Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB
|

Americké akcie se ve čtvrtek svezly na zelené vlně, pomohlo jim odhodlání ECB

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, o které ale záhy přišly. Z červených čísel se ale všechny tři nejsledovanější indexy zase rychle dostaly. Evropská centrální banka oznámila, že v eurozóně spustí vlastní nákupy vládních dluhopisů. Nakonec indexy přidaly kolem jednoho a půl procenta.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,48 % na 17 813,98 bodu, širší S&P 500 přidal 1,53 % na 2 063,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,78 % na 4 750,40 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z finančního odvětví a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Index volatility VIX klesl o 13 % na 16,4 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 1,88 %.

Americké akcie (22. ledna 2015)

"Zpráva o spuštění evropského kvantitativního uvolňování měla globální haló efekt," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Todd Lowenstein ze společnosti Highmark Capital Management. "Na trhy to přineslo minimálně naději, že se nakonec Evropa vydá správným směrem."

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání rozhodla, že ponechá základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Na tiskové konferenci následně šéf ECB Mario Draghi oznámil, že banka bude minimálně do září 2016 skupovat i vládní dluhopisy zemí eurozóny v objemu 60 miliard eur za měsíc. Rozšířený program nákupu aktiv tak bude doplňovat již probíhající program nákupu dluhopisů jištěných aktivy (ABS) a krytých dluhopisů.

Mezi podmínkami, které ECB pro své kvantitativní uvolňování stanovila, je, že smí standardně nakupovat jen dluhopisy zemí s ratingem spadajícím do investičního pásma a odpovídajícím minimálně hodnocení CQS3 (ekvivalent BBB-/Baa3). Od emitentů bude banka dluhopisy odkupovat v poměru, který odpovídá poměru příspěvků členů eurozóny do ECB. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme na Investičním webu sledovali živě.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Společnost Verizon ve čtvrtém kvartále loňského roku vykázala účetní ztrátu na akcii ve výši 54 centů oproti zisku 1,76 dolaru na akcii ve stejném období v roce 2013. Po očištění o nezdanitelné položky dosáhla firma naopak zisku na akcii 71 centů, což oproti 66 centům v předchozím roce představuje nárůst o 7,6 %. Za celý rok dosáhla telekomunikační společnost Verizon zisku na akcii 2,42 dolaru oproti 4 dolarům v roce 2013, po očištění však zisk meziročně vzrostl o 18 % na 3,35 dolaru oproti 2,84 dolaru na akcii.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
  • Výsledky E*TRADE Financial ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,26 USD (v souladu s odhady), tržby 461 milionů USD (odhad: 446 milionů USD).
  • Výsledky Starbucks ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD, tržby 4,8 miliardy USD (obojí v souladu s odhady).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+4,20 %), banky JPMorgan Chase (+3,04 %) a pojišťovny Travelers (+3,01 %). Nedařilo se naopak akciím provozovatele platebních karet American Express (-3,18 %) a mobilních operátorů Verizon Communications (-0,93 %) a AT&T (-0,62 %).

Akcie internetové aukční síně eBay (+7,05 %) zdražily o více než sedm procent v reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky, které společnost zveřejnila ve středu po konci obchodování. Firma uvedla, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,90 USD na akcii při tržbách 4,92 miliardy dolarů. Odhad trhu byl nastavený na upravený zisk 0,89 USD na akcii při tržbách 4,93 miliardy dolarů. Zároveň aukční síň oznámila, že za první kvartál nového roku čeká upravený zisk 0,68 až 0,71 USD na akcii (odhad trhu: 0,76 USD) a letos plánuje propustit 2 400 zaměstnanců.

Přes osm procent posílily akcie aerolinek Southwest Airlines (+8,42 %). Společnost ve čtvrtek zveřejnila výsledky, do kterých se výrazně pozitivně promítly klesající ceny ropy. V posledních třech měsících loňského roku aerolinky vydělaly 190 milionů dolarů neboli 0,28 USD na akcii při tržbách 4,63 miliardy dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky zisk činil 0,59 USD na akcii oproti 0,33 USD na akcii ve stejném období v předešlém roce. Analytici čekali, že letecká společnost vykáže upravený čtvrtletní zisk 0,55 USD na akcii a tržby 4,6 miliardy dolarů. Ve svém výhledu pak firma mimo jiné uvedla, že díky klesajícím cenám paliva v letošním roce ušetří až 1,7 miliardy dolarů.

Zlevnily naopak cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (-3,18 %), který ve středu večer zveřejnil kvartální hospodářské výsledky. Firma vykázala zisk v souladu s konsenzem, a na úrovni tržeb odhad trhu dokonce překonala, její akcie ale ve čtvrtek i tak zlevnily. Čistý zisk společnosti ve 4Q2014 meziročně stoupl na 1,45 miliardy dolarů neboli 1,39 USD na akcii z 1,31 miliardy dolarů neboli 1,21 USD na akcii a tržby se zvýšily o 7 % na 9,11 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že American Express vykáže tržby 8,52 miliardy USD.

Téměř deset procent odepsaly akcie výrobce síťových technologií F5 Networks (-9,96 %). Firma ve středu zveřejnila výhled hospodaření, podle kterého by v letošním prvním čtvrtletí měla vydělat 1,48 až 1,51 USD na akcii při tržbách 465 až 475 milionů dolarů. Trh čeká zisk 1,53 USD na akcii a tržby 479 milionů dolarů. Společnosti podnikající v oblasti síťových technologií již delší dobu čelí sílící konkurenci ze strany poskytovatelů cloudových služeb, kteří jim přetahují značnou část zákazníků.

Po konci obchodování na trh výsledky svého hospodaření poslaly například společnosti E-TRADE Financial a Starbucks.

Brokerská firma E-TRADE Financial (v řádném obchodování +2,86 %) vykázala za poslední loňské čtvrtletí čistý zisk 0,14 USD na akcii. V předchozím roce firma ve stejném období vydělala 0,20 USD na akcii. Tržby brokerovi meziročně vzrostly na 461 milionů dolarů ze 446 milionů dolarů před rokem. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,26 USD na akcii, v souladu s konsenzem. Na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 446 milionů USD, tedy stejně jako ve 4Q2013. V after-marketu akcie E*TRADE Financial zdražovaly zhruba o čtyři procenta.

Řetězec kaváren Starbucks (v řádném obchodování +1,78 %) v posledních třech měsících loňského roku vydělal po očištění výsledků v souladu s odhadem trhu 0,80 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 13 % na 4,8 miliardy dolarů, taktéž v souladu s odhadem trhu. Firma zároveň potvrdila výhled, podle kterého by jí letos měly tržby vzrůst o 16 až 18 %. Akcie Starbucks v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly až o čtyři procenta.

Dolar díky evropskému QE dále posiloval

Dolar ve čtvrtek po rozhodnutí Evropské centrální banky spustit vlastní kvantitativní uvolňování posílil k euru na nové 11leté minimum pod 1,14 EUR/USD. Náklady evropských vlád na půjčky ve čtvrtek v reakci na zahájení QE na starém kontinentu klesly na nová rekordní minima, zatímco evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu.

Jednotná evropská měna se dopoledne obchodovala poblíž 1,160 USD, odpoledne ale po oznámení zahájení skupování vládních dluhopisů členů eurozóny v objemu 60 miliard eur měsíčně oslabila až na 1,137 USD, což je nejnižší úroveň od září 2003. Krátce po desáté hodině se eurodolar pohyboval kolem 1,136.

Euro klesalo i k dalším měnám. Jeho oslabování například přimělo dánskou centrální banku, aby ve snaze omezit růst domácí měny již podruhé v tomto týdnu přikročila ke snížení úrokových sazeb.

K japonskému jenu dolar ve čtvrtek posílil ze 117,91 USD/JPY na 118,56 USD/JPY.

Ropa ve čtvrtek na světových trzích zlevňovala, a částečně tak reagovala na rozhodnutí ECB zahájit masivní program nákupů vládních dluhopisů. Krok ECB tlačí vzhůru kurz dolaru, což má negativní vliv na poptávku po ropě a dalších komoditách obchodovaných v této měně. Ceny ropy ale klesají i kvůli vysokým zásobám v USA. "Kvantitativní uvolňování bude z dlouhodobého hlediska pozitivní pro dolar, a tedy negativní pro ropu," řekl Olivier Jakob, analytik energetického sektoru ve společnosti Petromatrix.

Severomořská ropa Brent ve čtvrtek zlevnila o 20 centů na 48,82 USD za barel, během dne se ale obchodovala i za 48,05 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI stanovila intradenní minimum na 45,88 USD za barel a krátce po desáté hodině se prodávala za 46,52 USD za barel.

Ke čtvrtečnímu poklesu cen ropy přispěla i zpráva o prudkém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, oznámil, že zásoby minulý týden stouply o více než deset milionů barelů. To představuje nejvýraznější týdenní nárůst od roku 2001.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přes deset dolarů na 1 303,60 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 28 centů na 18,40 USD za trojskou unci. Nad úroveň 1 300 USD za trojskou unci se žlutý kov dostal ve středu poprvé od loňského srpna.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi
včera v 17:29

Porošenko uvedl, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli oznámil, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi, ledaže by...
Ukrajina Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích
včera v 14:40

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice do bezpečnostně...
Německo
Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
včera v 12:37

Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze změny. Vyplývá to z...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu
včera v 11:11

CzechTrade otevře na začátku příštího roku pobočku v čínském Kantonu

Státní agentura CzechTrade otevře na začátku příštího roku nové zahraniční zastoupení v čínském Kantonu. Nyní má v...
Česká republika Čína
Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá
včera v 10:23

Brexit může Česku zdražit přepravu zboží, vývoz do Británie klesá

Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii....
Česká republika Česká ekonomika Spojené království
Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů
včera v 09:12

Analytici: Brexit patří aktuálně mezi hlavní hybatele akciových trhů

Vystoupení Velké Británie z EU je v současné době společně s obchodní válkou mezi USA a Čínou základním hybatelem...
Spojené království Evropská unie Politika
Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází
včera v 08:08

Do ČR přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko je v tomto ohledu...
Pracovní trh Česká ekonomika Česká republika
Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule
15. 12. 2018 23:58

Ve Francii protestovalo 66 000 žlutých vest, méně než minule

V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66 000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak byly podle údajů...
Francie Politika
Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů
15. 12. 2018 22:46

Respekt: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu zájmů

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tři způsoby, jakými by...
Česká republika Evropská unie Politika
Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na…
15. 12. 2018 13:09

Německá železniční společnost Deutsche Bahn se dohodla s odbory na platech

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden uspořádali výstražnou...
Doprava Německo Platy a osobní ohodnocení
Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst
15. 12. 2018 12:24

Polská divize banky BNP Paribas hodlá zrušit až 2 200 pracovních míst

Polská divize francouzské banky BNP Paribas hodlá během příštích dvou let zrušit až 2 200 pracovních míst. Snaží se...
Polsko Evropské banky Finanční sektor
V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest
15. 12. 2018 11:57

V Paříži zatím v klidu demonstruje asi tisíc žlutých vest

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu dopoledne k protivládním protestům sešlo asi tisíc členů tzv. hnutí...
Francie Politika
Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v…
15. 12. 2018 11:10

Mezi britskými podniky roste před brexitem zájem o dceřiné firmy v Německu

S blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie výrazně roste počet britských podniků, které se zajímají o...
Spojené království Německo Evropská unie
Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy
15. 12. 2018 10:13

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy

Přední evropské pojišťovny úspěšně prošly zátěžovými testy posuzujícími jejich schopnost překonat mimořádně...
Pojišťovny Regulace Finanční sektor
Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40…
15. 12. 2018 09:22

Tržní hodnota firmy Johnson & Johnson v pátek klesla téměř o 40 miliard dolarů

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson v pátek během jediného dne ztratila téměř 39,8...
Johnson & Johnson Americké akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády
15. 12. 2018 05:33

Žluté vesty se ve Francii mobilizují i po nových slibech vlády

Už pátou sobotu v řadě se ve Francii mobilizují příznivci takzvaného hnutí žlutých vest, které protestuje proti...
Francie Politika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak…
14. 12. 2018 22:30

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů
14. 12. 2018 18:20

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více...
Facebook Sociální sítě Internet
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl…
14. 12. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě