Americké akcie ve čtvrtek vystřelily vzhůru díky zasedání ECB a výsledkové sezóně. Dow připsal přes 320 bodů
|

Americké akcie ve čtvrtek vystřelily vzhůru díky zasedání ECB a výsledkové sezóně. Dow připsal přes 320 bodů

Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily. Trh podpořily příznivé výsledky společností McDonald's, eBay nebo Dow Chemical a náladu na Wall Street rovněž povzbudilo sdělení šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, že jeho instituce uváží další uvolnění měnové politiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 1,87 % neboli více než 320 bodů na 17 489,16 bodu, S&P 500 posílil o 1,66 % na 2 052,51 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 1,65 % na 4 920,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 13,47 % na 14,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o desetinu bazického bodu na 2,026 %.

Devět z deseti hlavních sektorů uzavřelo v plusu. Dařilo se zejména průmyslovým a technologickým titulům a akciím ze sektoru základních materiálů. Pod nulou zůstalo pouze odvětví zdravotní péče.

Americké akcie (22. října 2015)

Evropská centrální banka (ECB) na svém říjnovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila letos 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Šéf ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci po konci zasedání řekl, že vzhledem k oslabování růstu globální ekonomiky a poklesu inflace v eurozóně banka na prosincovém zasedání možná přistoupí k přehodnocení své měnové politiky. To podpořilo náladu investorů na akciových trzích a srazilo kurz eura. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

"Doufali jsme, že ECB zůstane otevřená možnosti dalšího uvolnění měnové politiky. A to očividně je," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég ve společnosti Wunderlich Securities.

Cena akcií největšího světového řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's vykázala nárůst o 8 % po zprávě, že firmě vzrostl čistý zisk o 23 %, čímž překonal očekávání analytiků. Firma také v letošním třetím čtvrtletí poprvé za více než rok zaznamenala růst srovnatelných tržeb. Akcie McDonald's tak přispěly nejvíce k růstu indexů DJIA a S&P 500.

Akcie eBay díky příznivým výsledkům připsaly téměř čtrnáct procent. O více než pět procent pak zpevnily akcie firem Dow Chemical a Southwest Airlines.

Cenné papíry společnosti Valeant Pharmaceuticals (-7,37 %) ve čtvrtek odepsaly dalších více než sedm procent poté, co ve středu firma Citron Research přišla s obviněním, že Valeant některé své produkty prodává své dceřiné firmě, čímž uměle navyšuje svoje tržby. V pondělí bude Valeant Pharmaceuticals pořádat konferenční hovor, v němž by se měla k obviněním ze strany Citron Research vyjádřit.

Po konci obchodování v USA ve čtvrtek zveřejnily hospodářské výsledky společnosti AT&T, Microsoft, Amazon.com a Alphabet.

Mobilní operátor AT&T ve třetím čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,74 USD (očekávalo se 0,69 USD) při tržbách 39,1 miliardy USD (čekalo se 39,7 miliardy USD). Akcie v after-marketu rostly o více než procento.

Holdingová společnost Alphabet (dříve Google) ve třetím čtvrtletí vykázala zisk na akcii 7,35 USD (čekalo se jen 7,23 USD) a tržby 15,1 miliardy USD (čekalo se 15,04 miliardy USD). V after-marketu akcie vyskočily o 10 %.

Microsoft investory rovněž příznivě překvapil - ve třetím čtvrtletí dosáhl zisku na akcii 0,67 USD, čekalo se jen 0,58 USD. Tržby dosáhly 21,7 miliardy USD, a překonaly tak odhad trhu 21,04 miliardy USD. Akcie v after-marketu přidávaly 5 %.

Také Amazon trhům připravil příznivé překvapení. Dosáhl zisku na akcii 0,17 USD a tržeb 25,36 miliardy USD. Analytici přitom očekávali zisk na akcii jen 0,13 USD při tržbách 24,91 miliardy USD. V after-marketu titul zpevňoval o 10 %.

Euro po slovech šéfa ECB výrazně oslabilo

Euro se během čtvrtečního obchodování na devizových trzích propadlo na třítýdenní minimum vůči dolaru a slabší je i k dalším světovým měnám. Reagovalo tak na slova šéfa ECB Maria Draghiho, která posílila pravděpodobnost dalšího uvolňování měnové politiky v eurozóně.

Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1155 USD, později ale část ztrát smazala a prodávala se za 1,1165 USD. Oproti středě tak vykazovala pokles o zhruba 1,5 %.

Euro po Draghiho vystoupení oslabovalo také vůči dalším významným měnám. K britské libře se kurz eura propadl až na měsíční minimum 72,42 pence, k japonskému jenu sestoupil na 134,30 JPY, nejníže od 2. října.

ECB od března nakupuje dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur měsíčně, aby podpořila ekonomiku eurozóny a odvrátila deflaci. Euro od té doby vůči dolaru oslabilo o více než osm procent.

Ceny ropy po středečním propadu mírně oživují

Světové ceny ropy po středečním sestupu na třítýdenní minima ve čtvrtek mírně ožily. Zvedly je ale jen technické nákupy, zatímco obchodníci podrobněji zkoumají údaje o vývoji zásob na americkém trhu. Středeční pokles cen vyvolala zpráva o prudkém růstu zásob ropy.

Severomořská ropa Brent kolem 16.10 SELČ přidávala asi 1,4 % na 48,55 dolaru za barel; ve středu o 1,8 % zlevnila a dostala se až na 47,50 dolaru za barel.

Cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,6 % na zhruba 45,96 dolaru za barel.

Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o osm milionů barelů, což je dvakrát více, než se čekalo. Naproti tomu zásoby benzinu a dalších ropných produktů klesly více, než předpokládali analytici.

"V tomto období bychom čekali růst zásob produktů, ty ale druhý týden za sebou klesají," řekl agentuře Reuters analytik Fawad Razaqzada z globální makléřské společnosti City Index.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Z rozhodnutí Soudního dvora EU, které bylo zveřejněno ve čtvrtek, mají být transakce provedené v digitální měně bitcoin osvobozené od DPH. Německá generální advokátka Juliane Kokkotová již v červenci zveřejnila své doporučující stanovisko, v němž uvedla, že by soud měl upustit od uvalování daně na nákupy a prodeje bitcoinu. Bitcoinové transakce tak jsou "osvobozeny od daně z přidané hodnoty v rámci ustanovení o transakcích týkajících se oběživa, bankovek a mincí používaných jako zákonné platidlo," zmiňuje rozhodnutí ESD.
 • Prodeje starších domů ve Spojených státech v září vzrostly meziměsíčně o 4,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,55 milionu jednotek (odhad: 5,39 milionu, srpen revidován na 5,3 milionu). Očekával se meziměsíční nárůst o 1,5 % po srpnovém revidovaném poklesu o 5 %.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. října vzrostl na 259 tisíc z 256 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 255 tisíc), očekávalo se 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 10. října vzrostl na 2,17 milionu z 2,164 milionu (revidováno z 2,158 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,195 milionu.
 • Index aktivity chicagského Fedu v září vzrostl na -0,37 bodu z -0,39 bodu, čekalo se -0,20 bodu.
 • Ceny domů podle FHFA v srpnu meziměsíčně vzrostly jen o 0,3 %, čekalo se +0,5 %, stejně jako v červenci.
 • Předstihové indikátory za září klesly o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles, stejně jako v srpnu.
 • Index aktivity kansaského Fedu v říjnu vzrostl na -1 bod z -8 bodů, očekával se pokles na -9 bodů.
 • Problémy s nafukovači airbagů japonské společnosti Takata si ve Spojených státech vyžádaly osm mrtvých a téměř 100 zraněných. Vyplývá to z nejnovějších údajů amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Úřad zároveň uvedl, že usiluje o co nejrychlejší dokončení opravy problematických airbagů.
 • BMO Capital Markets snižuje doporučení na akcie Valeant Pharmaceuticals na "market perform" z "outperform".

Výsledková sezóna

 • Výsledky McDonald's ve 3Q: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 6,62 miliardy USD (odhad: 6,41 miliardy USD).
 • Výsledky Dow Chemical ve 3Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 12 miliard USD (odhad: 12,36 miliardy USD).
 • Výsledky 3M ve 3Q: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 2 USD), tržby 7,71 miliardy USD (odhad: 7,84 miliardy USD), firma zruší 1 500 pracovních míst.
 • Výsledky Under Armour ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,2 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD).
 • Zisk největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar ve třetím čtvrtletí prudce klesl a výrazně se snížily i jeho tržby. Může za to přetrvávající útlum stavební a těžební aktivity takřka v celém světě, sdělila ve čtvrtek americká společnost.
 • Výsledky Alphabet ve 3Q: Zisk na akcii 7,35 USD (odhad: 7,23 USD), tržby 15,1 miliardy USD (odhad: 15,04 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
 • Výsledky Microsoft ve 3Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 21,7 miliardy USD (odhad: 21,04 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5 %.
 • Výsledky Amazon.com ve 3Q. Zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 25,36 miliardy USD (odhad: 24,91 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Šéf íránské diplomacie kvůli změně programu nepojede do Davosu
před hodinou

Šéf íránské diplomacie kvůli změně programu nepojede do Davosu

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které začíná v úterý ve...
Írán Politika
Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména…
Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména…
před hodinou

Pražská burza v úvodu týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly zejména akcie Erste a Monety

Pražská burza v pondělí po ranním vzestupu nakonec oslabila. Index PX klesl o 0,14 procenta na 1 131,45 bodu. Za...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podnikatelé: Důsledkem digitální daně může být ztráta trhů
16:24

Podnikatelé: Důsledkem digitální daně může být ztráta trhů

Důsledkem zavedení takzvané digitální daně v ČR by mohla být ztráta trhů českých podnikatelů, nižší...
Česká republika Daně
Digitální měny v úvodu týdne převážně rostou, bitcoin se drží nad…
16:02

Digitální měny v úvodu týdne převážně rostou, bitcoin se drží nad úrovní 8 600 USD

Trh s kryptoměnami se v pondělí pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 16.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com...
Bitcoin Kryptoměny
Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX
Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX
15:20

Významný zákazník Boeingu firmu vyzval, ať nepoužívá název MAX

Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického výrobce letadel Boeing, aby přestal u svých letounů...
Boeing Americké akcie
Britský řetězec 22 obchodních domů Beales je v nucené správě
14:51

Britský řetězec 22 obchodních domů Beales je v nucené správě

Řetězec obchodních domů Beales, jeden z nejstarších v Británii, skočil v nucené správě. Firmu teď vede auditorská...
Spojené království Bankrot
Finančním ředitelem Sazka Group se stane Brit Kenneth Morton
14:24

Finančním ředitelem Sazka Group se stane Brit Kenneth Morton

Finančním ředitelem loterijní společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka se od února stane Brit...
Management Sázky a hazard
MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok
MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok
14:01

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok

Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco letos čeká proti...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
ČEZ by mohl rámcovou smlouvu týkající se Dukovan s vládou podepsat v…
13:23

ČEZ by mohl rámcovou smlouvu týkající se Dukovan s vládou podepsat v první polovině roku

Česká vláda by s energetickou firmou ČEZ mohla v první polovině roku podepsat rámcovou smlouvu na projekt týkající se...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018
Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018
12:52

Čína zpřesnila směrem vzhůru údaje o HDP za roky 2014–2018

Čína zpřesnila údaje o hrubém domácím produktu za období 2014 až 2018 o jednu desetinu procentního bodu vzhůru za...
Čína HDP Hospodářský růst
Macron láká zahraniční investice, přijme 180 byznysmenů
12:04

Macron láká zahraniční investice, přijme 180 byznysmenů

Francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží přilákat zahraniční firmy, k čemuž využívá i nejistoty kolem...
Francie Investice
Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta
11:45

Nezaměstnanost na Slovensku v prosinci zůstala na 4,92 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla 4,92 procenta a ve srovnání s listopadem se nezměnila....
Slovensko Nezaměstnanost
Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku
Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku
11:27

Stávky ve Francii mají podle vlády jen omezený dopad na ekonomiku

Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve Francii bude mít pouze...
Francie HDP Hospodářský růst
ČEZ zredukoval počet možných zájemců o rumunská aktiva
11:11

ČEZ zredukoval počet možných zájemců o rumunská aktiva

Energetická skupina ČEZ zúžila okruh zájemců o její rumunská aktiva. Podle předchozích informací by vážné nabídky ze...
Energetika ČEZ Rumunsko
Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí…
Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí…
10:51

Loni mělo 2 153 miliardářů větší majetek než 4,6 miliardy lidí dohromady

Dvacet dva nejbohatších mužů světa má větší majetek než všechny ženy v Africe dohromady. Ve zprávě o nerovnosti,...
Bohatství Chudoba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v…
Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne převážně zpevnily, zlevnily ale akcie v Hongkongu

Asijské akciové trhy v pondělí převážně zpevnily poté, co čínská centrální banka pro leden ponechala beze změny jak...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně
10:00

HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně

Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám to...
Daně Spojené státy americké (USA) Česká republika
Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa
Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa
09:39

Divize mobilních telefonů Samsungu má nového šéfa

Jihokorejská společnost Samsung Electronics má nového šéfa divize mobilních telefonů. Stal se jím jedenapadesátiletý...
Samsung Jižní Korea Mobilní telefony