Americké akcie v úterý přerušily růstovou sérii, Dow klesl po sedmidenní rally
|

Americké akcie v úterý přerušily růstovou sérii, Dow klesl po sedmidenní rally

Americké akcie zahájily úterní obchodování půlprocentním poklesem, brzy ale ztráty smazaly a vyhouply se nad nulu. Záhy ovšem přišel obrat, akcie zisky odevzdaly a zamířily zpět pod nulu. Náladu na trzích ovlivňovala slabá data z Číny, která investorům připomněla rizika zpomalování růstu čínské a světové ekonomiky. Po konci obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Intel, CSX nebo JPMorgan Chase.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,29 % na 17 081,89 bodu, S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 003,69 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,87 % na 4 796,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,28 % na 17,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o pět bazických bodů na 2,042 %.

Všech deset hlavních sektorů indexu S&P 500 seanci zakončilo v červených číslech. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Naopak relativně nejlépe se dařilo technologickým titulům a akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

"Myslím si, že investoři ve skutečnosti vůbec netuší, jak se bude ekonomika vyvíjet. Vyznění výsledkové sezóny by mohlo alespoň napovědět, jakým směrem se vydají akciové trhy," říká Paul Zemsky, investiční šéf ve společnosti Voya Investment Management. "Trhy by mohly ovlivňovat také spekulace, kdy Fed začne zvyšovat sazby. Banka bude znovu zasedat již tento měsíc," dodává Colin Cieszynski, hlavní tržní stratég ve společnosti CMC Markets.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 klesnou ve třetím čtvrtletí o 4,8 %, což by znamenalo nejhlubší meziroční pokles za posledních šest let.

Americké akcie (13. října 2015)

Akcie společnosti Twitter (+1,08 %) připsaly procento poté, co firma oznámila, že v rámci restrukturalizace propustí až osm procent své celosvětové pracovní síly. Celkem by mohlo být podle Twitteru propuštěno až 336 zaměstnanců. Propouštění se zaměří na produktový a technický tým, který by měl po zeštíhlení být rychlejší a pružnější, uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey. Jednorázové náklady na propouštění firma odhaduje na 10 až 20 milionů dolarů, většinu z nich Twitter plánuje odepsat z výsledků za poslední čtvrtletí tohoto roku.

V indexu Dow oslabilo 22 z 30 titulů. Nedařilo se zejména akciím farmaceutické společnosti Merck (-2,45 %), technologické firmy United Technologies (-1,21 %) a počítačového obra IBM (-1,01 %). Zdražily naopak cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,21 %), banky Goldman Sachs (+0,41 %) nebo zábavní společnosti Walt Disney (+0,23 %).

Akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,56 %) oslabily přes půl procenta poté, co firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,49 USD při tržbách 17,1 miliardy USD. Trh čekal, že firma vykáže za období od července do září zisk na akcii 1,45 USD a tržby 17,45 miliardy USD. Právě slabší než očekávané tržby poslaly akcie firmy pod nulu.

Nedařilo se ani akciím společností, které výsledky zveřejnily až po konci obchodování. Cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (-0,53 %) v řádném obchodování zlevnily přibližně o půl procenta, akcie železničního dopravce CSX (-2,33 %) odepsaly přes dvě procenta a cena akcií investiční banky JPMorgan Chase (-0,28 %) klesla přibližně o tři desetiny procenta.

Intel po konci obchodování oznámil, že v uplynulých třech měsících hospodařil se ziskem 3,1 miliardy USD neboli 0,64 USD na akcii při tržbách 14,5 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,59 USD při tržbách 14,22 miliardy USD. Loni firma za stejné období vykázala zisk 3,3 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii a tržby 14,6 miliardy USD. Akcie Intelu na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným růstem.

Dopravce CSX vykázal za třetí čtvrtletí zisk 0,52 USD na akcii při tržbách 2,94 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,50 USD a tržby 2,97 miliardy USD. Akcie CSX na výsledky v after-marketu reagovaly procentním růstem.

JPMorgan Chase hospodařila v období od července do září se ziskem na akcii 1,68 USD. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl 1,32 USD, a skončil tak pod odhadem trhu ve výši 1,37 USD. Tržby společnosti dosáhly za třetí čtvrtletí 23,54 miliardy dolarů. Trh čekal, že tržby klesnou z loňských 25,1 miliardy USD na 23,69 miliardy USD. Akcie JPMorgan Chase v poobchodní fázi ztrácely necelé procento.

Dolar oslabil k euru i jenu

Americký dolar v úterý oslabil a vůči koši měn se propadl nejníže za tři týdny. K poklesu dolaru přispěla nejnovější statistika z Číny, která zaostala za očekáváním. To vyvolalo obavy o další vývoj globální ekonomiky a zvýšilo sázky investorů na to, že americká centrální banka (Fed) do konce letošního roku nezvýší úrokové sazby.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru posilovalo o 0,25 % na 1,139 EUR/USD a dolar k jenu ztrácel taktéž 0,25 % na 119,75 USD/JPY. Ke koši šesti hlavních světových měn dolar ztrácel přibližně 0,15 % na 94,70 bodu, během dne ale spadl až na tříměsíční minimum 94,54 bodu.

Nejnovější statistika z Číny ukázala, že dovoz do země v září meziročně klesl zhruba o pětinu. Zpráva potvrdila pokles domácí poptávky, což zvyšuje tlak na to, aby Peking přijal další stimulační opatření.

"Trh má obavy o čínskou poptávku po komoditách. Viděli jsme okamžitý pokles cen většiny komodit," řekl agentuře Reuters analytik společnosti Macquarie Thierry Albert Wizman.

Euro se stáhlo z počátečního maxima kvůli průzkumu důvěry v německou ekonomiku, který mezi investory a analytiky uskutečnil institut ZEW. Index důvěry se propadl hluboko pod dlouhodobý průměr, hlavně kvůli skandálu s měřením emisí u naftových vozů Volkswagenu a kvůli útlumu na rozvíjejících se trzích.

Světové ceny ropy v úterý po výrazném pondělním propadu dál mírně klesaly. Trh oslabila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která předpověděla pokračující přetlak nabídky suroviny i v příštím roce.

Krátce po desáté hodině severomořská ropa Brent zlevňovala téměř o 2,4 % na 49,43 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 1,92 % na 47 USD za barel.

V pondělí se ceny ropy propadly o pět procent. Investoři prodávali, aby vybrali zisky z minulého týdne, kdy ropa zaznamenala nejvýraznější růst ceny za více než šest let a kdy se Brent vyhoupl až nad 54 USD za barel. V srpnu přitom ceny ropy sestoupily na šestiletá minima a Brent klesl k 42 USD za barel.

IEA očekává, že přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce, protože růst poptávky po vzestupu opět zpomaluje a státy ropného kartelu OPEC nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. IEA snížila odhad růstu světové poptávky po ropě o 150 tisíc barelů na 1,21 milionu barelů denně.

Zlato v úterý zdražilo o necelé dva dolary na 1 165,72 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o šest centů na 15,90 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v úterním sdělení. Propouštění je součástí plánu na zeštíhlení firmy po změně v nejvyšším vedení a týká se zejména techniků a programátorů.
 • Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě totiž zpomaluje z pětiletého maxima. Klíčové státy ropného kartelu OPEC přitom nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 • Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev se v zásadě dohodla na koupi svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. O dosažení rámcové dohody o klíčových podmínkách nabídky v úterý informovaly firmy. Anheuser-Busch InBev v posledních týdnech svoji nabídku na koupi SABMiller několikrát zlepšil. Podle agentury Bloomberg jej koupí za zhruba 68 miliard liber.
 • Ruský vyhledávač Yandex se dohodl s Microsoftem, že se stane výchozím vyhledávačem u jeho přístrojů s operačním systémem Windows 10 v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Turecku a na Ukrajině. Oznámila to v úterý ruská společnost. Yandex je jedničkou na ruském trhu, jeho podíl se však snižuje na úkor Googlu, hlavně kvůli konkurenci mobilních přístrojů.
 • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Toll Brothers na "overweight" z "equal weight".
 • Goldman Sachs přidává akcie Dish Network na seznam titulů doporučených k nákupu.
 • Evercore snižuje doporučení na akcie American Airlines Group na "držet" z "kupovat".
 • JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie JetBlue na "neutral" z "overweight".
 • William Blair zvyšuje doporučení na akcie General Electric na "outperform" z "market perform".
 • Správní rada Hewlett-Packard schválila program zpětného odkupu akcií v objemu 3 miliard dolarů.
 • RBC Capital snižuje doporučení na akcie United Technologies na "sector perform" na "outperform".

Výsledková sezóna

 • Výsledky Johnson & Johnson ve 3Q: Zisk na akcii 1,49 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 17,1 miliardy USD (odhad: 17,45 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 14,5 miliardy USD (odhad: 14,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ mírně rostly.
 • Výsledky CSX ve 3Q: Zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 2,94 miliardy USD (odhad: 2,97 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ rostly o procento.
 • Výsledky JPMorgan Chase ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 23,54 miliardy USD (odhad: 23,69 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ ztrácely necelé procento.

Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
před 4 minutami

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
před 6 minutami

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
před hodinou

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna