Americké akcie ve středu výrazně posílily. Fed by měl se sazbami hýbat od prosince, ale jen velice pozvolna
|

Americké akcie ve středu výrazně posílily. Fed by měl se sazbami hýbat od prosince, ale jen velice pozvolna

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině středečního obchodování posilovaly. K růstu velkou měrou přispívaly akcie technologického gigantu Apple i firem působících ve zdravotnickém sektoru. Investoři čekali na zveřejnění zápisu z říjnového zasedání americké centrální banky, který potvrdil velkou míru odhodlání centrální banky zvýšit sazby poprvé po téměř deseti letech již v prosinci. Akcie nakonec zpevnily o procento a půl.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 1,42 % na 17 737,16 bodu, S&P 500 přidal 1,62 % na 2 083,58 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,79 % na 5 075,20 bodu. Posílily akcie ve všech základních sektorech, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, titulům z oblasti zdravotní péče nebo technologií, nejméně zpevnily telekomunikace a veřejné služby. Index volatility VIX klesl o 10,56 % na 16,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prakticky stagnoval na 2,27 %.

S&P 500 (18. listopadu 2015)

"Všechny oči jsou upřeny k Fedu, v myslích investorů ale také zůstávají geopolitické obavy," uvedl Peter Cardillo ze společnosti First Standard Financial.

Většina členů měnového výboru americké centrální banky se na svém posledním zasedání koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na příští schůzi v prosinci. Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, na níž je od finanční krize před sedmi lety. Jeho měnový výbor ale nechal otevřené dveře pro zvýšení úroků ještě v tomto roce, když se tehdy nezmínil o riziku nepříznivého ekonomického a finančního vývoje ve světě na domácí ekonomiku.

"Většina" účastníků se na zasedání 27. a 28. října domnívala, že podmínky pro zvýšení sazeb ze současných rekordních minim by mohly být splněny do příštího zasedání měnového výboru, které bude v polovině prosince, ukázal zápis. Padlo tudíž rozhodnutí, že v prohlášení vydaném bezprostředně po skončení zasedání se Fed k případnému prosincovému zvýšení vysloví neobvykle přímo. Obavy z příliš vysokého očekávání, které by taková formulace mohla vyvolat, mělo prý jen "několik" členů Fedu.

"Americký finanční systém zřejmě ustál turbulenci na světových finančních trzích bez jakékoli známky systémového tlaku," stojí v říjnovém zápisu. V létě a na začátku podzimu členy Fedu znervóznila kolísavost na amerických trzích a výprodej na trzích v Číně.

Představitelé Fedu ale v říjnu diskutovali také o dlouhodobém potenciálu americké ekonomiky. Debata se točila kolem takzvané neutrální reálné úrokové míry, která je očištěná o inflaci a která by odpovídala plné zaměstnanosti a dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu. Tento ukazatel podle odhadů analytiků z Fedu klesl během krize do záporných hodnot. Od té doby se sice trochu zotavil, i tak ale v poslední době zůstával blízko nuly. Činitelé Fedu debatovali podle agentury Bloomberg o možnosti, že tato krátkodobá sazba pravděpodobně zůstane pod úrovněmi, které byly normální během předchozích cyklů expanze. Tlak na růst ekonomiky a sazeb vytváří také nízký růst produktivity práce a stárnoucí populace, uvedli rovněž analytici.

Podle listu The Wall Street Journal to naznačuje, že až Fed úrokové sazby opravdu zvedne, bude v následném zvyšování postupovat zřejmě mimořádně pomalu a velmi pozvolna. "Podle mě bude Fed velice holubičí, pokud jde o tempo a míru zvyšování úroků," uvedl pro CNBC Steve Blitz, hlavní ekonom ITG Investment Research.

Akcie společnosti Apple (+3,17 %) zamířily vzhůru poté, co je banka Goldman Sachs zařadila na svůj seznam nejperspektivnějších akciových investic. Cena akcií výrobce populárních telefonů iPhone a tabletů iPad má podle banky prostor k nárůstu až o 43 % z dosavadních úrovní, napsala agentura Reuters.

Mírné oslabení dolaru, ropa nakonec v plusu

Americký dolar odpoledne vůči koši šesti měn sestoupil z nejvyšší hodnoty za sedm měsíců, na kterou se vyšvihl dříve během dne. Investoři čekali na zveřejnění zápisu ze říjnového zasedání americké centrální banky. Za celý měsíc ale dolar přidává přes 2,5 % a směřuje k nejlepšímu měsíčnímu výsledku od března.

Jednotnou evropskou měnu srážejí očekávání, že Evropská centrální banka v kontrastu s Fedem svou měnovou politiku v prosinci dále uvolní.

Světové ceny ropy během dne opět klesaly, ztrácely až procento. Americká lehká ropa spadla poprvé od srpna pod hladinu 40 dolarů za barel. Obchodníci si navzdory relativně příznivé zprávě o stavu amerických zásob ropy opět všímali nadměrné nabídky na světovém trhu s touto strategickou surovinou. Nakonec se ceny černého zlata dokázaly vrátit nad úterní závěrečné úrovně.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že americké zásoby ropy se minulý týden zvýšily o 252 000 barelů na hodnoty blízko historickým rekordům. Zásoby rostly již osmý týden po sobě. Analytici oslovení agenturou Reuters ale nárůst odhadovali na 1,9 milionu barelů. Snížily se naopak zásoby ropných destilátů, u kterých se začala projevovat sezónní poptávka.

Analytik ze společnosti Caprock Risk Management Chris Jarvis upozornil, že údaje o nečekaně menším nárůstu zásob měly potenciál k tomu, aby pomohly cenám k růstu. Tlak na výprodej ale podle něj pravděpodobně nepoleví, protože americké zásoby ropy se pohybují blízko rekordní úrovně.

Za celý minulý týden se ceny ropy snížily o zhruba osm procent, což byl nejvýraznější týdenní pokles za osm měsíců. Dolů je tlačily mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy. Tento týden v pondělí si trh s ropou přechodně oddechl, když mezi obchodníky zavládly obavy z dopadů pátečních teroristických útoků v Paříži na ekonomiku. V úterý ale ceny ropy opět zamířily dolů a klesly o více než dvě procenta.

Nejdůležitější středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's ve 3Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 14,36 miliardy USD (odhad: 14,31 miliardy USD). Akcie ve středu +0,87 %.
  • Výsledky Staples ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (loni: 0,37 USD), tržby 5,59 miliardy USD (loni: 5,96 miliardy USD). Akcie ve středu -2,73 %.
  • Výsledky Target ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (v souladu s odhady), tržby 17,6 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 17,3 miliardy USD). Akcie ve středu -4,29 %.
  • Výsledky Keurig Green Mountain ve 3Q: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,03 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +20 %.
  • Výsledky L Brands ve 3Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 2,48 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD). Akcie ve středu v poobchodní fázi +0,5 %.
  • Výsledky Salesforce.com ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 1,71 miliardy USD (odhad: 1,7 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,7 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus
11:59

Saudi Aramco prodá 1,5 % akcií za 8 až 8,50 USD za kus

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco v neděli oznámila, že nabídne k prodeji 1,5% podíl, tedy kolem tří miliard...
Saudi Aramco Saúdská Arábie Světové akcie
Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí…
včera v 14:53

Íránci druhým dnem protestovali proti zvýšení cen benzinu, Chameneí zdražení podpořil a odsoudil protesty

(AKTUALIZOVÁNO, 17. listopadu) V íránských městech v sobotu druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen...
Írán Blízký a Střední východ Pohonné hmoty
Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei
včera v 11:19

Reuters: USA zřejmě prodlouží licenci pro obchodování s Huawei

Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord
včera v 10:17

IIF: Globální dluh v prvním pololetí vzrostl na nový rekord

Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů, a to...
Zadlužení Světová ekonomika
Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene
včera v 09:42

Bristol-Myers Squibb smí převzít firmu Celgene

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb získal od americké Federální obchodní komise (FTC) svolení k převzetí...
Americké akcie Farmacie Fúze a akvizice
Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku
včera v 08:22

Volkswagen chce o výstavbě továrny v Turecku rozhodnout do konce roku

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá o plánu na výstavbu nové továrny v Turecku rozhodnout do konce...
Volkswagen Turecko Auta
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru…
15. 11. 2019 22:30

Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli…
15. 11. 2019 21:57

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou firmě Johnson & Johnson kvůli opioidům

Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na...
Johnson & Johnson Farmacie
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle…
15. 11. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, americko-čínská dohoda se podle Bílého domu přiblížila

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy se v pátek pohybovaly vesměs vzhůru, když mezi investory převládl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu…
15. 11. 2019 17:18

Audi od dubna povede Markus Duesmann, bude i v představenstvu Volkswagenu

Automobilku Audi od dubna příštího roku povede Markus Duesmann. Stane se zároveň členem představenstva Volkswagenu,...
Evropské akcie Volkswagen Auta
USA: Skladové zásoby se v září nezměnily
15. 11. 2019 17:04

USA: Skladové zásoby se v září nezměnily

Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 procent ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
15. 11. 2019 16:58

Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 procenta po zářijovém poklesu o 0,3 procenta. Oznámil...
Americká ekonomika Průmysl Spojené státy americké (USA)
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden…
15. 11. 2019 16:45

Pražská burza si v pátek připsala 0,34 %, za celý uplynulý týden akcie přidaly půl procenta

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o 0,34 % a uzavřel seanci na 1 083,11 bodu. Tahouny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur
15. 11. 2019 16:21

Volkswagen vloží do elektromobilů a digitalizace další miliardy eur

Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Automobilka...
Volkswagen Technologie Auta
Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu
15. 11. 2019 16:15

Čínská CEFC Shanghai Securities přešla pod státní správu

Společnost CEFC Shanghai Securities, součást konglomerátu CEFC China Energy, převzala kvůli nesrovnalostem na nejdéle...
Čína
Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
15. 11. 2019 15:22

Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu

Současné nastavení úrokových sazeb České národní banky odpovídá situaci, ve které se v rámci hospodářského cyklu...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva
15. 11. 2019 15:17

Řím u soudu napadl ArcelorMittal, který už nechce ocelárnu Ilva

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost ArcellorMittal, která chce odstoupit od převzetí...
ArcelorMittal Itálie Fúze a akvizice
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů
15. 11. 2019 15:02

Trump chce, aby nejvyšší soud zabránil vydání jeho daňových záznamů

Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika