Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny
|

Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny

Americké akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční rally, kterou podporuje důvěra v pokračování a možné zvýšení podpory pro trhy ze strany centrálních bank. Investory povzbudily také solidní údaje z amerického trhu práce. Všechny tři nejsledovanější indexy ve čtvrtek nakonec posílily téměř o dvě procenta, nejvíce za poslední tři týdny.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,84 % na 17 907,87 bodu, širší S&P 500 přidal 1,79 % na 2 062,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,84 % na 4 736,19 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o 12 % na 17,01 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,01 %.

Všech deset hlavních sektorů indexu S&P 500 skončilo výrazně v plusu. Nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z energetického odvětví a cenné papíry z průmyslového odvětví. Nejméně, přes sedm desetin procenta, přidal sektor služeb a mírně přes procento posílilo finanční odvětví.

Americké akcie (8. ledna 2015)

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl o čtyři tisíce. Po středeční zprávě o silné tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru je to další údaj, který předznamenává příznivý výsledek klíčové páteční zprávy o prosincovém vývoji na trhu práce.

"Zdá se, že novoroční kocovina je definitivně pryč," řekl Justin Urquhart Stewart ze společnosti Seven Investment Management. "Již středeční obrat zlomil negativní vývoj a dal investorům novou naději na další růst akciových trhů."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 3. ledna klesl o 4 tisíce na 294 tisíc, čekalo se 290 tisíc. Pokračujících žádostí bylo v týdnu do 27. prosince 2,452 milionu (odhad: 2,360 milionu, před týdnem: 2,353 milionu). Hlavní zpráva z trhu práce za prosinec - celková míra nezaměstnanosti, počty pracovních míst a vývoj mezd - na trhy dorazí v pátek.
 • Mezi Kongresem Spojených států ovládaným republikány a prezidentem Barackem Obamou se schyluje k prvnímu vážnému sporu. Senátní výbor pro energetiku totiž ve čtvrtek schválil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a USA, což znamená, že senátoři začnou v plénu o projektu jednat v nadcházejícím týdnu. Schválit Keystone, který Obama z ekologických důvodů odmítá, se již v pátek chystá Sněmovna reprezentantů. Bílý dům již dříve pohrozil, že bude prezident zákon o ropovodu vetovat.
 • Aktivistický hedgeový fond Starboard Value, konkrétně jeho ředitel Jeff Smith, poslal dopis ředitelce Yahoo! Marisse Mayer. Chce ji přesvědčit, aby akcionářům své firmy vrátila část zisku, který vznikl investicí do čínské Alibaby v roce 2005. Varuje ji před tím, aby peníze použila na nějakou velkou akvizici. Yahoo! měla v poslední době zájem například o firmy z prostředí kabelového televizního vysílání. Podobná akvizice by podle Smitha naznačovala, že "je potřeba výrazná změna ve vedení Yahoo!".
 • Analytici z Credit Suisse vydali nová doporučení na akcie velkých amerických bank. Nově hodnotí akcie banky JPMorgan jako "outperform" s cílovou cenou 75 dolarů, stejné doporučení vydali i na akcie Bank of America s cílovou cenou 21 dolarů a na Wells Fargo s cílovou cenou 65 dolarů. Na akcie bank PNC Financial, Citigroup a US Bancorp vydala Credit Suisse doporučení "neutral" s cílovými cenami 95, respektive 60 a 50 dolarů. Hodnocení "underperform" získala nově banka SunTrust s cílovou cenou 41 dolarů.
 • Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola propustí v rámci plánů na snižování nákladů v příštích měsících 1 600 až 1 800 lidí z celkových více než 130 tisíc zaměstnanců. Je to největší propouštění amerického giganta za 15 let.
 • Maloobchodní řetězec J.C. Penney letos zavře zhruba 40 provozoven z celkem 1 060 v USA. Dotkne se to asi 2 250 zaměstnanců.
 • Macy's v rámci restrukturalizace uzavře 14 obchodů, plánuje ušetřit až 110 milionů USD.
 • Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Eli Lilly na "držet". Výhled je sice pozitivní, ale potenciál zhodnocení jen mírný.
 • Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie společnosti Google na "držet".
 • Jim O'Neill, který kdysi do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh s kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuální nízké ceny ropy dlouho nevydrží.
 • Americké ropné firmy dluží celkem 297 miliard USD. Částka je to závratná a důležitá. Někteří menší těžaři totiž začínají mít problémy s refinancováním svých úvěrů. Banky jim v době, kdy ropa rychle zlevnila na polovinu, zkrátka odmítají půjčovat, nebo alespoň za dosavadních podmínek.
 • Výsledky Constellation Brands za 3QFY2015: Zisk na akcii 1,10 USD, tržby 1,542 miliardy USD. Zisk na akcii narostl meziročně o 3 %, tržby o 7 %. Analytici podle FactSet čekali zisk 1,14 USD na akcii při tržbách 1,517 miliardy USD. Očištěný zisk na akcii 1,23 USD na akcii tak překonal odhady. Za celý fiskální rok 2015 firma čeká zisk 4,25-4,35 USD na akcii, zlepšila tedy výhled.
 • Family Dollar Stores oznámila 47% pokles zisku za svůj první fiskální kvartál poté, co změnila strategii cenové politiky. Větší orientace na produkty s nízkými maržemi si na zisku firmy vybrala svou daň. Čistý zisk klesl na 41,4 milionu USD (36 centů na akcii) ze 78 milionů USD (68 centů na akcii) ve stejném období před rokem. Očištěný zisk dosáhl 44 centů na akcii. Analytici očekávali v průměru 62 centů.
 • Více než 60 % ze zhruba 1,1 miliardy USD, které přilákal do fondu Janus Capital příchod hvězdného portfoliomanažera a dluhopisového investora Billa Grosse, pochází z jednoho brokerského účtu v Morgan Stanley v Kalifornii. Jde o více než 700 milionů USD. Nebylo by to až tak podezřelé a trapné, nebýt toho, že v pobočce pracuje jeden z Grossových osobních finančních poradců. Není jasné, od kolika investorů peníze jsou, objevily se ale i spekulace, že jde o Grossovy osobní finance. Je hezké sázet na fond, který spravujete, ale spravovat si převážně vlastní peníze ve veřejném podílovém fondu je něco trochu jiného. Navíc to vrhá stín na všude prezentované úspěšné uvedení Grosse v nové firmě, které mělo nalákat již přes miliardu dolarů.

Z indexu Dow ve čtvrtek uzavřelo v zelených číslech všech třicet emisí. Nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHelath Group (+4,77 %), chemického obra DuPont (+3,07 %) a softwarové společnosti Microsoft (+2,94 %). Pouze mírně naopak vzrostla cena akcií řetězce s rychlým občerstvením McDonald's (+0,37 %) a necelé procento přidaly cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+0,77 %), farmaceutické firmy Johnson & Johnson (+0,79 %) a mobilního operátora AT&T (+0,99 %).

Cenné papíry biotechnologické společnosti Biogen Idec (-0,31 %) v předobchodní fázi zdražovaly až o osm procent poté, co firma oznámila, že úspěšně dokončila druhou fázi testování léku na optickou neuritidu, která může způsobit částečnou nebo úplnou ztrátu zraku. Ve dvaceti až třiceti procentech všech případů se optická neuritida vyskytuje u pacientů s roztroušenou sklerózou. Krátce po zahájení řádného obchodování ale akcie o zisky přišly a spadly pod nulu.

Celý den se dařilo akciím výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands (+4,45 %), který reportoval solidní kvartální výsledky. Firma oznámila, že ve svém třetím fiskálním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 248 milionů dolarů neboli 1,10 USD na akcii při tržbách 1,542 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii 1,23 USD překonal odhady trhu, které hovořily o upraveném zisku 1,14 USD při tržbách 1,517 miliardy USD. Společnost nyní odhaduje, že za celý fiskální rok vydělá 4,25 až 4,35 USD na akcii oproti 3,25 USD na akcii za celý fiskální rok 2014.

Zdražily také akcie výrobce obalových materiálů MeadWestvaco (+5,80 %). Firma ve čtvrtek oznámila, že ze svého podnikání vydělí chemickou divizi. Společnost nyní podle svých slov čeká již pouze na oficiální schválení tohoto záměru ze strany představenstva. K vyčlenění chemické divize do samostatné veřejně obchodované firmy by mělo dojít do konce letošního roku a MeadWestvaco plánuje získané peníze použít na snížení svého zadlužení.

V solidní jízdě vzhůru pokračovaly akcie Boston Scientific (+3,99 %), na něž již v pondělí analytici z banky JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral". Akcie firmy od začátku týdne posílily již o více než deset procent.

Přes dvě procenta zdražily akcie výrobce sportovního oblečení lululemon athletica (+2,46 %) poté, co firma oznámila, že s platností od 2. února jmenovala do funkce finančního ředitele Stuarta Haseldena. Naposledy Haselden působil na postu finančního ředitele ve společnosti J. Crew Group.

Oslabily naopak akcie zemědělského gigantu Archer Daniels Midland (-1,46 %), na které analytici z BMO Capital Markets snížili investiční doporučení na "market perform" z "outperform".

Zlevnily také akcie maloobchodního řetězce Family Dollar Stores (-0,44 %). Společnost oznámila 47% pokles zisku za svůj první fiskální kvartál kvůli změně strategie cenové politiky. Čistý zisk firmě klesl na 41,4 milionu USD neboli 0,36 USD na akcii ze 78 milionů USD neboli 0,68 USD na akcii ve stejném období před rokem. Očištěný zisk dosáhl 0,44 USD na akcii. Analytici očekávali v průměru 0,62 USD.

Dolar k euru posílil na 9leté maximum

Dolar ve čtvrtek k euru posílil na nové devítileté maximum a dařilo se mu i v páru s japonským jenem. Investoři stále více sázejí na to, že Evropská centrální banka v brzké době přikročí k takzvanému kvantitativnímu uvolňování, tedy rozsáhlým nákupům státních dluhopisů. K poklesu eura přispívá rovněž politická nejistota spojená s blížícími se předčasnými parlamentními volbami v Řecku.

Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,182, před polednem ale americká měna posílila až pod 1,176 EUR/USD, a k euru tak byla nejsilnější od prosince 2005. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,179 EUR/USD.

Eurostat ve středu oznámil, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 %. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace, což podpořilo očekávání, že ECB na svém zasedání 22. ledna ohlásí nákupy státních dluhopisů. Vyhlídky na nová stimulační opatření ECB podpořila rovněž čtvrteční zpráva o listopadovém poklesu průmyslových zakázek v Německu a také dopis Maria Draghiho jednomu z poslanců Evropského parlamentu, ve kterém šéf ECB napsal, že je banka připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů.

"Očekávání, že ECB zahájí kvantitativní uvolňování měnové politiky, roste. Někteří lidé říkají, že by euro mohlo klesnout na zhruba 1,15 USD," uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale.

K japonskému jenu dolar posílil z 119,27 USD/JPY na 119,63 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek po předešlých propadech na minima za téměř šest let stabilizovaly a cena severomořské ropy Brent se ustálila nad 52 dolary za barel. Trhu pomohla středeční zpráva o nečekaném poklesu ropných zásob v USA.

Cena Brentu se ve čtvrtek prakticky nezměnila, když se krátce po desáté hodině pohybovala kolem 52,18 USD za barel. Ve středu sestoupila až na 49,66 USD za barel, nové minimum od května 2009, později ale trh oživil. Severoamerická lehká ropa WTI ve čtvrtek mírně zdražila. Její cena vzrostla o necelý dolar na 49,49 USD za barel.

Pokles cen ropy se zastavil po údajích, podle nichž zásoby ropy na americkém trhu minulý týden klesly o 3,1 milionu barelů. Analytici přitom očekávali zvýšení o necelý milion barelů. Ropnému trhu pomohly také příznivé údaje z americké ekonomiky, které naznačily, že na USA zatím nedoléhá globální hospodářský útlum.

Proti loňskému červnu ztrácejí ceny ropy více než polovinu své hodnoty. Dolů je tlačí vysoká nabídka na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, v kombinaci se slabou ekonomikou v Evropě a Asii. Propad cen se navíc zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

Analytici vesměs čekají další pokles cen a nevědí, kdy ropa narazí na dno. "Je to jen technické oživení z propadů předešlých dní," komentoval agentuře Reuters čtvrteční obchodování Carsten Fritsch z Commerzbank. "Myslím, že ještě nejsme na cenovém dně," dodal.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než čtyři dolary na 1 207,50 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 1,35 % na 16,31 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
23. 8. 2019 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti