Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, růst ekonomiky USA ve třetím kvartálu nenaplnil očekávání
|

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily, růst ekonomiky USA ve třetím kvartálu nenaplnil očekávání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek celkově mírně oslabily. Reagovaly tak mimo jiné na nejnovější údaje o ekonomickém růstu v USA a výsledek zasedání měnového výboru americké centrální banky. Podle některých analytiků by Fed mohl sáhnout k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po téměř deseti letech už na svém prosincovém zasedání.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 0,13 % na 17 755,80 bodu, S&P 500 klesl o necelý bod na 2 089,41 bodu (-0,04 %) a Nasdaq Composite ztratil 0,42 % na 5 074,27 bodu. Na zelené nule zakončil seanci sektor energetiky, ostatní odvětví byla v mínusu v čele se sektory základních materiálů, zdravotní péče a financí. Index volatility VIX vzrostl o 1,95 % na 14,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedm bazických bodů na 2,173 %.

S&P 500 (29. října 2015)

Fed nechal ve středu základní úrokovou sazbu podle očekávání opět beze změny na rekordním minimu, kde je od finanční krize před sedmi lety. Ve zprávě po zasedání však zmínil, že úroky by při splnění určitých podmínek mohly vzrůst na příštím, tedy prosincovém zasedání.

Tempo růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 1,5 % z 3,9 % v předchozích třech měsících. Důvodem byla zejména snížená tvorba zásob. Spotřebitelské výdaje však zůstávají silné a ekonomové očekávají opětovné oživení růstu v současném čtvrtletí. Zpráva z trhu práce navíc ukázala, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti zůstává na nejnižší úrovni od roku 1973.

Farmaceutická společnost Allergan (+6,21 %) posílila po zprávě, že s firmou Pfizer (-1,92 %) jedná o svém převzetí. Akcie společnosti GoPro (-15,19 %) po horších než očekávaných hospodářských výsledcích oznámených ve středu oslabily o 15 %.

Akcie Mead Johnson Nutrition (+3,79 %) a dalších výrobců kojenecké výživy reagovaly prudkým růstem na oznámení zrušení politiky jednoho dítěte v Číně. Nomura k tomu ale poznamenala, že trh často reaguje přehnaně na zdánlivé uvolnění politiky v Číně, a v poznámce klientům tak krotila optimismus spojený s možným růstem počtu čínských dětí.

Po skončení obchodování oznámily hospodářské výsledky za uplynulý kvartál například společnosti Baidu, Starbucks, Electronic Arts, LinkedIn nebo First Solar.

Slabší dolar zmírnil pokles cen ropy

Americký dolar oslaboval vůči koši předních světových měn. Korigoval tak svůj středeční vysoký růst způsobený prohlášením měnového výboru americké centrální banky. Dolarový index ve středu v reakci na toto sdělení stoupl až na nejvyšší úroveň od počátku srpna. Dolar během dne krátce zpevnil v reakci na údaje o vývoji hrubého domácího produktu v USA za třetí čtvrtletí.

Ceny ropy po středečním prudkém růstu mírně klesly, i když v průběhu dne byly přechodně i v zisku. Náladu na trhu ovlivnila negativně zpráva o pomalejším růstu americké ekonomiky.

Ropu naopak podpořil pokles hodnoty dolaru, který korigoval svůj středeční silný růst způsobený prohlášením měnového výboru americké centrální banky. Slabší dolar zvyšuje zájem o ropu mezi investory ze zemí, kde se neplatí dolarem. Ve středu ceny ropy zpevnily zhruba o šest procent. Důvodem byla zpráva o dalším růstu zásob v USA.

Ceny zlata a stříbra na trhu s futures během čtvrtka klesly na čtyřtýdenní minima.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americká ekonomika ve třetím kvartálu expandovala podle předběžných dat méně, než se čekalo. Trh očekával zpomalení expanze na 1,6 % z předchozích 3,9 %, ekonomika vykázala růst o 1,5 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly podle předběžných dat o 1,3 %, očekával se 1,4% růst po 1,9 % v druhém kvartálu. Růst osobní spotřeby zpomalil na 3,2 % z předchozích 3,6 %, očekávalo se zpomalení na 3,3 %.
 • Investování je jen pro úzkou skupinu lidí a nelze je považovat za efektivní způsob, jak se zajistit na staří. Takový názor sdílejí téměř tři čtvrtiny Američanů dotázaných společností BlackRock v letošním průzkumu Global Investor Pulse.
 • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně nečekaně klesly, a to nejprudším tempem od prosince 2013. Trh vyhlížel meziměsíční růst o procento po srpnovém poklesu o 1,4 %, prodeje však naopak klesly o 2,3 %. Meziročně se zvýšily jen o 2,5 %, očekávalo se +7,4 % po srpnových +6,6 % (revidováno z +6,7 %).
 • Americká farmaceutická společnost Pfizer jedná o převzetí konkurenta Allergan. Informovaly o tom ekonomické deníky Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Spojením podniků by vznikl největší výrobce léků na světě s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. října vzrostl na 260 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. října klesl na 2,144 milionu z 2,181 milionu (revidováno z 2,170 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,160 milionu.
 • Marathon Oil snižuje čtvrtletní dividendu z 21 centů na akcii na 5 centů (odhad: 21 centů).
 • Novým předsedou Sněmovny reprezentantů byl jmenován Paul Ryan.
 • Americký výrobce chytrých telefonů Apple ve čtvrtek otevřel dva obchody ve Spojených arabských emirátech, které jsou jeho prvními pobočkami v arabském světě. Obchody se nacházejí v nákupních centrech v Dubaji a Abú Zabí vedle světových luxusních značek jako Emporio Armani, Fendi či Burberry. Podle analytiků si Apple vybral místa, kde jsou další luxusní značky, protože doufá, že osloví bohaté arabské spotřebitele svými novými luxusními chytrými hodinkami, které mohou stát až 17 000 dolarů.

Výsledková sezóna

 • Americká ropná společnost ConocoPhillips ve třetím čtvrtletí spadla do ztráty, která byla nejvyšší od roku 2008. Důvodem byl pokračující propad cen ropy na světových trzích. Firma, která je největší nezávislou ropnou společností v USA, rovněž snížila plánované kapitálové výdaje na letošní rok.
 • Americkému vydavateli platebních karet MasterCard mírně vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez mimořádných položek na 1,03 miliardy USD z loňských srovnatelných 1,02 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky vyššímu objemu zpracovaných transakcí.
 • Výsledky Time Warner ve 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,55 USD), tržby: 5,92 miliardy USD (odhad: 5,96 miliardy USD).
 • Výsledky LinkedIn ve 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 780 milionů USD (+37 % meziročně, odhad: 756 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +9 %.
 • Výsledky Starbucks ve 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (v souladu s odhady), tržby 4,91 miliardy USD (odhad: 4,9 miliardy USD, před rokem 4,18 miliardy USD). Výhled zisku ve 4Q firma oznámila horší, než čekal trh. Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi -2,8 %.
 • Výsledky First Solar ve 3Q: Zisk na akcii 3,38 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrteční after-marketu +10 %.
 • Výsledky Electronic Arts v kalendářním 3Q: Ztráta na akcii 0,45 USD, očištěný zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Navzdory výhledu prakticky v souladu s odhady analytiků akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi ztrácely zhruba 1,4 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, AP

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
včera v 18:17

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání se zadrhla

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly vesměs v záporném pásmu poté, co se rozšířila zpráva, že obchodní jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké
včera v 17:43

Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké

Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Evropské...
ECB Evropská ekonomika
Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady
včera v 17:32

Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady

Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména...
Americké akcie Wal-Mart Výsledková sezóna
USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily
včera v 17:21

USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 8. listopadu stoupl o 2,219 milionu barelů. Po přírůstku 9,929...
Americká ekonomika Ropa Pohonné hmoty
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila přes půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,51 % na 1 079,39 bodu. Zlevnily Komerční banka nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur
včera v 16:18

Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur

Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisíc lidí, aby do roku 2022 uspořil přes miliardu eur. Oznámil to ve...
Daimler Evropské akcie Auta
Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
včera v 16:03

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr,...
Mobilní telefony Americké akcie Asijské akcie
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč
včera v 15:16

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %
včera v 14:37

USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %

Index cen amerických výrobců se v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září....
Americká ekonomika Inflace
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 14:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev
včera v 13:26

Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 % z nich představuje rozšířený jev a čtyři z...
Korupce Česká ekonomika