Americké akcie ve čtvrtek ztrácely především kvůli bankám
|

Americké akcie ve čtvrtek ztrácely především kvůli bankám

Americké akcie ve čtvrtek ztrácely pátý den v řadě. Dolů je stahoval bankovní sektor po hospodářských výsledcích i technologie v čele s akciemi společnosti Apple.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 0,61 %, S&P 500 0,92 % a technologický Nasdaq 1,48 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností UnitedHealth, Wal-Mart a Travelers, většina emisí se však pohybovala v mínusu v čele s JPMorgan, Caterpillar a Cisco Systems. Společnost Apple odepsala 2,71 %.

Americké akcie (15. ledna 2015)

Bank of America a Citigroup po hospodářských výsledcích odepsaly 5,2 % respektive 3,7 % poté, co obě ohlásily pokles zisku ve čtvrtém kvartálu. Best Buy odepsala 14 % poté, co vydala varování o tom, že by cenový tlak a slabá poptávka mohly ohrozit zisk v následujícím roce.

"Na trzích je hodně nejistoty," řekl Thomas Garcia z Thornburg Investment Management. "Panuje nejistota ohledně švýcarských aktiv, ani komodity náladě nepomáhají. Navíc dostáváme smíšená makrodata, velký vliv v tomto týdnu mají na trhy i hospodářské výsledky firem."

Poté, co v loňském roce index S&P 500 nezažil nikdy více než tři ztrátové dny v řadě, letos už podruhé ztrácí více než čtyři dny za sebou. Index volatility VIX naopak pátý den v řadě vzrostl, a to o 6,5 % na 22,88 bodu.

Obavy z vlivu klesajících cen ropy na investice a zisky firem testují odolnost amerických akcií společně s tím, jak investoři spekulují, zda poptávka po komoditách bude stačit na to, aby stáhla přebytečnou nabídku.

"Dejte dohromady cenu mědi, posilující dolar a krok švýcarské centrální banky, a dostanete obecnou obavu z globálního růstu, jako jsme viděli i loni v říjnu," uvedl Paul Christopher z Wells Fargo Investment Institute.

Švýcarská národní banka ve čtvrtek oznámila, že již není opodstatněné uměle držet hladinu 1,20 EUR/CHF. Zároveň snížila depozitní sazbu na viděnou na -0,75 % a dodala, že měnový kurz bude nadále zohledňovat při stanovování měnové politiky. Frank v reakci skokově posílil vůči euru o 30 %, postupně se vrátil k paritě. Vůči dolaru posiloval až o 27 %, než se začal vracet níže.

"Asi rozumím tomu, proč to guvernér Thomas Jordan udělal, ale mluvit o tom by bývalo jistě dobré," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. "Trochu mě překvapilo, že mi to nesdělil."

Ceny ropy po dočasném oživení obnovily pokles

Světové ceny ropy ve čtvrtek po silném kolísání nakonec obnovily pokles a smazaly značnou část prudkého středečního oživení. Slabší kurz dolaru pomohl trhu jen nakrátko a ceny srazily prognózy dalšího pádu cen a slabší údaje z americké ekonomiky.

Cena severomořské ropy Brent ke konci obchodování ztrácela zhruba jeden dolar na 47,70 USD za barel, třebaže během dne se její cena vyhoupla až nad 50 dolarů. Ve středu vzrostla o 4,5 %, což byl nejsilnější nárůst za dva a půl roku. Americká lehká ropa WTI oslabila o téměř dva dolary na 46,40 USD a přiblížila se úternímu šestiletému minimu pod 45 dolary.

Ceny ropy od loňského června klesly už o zhruba 60 %. Dolů je tlačí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívá i slabá globální poptávka, která odráží útlum ekonomiky v řadě oblastí světa.

Analytici z Bank of America Merrill Lynch ve čtvrtek srazili své cenové prognózy a předpověděli, že Brent by mohl do konce prvního čtvrtletí oslabit až na 31 dolarů za barel. To by bylo minimum od roku 2004. Banka poukázala na velmi rychlý nárůst zásob suroviny po celém světě, kvůli němuž se podstatně snižuje pravděpodobnost výrazného oživení cen.

Čtvrteční údaje ukázaly zpomalení tempa růstu průmyslové aktivity v oblasti Filadelfské rezervní banky na nejnižší úroveň za téměř rok. Minulý týden se navíc zvýšil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nad hranici 300 000.

Ropu dočasně podpořil pokles kurzu dolaru proti koši měn. Byl to důsledek prudkého posílení švýcarského franku, který reagoval na rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit pro kurz domácí měny k euru.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpověděla, že poptávka po její ropě letos klesne na 28,78 milionu barelů denně, což je 140 000 barelů denně pod dosavadním odhadem. OPEC, který loni v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením své těžby, také předpověděl, že tempo růstu těžby v zemích mimo organizaci se zvolní, v USA však produkce i při nynějších mnohem nižších cenách vzroste o téměř milion barelů denně.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký finanční ústav Citigroup hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 346 milionů dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je třetí největší bankou ve Spojených státech podle aktiv. Společnosti se podařilo vytvořit mírný zisk poté, co ve čtvrtletí odepsala 3,5 miliardy dolarů na řešení právních sporů a restrukturalizaci.
  • Hospodářské výsledky společnosti BlackRock předčily očekávání trhu. Firma dosáhla čistého zisku ve výši 813 milionů dolarů (4,77 USD na akcii) oproti 841 milionů dolarů (4,86 USD na akcii) v předešlém roce. Po očištění o kompenzační program spojený s akcionářem společnosti firmou PNC Financial Services Group, byl čistý zisk 4,82 USD na akcii. Čtvrtý kvartál BlackRock zakončila s objemem spravovaných aktiv ve výši 4,65 bilionu dolarů, což představuje 8% meziroční nárůst.
  • Bank of America, druhá největší americká banka co do objemu aktiv, ohlásila ve čtvrtek 14% pokles kvartálního zisku. Banka vykázala čistý zisk 2,74 miliardy dolarů (25 centů na akcii) oproti 3,18 miliardy dolarů (29 centů na akcii) v předešlém roce. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 31 centů na akcii. Výnosy banky činily 18,73 miliardy dolarů, trh predikoval 20,94 miliardy.
  • Po konci obchodování zveřejnil výsledky výrobce čipů Intel. Za čtvrté čtvrtletí loňského roku vykázal růst tržeb o 6,4 % díky stabilizaci poptávky po osobních počítačích. Příjmy pouze z počítačového podnikání nicméně oproti předchozímu čtvrtletí poklesly o přibližně tři procenta na 8,9 miliardy dolarů. Čistý zisk vzrostl na 3,66 miliardy dolarů neboli 74 centů na akcii, oproti 2,6 miliardy dolarů a 51 centům na akcii o rok dříve. Tržby meziročně vzrostly z 13,8 miliardy dolarů na 14,7 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie firmy ztratily 2,49 %.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna