Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny
|

Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny

Americké akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční rally, kterou podporuje důvěra v pokračování a možné zvýšení podpory pro trhy ze strany centrálních bank. Investory povzbudily také solidní údaje z amerického trhu práce. Všechny tři nejsledovanější indexy ve čtvrtek nakonec posílily téměř o dvě procenta, nejvíce za poslední tři týdny.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,84 % na 17 907,87 bodu, širší S&P 500 přidal 1,79 % na 2 062,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,84 % na 4 736,19 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o 12 % na 17,01 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,01 %.

Všech deset hlavních sektorů indexu S&P 500 skončilo výrazně v plusu. Nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z energetického odvětví a cenné papíry z průmyslového odvětví. Nejméně, přes sedm desetin procenta, přidal sektor služeb a mírně přes procento posílilo finanční odvětví.

Americké akcie (8. ledna 2015)

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl o čtyři tisíce. Po středeční zprávě o silné tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru je to další údaj, který předznamenává příznivý výsledek klíčové páteční zprávy o prosincovém vývoji na trhu práce.

"Zdá se, že novoroční kocovina je definitivně pryč," řekl Justin Urquhart Stewart ze společnosti Seven Investment Management. "Již středeční obrat zlomil negativní vývoj a dal investorům novou naději na další růst akciových trhů."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 3. ledna klesl o 4 tisíce na 294 tisíc, čekalo se 290 tisíc. Pokračujících žádostí bylo v týdnu do 27. prosince 2,452 milionu (odhad: 2,360 milionu, před týdnem: 2,353 milionu). Hlavní zpráva z trhu práce za prosinec - celková míra nezaměstnanosti, počty pracovních míst a vývoj mezd - na trhy dorazí v pátek.
 • Mezi Kongresem Spojených států ovládaným republikány a prezidentem Barackem Obamou se schyluje k prvnímu vážnému sporu. Senátní výbor pro energetiku totiž ve čtvrtek schválil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a USA, což znamená, že senátoři začnou v plénu o projektu jednat v nadcházejícím týdnu. Schválit Keystone, který Obama z ekologických důvodů odmítá, se již v pátek chystá Sněmovna reprezentantů. Bílý dům již dříve pohrozil, že bude prezident zákon o ropovodu vetovat.
 • Aktivistický hedgeový fond Starboard Value, konkrétně jeho ředitel Jeff Smith, poslal dopis ředitelce Yahoo! Marisse Mayer. Chce ji přesvědčit, aby akcionářům své firmy vrátila část zisku, který vznikl investicí do čínské Alibaby v roce 2005. Varuje ji před tím, aby peníze použila na nějakou velkou akvizici. Yahoo! měla v poslední době zájem například o firmy z prostředí kabelového televizního vysílání. Podobná akvizice by podle Smitha naznačovala, že "je potřeba výrazná změna ve vedení Yahoo!".
 • Analytici z Credit Suisse vydali nová doporučení na akcie velkých amerických bank. Nově hodnotí akcie banky JPMorgan jako "outperform" s cílovou cenou 75 dolarů, stejné doporučení vydali i na akcie Bank of America s cílovou cenou 21 dolarů a na Wells Fargo s cílovou cenou 65 dolarů. Na akcie bank PNC Financial, Citigroup a US Bancorp vydala Credit Suisse doporučení "neutral" s cílovými cenami 95, respektive 60 a 50 dolarů. Hodnocení "underperform" získala nově banka SunTrust s cílovou cenou 41 dolarů.
 • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola propustí v rámci plánů na snižování nákladů v příštích měsících 1 600 až 1 800 lidí z celkových více než 130 tisíc zaměstnanců. Je to největší propouštění amerického giganta za 15 let.
 • Maloobchodní řetězec J.C. Penney letos zavře zhruba 40 provozoven z celkem 1 060 v USA. Dotkne se to asi 2 250 zaměstnanců.
 • Macy's v rámci restrukturalizace uzavře 14 obchodů, plánuje ušetřit až 110 milionů USD.
 • Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Eli Lilly na "držet". Výhled je sice pozitivní, ale potenciál zhodnocení jen mírný.
 • Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie společnosti Google na "držet".
 • Jim O'Neill, který kdysi do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh s kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuální nízké ceny ropy dlouho nevydrží.
 • Americké ropné firmy dluží celkem 297 miliard USD. Částka je to závratná a důležitá. Někteří menší těžaři totiž začínají mít problémy s refinancováním svých úvěrů. Banky jim v době, kdy ropa rychle zlevnila na polovinu, zkrátka odmítají půjčovat, nebo alespoň za dosavadních podmínek.
 • Výsledky Constellation Brands za 3QFY2015: Zisk na akcii 1,10 USD, tržby 1,542 miliardy USD. Zisk na akcii narostl meziročně o 3 %, tržby o 7 %. Analytici podle FactSet čekali zisk 1,14 USD na akcii při tržbách 1,517 miliardy USD. Očištěný zisk na akcii 1,23 USD na akcii tak překonal odhady. Za celý fiskální rok 2015 firma čeká zisk 4,25-4,35 USD na akcii, zlepšila tedy výhled.
 • Family Dollar Stores oznámila 47% pokles zisku za svůj první fiskální kvartál poté, co změnila strategii cenové politiky. Větší orientace na produkty s nízkými maržemi si na zisku firmy vybrala svou daň. Čistý zisk klesl na 41,4 milionu USD (36 centů na akcii) ze 78 milionů USD (68 centů na akcii) ve stejném období před rokem. Očištěný zisk dosáhl 44 centů na akcii. Analytici očekávali v průměru 62 centů.
 • Více než 60 % ze zhruba 1,1 miliardy USD, které přilákal do fondu Janus Capital příchod hvězdného portfoliomanažera a dluhopisového investora Billa Grosse, pochází z jednoho brokerského účtu v Morgan Stanley v Kalifornii. Jde o více než 700 milionů USD. Nebylo by to až tak podezřelé a trapné, nebýt toho, že v pobočce pracuje jeden z Grossových osobních finančních poradců. Není jasné, od kolika investorů peníze jsou, objevily se ale i spekulace, že jde o Grossovy osobní finance. Je hezké sázet na fond, který spravujete, ale spravovat si převážně vlastní peníze ve veřejném podílovém fondu je něco trochu jiného. Navíc to vrhá stín na všude prezentované úspěšné uvedení Grosse v nové firmě, které mělo nalákat již přes miliardu dolarů.

Z indexu Dow ve čtvrtek uzavřelo v zelených číslech všech třicet emisí. Nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHelath Group (+4,77 %), chemického obra DuPont (+3,07 %) a softwarové společnosti Microsoft (+2,94 %). Pouze mírně naopak vzrostla cena akcií řetězce s rychlým občerstvením McDonald's (+0,37 %) a necelé procento přidaly cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+0,77 %), farmaceutické firmy Johnson & Johnson (+0,79 %) a mobilního operátora AT&T (+0,99 %).

Cenné papíry biotechnologické společnosti Biogen Idec (-0,31 %) v předobchodní fázi zdražovaly až o osm procent poté, co firma oznámila, že úspěšně dokončila druhou fázi testování léku na optickou neuritidu, která může způsobit částečnou nebo úplnou ztrátu zraku. Ve dvaceti až třiceti procentech všech případů se optická neuritida vyskytuje u pacientů s roztroušenou sklerózou. Krátce po zahájení řádného obchodování ale akcie o zisky přišly a spadly pod nulu.

Celý den se dařilo akciím výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands (+4,45 %), který reportoval solidní kvartální výsledky. Firma oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 248 milionů dolarů neboli 1,10 USD na akcii při tržbách 1,542 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii 1,23 USD překonal odhady trhu, které hovořily o upraveném zisku 1,14 USD při tržbách 1,517 miliardy USD. Společnost nyní odhaduje, že za celý fiskální rok vydělá 4,25 až 4,35 USD na akcii oproti 3,25 USD na akcii za celý fiskální rok 2014.

Zdražily také akcie výrobce obalových materiálů MeadWestvaco (+5,80 %). Firma ve čtvrtek oznámila, že ze svého podnikání vydělí chemickou divizi. Společnost nyní podle svých slov čeká již pouze na oficiální schválení tohoto záměru ze strany představenstva. K vyčlenění chemické divize do samostatné veřejně obchodované firmy by mělo dojít do konce letošního roku a MeadWestvaco plánuje získané peníze použít na snížení svého zadlužení.

V solidní jízdě vzhůru pokračovaly akcie Boston Scientific (+3,99 %), na něž již v pondělí analytici z banky JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral". Akcie firmy od začátku týdne posílily již o více než deset procent.

Přes dvě procenta zdražily akcie výrobce sportovního oblečení lululemon athletica (+2,46 %) poté, co firma oznámila, že s platností od 2. února jmenovala do funkce finančního ředitele Stuarta Haseldena. Naposledy Haselden působil na postu finančního ředitele ve společnosti J. Crew Group.

Oslabily naopak akcie zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (-1,46 %), na které analytici z BMO Capital Markets snížili investiční doporučení na "market perform" z "outperform".

Zlevnily také akcie maloobchodního řetězce Family Dollar Stores (-0,44 %). Společnost oznámila 47% pokles zisku za svůj první fiskální kvartál kvůli změně strategie cenové politiky. Čistý zisk firmě klesl na 41,4 milionu USD neboli 0,36 USD na akcii ze 78 milionů USD neboli 0,68 USD na akcii ve stejném období před rokem. Očištěný zisk dosáhl 0,44 USD na akcii. Analytici očekávali v průměru 0,62 USD.

Dolar k euru posílil na 9leté maximum

Dolar ve čtvrtek k euru posílil na nové devítileté maximum a dařilo se mu i v páru s japonským jenem. Investoři stále více sázejí na to, že Evropská centrální banka v brzké době přikročí k takzvanému kvantitativnímu uvolňování, tedy rozsáhlým nákupům státních dluhopisů. K poklesu eura přispívá rovněž politická nejistota spojená s blížícími se předčasnými parlamentními volbami v Řecku.

Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,182, před polednem ale americká měna posílila až pod 1,176 EUR/USD, a k euru tak byla nejsilnější od prosince 2005. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,179 EUR/USD.

Eurostat ve středu oznámil, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 %. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace, což podpořilo očekávání, že ECB na svém zasedání 22. ledna ohlásí nákupy státních dluhopisů. Vyhlídky na nová stimulační opatření ECB podpořila rovněž čtvrteční zpráva o listopadovém poklesu průmyslových zakázek v Německu a také dopis Maria Draghiho jednomu z poslanců Evropského parlamentu, ve kterém šéf ECB napsal, že je banka připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů.

"Očekávání, že ECB zahájí kvantitativní uvolňování měnové politiky, roste. Někteří lidé říkají, že by euro mohlo klesnout na zhruba 1,15 USD," uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale.

K japonskému jenu dolar posílil z 119,27 USD/JPY na 119,63 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek po předešlých propadech na minima za téměř šest let stabilizovaly a cena severomořské ropy Brent se ustálila nad 52 dolary za barel. Trhu pomohla středeční zpráva o nečekaném poklesu ropných zásob v USA.

Cena Brentu se ve čtvrtek prakticky nezměnila, když se krátce po desáté hodině pohybovala kolem 52,18 USD za barel. Ve středu sestoupila až na 49,66 USD za barel, nové minimum od května 2009, později ale trh oživil. Severoamerická lehká ropa WTI ve čtvrtek mírně zdražila. Její cena vzrostla o necelý dolar na 49,49 USD za barel.

Pokles cen ropy se zastavil po údajích, podle nichž zásoby ropy na americkém trhu minulý týden klesly o 3,1 milionu barelů. Analytici přitom očekávali zvýšení o necelý milion barelů. Ropnému trhu pomohly také příznivé údaje z americké ekonomiky, které naznačily, že na USA zatím nedoléhá globální hospodářský útlum.

Proti loňskému červnu ztrácejí ceny ropy více než polovinu své hodnoty. Dolů je tlačí vysoká nabídka na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, v kombinaci se slabou ekonomikou v Evropě a Asii. Propad cen se navíc zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

Analytici vesměs čekají další pokles cen a nevědí, kdy ropa narazí na dno. "Je to jen technické oživení z propadů předešlých dní," komentoval agentuře Reuters čtvrteční obchodování Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím, že ještě nejsme na cenovém dně," dodal.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než čtyři dolary na 1 207,50 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 1,35 % na 16,31 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
před 23 minutami

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
před hodinou

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku
14:46

Švédský Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

Švédská firma Ericsson nečekaně - díky rostoucímu prodeji ve Spojených státech - zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo
14:30

USA: Zahájená výstavba v červnu klesla výrazně více, než se čekalo

Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,337 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání
13:52

Juncker uvedl, že jeho investiční plán pro EU překonal očekávání

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu oznámil úspěch investičního plánu, kterým v roce 2015 komise...
Evropská unie Investice
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok
13:35

Aerolinky easyJet zlepšily výhled zisku na letošní rok

Britské nízkonákladové aerolinky easyJet zlepšily svůj výhled zisku na letošní fiskální rok. Jejich zisk by mohl...
Spojené království Doprava Evropské akcie
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur
13:17

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 miliardy eur

Rekordní pokutu 4,34 miliardy eur udělila ve středu Evropská komise společnosti Google. Americký internetový gigant...
Alphabet (Google) Evropská unie Americké akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 9. července klesl o 2,5 % (předchozí týden: +2,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. července po sezónním očištění údajů klesl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent
12:55

Čtvrtletní zisk banky Morgan Stanley stoupl o 43 procent

Americké bance Morgan Stanley stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 2,27 miliardy dolarů a...
Morgan Stanley Americké akcie Americké banky
Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden
11:58

Novozélandská Perpetual Guardian zavede čtyřdenní pracovní týden

Novozélandská firma Perpetual Guardian zavede natrvalo čtyřdenní pracovní týden. Během osmitýdenního testovacího...
Stres Byznys a podnikání
Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl
11:36

Slovenská firma Eustream přepravila více plynu, zisk jí klesl

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni přepravil nejvíce suroviny od roku 2011, zisk i výnosy společnosti...
Slovensko Zemní plyn Komodity
Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta
11:01

Inflace v eurozóně v červnu zrychlila na dvě procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 2 procenta z květnových 1,9 procenta....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace…
10:45

Série středečních britských makrodat vyzněla spíše negativně, inflace stagnovala na 2,4 %

Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen,...
Spojené království Inflace Maloobchod
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu vystoupení šéfa Fedu Jeroma...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA
10:00

Čína podle studie investuje výrazně více v Evropě než v USA

Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky, v Evropě investuje asi...
Čína Investice Evropa
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent
09:40

Zisk výrobce hodinek Swatch za pololetí stoupl o 67 procent

Švýcarskému výrobci hodinek Swatch Group vzrostl za šest měsíců letošního roku čistý zisk o 67 procent na 468 milionů...
Švýcarsko Výsledková sezóna