Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily
|

Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily

Americké akcie v první části úterního obchodování rychle smazaly počáteční zisky a zamířily pod nulu. Investoři tak reagovali na nejnovější zprávu Mezinárodního měnového fondu, který zhoršil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. V druhé polovině obchodování se ale všechny tři nejsledovanější indexy vzpamatovaly a nakonec se vyšplhaly zpět do zelených čísel. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli státnímu svátku zavřené.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,02 % na 17 515,23 bodu, širší S&P 500 připsal 0,15 % na 2 022,55 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 654,85 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 19,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 1,79 %.

Dařilo se zejména technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům z průmyslového sektoru. Pod nulou naopak skončily energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví.

Americké akcie (20. ledna 2015)

"Americký trh je po poměrně divoké první polovině ledna značně přeprodaný," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Pokud tento týden Evropská centrální banka přijde s masivním kvantitativním uvolňováním, zvýší se naděje, že Evropa nesklouzne do deflace, a posílí se tak i očekávání pokračujícího solidního růstu amerického hospodářství."

Světová ekonomika letos podle aktualizované prognózy MMF stoupne o 3,5 % a příští rok její růst zrychlí na 3,7 %. Odhady jsou ale v obou případech nižší, než fond předpovídal v říjnu. Vyspělým ekonomikám MMF doporučil, aby se držely podpůrné měnové politiky a vyhnuly se zvyšování úrokových sazeb, neboť levnější ropa zvyšuje nebezpečí deflace. Krok fondu podle pozorovatelů podpořil naděje, že světové centrální banky přistoupí k razantnějším opatřením, aby pomohly zrychlit hospodářský růst.

V noci na středu má výsledek jednání měnového výboru oznámit japonská centrální banka (BoJ), ve čtvrtek pak bude následovat Evropská centrální banka (ECB). Všeobecně se očekává, že ECB oznámí začátek nákupu státních dluhopisů (kvantitativní uvolňování) ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Index trhu s nemovitostmi NAHB v lednu spadl na 57 bodů, trh očekával stagnaci na prosincových 58 bodech (revidováno z 57 bodů).
 • Sociální síť Facebook má přes 1,35 miliardy uživatelů, což by z ní činilo druhý nejlidnatější stát na světě, kdyby byla zemí. Ačkoli by uživatelé sítě Facebook mohli obývat pouze virtuální zemi, firma samotná má i reálný dopad na světovou ekonomiku, v loňském roce to prý bylo konkrétně 227 miliard dolarů a 4,5 milionu pracovních míst. Uvedla to ve své zprávě společnost Deloitte & Touche.
 • Globální nezaměstnanost podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) do roku 2019 vzroste o tři miliony na 212 milionů lidí. K uzavření toho, co ILO nazývá "globální mezerou v zaměstnanosti", bude v roce 2019 nutné vytvořit 280 milionů pracovních míst.
 • Podle guvernéra Fedu Jeroma Powella bude možná zapotřebí zavést další regulační opatření, aby byly trhy transparentnější a bezpečnější. Powell, který je letos hlasujícím členem měnového výboru Fedu, se domnívá, že by se společnosti působící na trzích mohly do jisté míry regulovat samy a jednání s nimi je v tomto ohledu konstruktivní, ale zároveň podle něj nejspíše budou nutná další regulační opatření.
 • Společnost Baker Hughes, která působí v odvětví služeb navázaných na těžbu a zpracování ropy, odhaduje, že počet aktivních těžebních zařízení v USA může spadnout až o 60 %, než se propad na trhu s ropou zastaví.
 • David Einhorn z hedgeového fondu Greenlight Capital v dopise podílníkům uvedl, že do portfolia zahrnul nově akcie společnosti Time Warner a v malé míře také akcie výrobce léků Shire poté, co této firmě nevyšla jednání o převzetí ze strany AbbVie.

Výsledková sezóna

 • Zisk americké banky Morgan Stanley v loňském čtvrtém čtvrtletí prudce stoupl a dosáhl 920 milionů dolarů. O rok dříve činil jen 36 milionů dolarů. Za zlepšením je podle sdělení banky hlavně pokles výdajů na právní zastoupení. Výsledek ale i tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
 • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,26 USD), tržby: 18,25 miliardy USD (odhad: 18,55 miliardy USD).
 • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby: 9,65 miliardy USD (odhad: 9,55 miliardy USD).
 • Výsledky Halliburton ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,10 USD), tržby: 8,77 miliardy USD (odhad: 8,79 miliardy USD).
 • Výsledky Netflix ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,485 miliardy USD).
 • Výsledky IBM ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 5,81 USD (odhad: 5,43 USD), tržby 24,1 miliardy USD (odhad: 24,8 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý po prodlouženém víkendu nejvíce zdražily akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,48 %), provozovatele platebních karet American Express (+1,42 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,41 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-2,64 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,02 %) či banky Goldman Sachs (-0,90 %).

Výrazně zdražily akcie aerolinek Delta Air Lines (+7,26 %), které před začátkem obchodování reportovaly výsledky za loňské poslední čtvrtletí. Firma uvedla, že ve 4Q2014 hospodařila s čistou ztrátou 712 milionů dolarů neboli 0,86 USD na akcii oproti zisku 9,89 USD na akcii v předchozím roce. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma dosáhla zisku 0,78 USD na akcii při tržbách 9,65 miliardy dolarů. Analytici čekali upravený zisk 0,77 USD na akcii a tržby 9,55 miliardy USD.

Přes pět procent připsaly akcie těžební společnosti Newmont Mining (+5,74 %), na které se investoři více zaměřili díky zdražování zlata. Cena žlutého kovu od začátku roku vzrostla již téměř o deset procent a aktuálně se pohybuje poblíž 1 300 dolarů za trojskou unci.

Nedařilo se naopak akciím banky Morgan Stanley (-0,40 %), které sice v posledním loňském čtvrtletí prudce stoupl zisk na 920 milionů dolarů, i tak ale výrazně zaostal za očekáváním analytiků sebraných agenturou Reuters. Pokles výdajů na právní spory bance ve čtvrtletí kompenzoval prudký propad příjmů divize pro obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Výsledky této divize negativně ovlivnila neklidná situace na trzích, ke které přispěly například klesající ceny ropy a politické nejistota v Řecku.

Kvartální hospodářské výsledky poslaly do červených čísel také cenné papíry společnosti Johnson & Johnson (-2,64 %). Firma před začátkem obchodování na amerických burzách oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s upraveným ziskem 1,27 USD na akcii při tržbách 18,25 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 1,26 USD na akcii a tržby 18,55 miliardy dolarů. Zároveň společnost zveřejnila výhled svého hospodaření pro letošní rok. Za dvanáct měsíců by měla vydělat 6,12 až 6,27 USD na akcii. Analytici oslovení agenturou Reuters za rok 2015 čekají zisk 6,13 USD na akcii.

Po konci úterního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Netflix a IBM.

Internetová videopůjčovna Netflix (v řádném obchodování +3,40 %) v posledním čtvrtletí loňského roku vydělala 1,35 USD na akcii oproti zisku 0,79 USD na akcii ve stejném období v roce 2013. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,72 USD, trh čekal 0,45 USD. Tržby firmy činily 1,48 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který hovořil o 1,485 miliardy dolarů. Akcie firmy Netflix v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly přes dvanáct procent.

Počítačová společnost IBM (v řádném obchodování -0,12 %) vykázala za 4Q2014 upravený zisk 5,81 USD na akcii. Trh čekal jen 5,43 USD na akcii. Tržby na úrovni 24,1 miliardy dolarů mírně zaostaly za odhadem trhu 24,8 miliardy dolarů. Hrubá marže vzrostla na 53,3 % z 52,4 % v předešlém roce. Akcie IBM v after-marketu nejdříve rostly přes dvě procenta, poté ale přešly do zhruba 1,5% ztráty.

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar v úterý rostl k euru i k japonskému jenu. Trh tak reagoval na nejnovější data, podle kterých hospodářský růst Číny zpomalil o něco méně, než se čekalo. Obchodníci navíc spekulují, že by japonská centrální banka mohla na aktuálním zasedání svého měnového výboru dále uvolnit měnovou politiku, což by zbrzdilo poptávku po japonské měně. Dolaru k růstu pomohla i nová prognóza Mezinárodního měnového fondu, podle které letos ekonomiku Spojených států čeká rychlejší růst než většinu jiných velkých světových ekonomik.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,158 a krátce po desáté hodině večer se americká měna obchodovala za 1,155 EUR/USD. K jenu dolar posílil ze 117,73 na 118,78 USD/JPY.

"Nad novými faktory podporujícími růst světové ekonomiky, tedy nižšími cenami ropy a znehodnocováním eura a jenu, převažují přetrvávající nepříznivé síly," uvedl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent se během dne dostala až pod hranici 48 dolarů za barel. Náladu na trzích ovlivnila horší prognóza Mezinárodního měnového fondu pro růst světové ekonomiky a také nejnovější data z Číny.

Ropa Brent v úterý zlevnila o 70 centů na 48,19 USD za barel, a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla dokonce téměř o pět procent na 46,69 USD za barel.

Trh s ropou byl v úterý pod tlakem i kvůli nejnovějším datům z Číny. Druhá největší ekonomika světa, jež je rovněž největším světovým spotřebitelem energií, loni stoupla o 7,4 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let. Ekonomové nicméně čekali, že bude růst ještě slabší.

Zlato v úterý zdražilo o více než šestnáct dolarů na 1 293 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 25 centů na 17,96 USD za trojskou unci. Cena zlata je nejvýše od srpna 2014 a její sedmidenní růst o zhruba 7 % je nejsilnější takto dlouhou periodou od září 2007.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
před 23 minutami

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne
Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy
14. 7. 2018 06:20

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v...
Facebook Sociální sítě Média
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
13. 7. 2018 22:00

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE
13. 7. 2018 19:00

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ministerstvo obchodu Spojených států v pátek zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
13. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
13. 7. 2018 17:44

Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent

Přímé zahraniční investice v Evropské unii loni klesly o 89,2 procenta na 36,7 miliardy eur. Snížily se již druhý rok...
Evropská unie Investice
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
13. 7. 2018 17:27

Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Italská centrální banka v pátek zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Reagovala tak na...
Itálie Centrální banky HDP
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
13. 7. 2018 17:03

Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci

Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s...
Rusko Těžba Ropa
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
13. 7. 2018 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste
13. 7. 2018 16:20

Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste

Nejpopulárnější kryptoměny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 16.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
13. 7. 2018 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 97,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra