Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě
|

Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě

Americké akciové trhy v úterý navázaly na vývoj ze začátku týdne a dále znatelně klesaly. Srážely je slabší údaje z americké ekonomiky, pokračující pokles cen ropy a obavy z nové krize v eurozóně v souvislosti s politickým vývojem v Řecku. Pro S&P 500 znamená pátý den v mínusu nejdelší sérii od konce roku 2013.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,74 % na 17 371,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 2 002,61 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,29 % na 4 592,74 bodu. Index volatility VIX vzrostl přes šest procent na 21,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 1,94 %.

Kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické a technologické tituly a nedařilo se ani akciím z finančního odvětví a průmyslového sektoru. Mírně nad nulou se udržel pouze sektor základních materiálů.

Americké akcie (6. ledna 2015)

"V současné situaci to vypadá tak, že akcie na své dno narazí až tehdy, když se zastaví pokles cen ropy," řekl v telefonickém rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital Management. "Zlevňující ropa investory děsí. My nicméně očekáváme, že se ceny ropy brzy stabilizují, kurz dolaru (k euru) dosáhne svého vrcholu a situace na akciových trzích se uklidní."

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Podnikové objednávky v listopadu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, říjen -0,7 %).
 • Expanze amerického sektoru služeb v prosinci podle dat agentury Markit výrazně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z listopadových 56,2 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index spadl na 53,5 bodu z 56,1 bodu v listopadu, předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu.
 • ISM index nákupních manažerů ve službách v prosinci klesá na 56,2 bodu z listopadových 59,3 bodu (odhad: 58 bodů).
 • Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech, ale v polovině dosáhne až 2 150, načež začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.
 • Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, který vyzýval k zavedení daně na vysokofrekvenční obchodování (HFT), nebude součástí vládního panelu, jenž má radit Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ve věcech týkajících se akciových trhů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací.
 • Burza Nasdaq expanduje a snaží se diverzifikovat své podnikání akvizicí společnosti Dorsey Wright, kterou by měla koupit za zhruba 225 milionů dolarů v dluhu a hotovosti. Dorsey Wright se věnuje sestavování indexů a analýzám.
 • Společnost Verizon Communications podle zprávy agentury Bloomberg oslovila AOL ohledně možnosti společného podnikání. Oficiální nabídka ještě nebyla učiněna a zdá se, že v nejbližší době k ní ani podle zdrojů obeznámených se situací nedojde. Společný podnik, pokud by k němu došlo, by se měl soustředit na reklamní technologie, v nichž chce Verizon expandovat, a shání proto odborníka na on-line obsah a reklamu. Mluvčí firmy Verizon odmítl zprávu komentovat, zástupce AOL se nepodařilo bezprostředně sehnat.
 • Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 723 letadel a stanovil nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Boeing tak už třetí rok po sobě předčil v dodávkách svého evropského konkurenta Airbus a udělal si také nový rekord v zakázkách. Plyne to z úterní zprávy společnosti.
 • Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie do vrtů kvůli vytváření puklin v horninách, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.
 • Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá částce zhruba 5,2 milionu dolarů.
 • Americký prezident Barack Obama nominoval na uvolněné místo v Radě guvernérů Federálního rezervního systému komunitního bankéře Allana Landona. Oznámil to v úterý Bílý dům.
 • Pokud americký Kongres schválí výstavbu sporného ropovodu Keystone XL, bude tento zákon americký prezident Barack Obama vetovat. V úterý to sdělil Bílý dům. O návrhu zákona by se podle republikánského vůdce Kongresu Mitche McConnella mělo hlasovat ještě v úterý.
 • Akcie řetězce J.C. Penney v poobchodní fázi silně zpevňovaly poté, co firma zlepšila svůj výhled na tržby ve čtvrtém kvartálu.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie investiční banky JPMorgan Chase (-2,59 %), počítačového obra IBM (-2,16 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (-2,15 %). Zdražily naopak cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+3,93 %), mobilního operátora Verizon Communications (+1,01 %) či farmaceutické firmy Pfizer (+0,83 %).

Akcie výrobce letadel Boeing (-1,18 %) oslabily přibližně o procento, přestože společnost oznámila rekordní dodávky letadel za loňský rok. Firma loni zákazníkům dodala 723 letadel a stanovila nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Své dodávky Boeing zvýšil proti předloňskému rekordu o 75 strojů. Firma získala celkem 1 550 nových zakázek a po odečtení zrušených kontraktů počet potvrzených objednávek činil 1 432.

Dařilo se naopak poskytovateli internetových služeb AOL (+3,38 %), kterého údajně oslovila americká telekomunikační společnost Verizon Communications (+1,01 %) s nabídkou společného podniku. Oficiální nabídka dosud učiněna nebyla a podle zdrojů obeznámených se situací k ní v nejbližší době zřejmě ani nedojde. Případný společný podnik by se měl soustředit na reklamní technologie, v nichž chce Verizon expandovat, a shání proto odborníka na on-line obsah a reklamu.

V první polovině úterního obchodování zdražovaly také akcie prodejce softwaru a počítačových her GameStop (-2,97 %), na které v pondělí analytici ze společnosti Wedbush potvrdili své investiční doporučení "outperform". Ve druhé polovině obchodní seance ale cenné papíry GameStop o zisky přišly a propadly se do červených čísel.

Výrazně zlevnily akcie módního domu Michael Kors Holdings (-8,40 %) poté, co na ně analytici ze švýcarské banky Credit Suisse snížili investiční doporučení na "neutral" z "outperform". Analytik Christian Buss uvedl, že je znepokojen množstvím zboží, které ve svých obchodech Kors prodává ve slevových akcích. V prosinci podle Busse Kors ve slevě prodával 31 % veškerého zboží, zatímco v říjnu to bylo jen kolem 5 %.

Výrazně zpevnily americké, ale také například německé či japonské dluhopisy. Jejich výnosy jsou opět extrémně nízké, v USA 10letý výnos spadl nejníže od "flash crashe" z 15. října loňského roku. Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, který loni jako jeden z mála odhadl, že americké výnosy budou klesat, se nechal slyšet, že letos může být ve hře i hladina 1,34 %, což je rekordní minimum 10letých výnosů. Steven Englander ze Citigroup upozorňuje na to, že k poklesu výnosů, který je důsledkem zvýšeného zájmu o bondy, nedochází v době nějaké významnější paniky na akciovém trhu, což je netypické.

Ceny ropy klesly na nová minima za pět a půl roku

Americký dolar v úterý dále mírně posílil k euru, ale oslabil k jenu. Posilování dolaru k jednotné evropské měně nicméně zbrzdila nejnovější statistika z USA, podle níž nové zakázky amerických továren v listopadu čtvrtým měsícem v řadě klesly a sektor služeb v prosinci rostl nejpomaleji za šest měsíců.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,194 a krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,190 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila ze 119,40 USD/JPY na 118,50 USD/JPY.

Náladu na trzích nyní podle analytiků negativně ovlivňuje pokles cen ropy a akcií, které snižují zájem o rizikovější investice. Tento vývoj je však podle nich pouze dočasný a dolar by měl opět začít posilovat, zejména vůči jenu.

Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent během dne zlevnila až pod 52 dolarů za barel, což je nové minimum za pět a půl roku. Trh nadále sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce. Jen v pondělí zlevnil barel Brentu o více než tři dolary, což představovalo ztrátu téměř šest procent.

Během dne klesla cena Brentu až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Posléze Brent část ztrát smazal a krátce po desáté hodině se prodával za 51,84 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI, která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, v úterý tento propad prohloubila, když její cena během dne klesla až na 47,57 USD za barel. Krátce po uzavření amerických burz se barel ropy WTI prodával za 47,73 USD za barel.

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především kvůli rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech. Roli hraje i nervozita kolem politické nejistoty v Řecku, ale také stagnující ekonomika eurozóny. Vyvolává to otazníky nad poptávkou po energiích v Evropě a upevňuje náladu na trhu směrem k dalšímu poklesu cen. Někteří ekonomové nicméně očekávají, že levnější ropa pomůže zvýšit kupní sílu spotřebitelů, a podpořit tak globální ekonomiku.

Zlato v úterý zdražilo o více než čtrnáct dolarů na 1 219 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přes dvě procenta na 16,55 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (26. srpna)
Co musíte ráno vědět (26. srpna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (26. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, kdo nečekaně dorazil do místa konání summitu G7 a na co...
Musíte vědět
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu
včera v 21:45

SHRNUTÍ: Na summitu G7 se jedná o Íránu i mezinárodním obchodu

O řešení krizí kolem Íránu či Severní Koreje, ochraně klimatu či nebezpečí obchodních válek hovořili na sobotní...
Světová ekonomika Politika Írán
Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni
včera v 16:53

Spotřebitelé mají být při nákupech v zahraničí více chráněni

Zlepšit práva českých spotřebitelů při přeshraničních nákupech i platbách by měla novela zákona o ochraně...
Spotřebitelé
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie
včera v 16:09

Na G7 v Biarritzu se nečekaně objevil šéf íránské diplomacie

Do místa summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu v neděli překvapivě přiletěl íránský...
Írán Francie Geopolitická rizika
Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila
včera v 14:13

Johnson: Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila

Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Řekl to v neděli britský...
Spojené království Evropa Evropská unie
Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu
včera v 13:16

Trump popřel, že by G7 pověřila Macrona poselstvím k Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem...
Spojené státy americké (USA) Írán Geopolitická rizika
Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili
včera v 11:50

Ve Francii se protestuje proti summitu G7, řadu akcí ale zrušili

Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní...
Francie Politika Světová ekonomika
Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie
včera v 10:06

Nejvíc závazků z loňského summitu G7 splnila EU, nejméně Itálie

Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v Kanadě nejlépe splnila...
Světová ekonomika Politika Evropská unie
Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu
včera v 09:26

Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít...
Spojené státy americké (USA) Spojené království Politika
Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump
včera v 08:45

Dosavadní jednání na summitu G7 jsou velmi dobrá, napsal Trump

Dosavadní jednání na summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu byla velmi dobrá....
Světová ekonomika Politika Spojené státy americké (USA)
Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber
včera v 07:58

Johnson: Při brexitu bez dohody již neplatí dluh 39 miliard liber

Pokud Británie opustí Evropskou unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, tedy původní...
Spojené království Evropská unie Politika
Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky
včera v 05:13

Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v neděli pokračuje třídenní summit sedmi ekonomicky...
Světová ekonomika Politika Francie
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
24. 8. 2019 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
24. 8. 2019 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
24. 8. 2019 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
24. 8. 2019 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
24. 8. 2019 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
24. 8. 2019 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
24. 8. 2019 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)