O2 Czech Republic ve třetím čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,401 miliardy Kč, firma plánuje štědrou dividendu a zpětný odkup akcií
|

O2 Czech Republic ve třetím čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,401 miliardy Kč, firma plánuje štědrou dividendu a zpětný odkup akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v pondělí jako první firma na pražské burze zveřejnila hospodářské výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Zisk EBITDA O2 dosáhl za období od července do září 2,692 miliardy Kč a čistý zisk činil 1,401 miliardy Kč. Meziročně byly výsledky výrazně lepší, ukazatel EBITDA se proti loňskému třetímu čtvrtletí zvýšil o 24,7 %, čistý zisk stoupl dokonce o 40,7 %. Společnost navíc oznámila plán vyplatit akcionářům 90-110 % čistého zisku ve formě dividendy a uvedla, že plánuje skupovat vlastní akcie prostřednictvím zpětného odkupu.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

Celkové provozní tržby byly 9,314 miliardy Kč. V ČR, kde O2 po červnovém vyčlenění telekomunikační infrastruktury a datových center do nezávislé společnosti CETIN funguje pouze jako poskytovatel telefonických a datových služeb, byly provozní tržby 7,655 miliardy Kč. Na Slovensku, kde firma operuje jako O2 Slovakia a vlastní též infrastrukturu, dosáhly výnosy 1,683 miliardy Kč.

V České republice ve třetím čtvrtletí pokračoval pokles tržeb v segmentu pevných linek, tentokrát výnosy společnosti z tohoto segmentu klesly o 4,2 % na 2,818 miliardy Kč. V českém mobilním segmentu tržby zůstaly beze změny na úrovni 4,837 miliardy Kč a na Slovensku společnosti výnosy stouply meziročně o 5,3 % na 1,683 miliardy Kč. Celková EBITDA marže se meziročně zvýšila o 5,8 procentního bodu na 28,9 %.

Za prvních devět měsíců roku dosáhla O2 Czech Republic zisku EBITDA 7,517 miliardy Kč a čistého zisku 3,727 miliardy Kč. Zisk přepočtený na akcii pak od ledna do září dosáhl 12 Kč. Provozní výnosy za období od ledna do září klesly meziročně o 0,3 % na 27,7 miliardy Kč.

O2 Czech Republic - hospodářské výsledky (3Q2015)

Čistá zisk byl 9 % nad očekáváním trhu. Firma překonala odhady díky lepšímu provoznímu zisku EBITDA při stabilních tržbách. "Výsledky za 3Q2015 a výhled na celý rok jsou z fundamentálního pohledu pozitivní, firma by mohla vyplatit dividendu okolo 16 Kč na akcii," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Společnost ve výsledkové zprávě, kterou v pondělí zveřejnila na svých internetových stránkách, uvedla, že za silnými výsledky stojí vysoká loajalita zákazníků napříč všemi segmenty a asi 20% úspora provozních výdajů díky zjednodušení provozního modelu.

Klíčový ukazatel ARPU (průměrný výnos na jednoho zákazníka), který v loňském roce za první tři čtvrtletí meziročně klesl o 14 %, zůstal letos za první tři kvartály v meziročním srovnání beze změny.

"Jsem rád, že se loajalita našich zákazníků udržela na historicky nejvyšší úrovni a výše jejich průměrné útraty se stabilizovala, přestože cena mobilního volání na trhu klesla o čtvrtinu. To potvrzuje, že naši zákazníci naší nabídce věří, vidí v ní hodnotu a objednávají si další služby," uvedl generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

Ve výsledcích za třetí čtvrtletí zůstaly klíčovou oblastí růstu mobilní data, služba O2 TV a výsledky dceřiné O2 Slovakia.

O2 Czech Republic - meziroční změny příspěvků tržeb mobilního segmentu v ČR (3Q2015)

Celkový počet mobilních zákazníků ke konci září meziročně klesl o 3 % na 4,91 milionu, jejich průměrná útrata ale vzrostla. Počet domácností, které využívají digitální televizi O2 TV, se zvýšil o 8 % na 193 tisíc a pevný internet od O2 využívalo k 30. září 796 tisíc zákazníků, přičemž více než polovina z nich využívala rychlejší technologii VDSL.

Celkové výnosy společnosti O2 Slovakia se zvýšily o 12 % na 179,4 milionu eur. Provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 24,5 % na 63,8 milionu eur a celkový počet zákazníků O2 na Slovensku dosáhl 1,773 milionu, a vykázal tak meziroční nárůst o 8 %.

O2 nehodlá zadržovat zisk, chystá štědrou dividendu a buyback

Ve výhledu společnost uvedla, že za celý letošní rok čeká dosažení zisku EBITDA 9,9-10,2 miliardy Kč a čistého zisku 4,85-5,2 miliardy Kč. To je asi 5 % nad konsenzem analytiků podle agentury Bloomberg.

Ve formě dividendy O2 plánuje vyplatit akcionářům 90-110 % čistého zisku. S ohledem na výhled a dividendovou politiku nabízejí akcie O2 C.R. v současné době dividendový výnos zhruba 7 %, což je výrazně více než medián dividendového výnosu v zemích střední a východní Evropy a Turecka pro rok 2015.

Jak se vyvíjela dividenda O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)

rokvýše dividendy
200850 Kč
200950 Kč
201040 Kč
201140 Kč
201240 Kč
201330 Kč
201418 Kč

"Kromě výplaty dividendy se vracíme k myšlence odkupu vlastních akcií," doplnil finanční ředitel Tomáš Kouřil s tím, že odkup by měl být zahájen v lednu a v příštích pěti letech chce firma nakoupit akcie až za 8 miliard Kč nebo do výše 10 % celkového počtu kmenových akcií O2 C.R.

"Oznámený zpětný odkup by mohl znamenat, že firma nevyplatí extra dividendu, jak se dříve spekulovalo. Pokud se navíc zpětného odkupu nezúčastní majoritní akcionář PPF, free float O2 časem klesne pod 15% hranici, která je nutná pro zařazení akcie do několika regionálních indexů včetně MSCI. Očekáváme proto mírně pozitivní reakci na výsledky, ale akcionáři by měli čekat na vyjádření PPF, zda se zúčastní zpětného odkupu," vysvětlil Bártek.

Proces restrukturalizace dluhu v objemu 7 miliard Kč probíhá a společnost se snaží využít příznivých podmínek na dluhovém trhu. Uvádí proto možnost získání dalších až 8 miliard Kč ve formě dluhu. Cílované zadlužení je maximálně 1,5násobek čistého dluhu k zisku EBITDA.

Hlavní body z konferenčního hovoru

  • O2 vidí v dohledné budoucnosti oznámenou výplatu dividendy ve výši 90-110 % čistého zisku jako udržitelnou.
  • Poměr kapitálových výdajů k tržbám by letos měl dosáhnout 8-9 % bez započtení 432 milionů Kč za obnovení GSM licence. Střednědobě firma nadále očekává poměr 5-6 %, ale ne ještě příští rok.
  • O2 kvůli zpětnému odkupu akcií navýší své zadlužení. Odkupu se budou moci zúčastnit všichni akcionáři včetně PPF. Zatím nebylo rozhodnuto, zda budou nakoupené akcie zrušeny.
  • Separátně se PPF vyjádřila ve smyslu, že nehodlá navyšovat svůj podíl v O2 a naopak hodlá podporovat zvýšení likvidity a free-floatu.

"Výhled dividendového výplatního poměru je v souladu s naším očekáváním. Plánovaný poměr CAPEX k tržbám pro rok 2015 je nad naším očekáváním (7-8 % včetně licencí). Komentáře managementu k cíli zadlužení (1,5x ND/EBITDA) a ke zpětnému odkupu čteme tak, že možná extra dividenda asi nebude. Naopak vyjádření PPF ve smyslu nezvyšování jejího podílu v O2 je pozitivní, jelikož to indikuje, že na titulu zůstane dostatečná likvidita a titul může zůstat či být přidán do regionálních akciových indexů. Akcie O2 C.R. tak nadále doporučuje držet s výhledem na solidní 7% dividendu," uvedl ke konferenčnímu hovoru Bártek.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK, Česká spořitelna

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v říjnu spotřebitelské ceny v Česku a jak...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních…
Americké akciové indexy v pondělí  napravily většinu počátečních…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 21:00

Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1

Italský Mediaset navýšil podíl v německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat.1 o 5,5 procentního bodu na...
Německo Itálie Evropské akcie
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
včera v 18:50

Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu

Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu....
Boeing Americké akcie
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
včera v 17:10

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem…
včera v 17:04

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem úrovně 8 750 USD

Digitální měny v pondělí převážně ztrácí. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 1,8 %...
Kryptoměny
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá 3 %

Pražská burza zakončil pondělní obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,65 % na 1 085,25 bodu. Dařilo se...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
včera v 16:03

Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let

Podmínky ve světové ekonomice se v letošním čtvrtém čtvrtletí dostaly na nejslabší úroveň za posledních deset let....
Světová ekonomika
Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru
včera v 14:41

Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru

Země Evropské unie otevřely cestu k možnému uvalení sankcí na turecké představitele či organizace zodpovědné za...
Evropská unie Turecko Politika
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
včera v 14:22

Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas uzavře své dvě vysoce automatizované továrny v Německu a ve...
Evropské akcie Německo
ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat…
včera v 14:06

ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat půjčené peníze

Češi za třicet let od pádu komunistického režimu celkově zbohatli, zůstali ale nadále obezřetní a vytváří si úspory. ...
Česká republika Spoření
CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu
včera v 13:38

CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v říjnu jako dobrou 52 procent občanů, 12 procent ji vnímá jako špatnou...
Česká republika Česká ekonomika
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
včera v 13:20

EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem

V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je...
Fúze a akvizice Světová ekonomika
Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB
včera v 13:01

Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB

Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
Inflace Česká ekonomika Česká republika
Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye
včera v 12:03

Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye

Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí...
Fúze a akvizice Ocelářské firmy Spojené království
Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent
včera v 11:42

Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent

Meziroční inflace v Česku se kolem současných úrovní udrží i ve zbytku letošního roku a na počátku příštího by mohla...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
včera v 11:24

Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo

Slovenský průmysl a stavebnictví zaznamenaly v září rozdílný vývoj. Zatímco produkce průmyslu pokračovala v...
Slovensko Průmysl Stavebnictví