Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB
|

Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB

Evropské akcie zahájily týden opatrným ziskem, investoři čekají, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak se Evropská centrální banka ve čtvrtek postaví k slabým makrodatům.

Evropské akcie

Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,2 %, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a médiím, ztrácely naopak automobilky a stavební sektor.

"Trhy se rozhodly počkat na zasedání ECB ve čtvrtek," říká Jacques Porta z Ofi Gestion Privee. "Investoři očekávají, že ECB podnikne významné kroky, protože Draghi prohlásil, že něco pro podporu růstu udělá. Pokračující konflikt na Ukrajině a jednání o dalších sankcích vůči Rusku ze strany Evropské unie trhům však nyní moc nepřispívá," dodává.

Evropské akcie (1. září 2014)

Hlavní pondělní události na evropských trzích

 • Evropská unie by mohla ještě více zpřísnit sankce vůči Rusku, jedná se o zákazu nákupu ruských státních dluhopisů.
 • Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v pondělí prohlásil, že Rusové přímo zaútočili v Donbasu a že Evropě hrozí největší konflikt od druhé světové války.
 • Španělská Telefónica plánuje opustit Telecom Italia, jakmile dokončí akvizici brazilské GVT od společnosti Vivendi. Řekl to v pondělí předseda správní rady Telefóniky César Alierta. Telefónica učinila již v minulých měsících kroky směřující k prodeji podílu v Telecom Italia, který drží prostřednictvím holdingu Telco. Nyní svůj podíl v Telecom Italia nabídla jako součást akviziční nabídky společnosti Vivendi za GVT, za níž nabídla celkem 7,45 miliardy eur.
 • Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li v pondělí zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Informovala o tom televize RT. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.
 • Aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny v srpnu zpomalila tempo růstu na nejnižší úroveň za více než rok. Nových zakázek ubylo a továrny v době rostoucího napětí kvůli Ukrajině narážely na problémy. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost Markit. Výsledek je však lepší, než naznačovaly první odhady. Podle finálních dat index nákupních manažerů spadl na 50,7 bodu z červencových 51,8 bodu. Očekával se přitom pokles na 50,8 bodu.
 • Rusko a Ukrajina se dohodly na uspořádání dalšího kola jednání o řešení plynové krize. Konat se bude v sobotu 6. září. Oznámil to v pondělí podle agentury Reuters ministr energetiky Alexander Novak. Moskva a Kyjev podle něj nyní čekají, zda se Evropská komise rozhodne vyslat na jednání svého zástupce.
 • Nizozemský pivovar Heineken prodal svého výrobce plechovek a lahví v Mexiku Empaque americké firmě Crown Holdings Inc. za 1,23 miliardy USD včetně dluhu. Heineken nepovažuje výrobu obalového materiálu za svou hlavní aktivitu a prodej mu má umožnit lépe se zaměřit na své hlavní aktivity, výrobu piva a cideru a jejich prodej, oznámila společnost.
 • Francie prodává 350denní pokladniční poukázky za 2,095 miliardy eur s výnosem -0,002 %, 140denní poukázky za 2,093 miliardy eur s výnosem -0,003 % a 90denní poukázky za 3,991 miliardy eur s výnosem -0,004 %.
 • Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala nejpomalejším tempem od konce roku 2008 - hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 0,3 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad ELSTAT, který tak upravil rychlý odhad z poloviny srpna. První odhad počítal s poklesem o 0,2 %.
 • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v srpnu klesl na 52,5 bodu, nejníže od června loňského roku. Růst produkce, nových zakázek i zaměstnanosti v sektoru se mírně zpomalil, stále se však index nachází v pásmu expanze nad padesátibodovou hranicí, i nad dlouhodobým průměrem 51,5 bodu.
 • Německo v pololetí hospodařilo s přebytkem asi 1,1 % hrubého domácího produktu. Předběžné údaje v pondělí zveřejnil tamní spolkový statistický úřad. Údaje tak ukazují na solidní kondici veřejných financí Německa, které by podle některých hlasů mělo zvýšit výdaje, aby podpořilo stagnující evropskou ekonomiku. Statistici také potvrdili, že německá ekonomika na jaře klesla.
 • Finální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v srpnu dále snížil na 46,9 bodu z červencových 47,8 bodu, tedy nejníže od května 2013. Očekával se však větší pokles na 46,5 bodu. Zhoršení podmínek v sektoru vyvolal pokles nových zakázek i zaměstnanosti. Nové zakázky klesají čtvrtý měsíc v řadě a v srpnu se navíc propadly nejprudčeji od dubna 2013.
 • Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v srpnu nečekaně snížila. Index nákupních manažerů se propadl pod padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze na 49,8 bodu, poprvé od června 2013. Předběžná data přitom počítala jen s mírným zpomalením na 51 bodů z 51,9 bodu v červenci.
 • Expanze německého zpracovatelského sektoru se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 51,4 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 52 bodů z červencových 52,4 bodu. Produkce sektoru tak rostla nejpomaleji za posledních 14 měsíců. Pomaleji rostly také nové zakázky a nové zakázky ze zahraničí kvůli provázanosti některých německých firem na Rusko postižené sankcemi.
 • Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu zhoršily. Index PMI klesl na 54,3 bodu z červencových 56,5 bodu, oznámila v pondělí společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je v indexu hranice 50 bodů. Nad ní se index drží již 16 měsíců. Úroveň indexu je ale nejnižší od loňského září.
 • Britská bankovní skupina Barclays se dohodla na prodeji části svých aktivit ve Španělsku. Za 800 milionů eur je koupí tamní třetí největší banka Caixabank. Britská banka nyní provádí důkladnou reorganizaci a prodej části jejích aktivit ve Španělsku je podle agentury Reuters jedním z prvních významných kroků ve snaze opustit velkou část drobného bankovnictví v Evropě.
 • Expanze zpracovatelského sektoru ve Španělsku se v srpnu zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl na 52,8 bodu z červencových 53,9 bodu, ačkoli se očekával mírnější pokles na 53,3 bodu. Expanzi podporuje především silný nárůst nových zakázek a příchod nových firem do odvětví, které mírně zvyšují i zaměstnanost v sektoru.
Zdroj: Bloomberg
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
před 24 minutami

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
před hodinou

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl letos čistý zisk o 15 procent na 11,5 miliardy Kč
14:13

ČSOB klesl letos čistý zisk o 15 procent na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
13:03

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie
Finsko zvažuje dodávky plynu z Norska
12:57

Finsko zvažuje dodávky plynu z Norska

Finsko by mohlo v budoucnosti dostávat plyn z Norska prostřednictvím sítě plynovodů, jejichž výstavba se plánuje v...
Finsko Švédsko Zemní plyn
Eurozóna: Přebytek obchodní bilance přesáhl 13 miliard eur
12:38

Eurozóna: Přebytek obchodní bilance přesáhl 13 miliard eur

Obchodní bilance zemí eurozóny čítala v září 13,1 miliardy eur. V srpnu činil rozdíl mezi hodnotou exportu a importu...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí
12:14

Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí

Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i...
Spojené království Evropská unie