Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB
|

Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, o které ale záhy přišly. Z červených čísel se ale všechny tři nejsledovanější indexy zase rychle dostaly. Evropská centrální banka oznámila, že v eurozóně spustí vlastní nákupy vládních dluhopisů. Nakonec indexy přidaly kolem jednoho a půl procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,48 % na 17 813,98 bodu, širší S&P 500 přidal 1,53 % na 2 063,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,78 % na 4 750,40 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z finančního odvětví a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Index volatility VIX klesl o 13 % na 16,4 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 1,88 %.

Americké akcie (22. ledna 2015)

"Zpráva o spuštění evropského kvantitativního uvolňování měla globální haló efekt," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Todd Lowenstein ze společnosti Highmark Capital Management. "Na trhy to přineslo minimálně naději, že se nakonec Evropa vydá správným směrem."

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání rozhodla, že ponechá základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Na tiskové konferenci následně šéf ECB Mario Draghi oznámil, že banka bude minimálně do září 2016 skupovat i vládní dluhopisy zemí eurozóny v objemu 60 miliard eur za měsíc. Rozšířený program nákupu aktiv tak bude doplňovat již probíhající program nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS) a krytých dluhopisů.

Mezi podmínkami, které ECB pro své kvantitativní uvolňování stanovila, je, že smí standardně nakupovat jen dluhopisy zemí s ratingem spadajícím do investičního pásma a odpovídajícím minimálně hodnocení CQS3 (ekvivalent BBB-/Baa3). Od emitentů bude banka dluhopisy odkupovat v poměru, který odpovídá poměru příspěvků členů eurozóny do ECB. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme na Investičním webu sledovali živě.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Společnost Verizon ve čtvrtém kvartále loňského roku vykázala účetní ztrátu na akcii ve výši 54 centů oproti zisku 1,76 dolaru na akcii ve stejném období v roce 2013. Po očištění o nezdanitelné položky dosáhla firma naopak zisku na akcii 71 centů, což oproti 66 centům v předchozím roce představuje nárůst o 7,6 %. Za celý rok dosáhla telekomunikační společnost Verizon zisku na akcii 2,42 dolaru oproti 4 dolarům v roce 2013, po očištění však zisk meziročně vzrostl o 18 % na 3,35 dolaru oproti 2,84 dolaru na akcii.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
  • Výsledky E*TRADE Financial ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,26 USD (v souladu s odhady), tržby 461 milionů USD (odhad: 446 milionů USD).
  • Výsledky Starbucks ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD, tržby 4,8 miliardy USD (obojí v souladu s odhady).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+4,20 %), banky JPMorgan Chase (+3,04 %) a pojišťovny Travelers (+3,01 %). Nedařilo se naopak akciím provozovatele platebních karet American Express (-3,18 %) a mobilních operátorů Verizon Communications (-0,93 %) a AT&T (-0,62 %).

Akcie internetové aukční síně eBay (+7,05 %) zdražily o více než sedm procent v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky, které společnost zveřejnila ve středu po konci obchodování. Firma uvedla, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,90 USD na akcii při tržbách 4,92 miliardy dolarů. Odhad trhu byl nastavený na upravený zisk 0,89 USD na akcii při tržbách 4,93 miliardy dolarů. Zároveň aukční síň oznámila, že za první kvartál nového roku čeká upravený zisk 0,68 až 0,71 USD na akcii (odhad trhu: 0,76 USD) a letos plánuje propustit 2 400 zaměstnanců.

Přes osm procent posílily akcie aerolinek Southwest Airlines (+8,42 %). Společnost ve čtvrtek zveřejnila výsledky, do kterých se výrazně pozitivně promítly klesající ceny ropy. V posledních třech měsících loňského roku aerolinky vydělaly 190 milionů dolarů neboli 0,28 USD na akcii při tržbách 4,63 miliardy dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky zisk činil 0,59 USD na akcii oproti 0,33 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce. Analytici čekali, že letecká společnost vykáže upravený čtvrtletní zisk 0,55 USD na akcii a tržby 4,6 miliardy dolarů. Ve svém výhledu pak firma mimo jiné uvedla, že díky klesajícím cenám paliva v letošním roce ušetří až 1,7 miliardy dolarů.

Zlevnily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (-3,18 %), který ve středu večer zveřejnil kvartální hospodářské výsledky. Firma vykázala zisk v souladu s konsenzem, a na úrovni tržeb odhad trhu dokonce překonala, její akcie ale ve čtvrtek i tak zlevnily. Čistý zisk společnosti ve 4Q2014 meziročně stoupl na 1,45 miliardy dolarů neboli 1,39 USD na akcii z 1,31 miliardy dolarů neboli 1,21 USD na akcii a tržby se zvýšily o 7 % na 9,11 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že American Express vykáže tržby 8,52 miliardy USD.

Téměř deset procent odepsaly akcie výrobce síťových technologií F5 Networks (-9,96 %). Firma ve středu zveřejnila výhled hospodaření, podle kterého by v letošním prvním čtvrtletí měla vydělat 1,48 až 1,51 USD na akcii při tržbách 465 až 475 milionů dolarů. Trh čeká zisk 1,53 USD na akcii a tržby 479 milionů dolarů. Společnosti podnikající v oblasti síťových technologií již delší dobu čelí sílící konkurenci ze strany poskytovatelů cloudových služeb, kteří jim přetahují značnou část zákazníků.

Po konci obchodování na trh výsledky svého hospodaření poslaly například společnosti E-TRADE Financial a Starbucks.

Brokerská firma E-TRADE Financial (v řádném obchodování +2,86 %) vykázala za poslední loňské čtvrtletí čistý zisk 0,14 USD na akcii. V předchozím roce firma ve stejném období vydělala 0,20 USD na akcii. Tržby brokerovi meziročně vzrostly na 461 milionů dolarů ze 446 milionů dolarů před rokem. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,26 USD na akcii, v souladu s konsenzem. Na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 446 milionů USD, tedy stejně jako ve 4Q2013. V after-marketu akcie E*TRADE Financial zdražovaly zhruba o čtyři procenta.

Řetězec kaváren Starbucks (v řádném obchodování +1,78 %) v posledních třech měsících loňského roku vydělal po očištění výsledků v souladu s odhadem trhu 0,80 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 13 % na 4,8 miliardy dolarů, taktéž v souladu s odhadem trhu. Firma zároveň potvrdila výhled, podle kterého by jí letos měly tržby vzrůst o 16 až 18 %. Akcie Starbucks v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly až o čtyři procenta.

Dolar díky evropskému QE dále posiloval

Dolar ve čtvrtek po rozhodnutí Evropské centrální banky spustit vlastní kvantitativní uvolňování posílil k euru na nové 11leté minimum pod 1,14 EUR/USD. Náklady evropských vlád na půjčky ve čtvrtek v reakci na zahájení QE na starém kontinentu klesly na nová rekordní minima, zatímco evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu.

Jednotná evropská měna se dopoledne obchodovala poblíž 1,160 USD, odpoledne ale po oznámení zahájení skupování vládních dluhopisů členů eurozóny v objemu 60 miliard eur měsíčně oslabila až na 1,137 USD, což je nejnižší úroveň od září 2003. Krátce po desáté hodině se eurodolar pohyboval kolem 1,136.

Euro klesalo i k dalším měnám. Jeho oslabování například přimělo dánskou centrální banku, aby ve snaze omezit růst domácí měny již podruhé v tomto týdnu přikročila ke snížení úrokových sazeb.

K japonskému jenu dolar ve čtvrtek posílil ze 117,91 USD/JPY na 118,56 USD/JPY.

Ropa ve čtvrtek na světových trzích zlevňovala, a částečně tak reagovala na rozhodnutí ECB zahájit masivní program nákupů vládních dluhopisů. Krok ECB tlačí vzhůru kurz dolaru, což má negativní vliv na poptávku po ropě a dalších komoditách obchodovaných v této měně. Ceny ropy ale klesají i kvůli vysokým zásobám v USA. "Kvantitativní uvolňování bude z dlouhodobého hlediska pozitivní pro dolar, a tedy negativní pro ropu," řekl Olivier Jakob, analytik energetického sektoru ve společnosti Petromatrix.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zlevnila o 20 centů na 48,82 USD za barel, během dne se ale obchodovala i za 48,05 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI stanovila intradenní minimum na 45,88 USD za barel a krátce po desáté hodině se prodávala za 46,52 USD za barel.

Ke čtvrtečnímu poklesu cen ropy přispěla i zpráva o prudkém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, oznámil, že zásoby minulý týden stouply o více než deset milionů barelů. To představuje nejvýraznější týdenní nárůst od roku 2001.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přes deset dolarů na 1 303,60 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 28 centů na 18,40 USD za trojskou unci. Nad úroveň 1 300 USD za trojskou unci se žlutý kov dostal ve středu poprvé od loňského srpna.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent
včera v 14:19

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla nad hranici pět procent

Nezaměstnanost na Slovensku v září mírně stoupla a dostala se nad hranici pěti procent. Dosáhla 5,04 procenta oproti...
Slovensko Nezaměstnanost
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu
včera v 13:59

EU připravuje uvalení cel na americké zboží kvůli Boeingu

Evropská unie zavede "v pravou chvíli" vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel...
Evropská unie Boeing Spojené státy americké (USA)
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD
včera v 13:10

Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 42 % na 2,6 miliardy USD

Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 42 procent na 2,59 miliardy...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna