Americké akcie v pátek po váhavém obchodování zamířily hlouběji do mínusu a odepsaly přes procento. Uzavřely tak druhý ztrátový měsíc v řadě
|

Americké akcie v pátek po váhavém obchodování zamířily hlouběji do mínusu a odepsaly přes procento. Uzavřely tak druhý ztrátový měsíc v řadě

Americké akcie hned po startu pátečního obchodování zamířily do mínusu. Trh byl pod tlakem kvůli údajům o nižším růstu domácí ekonomiky a kvůli obavám ohledně stability eurozóny a jejího případného dopadu na výsledky amerických firem. Během dne všechny tři hlavní indexy kolísaly, převážně lehce pod nulou. Poslední dvě hodiny obchodování ale rozhodly o více než procentní ztrátě všech tří nejsledovanějších akciových indexů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 1,45 % na 17 164,95 bodu, S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů a ztratil 1,30 % na 1 994,99 bodu a Nasdaq oslabil o 1,03 % na 4 635,24 bodu. 8 z 10 hlavních odvětví zakončilo v červených číslech, výjimkou byly za silného růstu cen ropy energetické tituly a sektor základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o 11,78 % na 20,97 bodu. Výnosy 10letých státních dluhopisů USA spadly o 10 bazických bodů na 1,65 % a jsou nejníže od jara 2013.

Americké akcie (30. ledna 2015)

Náladu investorů pokazily v úvodu údaje o nižším než očekávaném růstu amerického HDP ve čtvrtém kvartálu 2014. V reakci na to začaly klesat výnosy bondů a akcie se v úvodu obchodní seance ponořily do ztráty. Během dne sice dokázaly nahlédnout i do plusu, závěr seance ale vyzněl jasně pro medvědy. Nic nepomohla ani oznámená vysoká úroveň spotřebitelské důvěry.

Za celý týden tak Dow odepsal 2,83 %, S&P 500 2,77 % a Nasdaq 2,56 %. Technologickému indexu nepomohly ani vynikající výsledky společnosti Apple, jejíž akcie v pátek intradenně vystoupaly na nové historické maximum (po splitu) 120 USD. Americký trh tak zahájil rok měsíčním poklesem a ztrácel druhý měsíc v řadě (Dow -3,64 %, S&P 500 -3,10 %, Nasdaq -2,12 %; pro S&P 500 i Dow šlo o nejhorší měsíc od ledna 2014).

Wall Street sleduje dění v eurozóně, kde v pátek řecký ministr financí prohlásil, že nová vláda v Aténách nebude jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele Řecka, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond. Řecko také odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února. V reakci na to se výrazně zhoršila nálada na akciových trzích, posilovat naopak začal americký dolar a dluhopisy USA.

Nepříjemným překvapením bylo také snížení úrokové sazby ruskou centrální bankou o dva procentní body na 15 %. Podle analytiků to ukazuje, že problémy Ruska související mimo jiné se zlevňováním ropy jsou větší, než se myslelo. Rusko tak raději podporuje ekonomiku, než by se snažilo bojovat s vysokou inflací.

Pro zajímavost, největší posílení indexu S&P 500 během pátku probíhalo ruku v ruce se sérií uzavíraní krátkých pozic ve WTI na burze NYMEX. Příznivci konspiračních teorií, kteří ale nemusejí být daleko od pravdy, v čele se serverem Zero Hedge mají jasno - páteční seance byla plně v režii robotů v rukou těch, kdo potřebovali na konci měsíce rychle vydělat. Je pravda, že graf je velice výmluvný.

Vývoj ceny ropy WTI a akciového indexu S&P 500 (30. ledna 2015)

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila tempo růstu na 2,6 % z tempa 5 % v předešlém kvartálu. Ve svém prvním rychlém odhadu vývoje to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výdaje spotřebitelů sice rostly nejrychleji za devět let, nedokázaly ale kompenzovat slabší podnikatelské výdaje a větší obchodní schodek.
 • John Williams, předseda Fedu v San Franciscu, v pátek uvedl, že americká ekonomika letos poroste 3% tempem a míra nezaměstnanosti klesne na 5 %.
 • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států v lednu dále rostla a dostala se na nejvyšší úroveň za posledních 11 let. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle finálních údajů vzrostl na 98,1 bodu z 93,6 bodu v prosinci. Předběžný odhad uváděl, že index vzrostl na 98,2 bodu.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v lednu vzrostl na 59,4 bodu z 58,3 bodu v prosinci. Čekal se naopak pokles na 57,5 bodu.
 • Americká internetová společnost Google změní přístup, jakým informuje uživatele v Británii o nakládání s jejich osobními daty. Ke změnám firmu přimělo vyšetřování britského regulátora ICO, který ochranu osobních dat společností Google označil za příliš povrchní. Úřad ICO sdělil, že Google změny zavede do konce letošního června, další kroky podnikne v nadcházejících dvou letech. Obdobné změny vyžadují úřady i v dalších zemích Evropské unie.
 • Chevron kvůli "podmínkám na trhu" pozastavil program zpětného odkupu akcií.
 • Akcie společnosti Shake Shack, řetězce restaurací s hamburgery, se poprvé obchodovaly na NYSE. Z ceny 21 USD v IPO otevíraly na 47 USD, uzavřely pak o 118 % dražší na 45,90 USD.
 • V posledním sledovaném týdnu se opět snížil počet aktivních těžebních zařízení v USA i v celé Severní Americe. V USA jich ubylo 90 na 1 543 (pro ropu i plyn). Oznámila to společnost Baker Hughes.

Páteční výsledková sezóna

Silnější dolar a dražší ropa

Americký dolar v pátek vůči euru mírně zpevňoval, k japonskému jenu ale ztrácel. Trhy reagovaly na zprávu, podle které ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí prudce zpomalila růst, přestože spotřebitelské výdaje se zvýšily nejrychleji za devět let.

Trhy nadále očekávají, že americká centrální banka začne později během tohoto roku zvyšovat úrokové sazby, což by kontrastovalo s uvolňováním měnové politiky jinde ve světě. "Tato rozdílnost v měnových politikách nadále dominuje devizovým trhům," uvedl podle agentury Reuters analytik Brian Daingerfield ze společnosti Royal Bank of Scotland. Nadále se podle něj předpokládá, že dolar bude dále zpevňovat.

Světové ceny ropy v pátek během dne rostly, především kvůli nervozitě ohledně bojů v Iráku. Za celý měsíc ale opět klesly, již posedmé v řadě. Je to vůbec nejdelší taková série v historii, napsala agentura Reuters. Ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 %. Důvodem je převis nabídky nad poptávkou i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit svou produkci této suroviny.

Analytici odhadují, že ropa bude zlevňovat i v příštích přinejmenším několika měsících. Průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že v druhé polovině letošního roku mohou ceny oživit jen mírně a za celý letošní rok tak mohou být nižší než během světové finanční krize.

V jiné zprávě dnes Reuters s odvoláním na analytiky a činitele napsala, že těžba ropy v rámci OPEC v lednu stoupla. Naznačuje to prý, že klíčoví členové tohoto ropného kartelu si stojí za svým a nadále odmítají podpořit ceny.

V pátek ale ceny ropy stoupaly po zprávách o nové eskalaci násilí v Iráku. Při několika bombových útocích v Bagdádu a ve městě Samarrá zahynulo nejméně 27 lidí.

Společnost Baker Hughes oznámila, že počet zapojených vrtných souprav pro těžbu ropy v USA klesl v uplynulém týdnu o 94 na 1 223. Pokles je nejvýraznější od roku 1987. Ceny ropy po tomto sdělení zamířily raketově vzhůru, což by mohlo vyvolat spekulace, že po sedmi měsících poklesu přestávají padat. Americká těžba ropy v posledních letech prudce rostla díky boomu využívání břidlicových hornin. Někteří analytici mohou nyní podle Reuters sázet na to, že předpokládané zpomalení těžby ropy v USA je blíže, než se čekalo.

Příklon investorů k "bezpečným" aktivům byl jasně patrný na trhu se zlatem, To v pátek zdražilo o více než 2 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Výrobce hraček Mattel oznámil, že jeho generální ředitel a předseda správní rady Bryan Stockton byl odvolán z funkce. Zároveň firma varovala, že její tržby ve čtvrtém kvartále klesly o 6 %. Akcie společnosti v reakci na zprávu spadly na o více než 10 % na tříleté minimum. Předsedou správní rady a dočasným prezidentem firmy byl jmenován bývalý šéf PepsiCo Christopher Sinclair.
 • Index průmyslové aktivity dallaského Fedu vykázal v lednu překvapivě pokles na -4,4 bodu, čekaly se +3 body. Řada firem v regionu cítí dopady klesajících cen ropy na svůj byznys.
 • Ceny akcií rostou v současnosti mnohem rychleji, než očekávané projekce zisků. Výsledkem je, že předstihové P/E (poměr ceny akcie k očekávanému zisku) dosahuje v současnosti 16,6 bodu, což je nejvíce od března 2005.
 • Zajišťovny Axis Capital a PartnerRe se dohodly na jedenáctimiliardové fúzi, díky níž vznikne jedna z největších světových zajišťoven. Zpráva je důkazem tvrdé konkurence na trhu se zajištěním, která nutí tržní hráče ke konsolidaci. Zajišťovny pomáhají pojišťovnám pokrýt velké ztráty z požadavků klientů výměnou za část zisku.
 • Světové ceny ropy již možná dosáhly dna a velmi brzy by mohly zamířit vzhůru. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pondělí řekl generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí. Varoval zároveň před omezováním investic do těžby, které by podle něj mohlo v budoucnu vést ke zdražení ropy až na 200 dolarů za barel.
 • Ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat. Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru tak ztrácel zhruba pět procent.
 • Index aktivity richmondského Fedu v lednu vyskočil na 10 bodů. Čekal se pokles na 5 bodů (prosinec: 7 bodů).
 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v prosinci vzrostly o 11,6 % meziměsíčně na 481 tisíc anualizovaně, což je nejvíce od června 2008. Očekával se růst o 2,7 % na 450 tisíc anualizovaně po listopadovém propadu o 1,6 % na 431 tisíc (revidováno z 438 tisíc).
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu vzrostl na 102,9 bodu z 93,1 bodu v prosinci (revidováno z 92,6 bodu), nejvýše od roku 2007. Očekával se růst na 95 bodů.
 • Podle předběžných dat agentury Markit sektor služeb ve Spojených státech v lednu expandoval rychlejším tempem. Index nákupních manažerů vyskočil na 54 bodů z 53,3 bodu v prosinci, čekal se mírný růst na 53,8 bodu. Kompozitní index vzrostl na 54,2 bodu z 53,5 bodu v prosinci.
 • Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,31 % v souladu s odhady. V říjnu index stoupl o 4,5 % meziročně. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,74 % po 0,69% růstu v říjnu, čekal se mírnější nárůst o 0,6 %.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech v prosinci propadly o 3,4 % meziměsíčně po 2,1% propadu v listopadu (revidováno z -0,9 %). Čekal se růst o 0,3 %. Bez dopravních prostředků objednávky klesly o 0,8 % po listopadovém poklesu o 1,3 % (revidováno z -0,7 %), čekal se 0,6% růst.
 • Poptávka po amerických akciích byla v uplynulých měsících poměrně silná, a to navzdory několika epizodám volatility. Jedno z vysvětlení je, že investoři převáděli peníze z dluhopisového trhu do hotovosti a akcií, obzvláště když výnosy vládních dluhopisů klesaly a úrokové sazby zůstaly nízko. Podle zprávy Citibank "Investiční témata pro rok 2015" však tradiční přelévání mezi akciemi a dluhopisy jakožto strategie přestává být důležité.
 • Lednové zasedání americké centrální banky žádné velké překvapení nepřineslo. Měnový výbor (FOMC) zopakoval, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivý. Základní úrokovou sazbu výbor ponechal na 0 až 0,25 %. Trh čeká, že banka se sazbami začne hýbat již v červnu. FOMC nicméně potvrdil, že očekává další pokles inflace, což by mohlo termín zvyšování sazeb posunout.
 • Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že strach lidí z technologií a z toho, jak se bude svět dále vyvíjet, je zřetelný. "Lidé se bojí budoucnosti. Bojí se nejen toho, co bude za rok, ale také toho, co bude za dvacet, čtyřicet let. Proto se zoufale snaží jakkoli se zajistit, a to i za cenu negativních výnosů," tvrdí Shiller.
 • Společnost Apple v úterý po ukončení obchodování reportovala neskutečně dobré kvartální výsledky. Její akcie stále zpevňují, otázka je, zda mají potenciál i do budoucna. Analytici ze Citibank mají odpověď. Ve středeční poznámce klientům v šesti bodech vysvětlili, proč ponechávají na akcie Apple doporučení "kupovat" a proč si myslí, že mohou ještě podražit.
 • Akcie americké technologické společnosti Apple výrazně zdražují díky nucenému zavírání krátkých pozic (short squeeze). Ve středu to v rozhovoru pro finanční televizi CNBC řekl aktivistický investor Carl Icahn. I přes výrazný růst ceny akcií je nicméně Icahn ohledně titulu nadále optimistou.
 • V reakci na nepříliš úspěšný uplynulý rok s platností od 1. března dochází ke změně na postu ředitele společnosti McDonald's. Don Thompson odchází po dvou letech ve funkci, nahradí ho Steve Easterbrook, který ve firmě působí 25 let. Největší řetězec rychlého občerstvení na světě bude mít také nového finančního ředitele, tím se stane Kevin Ozan. Ve funkci nahradí Petera Bensena. Akcie firmy v reakci na zprávu v after-marketu posílily o více než 3 %.
 • Podle investora Billa Grosse Fed přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb již v letošním roce, ale trhy prý nemusí panikařit. Gross ve čtvrtek vydal svůj měsíční investiční výhled, v němž uvedl, že ani akcie ani dluhopisy nemusejí být v době budoucího zvyšování sazeb pod tlakem. Mírný nárůst podle něj přijde již v letošním roce, ačkoli dříve tvrdil, že se Fed do zvyšování sazeb příliš nepožene. Někdy v letošním roce podle něj centrální banka zvedne sazby o symbolických 25 bazických bodů.
 • Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v prosinci klesl meziměsíčně o 3,7 %, čekal se přitom 0,5% růst po listopadovém růstu o 0,8 %. Meziročně se prodeje zvýšily o 6,1 % po listopadovém přírůstku o 4,1 % (revidováno z +1,7 %), čekal se růst o 10,9 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. ledna klesl o 43 tisíc na 265 tisíc. Očekával se pokles na 300 tisíc z 308 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 307 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 17. ledna na ubylo na 2,385 milionu z 2,456 milionu (revidováno z 2,443 milionu), čekal se pokles na 2,405 milionu.
 • Čína se loni stala první destinací přímých zahraničních investic a předstihla Spojené státy, které byly dlouhodobě světovou jedničkou. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
 • Americký Senát prohlasoval rozhodnutí o stavbě ropovodu Keystone XL. Bílý dům ale již dříve dal najevo, že stavbě bude bránit prezidentským vetem.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: ČTK, Zero Hedge, MarketWatch, CNBC

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
včera v 22:30

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Americké akcie se v úterý po prudkém pondělním propadu zotavily, většinu zisků ale postupně odevzdaly. Nahoru je táhl...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve…
včera v 21:44

Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve středu

Itálie se s Evropskou komisí (EK) dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského...
Itálie Evropská unie Rozpočet
Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů
včera v 20:48

Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů

Německá strojírenská společnost IAV zaplatí v USA pokutu 35 milionů dolarů, protože tam pomáhala automobilce...
Německo Spojené království Životní prostředí
USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe
včera v 20:32

USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe

Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Politika
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
včera v 18:45

Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku

Francouzský statistický úřad INSEE v úterý kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře zhoršil odhad...
Francie HDP
Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci
včera v 18:16

Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci

Nizozemská energetická společnost Eneco bude v příštím roce privatizována prostřednictvím aukčního prodeje. Dohoda...
Nizozemsko
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
včera v 17:46

BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to v...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval
včera v 17:23

Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci třetího čtvrtletí 374 104 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Česká republika Pracovní trh Stavebnictví
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů
včera v 17:05

ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů

ČEZ postaví teplovod, který přivede teplo z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza v úterý prohloubila mírnou ztrátu z pondělního obchodování, když index PX odepsal 0,12 % na 1 026,64...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
včera v 16:35

EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly

Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly svým emitentům více než loni. Od začátku roku bylo...
Primární úpis akcií (IPO) Světové akcie
Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do…
včera v 16:18

Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do akcií

Index Liv-ex 100, který sleduje cenové pohyby 100 nejsledovanějších vín na trhu, si v roce 2018 dokázal udržet...
Víno Investice Světové akcie
NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí
včera v 15:58

NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí

Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za automatické a...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
včera v 15:21

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za posledních deset let. Vyplývá to z prosincového...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019
Ze světa investičních doporučení (18. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
včera v 14:42

Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby...
Mobilní telefony Čína Spojené státy americké (USA)
USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i…
včera v 14:30

USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v listopadu o 5 procent více než v říjnu. Tehdy...
Spojené státy americké (USA) Stavebnictví Nemovitosti
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
včera v 14:23

Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok

Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř...
Slovensko HDP Hospodářský růst