Evropské akcie v první obchodní seanci nového roku kvůli slabým makrodatům zlevnily. Klesly i za celý týden
|

Evropské akcie v první obchodní seanci nového roku kvůli slabým makrodatům zlevnily. Klesly i za celý týden

Akcie na hlavních evropských trzích v pátek v první obchodní seanci nového roku zlevnily. Investory zklamala série indexů nákupních manažerů, která poukázala na prosincové zpomalení růstu aktivity v evropském zpracovatelském sektoru. Také za celý týden skončily hlavní evropské akciové indexy v červených číslech.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 klesl o 0,28 %, německý DAX odepsal 0,42 %, francouzský CAC 40 oslabil o 0,48 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,22 % na 3 139,44 bodu. V červených číslech skončila také většina hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily akcie z odvětví zboží osobní spotřeby, cenné papíry ze sektoru základních materiálů a akcie automobilek. Výrazněji nad nulou se udržel pouze bankovní sektor. Akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a technologického odvětví oscilovaly kolem nuly.

Evropské akcie (2. ledna 2015)

Páteční obchodování do značné míry určovaly výsledky národních indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Souhrnný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro eurozónu v prosinci sice vzrostl na 50,6 bodu, z většiny zemí eurozóny nicméně přišly poměrně slabé údaje. Index vzrostl v Německu a Řecku, klesl ale ve Španělsku, Itálii, Francii či Spojeném království.

Investoři sledovali také americké indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které na trh poslaly společnost Markit i institut ISM. Podle údajů Markitu index v prosinci klesl na 53,9 bodu z 54,8 bodu v listopadu a podle dat institutu ISM se snížil na na šestiměsíční minimum 55,5 bodu z 58,7 bodu v listopadu.

Eurozóna - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle členských zemí (prosinec 2014)

Dopoledne investory zaujala i zpráva, že šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v rozhovoru pro německý finanční list Handelsblatt řekl, že riziko pádu eurozóny do deflace stále nelze vyloučit, a centrální banka proto pracuje na opatřeních, která toto riziko eliminují. Podle analytiků to de facto znamená, že se ECB připravuje na spuštění kvantitativního uvolňování.

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 547,80 bodu, německý DAX odepsal 1,59 % na 9 764,73 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,01 % na 4 252,29 bodu a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 od pondělí do pátku klesl o 1,8 % na 3 139,44 bodu.

V uplynulém roce evropské akciové trhy převážně posilovaly. Panevropský index FTSEurofirst 300 se zvýšil o zhruba čtyři procenta na 1 368,52 bodu. Výrazný propad však kvůli politické nejistotě zaznamenaly akcie v Řecku.

Index DJ Euro Stoxx 50 v roce 2014

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Riziko deflace v eurozóně stále nelze vyloučit, takže pravděpodobnost spuštění programu kvantitativního uvolňování narůstá. V rozhovoru pro německý list Handelsblatt to řekl guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
 • Turecký index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 51,4 bodu z 52,2 bodu v listopadu.
 • Španělský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 53,8 bodu z 54,7 bodu v listopadu. Čekal se naopak mírný růst indexu na 54,9 bodu.
 • Tempo růstu aktivity v českém zpracovatelském sektoru na konci loňského roku mírně kleslo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 53,3 bodu z 55,6 bodu v listopadu. Index však nadále setrvává nad 50bodovou hranicí, která odděluje růst aktivity od poklesu.
 • Italský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 48,4 bodu z 49 bodů v listopadu. Čekal se naopak růst na 49,6 bodu.
 • Francouzský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 47,5 bodu z 48,4 bodu v listopadu.
 • Německý index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 51,2 bodu z 49,5 bodu v listopadu. Výsledek je v souladu s odhady.
 • Situace ve zpracovatelském sektoru společenství zemí platících eurem se na konci minulého roku mírně zlepšila. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci v eurozóně vzrostl na 50,6 bodu z 50,1 bodu v listopadu. Čekal se růst indexu na 50,8 bodu.
 • Řecký index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 49,4 bodu z 49,1 bodu v listopadu.
 • Britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 52,5 bodu z 53,5 bodu v listopadu. Čekal se naopak mírný nárůst indexu na 53,7 bodu.
 • Počet schválených žádostí o hypotéku ve Spojeném království v listopadu vzrostl na 59,029 milionu anualizovaně z 59,511 milionu anualizovaně v říjnu (revidováno z 59,426 milionu). Čekal se pokles na 58,5 milionu žádostí anualizovaně.
 • Ruská produkce ropy loni dosáhla v průměru 10,58 milionu barelů denně, což je nejvíce od rozpadu Sovětského svazu a vzniku samostatného Ruska. Meziročně se průměrná denní produkce suroviny zvýšila o 0,7 %. Z dat ruského ministerstva energetiky vyplývá, že k růstu produkce přispěli zejména menší těžaři. Těžba zemního plynu se naopak snížila.
 • Výnosy 10letých portugalských vládních dluhopisů v pátek poprvé v historii klesly pod 2,5 %.
 • Chorvatská vláda udělila deset licencí na průzkum těžby ropy a plynu v Jaderském moři. Sedm licencí získalo konsorcium složené z rakouské společnosti OMV a z americké firmy Marathon Oil, dvě získala domácí společnosti INA, kterou vlastní chorvatská vláda a maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. Jednu licenci pak má konsorcium tvořené italskou firmou Eni a britskou Medoilgas, uvedla agentura Reuters. Vláda doufá, že těžba podpoří ekonomický růst země.
 • Slovenská vláda v loňském roce hospodařila lépe, než plánovala. Ministr financí Peter Kažimír v pátek uvedl, že rozpočtový schodek centrální vlády pouze mírně překročil 2,9 miliardy eur, zatímco plán činil 3,28 miliardy eur. Podle slovenské tiskové agentury TASR ministr také upozornil, že by se letos na Slovensku mohly snižovat daně.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
včera v 12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna