Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině

Trh byl ve čtvrtek mimo jiné pod vlivem klesajících cen energií. Obchodníci před blížícím se zasedáním měnového výboru americké centrální banky také spekulují, kdy banka poprvé zvýší úrokové sazby. Silný závěr seance ale hlavní indexy mimo Dow dostal do mírného plusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,12 % na 17 049 bodů, S&P 500 posílil o 0,09 % na 1 997,45 bodu a Nasdaq přidal 0,12 % na 4 591,81 bodu. Většina sektorů uzavřela poblíž nuly, největší pokles zaznamenalo odvětví energetiky, nejlépe si vedly akcie firem provozujících síťové služby. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,8 bodu, výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o 1 bazický bod na 2,55 %.

Americké akcie (11. září 2014)

"Trh je v trochu hluché fázi před velkými událostmi příštího týdne, kdy zasedá FOMC a ve Skotsku se hlasuje o nezávislosti na Spojeném království," uvedl Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group.

Známý investor Marc Faber v interview pro CNBC po nějaké době opět potvrdil svůj negativní názor na současný býčí akciový trh. Medvěd podle něj číhá na příležitost. "Když firma jako McDonald's hlásí globální pokles tržeb, o stavu ekonomiky to něco vypovídá. A není to hezký obrázek. Centrální banky nemohou zalepit všechny díry, které v systému zanechala krize. A jejich peníze se většinou k běžným lidem vůbec nedostaly," uvedl Faber.

Trh s určitými obavami sleduje připravované akce americké armády v rámci koalice, která si bere za cíl de facto vystavit stopku islámským radikálům z Islámského státu. Náladě příliš nepomohly ani údaje o čínské inflaci, které ukázaly na další zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

Mezi akcie s nejhoršími výsledky dopoledne patřily akcie energetických firem. Cena americké lehké ropy WTI se v průběhu dne propadla až na nejnižší úroveň od loňského května. Později v průběhu obchodování ale ztráty smazala. Pokles její ceny ale stihl pomoci výše cenám akcií dopravních firem.

Po sérii silných obchodních dnů se naopak nedařilo sektoru biotechnologií. Akcie společností Celgene a Vertex Pharamceuticals shodně ztratily přes 2 %.

Akcie výrobce oblečení na jógu Lululemon Athletica posílily o 14 % poté, co firma oznámila za druhý kvartál zisk na akcii 33 centů, čekalo se jen 29 centů. Tržby navíc klesly méně, než analytici předpokládali.

Akcie firmy RadioShack po oznámení ztráty a horších tržeb paradoxně posílily o 10 %. Firma zkoumá různé varianty dalšího vývoje včetně vlastního prodeje. Twitter (-0,51 %) poprvé v historii prodává své dluhopisy (konvertibilní), chce získat až 1,5 miliardy dolarů. Řetězec Macy's (+0,37 %) se dočkal zhoršení doporučení na neutrální z nákupního ze strany Sterne Agee.

Společnost Yum! Brands (provozovatel například KFC nebo Pizza Hut) zvýšila kvartální dividendu o 11 % na 41 centů na akcii. Akcie firmy zůstaly ve čtvrtek na středeční úrovni.

Cena severomořské ropy Brent se během dne propadla na dvouleté minimum pod 97 dolarů za barel. Tlak na ni vyvíjí rostoucí nabídka ropy na trzích a slabá poptávka, což převážilo spekulace, že boje na Blízkém východě by mohly omezit těžbu této strategické suroviny.

V červnu, když islámští radikálové zabrali několik ropných polí na severu Iráku, se cena za barel Brentu vyšplhala až na 115 USD. Z tehdejších maxim ale od té doby odepsala již více než 15 %. Důvodem jsou dodávky suroviny z jiných zemí, které se zvyšovaly rychleji než poptávka po ropě.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámila, že zpomalující růst světové ekonomiky výrazně zbrzdil poptávku po ropě v době, kdy dodávky - především ze Severní Ameriky - stabilně rostou. IEA také snížila odhad růstu poptávky po ropě pro tento a příští rok. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přitom předpokládá, že příští rok bude na trzích více než milion přebytečných barelů ropy denně, pokud bude OPEC pokračovat v těžbě na současné úrovni. OPEC již ve středu snížila odhad očekávané poptávky po ropě ze svých členů pro letošní i příští rok. Důvodem je právě větší nabídka z nečlenských zemí OPEC.

Americký dolar po zprávě o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti klesal k euru. K jenu si sice nepatrný zisk udržel, stáhl se však ze šestiletého maxima. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně vzrostl o 11 000 a byl nejvyšší od konce června. V pátek budou investory nejvíce zajímat maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Evropská unie zavedla přísnější sankce vůči Rusku, bude ale sledovat situaci na Ukrajině a bude připravena sankce změkčit, jakmile Rusko projeví snahu řešit situaci na východě Ukrajiny bez svých vojáků na straně separatistů. Podle Ruska se Evropská unie vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize. Brusel by podle Moskvy měl Evropanům vysvětlit, proč chce riskovat konfrontaci. "EU si tímto krokem fakticky zvolila cestu jdoucí proti procesu mírového urovnání vnitroukrajinské krize, jehož podpora se očekává od všech zodpovědných sil v Evropě," uvádí se v oficiální ruské reakci. Americký prezident Barack Obama uvedl, že se USA k sankcím EU připojí.
  • Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 6. září vzrostl o 11 tisíc na 315 tisíc. Čekal se pokles na 300 tisíc z předchozích 304 tisíc (revidováno z 302 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 30. srpna na 2,487 milionu z 2,478 milionu (revidováno z 2,464 milionu), očekával se růst na 2,490 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 750 na 304 tisíce. Úřad práce však uvedl, že data jsou zkreslena kvůli státnímu svátku 1. září.
  • Rozpočtový schodek vlády Spojených států v srpnu činil 128,7 miliardy dolarů, a byl tak o 13 % nižší než před rokem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby za celý finanční rok dosáhla nejnižšího rozpočtového deficitu za šest let. Loni v srpnu činil federální deficit 147,9 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali, že letos v srpnu klesne na 130 miliard dolarů. Za 11 měsíců tohoto fiskálního roku, který končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 589,2 miliardy dolarů. Oproti stejnému období loni se snížil o 22 % a je na nejnižší úrovni od srovnatelného období ve fiskálním roce 2008. Rozpočtové příjmy se v srpnu zvýšily o pět procent na 194 miliard dolarů. Rozpočtové výdaje klesly o tři procenta na 323 miliard dolarů.
  • Apple hodlá do konce roku dodat 80 milionů nových modelů iPhonu. Loni za stejné období firma dodala jen 60 milionů tehdy nových iPhonů "páté generace".
  • Cena akcií společnosti GoPro od chvíle, kdy vstoupila 25. června na trh, letí raketově vzhůru. Ve středu podražily cenné papíry GoPro o dalších 4,28 dolaru, což znamená, že od vstupu na burzu zpevnily už o 185 %.
  • Ratingová agentura S&P snížila známku New Jersey o jeden stupeň na A z A+, kvůli obavám z rozpočtového tlaku souvisejícího s podfinancovaným penzijním systémem státu.
  • Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %
před 22 minutami

Počet pracovníků ve stavebnictví v 1. čtvrtletí vzrostl o 0,9 %

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního čtvrtletí 360 679 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (23. července)
před 43 minutami

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje
před hodinou

Amazon: Bez dohody o brexitu hrozí občanské nepokoje

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody o brexitu, hrozí do dvou týdnů občanské nepokoje. Myslí si to ředitel...
Amazon Evropská unie Spojené království
Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC
14:00

Coinbase nedostala povolení od FINRA a SEC

Kryptoměnová burza Coinbase minulý týden oznámila, že získala povolení od americké komise pro cenné papíry (SEC) a...
Kryptoměny Bitcoin Regulace
Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku…
13:41

Bilance běžného účtu Řecka v květnu poprvé od října loňského roku skončila v přebytku

Přebytek bilance běžného účtu Řecka v květnu činil 0,191 miliardy eur, jde o první přebytek od října 2017. V...
Řecko Mezinárodní obchod
PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz
13:17

PayU kupuje izraelskou technologickou firmu Zooz

Internetový platební portál PayU, který je součástí skupiny Naspers, se dohodl na převzetí izraelského poskytovatele...
Internet Fúze a akvizice Izrael
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst
12:03

Banka Barclays vytvoří ve Skotsku 2 500 nových míst

Britský bankovní ústav Barclays plánuje vytvořit 2 500 pracovních míst ve svém novém centru ve skotském Glasgowě....
Barclays Banky Spojené království
Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč
11:41

Hodnota bankovek a mincí v oběhu poprvé překonala 600 miliard Kč

Celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci minulého týdne poprvé 600 miliard korun. Informovala o...
Česká republika
Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá
11:23

Bitcoin v úvodu týdne roste, ethereum naopak mírně klesá

Trh s kryptoměnami se v pondělí až na výjimky pohybuje v pozitivním pásmu. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin...
Kryptoměny Bitcoin
Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu
11:05

Po odchodu nemocného šéfa Fiatu klesají akcie celého koncernu

Akcie společností Fiat Chrysler a Ferrari zahájily pondělní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak...
Itálie Auta Evropské akcie
Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank
10:47

Francouzská Worldline bude zpracovávat platby pro Commerzbank

Pobočka francouzské platební společnosti Worldline, společnost equensWorldline, uzavřela strategické partnerství pro...
Francie Commerzbank Německo
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské…
10:30

Asijské trhy se v pondělí na směru neshodly, výrazně klesly japonské akcie

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, přičemž výrazně oslabily japonské akcie, které byly pod...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy
10:16

Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy

Čínský internetový prodejce JD.com plánuje expanzi do Evropy. Strategii pro vstup na tento trh chce připravit do...
Čína Internet Evropa
Avast koupí vývojáře Inloopx
10:04

Avast koupí vývojáře Inloopx

Avast koupí slovenského vývojáře Inloopx. Díky této transakci získá firma vývojáře a další odborníky, kteří posílí...
Avast Software Fúze a akvizice
Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek
09:50

Ryanair snížil zisk a v létě očekává propad příjmů z letenek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings hospodařila v prvním fiskální čtvrtletí (do konce června) s...
Irsko Doprava Výsledková sezóna
Nováková (MPO): Preferovanou variantou výstavby nového jaderného…
09:33

Nováková (MPO): Preferovanou variantou výstavby nového jaderného bloku je akce vedená ČEZ

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že preferovanou variantou výstavby...
ČEZ Energetika Jaderná energetika