Americké akcie v úterý mírně zlevnily, index Dow přerušil třídenní růstovou řadu
|

Americké akcie v úterý mírně zlevnily, index Dow přerušil třídenní růstovou řadu

Americké akcie se v úterý během většiny dne pohybovaly v červených číslech. Proti trendu se vydaly cenné papíry technologické firmy United Technologies, která zveřejnila slušné výsledky čtvrtletního hospodaření. Akcie počítačové společnosti International Business Machines naopak po pondělním zveřejnění neuspokojivých čtvrtletních výsledků klesly na pětileté minimum.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý po třech růstových seancích klesl o 0,08 % na 17 217,11 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,14 % na 2 030,77 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 0,5 % na 4 880,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,14 % na 15,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých pět bazických bodů na 2,07 %.

V mínusu v úterý uzavřelo pět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotní péče, který odepsal téměř 1,8 %. Výrazněji kleslo ještě technologické odvětví. Naopak kolem půl procenta připsaly telekomunikační a síťové odvětví a sektor průmyslu.

Americké akcie (20. října 2015)

Akcie technologické společnosti United Technologies (+3,88 %) přidaly téměř čtyři procenta v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky firmy a její oznámení spuštění zpětného odkupu vlastních akcií v objemu 12 miliard dolarů. United Technologies ve třetím čtvrtletí vydělala 1,67 USD na akcii při tržbách 13,8 miliardy USD. Trh čekal, že společnost vykáže zisk na akcii 1,55 USD a tržby 14,8 miliardy USD.

Mírně zpevnily také akcie společnosti Yum! Brands (+1,84 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell. Firma oznámila, že plánuje vyčlenit své čínské aktivity do samostatně obchodované společnosti. Nová firma Yum! China bude mít výhradní práva na provozování KFC, Pizza Hut a Taco Bell a bude vedena Mickym Pantem, který byl šéfem čínské divize jmenován v srpnu. Proces má být dokončen do konce příštího roku. O kroku se již delší dobu spekulovalo, částečně proto, že se firma dosud nedokázala zcela zotavit ze skandálu a negativní publicity v Číně.

Zlevnily naopak akcie počítačového obra IBM (-5,75 %), který zveřejnil výsledky již v pondělí po konci obchodování. Kvartální čísla IBM investory zklamala. Firma uvedla, že jí ve třetím čtvrtletí meziročně klesly tržby o téměř 14 %. Jedná se již o 14. kvartál v řadě, kdy společnost bojuje s negativním trendem. Čistý zisk IBM navíc spadl pod tři miliardy dolarů na 2,96 miliardy dolarů, zatímco loni činil 3,46 miliardy dolarů.

Téměř sedm procent odepsaly akcie automobilky Tesla Motors (-6,61 %) poté, co americký časopis Consumer Reports stáhl svoje doporučení na koupi sedanu Tesla Model S, kterému letos v hodnocení udělil nečekaně 103 ze 100 bodů. Consumer Reports vysvětluje stažení doporučení zjištěním, že sedany Tesly trpí větším množstvím problémů, včetně zamrzání dotykového ovládacího panelu.

Po konci úterního obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Yahoo!, Chipotle Mexican Grill nebo Discover Financial Services.

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování -2 %) ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,15 USD, tedy mírně pod odhadem trhu, který čekal 0,16 USD. Tržby společnosti dosáhly 1,23 miliardy dolarů, trh čekal jen 1,02 miliardy USD. Bez očištění výsledků o mimořádné položky firma vydělala 0,08 USD na akcii, loni to bylo 6,70 USD. Šéfka Yahoo! Marissa Mayerová také uvedla, že prioritou číslo jedna je nyní vyčlenění podílu Yahoo! v čínském internetovém prodejci Alibaba do samostatné společnosti Aabaco. Společnost současně zhoršila výhled tržeb pro čtvrté čtvrtletí na 1,15 až 1,2 miliardy USD. Trh čeká 1,33 miliardy USD. V after-marketu akcie Yahoo! kolem 22.30 SELČ zlevňovaly přes procento.

Řetězec restaurací Chipotle Mexican Grill (v řádném obchodování -1,81 %) vykázal za třetí čtvrtletí zisk 144,9 milionu dolarů neboli 4,59 USD na akcii. Loni společnost ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 131 milionů dolarů neboli 4,15 USD na akcii. Tržby se podniku meziročně zvýšily o 12 % na 1,2 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali v průměru zisk na akcii 4,62 USD při tržbách 1,2 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie Chipotle Mexican Grill kolem 22.30 SELČ zlevňovaly přes dvě a půl procenta.

Provozovatel platebních karet Discover Financial Services (v řádném obchodování -0,49 %) uvedl, že ve třetím kvartálu dosáhl zisku na akcii 1,38 USD. Loni ve stejném období hospodařil se ziskem 1,37 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly stejně jako v loňském třetím čtvrtletí 2,19 miliardy USD. V after-marketu cena akcií Discover Financial Services kolem 22:30 SELČ stagnovala.

Ve zbytku týdne mají být zveřejněny mimo jiné čtvrtletní zprávy společností Boeing, Amazon, Coca-Cola či Alphabet. Všeobecně se očekává, že výsledky firem z indexu S&P 500 ve třetím čtvrtletí klesly o 3,9 %, napsala agentura Reuters.

Dolar oslabil k euru, zpevnil ale k jenu

Dolar v úterý na devizových trzích oslabil k euru, posílil ale k japonskému jenu. Společnou evropskou měnu podpořily slušné údaje z regionální ekonomiky a výroky činitelů Evropské centrální banky (ECB), které naznačily, že další uvolňování měnové politiky by v nejbližší době nemuselo být na pořadu dne.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru posilovalo o 0,14 % na 1,135 EUR/USD, zatímco dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,32 % na 119,85 USD/JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti zahraničních měn, ztrácel 0,07 % na 94,864 bodu.

Čtvrtletní údaje ECB ukázaly, že banky v zemích platících eurem zmírnily během posledních několika měsíců své požadavky pro poskytování úvěrů více, než se čekalo. ECB by tudíž alespoň tento týden nemusela považovat za nutné rozšířit svůj program nákupů cenných papírů.

Rada guvernérů ECB se bude měnovou politikou zabývat na čtvrtečním zasedání. Většina obchodníků a analytiků se v současnosti domnívá, že ECB oznámí nová stimulační opatření až v prosinci. Tento týden by však mohla naznačit, že se k dalším opatřením chystá.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer ale v pondělí prohlásil, že parametry programu takzvaného kvantitativního uvolňování jsou nastaveny dobře a není nutné je upravovat. V podobném duchu se před ním vyjádřil také guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, který naznačil, že je třeba přemýšlet i o jiných způsobech podpory ekonomiky eurozóny.

Světové ceny ropy v úterý mírně klesly, dolů je tlačily vyhlídky růstu těžby v Íránu. Nejmenovaný představitel íránského ropného průmyslu řekl agentuře Reuters, že Írán po zrušení sankcí během týdne zvýší produkci ropy o půl milionu barelů denně. Trh nyní čeká na údaje o vývoji zásob suroviny ve Spojených státech.

V pondělí se ceny ropy propadly o zhruba čtyři procenta. Reagovaly tak na zprávu o tom, že čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o 6,9 %, nejpomalejším tempem za posledních šest let. Čína je největším spotřebitelem energie na světě a zpomalování růstu tamní ekonomiky vyvolává obavy ohledně poptávky po ropě.

V úterý krátce po desáté hodině severomořská ropa Brent zlevňovala o 0,21 % na 48,65 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 0,75 % na 46,10 USD za barel.

Výraznějšímu poklesu cen ropy v úterý pomohly zabránit údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle kterých se těžba ropy v USA od začátku září drží na zhruba 9,1 milionu barelů denně. Zůstává tak poměrně hluboko pod dubnovým maximem 9,6 milionu barelů denně.

Ve středu EIA zveřejní údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby vykážou již čtvrtý týdenní nárůst za sebou.

Zlato v úterý krátce po desáté hodině zdražovalo téměř o sedm dolarů na 1 177,55 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o osm centů na 15,925 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí vytvořil čistý zisk 140 milionů dolarů, což je meziroční pokles o 6,5 %. Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Za horším výsledkem je slabší odbyt, firma navíc zhoršila odhad celoročních dodávek. Akcie Harley-Davidson v reakci na výsledky a vyhlídky podniku spadly o více než osm procent.
  • Výsledky United Technologies ve 3Q: Zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 13,8 miliardy USD (odhad: 14,8 miliardy USD).
  • Výsledky Verizon ve 3Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 33,2 miliardy USD (odhad: 32,91 miliardy USD).
  • Výsledky Lockheed Martin ve 3Q: Zisk na akcii 2,77 USD (odhad: 2,72 USD), tržby 11,5 miliardy USD (odhad: 11,12 miliardy USD).
  • Výsledky Yahoo! ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,02 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu kolem 22.30 SELČ -1 %.
  • Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 3Q: Zisk na akcii 4,59 USD (odhad: 4,62 USD), tržby 1,2 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu kolem 22.30 SELČ -2,5 %.
  • Výsledky Discover Financial Services ve 3Q: Zisk na akcii 1,38 USD (loni: 1,37 USD), tržby 2,19 miliardy USD. Akcie v úterním after-marketu kolem 22.30 SELČ beze změny.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie