Americké akcie v úterý přerušily růstovou sérii, Dow klesl po sedmidenní rally
|

Americké akcie v úterý přerušily růstovou sérii, Dow klesl po sedmidenní rally

Americké akcie zahájily úterní obchodování půlprocentním poklesem, brzy ale ztráty smazaly a vyhouply se nad nulu. Záhy ovšem přišel obrat, akcie zisky odevzdaly a zamířily zpět pod nulu. Náladu na trzích ovlivňovala slabá data z Číny, která investorům připomněla rizika zpomalování růstu čínské a světové ekonomiky. Po konci obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Intel, CSX nebo JPMorgan Chase.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,29 % na 17 081,89 bodu, S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 003,69 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,87 % na 4 796,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,28 % na 17,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o pět bazických bodů na 2,042 %.

Všech deset hlavních sektorů indexu S&P 500 seanci zakončilo v červených číslech. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry z průmyslového odvětví. Naopak relativně nejlépe se dařilo technologickým titulům a akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

"Myslím si, že investoři ve skutečnosti vůbec netuší, jak se bude ekonomika vyvíjet. Vyznění výsledkové sezóny by mohlo alespoň napovědět, jakým směrem se vydají akciové trhy," říká Paul Zemsky, investiční šéf ve společnosti Voya Investment Management. "Trhy by mohly ovlivňovat také spekulace, kdy Fed začne zvyšovat sazby. Banka bude znovu zasedat již tento měsíc," dodává Colin Cieszynski, hlavní tržní stratég ve společnosti CMC Markets.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 klesnou ve třetím čtvrtletí o 4,8 %, což by znamenalo nejhlubší meziroční pokles za posledních šest let.

Americké akcie (13. října 2015)

Akcie společnosti Twitter (+1,08 %) připsaly procento poté, co firma oznámila, že v rámci restrukturalizace propustí až osm procent své celosvětové pracovní síly. Celkem by mohlo být podle Twitteru propuštěno až 336 zaměstnanců. Propouštění se zaměří na produktový a technický tým, který by měl po zeštíhlení být rychlejší a pružnější, uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey. Jednorázové náklady na propouštění firma odhaduje na 10 až 20 milionů dolarů, většinu z nich Twitter plánuje odepsat z výsledků za poslední čtvrtletí tohoto roku.

V indexu Dow oslabilo 22 z 30 titulů. Nedařilo se zejména akciím farmaceutické společnosti Merck (-2,45 %), technologické firmy United Technologies (-1,21 %) a počítačového obra IBM (-1,01 %). Zdražily naopak cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,21 %), banky Goldman Sachs (+0,41 %) nebo zábavní společnosti Walt Disney (+0,23 %).

Akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,56 %) oslabily přes půl procenta poté, co firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,49 USD při tržbách 17,1 miliardy USD. Trh čekal, že firma vykáže za období od července do září zisk na akcii 1,45 USD a tržby 17,45 miliardy USD. Právě slabší než očekávané tržby poslaly akcie firmy pod nulu.

Nedařilo se ani akciím společností, které výsledky zveřejnily až po konci obchodování. Cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (-0,53 %) v řádném obchodování zlevnily přibližně o půl procenta, akcie železničního dopravce CSX (-2,33 %) odepsaly přes dvě procenta a cena akcií investiční banky JPMorgan Chase (-0,28 %) klesla přibližně o tři desetiny procenta.

Intel po konci obchodování oznámil, že v uplynulých třech měsících hospodařil se ziskem 3,1 miliardy USD neboli 0,64 USD na akcii při tržbách 14,5 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,59 USD při tržbách 14,22 miliardy USD. Loni firma za stejné období vykázala zisk 3,3 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii a tržby 14,6 miliardy USD. Akcie Intelu na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným růstem.

Dopravce CSX vykázal za třetí čtvrtletí zisk 0,52 USD na akcii při tržbách 2,94 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,50 USD a tržby 2,97 miliardy USD. Akcie CSX na výsledky v after-marketu reagovaly procentním růstem.

JPMorgan Chase hospodařila v období od července do září se ziskem na akcii 1,68 USD. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl 1,32 USD, a skončil tak pod odhadem trhu ve výši 1,37 USD. Tržby společnosti dosáhly za třetí čtvrtletí 23,54 miliardy dolarů. Trh čekal, že tržby klesnou z loňských 25,1 miliardy USD na 23,69 miliardy USD. Akcie JPMorgan Chase v poobchodní fázi ztrácely necelé procento.

Dolar oslabil k euru i jenu

Americký dolar v úterý oslabil a vůči koši měn se propadl nejníže za tři týdny. K poklesu dolaru přispěla nejnovější statistika z Číny, která zaostala za očekáváním. To vyvolalo obavy o další vývoj globální ekonomiky a zvýšilo sázky investorů na to, že americká centrální banka (Fed) do konce letošního roku nezvýší úrokové sazby.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru posilovalo o 0,25 % na 1,139 EUR/USD a dolar k jenu ztrácel taktéž 0,25 % na 119,75 USD/JPY. Ke koši šesti hlavních světových měn dolar ztrácel přibližně 0,15 % na 94,70 bodu, během dne ale spadl až na tříměsíční minimum 94,54 bodu.

Nejnovější statistika z Číny ukázala, že dovoz do země v září meziročně klesl zhruba o pětinu. Zpráva potvrdila pokles domácí poptávky, což zvyšuje tlak na to, aby Peking přijal další stimulační opatření.

"Trh má obavy o čínskou poptávku po komoditách. Viděli jsme okamžitý pokles cen většiny komodit," řekl agentuře Reuters analytik společnosti Macquarie Thierry Albert Wizman.

Euro se stáhlo z počátečního maxima kvůli průzkumu důvěry v německou ekonomiku, který mezi investory a analytiky uskutečnil institut ZEW. Index důvěry se propadl hluboko pod dlouhodobý průměr, hlavně kvůli skandálu s měřením emisí u naftových vozů Volkswagenu a kvůli útlumu na rozvíjejících se trzích.

Světové ceny ropy v úterý po výrazném pondělním propadu dál mírně klesaly. Trh oslabila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která předpověděla pokračující přetlak nabídky suroviny i v příštím roce.

Krátce po desáté hodině severomořská ropa Brent zlevňovala téměř o 2,4 % na 49,43 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 1,92 % na 47 USD za barel.

V pondělí se ceny ropy propadly o pět procent. Investoři prodávali, aby vybrali zisky z minulého týdne, kdy ropa zaznamenala nejvýraznější růst ceny za více než šest let a kdy se Brent vyhoupl až nad 54 USD za barel. V srpnu přitom ceny ropy sestoupily na šestiletá minima a Brent klesl k 42 USD za barel.

IEA očekává, že přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce, protože růst poptávky po vzestupu opět zpomaluje a státy ropného kartelu OPEC nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. IEA snížila odhad růstu světové poptávky po ropě o 150 tisíc barelů na 1,21 milionu barelů denně.

Zlato v úterý zdražilo o necelé dva dolary na 1 165,72 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o šest centů na 15,90 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v úterním sdělení. Propouštění je součástí plánu na zeštíhlení firmy po změně v nejvyšším vedení a týká se zejména techniků a programátorů.
 • Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě totiž zpomaluje z pětiletého maxima. Klíčové státy ropného kartelu OPEC přitom nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 • Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev se v zásadě dohodla na koupi svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. O dosažení rámcové dohody o klíčových podmínkách nabídky v úterý informovaly firmy. Anheuser-Busch InBev v posledních týdnech svoji nabídku na koupi SABMiller několikrát zlepšil. Podle agentury Bloomberg jej koupí za zhruba 68 miliard liber.
 • Ruský vyhledávač Yandex se dohodl s Microsoftem, že se stane výchozím vyhledávačem u jeho přístrojů s operačním systémem Windows 10 v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Turecku a na Ukrajině. Oznámila to v úterý ruská společnost. Yandex je jedničkou na ruském trhu, jeho podíl se však snižuje na úkor Googlu, hlavně kvůli konkurenci mobilních přístrojů.
 • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Toll Brothers na "overweight" z "equal weight".
 • Goldman Sachs přidává akcie Dish Network na seznam titulů doporučených k nákupu.
 • Evercore snižuje doporučení na akcie American Airlines Group na "držet" z "kupovat".
 • JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie JetBlue na "neutral" z "overweight".
 • William Blair zvyšuje doporučení na akcie General Electric na "outperform" z "market perform".
 • Správní rada Hewlett-Packard schválila program zpětného odkupu akcií v objemu 3 miliard dolarů.
 • RBC Capital snižuje doporučení na akcie United Technologies na "sector perform" na "outperform".

Výsledková sezóna

 • Výsledky Johnson & Johnson ve 3Q: Zisk na akcii 1,49 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 17,1 miliardy USD (odhad: 17,45 miliardy USD).
 • Výsledky Intel ve 3Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 14,5 miliardy USD (odhad: 14,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ mírně rostly.
 • Výsledky CSX ve 3Q: Zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 2,94 miliardy USD (odhad: 2,97 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ rostly o procento.
 • Výsledky JPMorgan Chase ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 23,54 miliardy USD (odhad: 23,69 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolem 22.15 SELČ ztrácely necelé procento.

Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK

Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
18:00

Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi USA a Čínou na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů stáhly obavy z neúspěchu americko-čínských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí
17:50

AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí

Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se odvolává...
Írán Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
17:39

Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu

Italská policie v úterý podnikla razie v kancelářích společnosti ArcelorMittal v Miláně a jihoitalském Tarantu,...
ArcelorMittal Itálie Evropské akcie
Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD
17:20

Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v červených číslech. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
17:03

Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst

Klub zemí, které mají rating na nejvyšší známce AAA, by se mohl v příštím roce poprvé za téměř deset let rozrůst....
Rating Ratingové agentury
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
16:45

Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale získal pouze 0,14 % na 1 079,73 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu
16:18

Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu

Německé úřady uskutečnily razii v kancelářích banky ABN Amro ve Frankfurtu v souvislosti s širším vyšetřováním...
Německo Podvod
Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu
15:59

Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil v úterý český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v Kyjevě, kde ho...
Česká republika Ukrajina Politika
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
14:31

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:14

Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb

Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu
11:51

Říjnový odbyt Volkswagenu vzrostl o více než desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, v říjnu meziročně zvýšil odbyt o 12,2 procenta...
Volkswagen Auta Evropské akcie
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem
11:30

O problémové boeingy 737 MAX je v Dubaji zájem

Americký výrobce letecké techniky a letadel Boeing by v úterý na aerosalonu v Dubaji měl podle agentury Reuters...
Boeing Americké akcie