Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině

Trh byl ve čtvrtek mimo jiné pod vlivem klesajících cen energií. Obchodníci před blížícím se zasedáním měnového výboru americké centrální banky také spekulují, kdy banka poprvé zvýší úrokové sazby. Silný závěr seance ale hlavní indexy mimo Dow dostal do mírného plusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,12 % na 17 049 bodů, S&P 500 posílil o 0,09 % na 1 997,45 bodu a Nasdaq přidal 0,12 % na 4 591,81 bodu. Většina sektorů uzavřela poblíž nuly, největší pokles zaznamenalo odvětví energetiky, nejlépe si vedly akcie firem provozujících síťové služby. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,8 bodu, výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o 1 bazický bod na 2,55 %.

Americké akcie (11. září 2014)

"Trh je v trochu hluché fázi před velkými událostmi příštího týdne, kdy zasedá FOMC a ve Skotsku se hlasuje o nezávislosti na Spojeném království," uvedl Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group.

Známý investor Marc Faber v interview pro CNBC po nějaké době opět potvrdil svůj negativní názor na současný býčí akciový trh. Medvěd podle něj číhá na příležitost. "Když firma jako McDonald's hlásí globální pokles tržeb, o stavu ekonomiky to něco vypovídá. A není to hezký obrázek. Centrální banky nemohou zalepit všechny díry, které v systému zanechala krize. A jejich peníze se většinou k běžným lidem vůbec nedostaly," uvedl Faber.

Trh s určitými obavami sleduje připravované akce americké armády v rámci koalice, která si bere za cíl de facto vystavit stopku islámským radikálům z Islámského státu. Náladě příliš nepomohly ani údaje o čínské inflaci, které ukázaly na další zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

Mezi akcie s nejhoršími výsledky dopoledne patřily akcie energetických firem. Cena americké lehké ropy WTI se v průběhu dne propadla až na nejnižší úroveň od loňského května. Později v průběhu obchodování ale ztráty smazala. Pokles její ceny ale stihl pomoci výše cenám akcií dopravních firem.

Po sérii silných obchodních dnů se naopak nedařilo sektoru biotechnologií. Akcie společností Celgene a Vertex Pharamceuticals shodně ztratily přes 2 %.

Akcie výrobce oblečení na jógu Lululemon Athletica posílily o 14 % poté, co firma oznámila za druhý kvartál zisk na akcii 33 centů, čekalo se jen 29 centů. Tržby navíc klesly méně, než analytici předpokládali.

Akcie firmy RadioShack po oznámení ztráty a horších tržeb paradoxně posílily o 10 %. Firma zkoumá různé varianty dalšího vývoje včetně vlastního prodeje. Twitter (-0,51 %) poprvé v historii prodává své dluhopisy (konvertibilní), chce získat až 1,5 miliardy dolarů. Řetězec Macy's (+0,37 %) se dočkal zhoršení doporučení na neutrální z nákupního ze strany Sterne Agee.

Společnost Yum! Brands (provozovatel například KFC nebo Pizza Hut) zvýšila kvartální dividendu o 11 % na 41 centů na akcii. Akcie firmy zůstaly ve čtvrtek na středeční úrovni.

Cena severomořské ropy Brent se během dne propadla na dvouleté minimum pod 97 dolarů za barel. Tlak na ni vyvíjí rostoucí nabídka ropy na trzích a slabá poptávka, což převážilo spekulace, že boje na Blízkém východě by mohly omezit těžbu této strategické suroviny.

V červnu, když islámští radikálové zabrali několik ropných polí na severu Iráku, se cena za barel Brentu vyšplhala až na 115 USD. Z tehdejších maxim ale od té doby odepsala již více než 15 %. Důvodem jsou dodávky suroviny z jiných zemí, které se zvyšovaly rychleji než poptávka po ropě.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámila, že zpomalující růst světové ekonomiky výrazně zbrzdil poptávku po ropě v době, kdy dodávky - především ze Severní Ameriky - stabilně rostou. IEA také snížila odhad růstu poptávky po ropě pro tento a příští rok. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přitom předpokládá, že příští rok bude na trzích více než milion přebytečných barelů ropy denně, pokud bude OPEC pokračovat v těžbě na současné úrovni. OPEC již ve středu snížila odhad očekávané poptávky po ropě ze svých členů pro letošní i příští rok. Důvodem je právě větší nabídka z nečlenských zemí OPEC.

Americký dolar po zprávě o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti klesal k euru. K jenu si sice nepatrný zisk udržel, stáhl se však ze šestiletého maxima. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně vzrostl o 11 000 a byl nejvyšší od konce června. V pátek budou investory nejvíce zajímat maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Evropská unie zavedla přísnější sankce vůči Rusku, bude ale sledovat situaci na Ukrajině a bude připravena sankce změkčit, jakmile Rusko projeví snahu řešit situaci na východě Ukrajiny bez svých vojáků na straně separatistů. Podle Ruska se Evropská unie vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize. Brusel by podle Moskvy měl Evropanům vysvětlit, proč chce riskovat konfrontaci. "EU si tímto krokem fakticky zvolila cestu jdoucí proti procesu mírového urovnání vnitroukrajinské krize, jehož podpora se očekává od všech zodpovědných sil v Evropě," uvádí se v oficiální ruské reakci. Americký prezident Barack Obama uvedl, že se USA k sankcím EU připojí.
  • Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 6. září vzrostl o 11 tisíc na 315 tisíc. Čekal se pokles na 300 tisíc z předchozích 304 tisíc (revidováno z 302 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 30. srpna na 2,487 milionu z 2,478 milionu (revidováno z 2,464 milionu), očekával se růst na 2,490 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 750 na 304 tisíce. Úřad práce však uvedl, že data jsou zkreslena kvůli státnímu svátku 1. září.
  • Rozpočtový schodek vlády Spojených států v srpnu činil 128,7 miliardy dolarů, a byl tak o 13 % nižší než před rokem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby za celý finanční rok dosáhla nejnižšího rozpočtového deficitu za šest let. Loni v srpnu činil federální deficit 147,9 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali, že letos v srpnu klesne na 130 miliard dolarů. Za 11 měsíců tohoto fiskálního roku, který končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 589,2 miliardy dolarů. Oproti stejnému období loni se snížil o 22 % a je na nejnižší úrovni od srovnatelného období ve fiskálním roce 2008. Rozpočtové příjmy se v srpnu zvýšily o pět procent na 194 miliard dolarů. Rozpočtové výdaje klesly o tři procenta na 323 miliard dolarů.
  • Apple hodlá do konce roku dodat 80 milionů nových modelů iPhonu. Loni za stejné období firma dodala jen 60 milionů tehdy nových iPhonů "páté generace".
  • Cena akcií společnosti GoPro od chvíle, kdy vstoupila 25. června na trh, letí raketově vzhůru. Ve středu podražily cenné papíry GoPro o dalších 4,28 dolaru, což znamená, že od vstupu na burzu zpevnily už o 185 %.
  • Ratingová agentura S&P snížila známku New Jersey o jeden stupeň na A z A+, kvůli obavám z rozpočtového tlaku souvisejícího s podfinancovaným penzijním systémem státu.
  • Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Americké akcie ve středu přidaly přes půl procenta, náladu na trhu…
Americké akcie ve středu přidaly přes půl procenta, náladu na trhu…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu přidaly přes půl procenta, náladu na trhu podpořily naděje na smír USA a Číny

Americké akcie přidávaly v průběhu obchodování zhruba procento, před závěrem ale část zisků smazaly. Po nejnovějších...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rumunsko chce mít euro do roku 2024, od ledna bude předsedat EU
včera v 21:48

Rumunsko chce mít euro do roku 2024, od ledna bude předsedat EU

Rumunsko chce přijmout euro do roku 2024, oznámila v parlamentu premiérka a bývalá evropská poslankyně Viorica...
Rumunsko Střední a východní Evropa Eurozóna
Británie zmrazila konta spojená s praním peněz z Ázerbájdžánu
včera v 21:45

Británie zmrazila konta spojená s praním peněz z Ázerbájdžánu

Britští vyšetřovatelé zmrazili bankovní účet spojený s případem mnohamiliardového praní ázerbájdžánských špinavých...
Spojené království Šedá ekonomika Podvod
V čele Air France stane poprvé žena
včera v 21:07

V čele Air France stane poprvé žena

V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí...
Doprava Management Evropské akcie
Francie se bude snažit udržet schodek rozpočtu kolem tří procent HDP
včera v 21:04

Francie se bude snažit udržet schodek rozpočtu kolem tří procent HDP

Francie se bude snažit udržet rozpočtový schodek v příštím roce "co nejblíže" třem procentům hrubého domácího...
Francie Eurozóna Evropská unie
Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení dotací
včera v 20:00

Agrofert nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení dotací

Společnost Agrofert Holding nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které čerpá, uvedl ve...
Evropská unie Česká republika Politika
Řím Bruselu ustoupil, schodek rozpočtu na příští rok sníží
Řím Bruselu ustoupil, schodek rozpočtu na příští rok sníží
včera v 19:34

Řím Bruselu ustoupil, schodek rozpočtu na příští rok sníží

Itálie ustoupila Evropské unii a rozpočtový schodek příští rok sníží na 2,04 % HDP z dříve plánovaných 2,4 %. Po...
Itálie PIIGS Dluhová krize
Berlín by prý mohl usnadnit možnou fúzi největších německých bank
Berlín by prý mohl usnadnit možnou fúzi největších německých bank
včera v 19:04

Berlín by prý mohl usnadnit možnou fúzi největších německých bank

Německá vláda jedná o tom, jakým způsobem by mohla usnadnit možnou fúzi německé bankovní jedničky Deutsche Bank s...
Německo Evropské banky Banky
Evropská komise nehodlá dotovat firmy kolem Agrofertu do vyřešení…
včera v 18:52

Evropská komise nehodlá dotovat firmy kolem Agrofertu do vyřešení kauzy Babiše

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise...
Evropská unie Česká republika Politika
Dánská firma ISS opustí Česko, kde zaměstnává tisíce lidí
včera v 18:16

Dánská firma ISS opustí Česko, kde zaměstnává tisíce lidí

Dánská servisní společnost ISS se stáhne z Česka a dalších 12 zemí. Důvodem je snaha firmy soustředit na své klíčové...
Česká republika Pracovní trh Dánsko
Evropské burzy ve středu díky optimismu z vývoje jednání mezi USA a…
Evropské burzy ve středu díky optimismu z vývoje jednání mezi USA a…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu díky optimismu z vývoje jednání mezi USA a Čínou stouply

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v zelených číslech. Investory sice mírně znervózňovalo večerní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Mélenchon je proti šíření spikleneckých teorií o úterním útoku
včera v 17:51

Mélenchon je proti šíření spikleneckých teorií o úterním útoku

Francouzský levicový politik Jean-Luc Mélenchon se ve středu vyslovil proti šíření fám kolem úterního atentátu ve...
Francie Politika
Čína se možná více otevře zahraničním firmám
Čína se možná více otevře zahraničním firmám
včera v 17:45

Čína se možná více otevře zahraničním firmám

Čína chce ukončit dosavadní politiku Made in China 2025 a svůj průmyslový trh chce více otevřít zahraničním firmám,...
Čína Byznys a podnikání Politika
Instituty DIW a IfW zhoršily výhled německé ekonomiky
Instituty DIW a IfW zhoršily výhled německé ekonomiky
včera v 17:30

Instituty DIW a IfW zhoršily výhled německé ekonomiky

Německé hospodářské instituty DIW a IfW ve středu zhoršily výhled německé ekonomiky. Oba instituty nyní předpokládají...
Německo HDP Hospodářský růst
Brexit, který původně nebyl na agendě, bude dominovat summitu EU
Brexit, který původně nebyl na agendě, bude dominovat summitu EU
včera v 17:20

Brexit, který původně nebyl na agendě, bude dominovat summitu EU

Téma britského odchodu z Evropské unie, které původně vůbec nebylo v programu, nakonec ve čtvrtek nejspíš zastíní...
Evropská unie Spojené království Politika
Evropský parlament schválil rozpočet EU na příští rok
Evropský parlament schválil rozpočet EU na příští rok
včera v 17:03

Evropský parlament schválil rozpočet EU na příští rok

Evropský parlament ve středu schválil rozpočet Evropské unie na příští rok. Rozpočet počítá s platbami v objemu 148,2...
Evropská unie Rozpočet
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, dařilo se finančním…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, dařilo se finančním…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících dvou seancí, když index PX stoupl o 1,32 % na 1 030,74...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V Argentině odsoudili dva exmanažery Fordu za podíl na únosech
V Argentině odsoudili dva exmanažery Fordu za podíl na únosech
včera v 15:59

V Argentině odsoudili dva exmanažery Fordu za podíl na únosech

Soud v Argentině odsoudil dva bývalé manažery místního závodu americké automobilky Ford Motor za podíl na únosech a...
Argentina Ford Auta
V rozhovorech o Jemenu se dohodli na provozu letiště v Saná
včera v 15:42

V rozhovorech o Jemenu se dohodli na provozu letiště v Saná

Zástupci jemenských povstalců a vlády se na mírových rozhovorech ve Švédsku dohodli na otevření letiště v Saná pro...
Blízký a Střední východ Geopolitická rizika