg
Šéf čínské Huawei nečeká, že Američané zmírní vývozní omezení
Šéf čínské Huawei nečeká, že Američané zmírní vývozní omezení
před 18 minutami

Šéf čínské Huawei nečeká, že Američané zmírní vývozní omezení

Zakladatel čínské technologické společnosti Huawei Žen Čeng-fej neočekává, že Spojené státy zmírní vývozní omezení,...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v negativním pásmu
před hodinou

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v negativním pásmu

Nejznámější digitální měny v úterý převážně oslabují. Bitcoin kolem 11.30 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké
Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké
10:46

Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké

Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě...
Světová ekonomika Mezinárodní obchod
Asijské akcie v úterý uzavřely smíšeně, australská centrální banka…
Asijské akcie v úterý uzavřely smíšeně, australská centrální banka…
10:30

Asijské akcie v úterý uzavřely smíšeně, australská centrální banka zveřejnila zápis ze zasedání

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně. Investoři vyhodnocovali zápis z posledního...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
FT: Apple chce na vlastní pořady v televizi dát šest miliard USD
FT: Apple chce na vlastní pořady v televizi dát šest miliard USD
10:01

FT: Apple chce na vlastní pořady v televizi dát šest miliard USD

Americká společnost Apple je odhodlána vynaložit přes šest miliard dolarů na původní pořady a filmy pro svoji...
Apple Technologie Americké akcie
MONETA Money Bank: Finanční ředitel nakupoval akcie finančního domu
09:40

MONETA Money Bank: Finanční ředitel nakupoval akcie finančního domu

Podle hlášení České národní bance koupil finanční ředitel Monety Money Bank Jan Friček 3 850 akcií společnosti. K...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Banky
ČEZ: Vyšetřování ohledně možné korupce v rámci akvizice distribuční…
09:05

ČEZ: Vyšetřování ohledně možné korupce v rámci akvizice distribuční společnosti v Albánii se chýlí ke konci

Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Boris Havel potvrdil informaci, že vyšetřování ohledně možné...
ČEZ Energetika Korupce
U.S. Steel plánují dočasně propustit 200 zaměstnanců
09:00

U.S. Steel plánují dočasně propustit 200 zaměstnanců

Americká ocelárna United States Steel Corp. v příštích týdnech dočasně propustí zhruba 200 zaměstnanců v Michiganu....
Spojené státy americké (USA) Ocelářské firmy
ČEZ letos čeká rekordní zisk v divizi tradingu
08:47

ČEZ letos čeká rekordní zisk v divizi tradingu

Energetická skupina ČEZ letos čeká rekordní zisk v divizi tradingu díky expanzi svých aktivit v evropských zemích....
ČEZ Energetika Elektřina
Co musíte ráno vědět (20. srpna)
Co musíte ráno vědět (20. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak Bundesbank vidí vyhlídky německé ekonomiky a kolik...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních…
Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analýza: Gazpromu klesl podíl na evropském trhu s plynem kvůli LNG
včera v 18:21

Analýza: Gazpromu klesl podíl na evropském trhu s plynem kvůli LNG

Ruská plynárenská společnost Gazprom poprvé za čtyři roky utrpěla meziroční pokles podílu na evropském trhu s plynem,...
Rusko Zemní plyn Komodity
Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních…
Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních…
včera v 18:00

Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních materiálů stoupl o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři kladně přijali zprávu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Fed by měl podle Trumpa snížit sazby o jeden procentní bod
včera v 17:32

Fed by měl podle Trumpa snížit sazby o jeden procentní bod

Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru opět kritizoval americkou centrální banku a jejího šéfa Jeroma...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu…
Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí uzavřela na červené nule, akcie Avastu zlevnily o necelá 2 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX klesl o 0,01 % na 1 035,33 bodu. Nedařilo se...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ropné terminály v Rusku možná připadnou pod správu Transněfti
včera v 16:18

Ropné terminály v Rusku možná připadnou pod správu Transněfti

Rusko by mohlo převést správu terminálů pro příjem ropy na státní společnost Transněfť. S odvoláním na ruský vládní...
Rusko Ropa