Americké akcie ve středu v reakci na zhoršení predikce vývoje světové ekonomiky zlevnily čtvrtým dnem v řadě
|

Americké akcie ve středu v reakci na zhoršení predikce vývoje světové ekonomiky zlevnily čtvrtým dnem v řadě

Americké akcie v první polovině středečního obchodování výrazně ztrácely. Trh tak reagoval na některé neuspokojivé zprávy z ekonomiky Spojených států a na zhoršený ekonomický výhled Světové banky. Ve druhé polovině obchodování akcie část ztrát smazaly, z červených čísel se však nedostaly, a klesly tak již počtvrté v řadě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,06 % na 17 427,09 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 011,27 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,48 % na 4 639,32 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl přes šest procent na 21,80 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o šest bazických bodů na 1,84 % a během dne klesly pod říjnová minima.

Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží a finanční tituly. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a energetické odvětví a mírně stoupl i sektor necyklického spotřebního zboží.

Vývoj na Wall Street ve středu ovlivnilo sdělení Světové banky, podle jejíchž nových odhadů letos růst světové ekonomiky zrychlí na tři procenta z loňského tempa 2,6 %. Ještě loni v červnu banka předpovídala, že světová ekonomika tento rok poroste o 3,4 %. Nepříznivý vývoj v řadě zemí prý převáží nad mírně pozitivním vlivem levné ropy.

Americké akcie (14. ledna 2015)

"Středeční zprávy v souhrnu nebyly až tak dobré, jak někteří investoři čekali," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg James Gaul, portfoliomanažer ze společnosti Boston Advisors. "Ekonomická data dopadla vcelku uspokojivě, otazníky se ale vznášejí nad začínající výsledkovou sezónou."

"Investoři navíc začínají být opravdu nervózní z toho, jak nadále klesají ceny komodit," doplnil před vydáním Béžové knihy Fedu Tom Stringfellow z Frost Investment Advisors. "Je přitom jasné, že slušně rozjetá ekonomika Spojených států celý svět zachránit nedokáže." Například cena mědi spadla ve středu o dalších asi 6 %.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve středu naprostá většina titulů uzavřela v červených číslech. Nejvíce zlevnily akcie banky JPMorgan Chase (-3,45 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,02 %) a banky Goldman Sachs (-2,54 %). Zdražily pouze akcie farmaceutické společnosti Merck (+0,72 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,25 %) a další farmaceutické firmy Pfizer (+0,12 %).

Výrazně zlevnily akcie americké automobilky Tesla Motors (-5,66 %) poté, co spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Elon Musk řekl, že se společnost nestane stabilně ziskovou do roku 2020. V úterý po konci obchodování na amerických burzách navíc Musk prohlásil, že automobilka na konci loňského roku čelila výraznému poklesu prodejů svého sedanu Model S v Číně.

Nedařilo se ani akciím investiční banky JPMorgan Chase (-3,45 %), která odpoledne reportovala kvartální hospodářské výsledky. Čistý zisk společnosti se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil o 6,6 % na necelých pět miliard dolarů. Zisk na akci klesl na 1,19 dolaru z 1,30 dolaru před rokem a celkové příjmy podniku klesly o tři procenta na 22,5 miliardy USD z 23,2 miliardy USD před rokem. Analytici přitom předpokládali, že zisk na akcii mírně stoupne na 1,31 dolaru a celkové příjmy se zvýší na 23,64 miliardy dolarů. JPMorgan dále uvedla, že jí náklady na řešení právních sporů stouply na zhruba 1,1 miliardy dolarů z 847 milionů dolarů před rokem.

Přes procento zlevnily také akcie banky Wells Fargo (-1,16 %) poté, co firma odpoledne uvedla, že jí ve čtvrtém kvartálu čistý zisk meziročně vzrostl o 1,8 % na 5,71 miliardy dolarů neboli 1,02 USD na akcii z 5,61 miliardy dolarů neboli jednoho dolaru na akcii v předešlém roce. Výnosy bance vzrostly na 21,44 miliardy dolarů z 20,67 miliardy dolarů v předchozím roce.

Dařilo se naopak cenným papírům prodejce softwaru a počítačových her GameStop (+10,50 %). Firma v úterý večer oznámila, že jí za devět měsíců do 3. ledna tržby klesly o 3,1 %, ale zároveň zvýšila prodeje nového softwaru o 5,8 %, zejména díky prudkému růstu prodejů her pro konzole Xbox a PS4.

Zdražily i akcie společnosti Mohawk Industries (+4,33 %), která v úterý večer oznámila, že koupí výrobce vinylových podlahových krytin IVC Group za 1,2 miliardy dolarů v hotovosti a vlastních akciích. Transakce by podle Mohawk Industries měla být dokončena ještě během tohoto čtvrtletí.

Téměř o třicet procent v závěru řádného obchodování vyskočila cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+29,71 %) poté, co agentura Reuters přišla se zprávou, že firmě jihokorejský konkurent Samsung nabídl převzetí až za 7,5 miliardy dolarů. Samsung má podle zdroje obeznámeného se situací zájem hlavně o patentové portfolio BlackBerry a za jednu jeho akcii nabízí 13,35 až 15,49 USD.

Ropa po vydání Béžové knihy prudce zdražila

Dolar ve středu k euru poprvé za více než devět let posílil pod 1,1747 EUR/USD, což je úroveň, se kterou jednotná evropská měna v lednu 1999 vstoupila na měnový trh. Krátce po desáté hodině dolar k euru posiloval o 0,13 % na 1,179 EUR/USD.

Jednotná evropská měna je nyní pod zvýšeným tlakem kvůli rostoucímu očekávání, že Evropská centrální banka příští týden oznámí kvantitativní uvolňování měnové politiky, tedy rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. ECB o své měnové politice bude rozhodovat 22. ledna.

K japonskému jenu ve středu dolar oslabil ze 117,87 USD/JPY na 117,28 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve středu odpoledne po úvodním poklesu stabilizovaly a nakonec výrazně vzrostly. Dopoledne se ropa dostala pod tlak kvůli rozhodnutí Světové banky zhoršit výhled vývoje globální ekonomiky pro letošní i příští rok. Rozhodnutí banky posílilo obavy o poptávku jak po této surovině, tak po dalších komoditách. Večer ale surovinu podpořila Béžová kniha Fedu, podle které americká ekonomika na konci loňského a začátku letošního roku pokračovala ve slibné expanzi. Zpráva americké centrální banky mimo jiné ukázala, že pokles cen ropy přispěl k větším útratám Američanů. Ve většině regionů byl hospodářský růst nízký nebo mírný.

Severomořská ropa Brent dopoledne vykazovala pokles o více než dvě procenta, později se ale vrátila k růstu a krátce po desáté hodině zdražovala téměř o tři procenta na 49,70 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI se v úterý poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel. Ve středu ale zdražila o necelá čtyři procenta na 48,84 USD za barel. Ceny ropy tak stouply nejvíce za poslední dva roky.

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, ve středu oznámil, že americké zásoby ropy minulý týden stouply více, než se očekávalo, protože rafinerie omezovaly produkci. Vyšší byly i zásoby benzinu a ropných destilátů.

Zlato ve středu zlevnilo zhruba o dva dolary na 1 229 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých 40 centů na 16,83 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak to podle Bundesbank vypadá s německou ekonomikou a jak...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou…
Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou optimističtí ohledně výsledků firem i obchodní dohody USA s Čínou

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Známky pokroku v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Řím zruší ArcelorMittalu právní imunitu u oceláren Ilva
včera v 21:59

Řím zruší ArcelorMittalu právní imunitu u oceláren Ilva

Italská vládní koalice se dohodla zrušit právní záruku, kterou dříve udělila lucemburské společnosti ArcelorMittal...
Itálie Ocelářské firmy
Microsoft ve smluvních podmínkách s institucemi EU nesplňuje GDPR
včera v 21:15

Microsoft ve smluvních podmínkách s institucemi EU nesplňuje GDPR

Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft s institucemi EU nejsou v souladu s unijním nařízením o ochraně...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Coty zvažuje prodej značek, jako jsou Wella, Clairol a OPI
včera v 21:11

Coty zvažuje prodej značek, jako jsou Wella, Clairol a OPI

Kosmetická společnost Coty zvažuje prodej své divize, která zahrnuje značky produktů pro péči o vlasy a nehty pro...
Americké akcie Luxus Krása a zdraví
UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do…
UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do…
včera v 18:42

UniCredit zvažuje, jak se zbavit pověsti italské banky. Zamíří do Německa?

Generální ředitel italské bankovní skupiny UniCredit Jean Pierre Mustier plánuje oživit cenu akcií banky tím, že ji...
UniCredit Banky Evropské banky
Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu
Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí zdražily i přes nejistotu ohledně brexitu

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech navzdory nejistotě ohledně vystoupení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank
včera v 17:20

Banka PKO zváží odkup polské divize Commerzbank

Největší polská banka PKO Bank Polski zvažuje, že podá nabídku na odkup mBank - polské divize druhé největší německé...
Polsko Evropské banky Fúze a akvizice
Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy
včera v 17:03

Deutsche Bahn odkládá rozhodnutí o budoucnosti Arrivy

Německá železniční společnosti Deutsche Bahn si ponechá svoji dceřinou společnost Arriva nejméně do konce letošního...
Německo Doprava
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla o procento, dařilo se akciím Erste a KB

Pražská burza zakončila pondělní seanci s výrazným ziskem, index PX zpevnil o 0,99 % na 1 053,25 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD
včera v 16:03

Netflix plánuje vydat dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD

Největší placená internetová televize Netflix v pondělí oznámila, že plánuje nabídnout dluhopisy za zhruba 2 miliardy...
Netflix Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
včera v 14:28

Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí možná opět mírně klesla, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě německá...
Německo Hospodářský růst HDP
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
včera v 13:53

EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím...
Evropa Investice Byznys a podnikání
V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky
včera v 13:31

V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky

V ČR bylo letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně je v obchodním...
Česká republika Byznys a podnikání
Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné
včera v 13:02

Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné

Představy o vytvoření státního penzijního fondu, který bude absolutně bezpečný a bude vydělávat více než soukromé...
ČNB Centrální banky Důchody
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny
včera v 12:20

Avast se stal terčem kybernetické špionáže z Číny

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na...
Avast Akcie ČR
Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky
včera v 11:32

Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky

Ceny ropy v pondělí zlevňují kvůli obavám z uvadající globální poptávky, které převážily pozitivní zprávy z Evropy,...
Ropa Komodity