SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém říjnovém zasedání ponechala politiku beze změny, v prosinci ji však možná přehodnotí
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém říjnovém zasedání ponechala politiku beze změny, v prosinci ji však možná přehodnotí

ECB na říjnovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Zároveň je však banka připravená v prosinci přehodnotit svou měnovou politiku, bude-li to potřeba. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Pozorujeme rizika ohrožující růst a inflační výhled. V prosinci zvážíme rozsah uvolněné politiky.

14.31 Draghi: Nákupy dluhopisů budou pokračovat minimálně do září 2016, pokud bude potřeba, tak i déle.

14.31 Draghi: Klesající ceny ropy by měly poskytnout lepší příjem domácnostem a lepší zisky firmám, což vytvoří kapitál pro investice.

14.35 Draghi: Meziroční růst úvěrů domácnostem v srpnu zrychlil na 1,0 % z 0,9 % v červenci.

14.38 Draghi: Politika ECB zjevně poskytuje podporu ekonomice. Oživení však musí být podporováno také strukturálními reformami. Fiskální politika by měla oživení podporovat, zároveň však musí zůstat v souladu s fiskálními pravidly EU.

14.40 Draghi: Monetární politika by neměla být jediným podpůrným faktorem. Fiskální politika se také musí zapojit. To, co naznačil náš kolega Nowotny, je jedna možnost, tedy že se fiskální politika mírně uvolní. Další možností je to, co zmiňujeme ve své zprávě, a to jsou strukturální reformy.

14.42 Draghi: Jsme připraveni jednat, bude-li to potřeba, a budeme sledovat všechny indikátory. Zároveň jsme připraveni použít celé portfolio nástrojů, které máme k dispozici. Nemáme postoj "čekat a vidět", ale "pracovat a zhodnotit".

14.44 Draghi: Domácí poptávka je silnější. Zčásti je to způsobeno nízkými cenami ropy, které podporují spotřebu, a zčásti reformami, které vlády provádějí. Na druhé straně vidíme slabou vnější poptávku, především kvůli vývoji v rozvíjejících se zemích, zejména v Číně.

14.48 Draghi: Vidíme spojení mezi inflačními očekáváními a cenami ropy. To může představovat riziko. Dalším rizikem může být posilující euro. Všechny faktory ale sledujeme a jsme připraveni jednat.

14.49 Draghi: Diskutovali jsme další možné snížení depozitní sazby. Jak jsem řekl, řešili jsme všechny nástroje, a toto je jeden z nich, takže ano, tentokrát jsme řešili i možné další snížení depozitní sazby.

14.51 Draghi: Naše projekce počítají s plným zavedením QE. Budeme muset upravit QE, pokud se podmínky na trhu ještě zhorší.

14.52 Draghi: Boj s nízkou inflací neznamená, že si přejeme vysokou inflaci. My si jen přejeme splnit svůj mandát, a to je držet cenovou hladinu stabilní, a inflaci blízko, ale pod 2 %.

14.55 Constâncio: Záporná inflace trvající pár měsíců neznamená deflaci. Deflace je dlouhodobý pokles spotřebitelských cen, který vede k tomu, že spotřebitelé odkládají své výdaje. Je více způsobů, jak centrální banky bojují s nízkou inflací. My nakupujeme dluhopisy, švýcarská centrální banka například kupuje měnu.

14.57 Draghi: Reálné sazby jsou taženy inflačními očekáváními. Proto se inflačními očekáváními tak zabýváme. Jak říkám, řešili jsme všechny možné nástroje monetární politiky, nedělali jsme žádné definitivní rozhodnutí.

Euro klesá téměř na tříleté minimum vůči dolaru.

14.59 Draghi: Na rozdílný růst ekonomik eurozóny má vliv různá rychlost a intenzita zavádění reforem. Důležité je také zadlužení - vysoký dluh ubližuje růstu.

14.59 Bonnici: Ekonomika Malty prošla mnoha strukturálními změnami. Pro malou ekonomiku je klíčový měnový kurz, obzvláště pro ekonomiku, která závisí na turismu a vývozu.

15.03 Draghi: Expozice eurozóny vůči Číně není příliš velká - celkem za eurozónu se jedná o 6 % obchodu. U některých zemí je to více, například u Německa 10 %. To je přímý kanál. Pak jsou nepřímé kanály, například cena ropy a její dopad. A pak je třetí kanál, který je finanční, a čtvrtý, který představuje důvěru v trhy. A právě u tohoto čtvrtého kanálu vidíme, že to, co se děje v Číně, nijak výrazně neovlivňuje důvěru účastníků trhu v jiných částech světa, především pak v eurozóně.

15.07 Draghi: Jistě, z měnového kurzu pochází jedno z rizik ohrožujících inflační očekávání. Ale měnový kurz není pro ECB cílem, nikdy nebyl a stále není. Přesto je podstatný pro cenovou stabilitu a hospodářský růst.

15.09 Draghi: Během našich diskuzí se nikdo neklonil k nějakému specifickému nástroji, mluvili jsme o všech. Věrohodnost centrální banky se poměřuje její schopností dodržet mandát. Pár členů výboru nadhodilo, že bychom mohli zasáhnout už dnes, ale nebylo to hlavní téma naší diskuze.

15.12 Draghi: Není pochyb o efektivitě naší monetární politiky, nehledě na to, jestli byly strukturální reformy zavedeny. Vidíme oživení, a to především v oblasti domácí poptávky. Neříkám, že státy neudělaly nic, naopak - došlo k mnohým zlepšením. Další reformy by však efekt monetární politiky prodloužily.

15.16 Draghi: Nejistota je pro ekonomiku špatná, pro růst i pro investice. Politická nejistota je však součástí demokracie.

15.17 Draghi: Čína je velmi významný partner eurozóny a zůstane jím. Do budoucna bude jistě ekonomický vztah Číny a eurozóny jedině posilovat.

15.19 Draghi: Měli jsme krátkou diskuzi o migrantech. Velmi krátkou, protože je velmi, velmi brzy na to určit, jaký dopad to bude mít na evropskou ekonomiku. Očividně je to obrovský nárůst pracovní síly, ale zároveň to bude vyžadovat velké investice do ní, veřejné investice do vzdělání a podobně. Jedná se o humanitární krizi bezprecedentní velikosti a je příliš brzy na to určit, jaký bude celkový dopad, ale určitě nějaký bude.

15.22 Bonnici: Zadlužení Malty se snižuje a veřejné výdaje se přesouvají do vzdělání a podobných odvětví, která zdokonalují budoucí pracovní sílu.

Tisková konference končí.

Finální data Eurostatu potvrdila předběžný údaj o inflaci v eurozóně za září. Ceny meziročně klesly o 0,1 %, jak se očekávalo po srpnovém růstu o 0,1 %, a meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, rovněž v souladu s odhady. V září 2014 činila meziroční inflace v eurozóně 0,3 %. Evropská centrální banka přitom inflaci cíluje ke 2 %.

Vrásky centrální bance působí také stále vysoká míra nezaměstnanosti. V srpnu byla v eurozóně na 11 %, očekávalo se, že zůstane na 10,9 % jako v červenci, ten však byl revidován výše na 11 %. V srpnu 2014 dosahovala celková míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,5 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červencové úrovni 9,5 %, meziročně však klesla o 0,6 procentního bodu.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
Co musíte ráno vědět (12. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v říjnu spotřebitelské ceny v Česku a jak...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních…
Americké akciové indexy v pondělí  napravily většinu počátečních…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 21:00

Italský Mediaset zvýšil podíl v německé ProSiebenSat.1

Italský Mediaset navýšil podíl v německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat.1 o 5,5 procentního bodu na...
Německo Itálie Evropské akcie
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu
včera v 18:50

Boeing očekává obnovení provozu letounů 737 MAX v lednu

Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu....
Boeing Americké akcie
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se…
včera v 17:10

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem…
včera v 17:04

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá, bitcoin se pohybuje kolem úrovně 8 750 USD

Digitální měny v pondělí převážně ztrácí. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 1,8 %...
Kryptoměny
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá 3 %

Pražská burza zakončil pondělní obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,65 % na 1 085,25 bodu. Dařilo se...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
včera v 16:03

Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let

Podmínky ve světové ekonomice se v letošním čtvrtém čtvrtletí dostaly na nejslabší úroveň za posledních deset let....
Světová ekonomika
Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (11. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru
včera v 14:41

Státy EU otevřely cestu k sankcím za turecké vrty u Kypru

Země Evropské unie otevřely cestu k možnému uvalení sankcí na turecké představitele či organizace zodpovědné za...
Evropská unie Turecko Politika
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA
včera v 14:22

Adidas uzavře dvě vysoce automatizované továrny v Německu a v USA

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas uzavře své dvě vysoce automatizované továrny v Německu a ve...
Evropské akcie Německo
ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat…
včera v 14:06

ČS: Češi za 30 let zbohatli, rádi spoří a naučili se více využívat půjčené peníze

Češi za třicet let od pádu komunistického režimu celkově zbohatli, zůstali ale nadále obezřetní a vytváří si úspory. ...
Česká republika Spoření
CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu
včera v 13:38

CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v říjnu jako dobrou 52 procent občanů, 12 procent ji vnímá jako špatnou...
Česká republika Česká ekonomika
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem
včera v 13:20

EY: V příštích 12 měsících plánuje akvizici více než půlka firem

V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je...
Fúze a akvizice Světová ekonomika
Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB
včera v 13:01

Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB

Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
Inflace Česká ekonomika Česká republika
Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye
včera v 12:03

Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye

Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí...
Fúze a akvizice Ocelářské firmy Spojené království
Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent
včera v 11:42

Analytici: Inflace zůstane v dalších měsících blízko tří procent

Meziroční inflace v Česku se kolem současných úrovní udrží i ve zbytku letošního roku a na počátku příštího by mohla...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo
včera v 11:24

Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se zlepšilo

Slovenský průmysl a stavebnictví zaznamenaly v září rozdílný vývoj. Zatímco produkce průmyslu pokračovala v...
Slovensko Průmysl Stavebnictví