Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině

Trh byl ve čtvrtek mimo jiné pod vlivem klesajících cen energií. Obchodníci před blížícím se zasedáním měnového výboru americké centrální banky také spekulují, kdy banka poprvé zvýší úrokové sazby. Silný závěr seance ale hlavní indexy mimo Dow dostal do mírného plusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,12 % na 17 049 bodů, S&P 500 posílil o 0,09 % na 1 997,45 bodu a Nasdaq přidal 0,12 % na 4 591,81 bodu. Většina sektorů uzavřela poblíž nuly, největší pokles zaznamenalo odvětví energetiky, nejlépe si vedly akcie firem provozujících síťové služby. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,8 bodu, výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o 1 bazický bod na 2,55 %.

Americké akcie (11. září 2014)

"Trh je v trochu hluché fázi před velkými událostmi příštího týdne, kdy zasedá FOMC a ve Skotsku se hlasuje o nezávislosti na Spojeném království," uvedl Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group.

Známý investor Marc Faber v interview pro CNBC po nějaké době opět potvrdil svůj negativní názor na současný býčí akciový trh. Medvěd podle něj číhá na příležitost. "Když firma jako McDonald's hlásí globální pokles tržeb, o stavu ekonomiky to něco vypovídá. A není to hezký obrázek. Centrální banky nemohou zalepit všechny díry, které v systému zanechala krize. A jejich peníze se většinou k běžným lidem vůbec nedostaly," uvedl Faber.

Trh s určitými obavami sleduje připravované akce americké armády v rámci koalice, která si bere za cíl de facto vystavit stopku islámským radikálům z Islámského státu. Náladě příliš nepomohly ani údaje o čínské inflaci, které ukázaly na další zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

Mezi akcie s nejhoršími výsledky dopoledne patřily akcie energetických firem. Cena americké lehké ropy WTI se v průběhu dne propadla až na nejnižší úroveň od loňského května. Později v průběhu obchodování ale ztráty smazala. Pokles její ceny ale stihl pomoci výše cenám akcií dopravních firem.

Po sérii silných obchodních dnů se naopak nedařilo sektoru biotechnologií. Akcie společností Celgene a Vertex Pharamceuticals shodně ztratily přes 2 %.

Akcie výrobce oblečení na jógu Lululemon Athletica posílily o 14 % poté, co firma oznámila za druhý kvartál zisk na akcii 33 centů, čekalo se jen 29 centů. Tržby navíc klesly méně, než analytici předpokládali.

Akcie firmy RadioShack po oznámení ztráty a horších tržeb paradoxně posílily o 10 %. Firma zkoumá různé varianty dalšího vývoje včetně vlastního prodeje. Twitter (-0,51 %) poprvé v historii prodává své dluhopisy (konvertibilní), chce získat až 1,5 miliardy dolarů. Řetězec Macy's (+0,37 %) se dočkal zhoršení doporučení na neutrální z nákupního ze strany Sterne Agee.

Společnost Yum! Brands (provozovatel například KFC nebo Pizza Hut) zvýšila kvartální dividendu o 11 % na 41 centů na akcii. Akcie firmy zůstaly ve čtvrtek na středeční úrovni.

Cena severomořské ropy Brent se během dne propadla na dvouleté minimum pod 97 dolarů za barel. Tlak na ni vyvíjí rostoucí nabídka ropy na trzích a slabá poptávka, což převážilo spekulace, že boje na Blízkém východě by mohly omezit těžbu této strategické suroviny.

V červnu, když islámští radikálové zabrali několik ropných polí na severu Iráku, se cena za barel Brentu vyšplhala až na 115 USD. Z tehdejších maxim ale od té doby odepsala již více než 15 %. Důvodem jsou dodávky suroviny z jiných zemí, které se zvyšovaly rychleji než poptávka po ropě.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámila, že zpomalující růst světové ekonomiky výrazně zbrzdil poptávku po ropě v době, kdy dodávky - především ze Severní Ameriky - stabilně rostou. IEA také snížila odhad růstu poptávky po ropě pro tento a příští rok. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přitom předpokládá, že příští rok bude na trzích více než milion přebytečných barelů ropy denně, pokud bude OPEC pokračovat v těžbě na současné úrovni. OPEC již ve středu snížila odhad očekávané poptávky po ropě ze svých členů pro letošní i příští rok. Důvodem je právě větší nabídka z nečlenských zemí OPEC.

Americký dolar po zprávě o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti klesal k euru. K jenu si sice nepatrný zisk udržel, stáhl se však ze šestiletého maxima. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně vzrostl o 11 000 a byl nejvyšší od konce června. V pátek budou investory nejvíce zajímat maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Evropská unie zavedla přísnější sankce vůči Rusku, bude ale sledovat situaci na Ukrajině a bude připravena sankce změkčit, jakmile Rusko projeví snahu řešit situaci na východě Ukrajiny bez svých vojáků na straně separatistů. Podle Ruska se Evropská unie vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize. Brusel by podle Moskvy měl Evropanům vysvětlit, proč chce riskovat konfrontaci. "EU si tímto krokem fakticky zvolila cestu jdoucí proti procesu mírového urovnání vnitroukrajinské krize, jehož podpora se očekává od všech zodpovědných sil v Evropě," uvádí se v oficiální ruské reakci. Americký prezident Barack Obama uvedl, že se USA k sankcím EU připojí.
  • Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 6. září vzrostl o 11 tisíc na 315 tisíc. Čekal se pokles na 300 tisíc z předchozích 304 tisíc (revidováno z 302 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 30. srpna na 2,487 milionu z 2,478 milionu (revidováno z 2,464 milionu), očekával se růst na 2,490 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 750 na 304 tisíce. Úřad práce však uvedl, že data jsou zkreslena kvůli státnímu svátku 1. září.
  • Rozpočtový schodek vlády Spojených států v srpnu činil 128,7 miliardy dolarů, a byl tak o 13 % nižší než před rokem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby za celý finanční rok dosáhla nejnižšího rozpočtového deficitu za šest let. Loni v srpnu činil federální deficit 147,9 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali, že letos v srpnu klesne na 130 miliard dolarů. Za 11 měsíců tohoto fiskálního roku, který končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 589,2 miliardy dolarů. Oproti stejnému období loni se snížil o 22 % a je na nejnižší úrovni od srovnatelného období ve fiskálním roce 2008. Rozpočtové příjmy se v srpnu zvýšily o pět procent na 194 miliard dolarů. Rozpočtové výdaje klesly o tři procenta na 323 miliard dolarů.
  • Apple hodlá do konce roku dodat 80 milionů nových modelů iPhonu. Loni za stejné období firma dodala jen 60 milionů tehdy nových iPhonů "páté generace".
  • Cena akcií společnosti GoPro od chvíle, kdy vstoupila 25. června na trh, letí raketově vzhůru. Ve středu podražily cenné papíry GoPro o dalších 4,28 dolaru, což znamená, že od vstupu na burzu zpevnily už o 185 %.
  • Ratingová agentura S&P snížila známku New Jersey o jeden stupeň na A z A+, kvůli obavám z rozpočtového tlaku souvisejícího s podfinancovaným penzijním systémem státu.
  • Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Co musíte ráno vědět (22. srpna)
Co musíte ráno vědět (22. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a na Wall Street, co ukázal záznam z posledního zasedání měnového výboru Fedu...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, dařilo se cenným papírům maloobchodních prodejců

Americké akcie ve středu posílily, protože překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů
včera v 22:03

CBO: Rozpočtový deficit USA napřesrok překročí bilion dolarů

Deficit federálního rozpočtu Spojených států v příštím fiskálním roce překročí hranici bilionu dolarů. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Zadlužení
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech…
včera v 21:04

Představitelé Fedu se na červencovém zasedání rozcházeli v názorech na snížení úroků

Představitelé americké centrální banky (Fed) se rozcházeli v názorech na červencové snížení úrokových sazeb. Někteří...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH
včera v 18:20

RWE koupila od innogy podíl ve slovenské firmě VSEH

Německá energetická skupina RWE koupila od dceřiné společnosti innogy podíl 49 procent ve slovenském dodavateli...
Německo RWE Fúze a akvizice
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu vystoupily na dvoutýdenní maximum, nejvíce stoupl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu a index STOXX Europe 600 den uzavřel na dvoutýdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu
včera v 17:08

Reuters: Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na...
Facebook Americké akcie Kryptoměny
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, akcie Avastu zdražily o necelá 2 %

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, index PX stoupl o 0,41 % na 1 037,98 bodu. Nejvíce se dařilo akciím výrobce...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v červenci stouply o 2,5 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 2,5 % na celoročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (21. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. srpna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v červenci stagnovala na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v červenci meziročně vzrostly o 2 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím...
Kanada Inflace
Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví…
včera v 14:00

Výroba aut v Česku zatím roste, zpomalování ekonomiky se projeví později

Výroba automobilů v Česku zatím nadále roste, zpomalování světové ekonomiky je však pro výrobce varováním. V případě...
Auta Česká ekonomika Průmysl
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem
včera v 13:50

Německá vláda poprvé prodala 30leté dluhopisy se záporným výnosem

Německá vláda ve středu v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824...
Německo Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku
včera v 13:28

Portugalský palubní personál Ryanairu zahájil pětidenní stávku

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku ve středu vstoupil do pětidenní stávky....
Portugalsko Doprava Odbory
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % …
včera v 13:10

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 16. srpna klesl o 0,9 % (předchozí týden: +21,7 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu...
Spojené státy americké (USA) Hypotéky Americký realitní trh
Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců
včera v 12:58

Německá vláda schválila zrušení solidární daně pro většinu plátců

Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně. Ta byla zavedena...
Německo Daně