Americké akcie ve středu klesly podruhé v řadě, trhy stahovaly akcie Wal-Martu a slabá data
|

Americké akcie ve středu klesly podruhé v řadě, trhy stahovaly akcie Wal-Martu a slabá data

Americké akcie zahájily středeční obchodování kolem nuly, nakonec ale uzavřely v červených číslech. Srážel je propad cen akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a převahu na straně prodejců umocňovaly nejnovější ekonomické údaje z USA a Číny.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,92 % na 16 924,75 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,47 % na 1 994,24 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,29 % na 4 782,85 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,04 % na 18,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,982 %.

V mínusu středeční obchodování zakončilo pět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se akciím průmyslových firem, finančním titulům ani akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologického odvětví. Přes procento vzrostly sektor základních materiálů a energetické odvětví. Mírnější zisky připsaly sektor zdravotní péče a telekomunikační a síťové odvětví.

Investoři se nyní soustředí především na výsledkovou sezónu. Analytici podle agentury Reuters očekávají, že zisky firem zahrnutých do indexu S&P 500 klesnou ve třetím čtvrtletí o 4,8 %. To by znamenalo nejhlubší pokles za posledních šest let.

Americké akcie (14. října 2015)

Akcie výrobce paměťových jednotek SanDisk (+11,22 %) výrazně poskočily poté, co firma oznámila, že zvažuje možnost svého prodeje a jedná v této záležitostí se společnostmi Micron Technology a Western Digital.

Dařilo se také cenným papírům leteckého dopravce Delta Air Lines (+1,8 %), který zveřejnil lepší než očekávané kvartální výsledky. Společnost uvedla, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 1,74 USD na akcii nad odhadem trhu 1,71 USD na akcii při provozních tržbách 11,1 miliardy USD mírně pod odhadem trhu 11,11 miliardy USD.

Z bank ve středu výsledky zveřejnily Wells Fargo a Bank of America. Wells Fargo (-0,69 %) oznámila, že za období od července do září vydělala 1,05 USD na akcii při výnosech 21,9 miliardy dolarů. Analytici čekali v průměru zisk na akcii 1,04 USD a výnosy 21,8 miliardy dolarů.

Finanční ústav Bank of America (+0,77 %) se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku. Hospodaření podpořily nižší náklady na půjčky a výdaje na právní spory. Zisk Bank of America za tři měsíce do konce září dosáhl 4,1 miliardy USD ve srovnání se ztrátou 470 milionů USD ve stejném období loni. Zisk na akcii činil 37 centů a překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou FactSet, kteří čekali zisk 33 centů na akcii. Příjmy se však mírně snížily na 20,68 miliardy USD z loňských 21,4 miliardy USD. Příjmy z obchodování s cennými papíry a hypotečního bankovnictví se zvýšily o 1,6 %.

Akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-10,04 %) se propady o deset procent poté, co firma předpověděla, že její celoroční výnosy budou kvůli vlivu silného dolaru na tržby v zahraničí stagnovat a příští rok její zisky sníží investice do technologií a zaměstnanců. Tržní kapitalizace společnosti se tak za jediný den snížila o zhruba 21,5 miliardy dolarů. Propad ceny akcií byl pro firmu dokonce nejvýraznější od ledna 1988.

Po konci obchodování zveřejnili hospodářské výsledky poskytovatel streamovaného videa Netflix (v řádném obchodování +0,46 %) a výrobce polovodičů Xilinx (v řádném obchodování +2,02 %).

Společnost Netflix ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 0,07 USD při tržbách 1,74 miliardy dolarů. Na úrovni zisku byl výsledek v souladu s očekáváním analytiků, na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 1,75 miliardy dolarů. Netflix dále uvedl, že mu ve třetím čtvrtletí stoupl počet předplatitelů o 880 tisíc. Loni firma za stejné období získala 980 tisíc nových předplatitelů. Firma má aktuálně více než 69 milionů zákazníků a do konce roku čeká nárůst jejich počtu na 74 milionů. Investory ale zklamala informace, že bude společnost během příštího roku pravděpodobně nucena přistoupit k navýšení kapitálu. Hrubý dluh společnosti dosahoval ke konci třetího čtvrtletí 2,4 miliardy dolarů a volné cash flow záporné hodnoty 252 milionů dolarů.

Firma Xilinx za uplynulé tři měsíce vykázala zisk 127 milionů dolarů neboli 0,48 USD na akcii. Analytici podle agentury FacSet čekali v průměru zisk na akcii 0,46 USD. Loni společnost dosáhla zisku na akcii 0,62 USD. Tržby se podniku meziročně snížily o 13 % na 528 milionů USD.

Dolar opět klesl k euru i jenu

Americký dolar ve středu pokračoval v poklesu, hlavním důvodem byly slabé statistické údaje ze Spojených států a Číny. Ty ještě více přispěly k pochybnostem, zda bude americká centrální banka (Fed) ochotna zvýšit základní úrokové sazby ještě do konce letošního roku.

Euro k dolaru krátce po desáté hodině posilovalo o 0,83 % na 1,147 EUR/USD a dolar k jenu klesal o 0,85 % na 118,78 USD/JPY. Takzvaný dolarový index klesl téměř o procento na 93,91 bodu, což je nejnižší hodnota od 24. srpna.

Posilování uura k dolaru zesílilo poté, co byla zveřejněna tzv. Béžová kniha Fedu. V pravidelné zprávě o stavu americké ekonomiky americká centrální banka uvedla, že ekonomika USA dál roste, průmysl ale tíží silný dolar. "Řada regionů USA označuje silnou měnu za brzdu průmyslové aktivity i turistických výdajů," uvádí se ve zprávě, která je sestavena z poznatků jednotlivých Federálních rezervních bank. Měnový výbor Fedu ji využije na svém příštím zasedání, kde bude zvažovat nastavení měnové politiky.

Růst spotřebitelských cen v Číně v září zpomalil na 1,6 %, což je výraznější útlum, než se čekalo. Statistika z USA pak ukázala, že maloobchodní tržby v září stouply jen o 0,1 % a výrobní ceny o 1,1 % klesly. Slabé údaje mohou podle analytiků způsobit, že Fed opustí plány na případné zvýšení úroků ještě v letošním roce a vyčká, dokud neuvidí důkazy zlepšení poptávky a inflace.

"Horší výhled pro Čínu může Fed použít jako argument k pozdějšímu zvýšení sazeb. V každém případě vidíme, že stále více členů Fedu je proti zvýšení úroků," řekl agentuře Reuters analytik banky Nordea Niels Christensen. Někteří obchodníci čekají zvýšení úroků až v březnu příštího roku.

Světové ceny ropy se ve středu během většiny dne pohybovaly v mínusu, postupné umazávání úvodních ztrát jim ale nakonec zajistilo alespoň mírné zisky. Ropný trh dál podkopávaly obavy z pokračujícího přetlaku nabídky a oslabování světové poptávky, kterou tíží zejména útlum čínské ekonomiky.

Severomořská ropa Brent po desáté hodině zdražovala o 0,3 % na 49,72 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,06 % na 47,15 USD za barel.

Růst druhé největší ekonomiky světa podle všeho dál slábne. Ve třetím čtvrtletí Čína podle odhadů ekonomů zvolnila růstové tempo poprvé od globální finanční krize pod sedm procent.

Těžba břidlicové ropy v USA by podle předpovědi vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) měla v listopadu klesnout sedmý měsíc po sobě, přebytky na americkém trhu to ale stále nesnižuje. Analytici očekávají, že zásoby ropy v USA minulý týden znovu výrazně vzrostly. Údaje o vývoji zásob zveřejní EIA ve čtvrtek.

Zlato ve středu zdražilo téměř o 19 dolarů na 1 187,66 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 23 centů na 16,16 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký finanční ústav Bank of America se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku. Hospodaření podpořily nižší náklady na půjčky a výdaje na právní spory. Zisk banky za tři měsíce do konce září činil 4,1 miliardy USD ve srovnání se ztrátou 470 milionů USD ve stejném období loni. Uvedla to společnost, která je podle majetku druhou největší bankou v USA, ve středečním prohlášení.
  • Výsledky BlackRock ve 3Q: Upravený zisk na akcii 5 USD (odhad: 4,53 USD), výnosy 2,91 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD, loni: 2,85 miliardy USD).
  • Výsledky Delta Air Lines ve 3Q: Zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,71 USD), provozní tržby 11,1 miliardy USD (odhad: 11,11 miliardy USD).
  • Výsledky Wells Fargo ve 3Q: Zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 1,04 USD), výnosy 21,9 miliardy USD (odhad: 21,8 miliardy USD).
  • Výsledky Netflix ve 3Q: Zisk na akcii 0,07 USD (v souladu s odhady), tržby 1,74 miliardy USD (odhad: 1,75 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1,5 %.
  • Výsledky Xilinx ve 3Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 528 milionů USD (meziročně -13 %). Akcie ve středečním after-marketu +4 %.

Zdroj: MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, proč člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v listopadu hlasoval...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow srazily níže hospodářské výsledky Home Depotu

Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování smíšeně. Negativně na náladu na trhu dále působila nejistota ohledně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
včera v 18:00

Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi USA a Čínou na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů stáhly obavy z neúspěchu americko-čínských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí
včera v 17:50

AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí

Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se odvolává...
Írán Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
včera v 17:39

Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu

Italská policie v úterý podnikla razie v kancelářích společnosti ArcelorMittal v Miláně a jihoitalském Tarantu,...
ArcelorMittal Itálie Evropské akcie
Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD
včera v 17:20

Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v červených číslech. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
včera v 17:03

Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst

Klub zemí, které mají rating na nejvyšší známce AAA, by se mohl v příštím roce poprvé za téměř deset let rozrůst....
Rating Ratingové agentury
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale získal pouze 0,14 % na 1 079,73 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu
včera v 16:18

Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu

Německé úřady uskutečnily razii v kancelářích banky ABN Amro ve Frankfurtu v souvislosti s širším vyšetřováním...
Německo Podvod
Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu
včera v 15:59

Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil v úterý český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v Kyjevě, kde ho...
Česká republika Ukrajina Politika
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
včera v 14:31

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
včera v 13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
včera v 13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
včera v 12:14

Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb

Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby