Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily
|

Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily

Americké akcie v první části úterního obchodování rychle smazaly počáteční zisky a zamířily pod nulu. Investoři tak reagovali na nejnovější zprávu Mezinárodního měnového fondu, který zhoršil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. V druhé polovině obchodování se ale všechny tři nejsledovanější indexy vzpamatovaly a nakonec se vyšplhaly zpět do zelených čísel. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli státnímu svátku zavřené.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,02 % na 17 515,23 bodu, širší S&P 500 připsal 0,15 % na 2 022,55 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 654,85 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 19,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 1,79 %.

Dařilo se zejména technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům z průmyslového sektoru. Pod nulou naopak skončily energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví.

Americké akcie (20. ledna 2015)

"Americký trh je po poměrně divoké první polovině ledna značně přeprodaný," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Pokud tento týden Evropská centrální banka přijde s masivním kvantitativním uvolňováním, zvýší se naděje, že Evropa nesklouzne do deflace, a posílí se tak i očekávání pokračujícího solidního růstu amerického hospodářství."

Světová ekonomika letos podle aktualizované prognózy MMF stoupne o 3,5 % a příští rok její růst zrychlí na 3,7 %. Odhady jsou ale v obou případech nižší, než fond předpovídal v říjnu. Vyspělým ekonomikám MMF doporučil, aby se držely podpůrné měnové politiky a vyhnuly se zvyšování úrokových sazeb, neboť levnější ropa zvyšuje nebezpečí deflace. Krok fondu podle pozorovatelů podpořil naděje, že světové centrální banky přistoupí k razantnějším opatřením, aby pomohly zrychlit hospodářský růst.

V noci na středu má výsledek jednání měnového výboru oznámit japonská centrální banka (BoJ), ve čtvrtek pak bude následovat Evropská centrální banka (ECB). Všeobecně se očekává, že ECB oznámí začátek nákupu státních dluhopisů (kvantitativní uvolňování) ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Index trhu s nemovitostmi NAHB v lednu spadl na 57 bodů, trh očekával stagnaci na prosincových 58 bodech (revidováno z 57 bodů).
 • Sociální síť Facebook má přes 1,35 miliardy uživatelů, což by z ní činilo druhý nejlidnatější stát na světě, kdyby byla zemí. Ačkoli by uživatelé sítě Facebook mohli obývat pouze virtuální zemi, firma samotná má i reálný dopad na světovou ekonomiku, v loňském roce to prý bylo konkrétně 227 miliard dolarů a 4,5 milionu pracovních míst. Uvedla to ve své zprávě společnost Deloitte & Touche.
 • Globální nezaměstnanost podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) do roku 2019 vzroste o tři miliony na 212 milionů lidí. K uzavření toho, co ILO nazývá "globální mezerou v zaměstnanosti", bude v roce 2019 nutné vytvořit 280 milionů pracovních míst.
 • Podle guvernéra Fedu Jeroma Powella bude možná zapotřebí zavést další regulační opatření, aby byly trhy transparentnější a bezpečnější. Powell, který je letos hlasujícím členem měnového výboru Fedu, se domnívá, že by se společnosti působící na trzích mohly do jisté míry regulovat samy a jednání s nimi je v tomto ohledu konstruktivní, ale zároveň podle něj nejspíše budou nutná další regulační opatření.
 • Společnost Baker Hughes, která působí v odvětví služeb navázaných na těžbu a zpracování ropy, odhaduje, že počet aktivních těžebních zařízení v USA může spadnout až o 60 %, než se propad na trhu s ropou zastaví.
 • David Einhorn z hedgeového fondu Greenlight Capital v dopise podílníkům uvedl, že do portfolia zahrnul nově akcie společnosti Time Warner a v malé míře také akcie výrobce léků Shire poté, co této firmě nevyšla jednání o převzetí ze strany AbbVie.

Výsledková sezóna

 • Zisk americké banky Morgan Stanley v loňském čtvrtém čtvrtletí prudce stoupl a dosáhl 920 milionů dolarů. O rok dříve činil jen 36 milionů dolarů. Za zlepšením je podle sdělení banky hlavně pokles výdajů na právní zastoupení. Výsledek ale i tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
 • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,26 USD), tržby: 18,25 miliardy USD (odhad: 18,55 miliardy USD).
 • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby: 9,65 miliardy USD (odhad: 9,55 miliardy USD).
 • Výsledky Halliburton ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,10 USD), tržby: 8,77 miliardy USD (odhad: 8,79 miliardy USD).
 • Výsledky Netflix ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,485 miliardy USD).
 • Výsledky IBM ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 5,81 USD (odhad: 5,43 USD), tržby 24,1 miliardy USD (odhad: 24,8 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý po prodlouženém víkendu nejvíce zdražily akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,48 %), provozovatele platebních karet American Express (+1,42 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,41 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-2,64 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,02 %) či banky Goldman Sachs (-0,90 %).

Výrazně zdražily akcie aerolinek Delta Air Lines (+7,26 %), které před začátkem obchodování reportovaly výsledky za loňské poslední čtvrtletí. Firma uvedla, že ve 4Q2014 hospodařila s čistou ztrátou 712 milionů dolarů neboli 0,86 USD na akcii oproti zisku 9,89 USD na akcii v předchozím roce. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma dosáhla zisku 0,78 USD na akcii při tržbách 9,65 miliardy dolarů. Analytici čekali upravený zisk 0,77 USD na akcii a tržby 9,55 miliardy USD.

Přes pět procent připsaly akcie těžební společnosti Newmont Mining (+5,74 %), na které se investoři více zaměřili díky zdražování zlata. Cena žlutého kovu od začátku roku vzrostla již téměř o deset procent a aktuálně se pohybuje poblíž 1 300 dolarů za trojskou unci.

Nedařilo se naopak akciím banky Morgan Stanley (-0,40 %), které sice v posledním loňském čtvrtletí prudce stoupl zisk na 920 milionů dolarů, i tak ale výrazně zaostal za očekáváním analytiků sebraných agenturou Reuters. Pokles výdajů na právní spory bance ve čtvrtletí kompenzoval prudký propad příjmů divize pro obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Výsledky této divize negativně ovlivnila neklidná situace na trzích, ke které přispěly například klesající ceny ropy a politické nejistota v Řecku.

Kvartální hospodářské výsledky poslaly do červených čísel také cenné papíry společnosti Johnson & Johnson (-2,64 %). Firma před začátkem obchodování na amerických burzách oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s upraveným ziskem 1,27 USD na akcii při tržbách 18,25 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 1,26 USD na akcii a tržby 18,55 miliardy dolarů. Zároveň společnost zveřejnila výhled svého hospodaření pro letošní rok. Za dvanáct měsíců by měla vydělat 6,12 až 6,27 USD na akcii. Analytici oslovení agenturou Reuters za rok 2015 čekají zisk 6,13 USD na akcii.

Po konci úterního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Netflix a IBM.

Internetová videopůjčovna Netflix (v řádném obchodování +3,40 %) v posledním čtvrtletí loňského roku vydělala 1,35 USD na akcii oproti zisku 0,79 USD na akcii ve stejném období v roce 2013. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,72 USD, trh čekal 0,45 USD. Tržby firmy činily 1,48 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který hovořil o 1,485 miliardy dolarů. Akcie firmy Netflix v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly přes dvanáct procent.

Počítačová společnost IBM (v řádném obchodování -0,12 %) vykázala za 4Q2014 upravený zisk 5,81 USD na akcii. Trh čekal jen 5,43 USD na akcii. Tržby na úrovni 24,1 miliardy dolarů mírně zaostaly za odhadem trhu 24,8 miliardy dolarů. Hrubá marže vzrostla na 53,3 % z 52,4 % v předešlém roce. Akcie IBM v after-marketu nejdříve rostly přes dvě procenta, poté ale přešly do zhruba 1,5% ztráty.

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar v úterý rostl k euru i k japonskému jenu. Trh tak reagoval na nejnovější data, podle kterých hospodářský růst Číny zpomalil o něco méně, než se čekalo. Obchodníci navíc spekulují, že by japonská centrální banka mohla na aktuálním zasedání svého měnového výboru dále uvolnit měnovou politiku, což by zbrzdilo poptávku po japonské měně. Dolaru k růstu pomohla i nová prognóza Mezinárodního měnového fondu, podle které letos ekonomiku Spojených států čeká rychlejší růst než většinu jiných velkých světových ekonomik.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,158 a krátce po desáté hodině večer se americká měna obchodovala za 1,155 EUR/USD. K jenu dolar posílil ze 117,73 na 118,78 USD/JPY.

"Nad novými faktory podporujícími růst světové ekonomiky, tedy nižšími cenami ropy a znehodnocováním eura a jenu, převažují přetrvávající nepříznivé síly," uvedl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent se během dne dostala až pod hranici 48 dolarů za barel. Náladu na trzích ovlivnila horší prognóza Mezinárodního měnového fondu pro růst světové ekonomiky a také nejnovější data z Číny.

Ropa Brent v úterý zlevnila o 70 centů na 48,19 USD za barel, a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla dokonce téměř o pět procent na 46,69 USD za barel.

Trh s ropou byl v úterý pod tlakem i kvůli nejnovějším datům z Číny. Druhá největší ekonomika světa, jež je rovněž největším světovým spotřebitelem energií, loni stoupla o 7,4 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let. Ekonomové nicméně čekali, že bude růst ještě slabší.

Zlato v úterý zdražilo o více než šestnáct dolarů na 1 293 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 25 centů na 17,96 USD za trojskou unci. Cena zlata je nejvýše od srpna 2014 a její sedmidenní růst o zhruba 7 % je nejsilnější takto dlouhou periodou od září 2007.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize