Americké akcie ve středu v reakci na zhoršení predikce vývoje světové ekonomiky zlevnily čtvrtým dnem v řadě
|

Americké akcie ve středu v reakci na zhoršení predikce vývoje světové ekonomiky zlevnily čtvrtým dnem v řadě

Americké akcie v první polovině středečního obchodování výrazně ztrácely. Trh tak reagoval na některé neuspokojivé zprávy z ekonomiky Spojených států a na zhoršený ekonomický výhled Světové banky. Ve druhé polovině obchodování akcie část ztrát smazaly, z červených čísel se však nedostaly, a klesly tak již počtvrté v řadě.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,06 % na 17 427,09 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 011,27 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,48 % na 4 639,32 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl přes šest procent na 21,80 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o šest bazických bodů na 1,84 % a během dne klesly pod říjnová minima.

Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží a finanční tituly. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a energetické odvětví a mírně stoupl i sektor necyklického spotřebního zboží.

Vývoj na Wall Street ve středu ovlivnilo sdělení Světové banky, podle jejíchž nových odhadů letos růst světové ekonomiky zrychlí na tři procenta z loňského tempa 2,6 %. Ještě loni v červnu banka předpovídala, že světová ekonomika tento rok poroste o 3,4 %. Nepříznivý vývoj v řadě zemí prý převáží nad mírně pozitivním vlivem levné ropy.

Americké akcie (14. ledna 2015)

"Středeční zprávy v souhrnu nebyly až tak dobré, jak někteří investoři čekali," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg James Gaul, portfoliomanažer ze společnosti Boston Advisors. "Ekonomická data dopadla vcelku uspokojivě, otazníky se ale vznášejí nad začínající výsledkovou sezónou."

"Investoři navíc začínají být opravdu nervózní z toho, jak nadále klesají ceny komodit," doplnil před vydáním Béžové knihy Fedu Tom Stringfellow z Frost Investment Advisors. "Je přitom jasné, že slušně rozjetá ekonomika Spojených států celý svět zachránit nedokáže." Například cena mědi spadla ve středu o dalších asi 6 %.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve středu naprostá většina titulů uzavřela v červených číslech. Nejvíce zlevnily akcie banky JPMorgan Chase (-3,45 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-3,02 %) a banky Goldman Sachs (-2,54 %). Zdražily pouze akcie farmaceutické společnosti Merck (+0,72 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,25 %) a další farmaceutické firmy Pfizer (+0,12 %).

Výrazně zlevnily akcie americké automobilky Tesla Motors (-5,66 %) poté, co spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Elon Musk řekl, že se společnost nestane stabilně ziskovou do roku 2020. V úterý po konci obchodování na amerických burzách navíc Musk prohlásil, že automobilka na konci loňského roku čelila výraznému poklesu prodejů svého sedanu Model S v Číně.

Nedařilo se ani akciím investiční banky JPMorgan Chase (-3,45 %), která odpoledne reportovala kvartální hospodářské výsledky. Čistý zisk společnosti se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil o 6,6 % na necelých pět miliard dolarů. Zisk na akci klesl na 1,19 dolaru z 1,30 dolaru před rokem a celkové příjmy podniku klesly o tři procenta na 22,5 miliardy USD z 23,2 miliardy USD před rokem. Analytici přitom předpokládali, že zisk na akcii mírně stoupne na 1,31 dolaru a celkové příjmy se zvýší na 23,64 miliardy dolarů. JPMorgan dále uvedla, že jí náklady na řešení právních sporů stouply na zhruba 1,1 miliardy dolarů z 847 milionů dolarů před rokem.

Přes procento zlevnily také akcie banky Wells Fargo (-1,16 %) poté, co firma odpoledne uvedla, že jí ve čtvrtém kvartálu čistý zisk meziročně vzrostl o 1,8 % na 5,71 miliardy dolarů neboli 1,02 USD na akcii z 5,61 miliardy dolarů neboli jednoho dolaru na akcii v předešlém roce. Výnosy bance vzrostly na 21,44 miliardy dolarů z 20,67 miliardy dolarů v předchozím roce.

Dařilo se naopak cenným papírům prodejce softwaru a počítačových her GameStop (+10,50 %). Firma v úterý večer oznámila, že jí za devět měsíců do 3. ledna tržby klesly o 3,1 %, ale zároveň zvýšila prodeje nového softwaru o 5,8 %, zejména díky prudkému růstu prodejů her pro konzole Xbox a PS4.

Zdražily i akcie společnosti Mohawk Industries (+4,33 %), která v úterý večer oznámila, že koupí výrobce vinylových podlahových krytin IVC Group za 1,2 miliardy dolarů v hotovosti a vlastních akciích. Transakce by podle Mohawk Industries měla být dokončena ještě během tohoto čtvrtletí.

Téměř o třicet procent v závěru řádného obchodování vyskočila cena akcií kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+29,71 %) poté, co agentura Reuters přišla se zprávou, že firmě jihokorejský konkurent Samsung nabídl převzetí až za 7,5 miliardy dolarů. Samsung má podle zdroje obeznámeného se situací zájem hlavně o patentové portfolio BlackBerry a za jednu jeho akcii nabízí 13,35 až 15,49 USD.

Ropa po vydání Béžové knihy prudce zdražila

Dolar ve středu k euru poprvé za více než devět let posílil pod 1,1747 EUR/USD, což je úroveň, se kterou jednotná evropská měna v lednu 1999 vstoupila na měnový trh. Krátce po desáté hodině dolar k euru posiloval o 0,13 % na 1,179 EUR/USD.

Jednotná evropská měna je nyní pod zvýšeným tlakem kvůli rostoucímu očekávání, že Evropská centrální banka příští týden oznámí kvantitativní uvolňování měnové politiky, tedy rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. ECB o své měnové politice bude rozhodovat 22. ledna.

K japonskému jenu ve středu dolar oslabil ze 117,87 USD/JPY na 117,28 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve středu odpoledne po úvodním poklesu stabilizovaly a nakonec výrazně vzrostly. Dopoledne se ropa dostala pod tlak kvůli rozhodnutí Světové banky zhoršit výhled vývoje globální ekonomiky pro letošní i příští rok. Rozhodnutí banky posílilo obavy o poptávku jak po této surovině, tak po dalších komoditách. Večer ale surovinu podpořila Béžová kniha Fedu, podle které americká ekonomika na konci loňského a začátku letošního roku pokračovala ve slibné expanzi. Zpráva americké centrální banky mimo jiné ukázala, že pokles cen ropy přispěl k větším útratám Američanů. Ve většině regionů byl hospodářský růst nízký nebo mírný.

Severomořská ropa Brent dopoledne vykazovala pokles o více než dvě procenta, později se ale vrátila k růstu a krátce po desáté hodině zdražovala téměř o tři procenta na 49,70 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI se v úterý poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel. Ve středu ale zdražila o necelá čtyři procenta na 48,84 USD za barel. Ceny ropy tak stouply nejvíce za poslední dva roky.

Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, ve středu oznámil, že americké zásoby ropy minulý týden stouply více, než se očekávalo, protože rafinerie omezovaly produkci. Vyšší byly i zásoby benzinu a ropných destilátů.

Zlato ve středu zlevnilo zhruba o dva dolary na 1 229 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých 40 centů na 16,83 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna
Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi
včera v 13:06

Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi

Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny...
Americké akcie Merck Donald Trump