Americké akcie v úterý přešly ze slušných zisků do červených čísel
|

Americké akcie v úterý přešly ze slušných zisků do červených čísel

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně posilovaly, a smazaly tak velkou část ztrát z předchozích dvou obchodních seancí. Pozornost investorů se přesunula z klesajících cen ropy na čtvrtletní výsledky amerických podniků. Postupně ale akcie zisky odevzdávaly, ve druhé polovině obchodování se nakonec všechny tři nejsledovanější indexy dokonce propadly pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow klesl o 0,15 % na 17 613,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 023,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,07 % na 4 661,50 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl o 4,85 % na 20,55 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stagnovaly na 1,91 %.

Zlevnily zejména akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Přes procento naopak vzrostlo telekomunikační odvětví a dařilo se i akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví služeb.

Americké akcie (13. ledna 2015)

"Dokud se nesejdou kvartální hospodářské výsledky od více firem, bude americký akciový trh pouze hledat směr," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Kevin Divney, šéf investičního oddělení společnosti Beaconcrest Capital Management. "Trh bude zatím ovlivňovat rozkol mezi silným růstem americké ekonomiky a slabými hospodářstvími evropských zemí."

Ceny ropy se v úterý propadly na minima za téměř šest let, což oslabilo index firem energetického sektoru o více než jedno procento. Ještě výrazněji klesl sektor producentů komodit a materiálů, na nějž dolehl pokles cen mědi na minimum za více než pět let a oslabování dalších komodit. "Ceny komodit jdou stále dolů a týká se to nejen ropy, ale všeho. Převládá tak strach z toho, že pokles cen komodit povede ke globální deflaci," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo, hlavní ekonom newyorské firmy Rockwell Global Capital.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Investoři doufali, že největší americké banky v roce 2015 navýší dividendu, ale zdá se, že nedávné události na trzích, včetně klesající ceny ropy, jim to znemožní. Velké banky již nyní drží více kapitálu, než po nich regulační úřady vyžadují, a hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které tento týden odhalí například JPMorgan nebo Wells Fargo, by mohly odhalit, že v uplynulých třech měsících banky tento kapitál ještě více rozšířily. Zdá se však, že naděje na navýšení dividend byly předčasné. Roste totiž očekávaná ztráta z nesplácených úvěrů, především v energetickém sektoru, a navíc se prudce zvýšila volatilita na trzích, což zvyšuje rizikovost bankovních aktiv. A regulační úřady bývají méně ochotné schvalovat navyšování dividend nebo zpětné odkupy akcií, když jsou bankovní aktiva rizikovější.
  • Americký prezident Barack Obama vyslovil nesouhlas se začleněním Palestiny do pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Šéf Bílého domu to sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během pondělního telefonického rozhovoru, jehož dalším tématem byly jaderné rozhovory s Íránem. Spojené státy již minulý týden uvedly, že Washington nepovažuje Palestinu za suverénní stát. Z tohoto důvodu se Palestina nemůže připojit k ICC.
  • Pojišťovna MetLife podala stížnost u federálního soudu proti rozhodnutí regulátora, který ji zařadil mezi systémově důležité instituce, tzv. too-big-to-fail. Ředitel a předseda správní rady pojišťovny Steven Kandarian televizní stanici CNBC řekl, že má důkazy, že MetLife není nebankovní systémově důležitou institucí podle zákona Dodd-Frank Act o dohledu nad Wall Street, který podepsal prezident Obama v roce 2010, aby se předešlo další finanční krizi.
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 4,972 milionu (odhad: 4,863 milionu, říjen: 4,830 milionu, revidováno z 4,834 milionu). Otevřených pracovních pozic je nejvíce od krize, navíc National Federation of Independent Business vydala statistiku, která ukazuje na růst mezd amerických pracujících.
  • V lednu 2012 kulminovala rivalita mezi tehdejším medvědem Davidem Rosenbergem z Gluskin Sheff a býkem Jimem Paulsenem z Wells Capital. Rosenberg tehdy tvrdil, že jediná pozitivní věc na trhu jsou valuace, které se nacházejí na nízkých hladinách, zatímco Paulsen byl hrdým členem býčího týmu. O tři roky později se situace obrátila.
  • Magazín Fortune uvedl, že portfoliomanažeři z Buffettovy Berkshire Hathaway Todd Combs a Ted Weschler loni zaostali se svými akciovými koši za trhem.
  • Výsledky CSX ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,49 USD, loni: 0,42 USD), tržby 3,19 miliardy USD (loni: 3,03 miliardy USD.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie zábavní společnosti Walt Disney (+0,77 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,51 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,42 %). Nedařilo se naopak akciím chemického gigantu DuPont (-1,71 %), energetické společnosti Chevron (-1,59 %) nebo farmaceutické firmy Pfizer (-1,01 %).

Akcie technologické společnosti Apple (+0,83 %) mírně zdražily poté, co se dočkaly zvýšení investičního doporučení od analytiků z Credit Suisse na "outperform" z "neutral". Analytici uvedli, že doporučení zvýšili i díky očekáváním, že se firma s investory bude dělit o větší část zisků než dosud. Spolu se zvýšením doporučení se akcie Applu dočkaly i zvýšení cílové ceny na 130 USD na akcii. Kulbinder Garcha z Credit Suisse zároveň zlepšil i výhled zisku pro fiskální rok 2015 o 18 % na 9,44 USD na akcii a navýšil i odhad počtu prodaných telefonů iPhone ve fiskálním roce 2016 na 215 z 213 milionů kusů.

Zvýšení cílové ceny pomohlo také akciím výrobce energetických nápojů Monster Beverage (+1,03 %). Analytici ze Stifel Nicolaus zvýšili svoji 12měsíční cílovou cenu pro akcie firmy na 130 ze 115 USD. Ve zdůvodnění tohoto kroku se Stifel Nicolaus odvolává na koupi 16,7 % akcií Monster Beverage světově největším výrobcem nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Přes procento přidaly akcie zdravotní pojišťovny Aetna (+1,19 %), která oznámila, že za celý rok 2014 očekává zisk při horní hranici svého odhadu 6,60 až 6,70 USD na akcii. Firma zároveň uvedla, že by ke konci roku 2014 měla vykázat více než 23,4 milionu pojištěnců, což je její poslední odhad, a potvrdila odhad tržeb za loňský rok mezi 57 a 62 miliardami dolarů.

Cenné papíry biotechnologické firmy Celgene (+2,55 %) zdražily přes dvě a půl procenta v reakci na pondělní zprávu, že společnost za loňský rok zřejmě vykáže dvojciferné tempo růstu tržeb. Informace o růstu tržeb zastínila i varování, že by letos nepříznivý vývoj směnných kurzů mohl ovlivnit prodeje léku Revlimid.

V červených číslech naopak skončily akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (-2,29 %), který v pondělí po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že v posledním čtvrtletí loňského roku vydělal po očištění výsledků o jednorázové položky 0,33 USD na akcii nad odhadem 0,27 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 6,38 miliardy USD a taktéž překonaly odhad trhu (6,04 miliardy USD). V pondělní poobchodní fázi akcie společnosti přidávaly zhruba 1,3 %.

Nedařilo se ani akciím energetické firmy Valero Energy a ropné společnosti Marathon Petroleum. Akcie Valero Energy (-3,00 %) zlevnily i přesto, že na ně analytik Phil Gresh z banky JPMorgan Chase zvýšil investiční doporučení na "overweight" z "neutral". Firma podle Greshe za poslední čtvrtletí loňského roku vykáže solidní hospodářské výsledky. Na akcie společnosti Marathon Petroleum (-5,34 %) naopak tentýž analytik snížil doporučení na "neutral" z "overweight".

Mezi poražené se v úterý zařadily akcie výrobce kamer GoPro (-12,17 %) poté, co Apple získal patent na kamerový systém podobný produktům GoPro. Novinka prý přímo upozorňuje a nahrazuje některé slabiny systémů GoPro. Hypoteční společnost Ocwen Financial Corp (-36,18) se propadla poté, co Los Angeles Times uvedly, že firma může přijít o licenci v Kalifornii, která je jejím největším trhem.

V úterý po konci obchodování zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření železniční dopravce CSX (v řádném obchodování -1,06 %). Společnost za 4Q2014 vykázala v souladu s odhadem trhu zisk na akcii 0,49 USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem na akcii 0,42 USD. Tržby společnosti v loňském posledním čtvrtletí dosáhly 3,19 miliardy USD oproti 3,03 miliardy ve čtvrtém čtvrtletí 2013. V poobchodní fázi v úterý akcie CSX mírně zdražovaly.

Dolar posílil k euru, ale oslabil k jenu

Dolar v úterý díky příznivým hospodářským vyhlídkám Spojených států, které podporují očekávání, že americká centrální banka letos začne zvyšovat své úrokové sazby, posiloval k euru. Euro vůči dolaru oslabilo přibližně o půl procenta na 1,177 USD.

Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se v úterý zvýšil o 0,32 % na 92,28 bodu, a od začátku letošního roku si tak připsal již přes dvě procenta.

Nárůst úroků v USA by posílil atraktivitu dolaru. Někteří investoři však vzhledem k celosvětovému poklesu inflace spojenému s levnější ropou začínají pochybovat, zda by zvyšování úroků bylo moudrým krokem. "V každém případě zůstává dolar alespoň prozatím lepší investicí než většina ostatních předních měn," tvrdí analytik Omer Esiner z Commonwealth Foreign Exchange.

K japonskému jenu dolar v úterý oslabil ze 118,47 USD/JPY na 117,84 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Severomořská ropa Brent zlevnila, zatímco severoamerická lehká ropa WTI zdražila. Spojené arabské emiráty (SAE) se v úterý postavily za listopadové rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy snižováním produkce. Stejně jako další významní členové kartelu, zejména Saúdská Arábie, se SAE domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.

Během dne se ropa WTI poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel, když zlevnila až na 44,79 USD za barel. Odpoledne se ale vzpamatovala a její cena nakonec vzrostla. Krátce po desáté hodině ropa WTI zdražovala o 51 centů na 47,03 USD za barel.

Cena severomořské ropy Brent se během dne propadla až na 46,41 USD za barel, poté ale část ztrát smazala a krátce po desáté hodině se prodávala za 48,31 USD za barel.

Ceny ropy dolů nadále tlačí vysoké dodávky suroviny na trh, za kterými z velké části stojí rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. "Trh se nyní nachází tak trochu v panice," poznamenal stratég Ole Hansen ze Saxo Bank. "Nezaznamenali jsme žádné kroky nebo komentáře, které by agresivní prodej zmírňovaly," dodal. "OPEC zůstává jediný, kdo může trhy v krátké době stabilizovat," doplnila Amrita Sen ze společnosti Energy Aspects.

Cena zlata v úterý klesla o 2,35 dolaru na 1 230,70 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přes 2,67 % na 17,04 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království