Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, v premiéře na burze zazářily Match Group a Square
|

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, v premiéře na burze zazářily Match Group a Square

Akcie ve Spojených státech zahájily čtvrteční seanci kolem nuly a za celý den nenašly jednoznačný směr. Nakonec všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely pod nulou, poklesy byly ale spíše jen kosmetické. Poprvé se na burzách Nasdaq a NYSE předvedly cenné papíry provozovatele seznamek Match Group a platební služby Square.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,02 % na 17 732,75 bodu, S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 081,24 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 5 073,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 16,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,243 %.

V mínusu skončily i přes pokles všech tří indexů pouze dva z deseti hlavních sektorů – energetika a zdravotnictví. Dařilo se sektoru veřejných služeb, technologickému odvětví a sektoru telekomunikačních služeb.

Americké akcie (19. listopadu 2015)

Spojené státy zažily hned dvě zajímavé burzovní premiéry. Na trhu Nasdaq se začalo obchodovat s akciemi provozovatele internetových seznamovacích služeb Match Group a na NYSE vstoupily cenné papíry platební služby Square.

Akcie Match Group, mateřské firmy seznamek Tinder nebo OkCupid, během dne rostly až o 24 % na 14,89 USD za kus. Hodnota společnosti, která se prohlašuje za jedničku mezi seznamkami, tak v jednu chvíli dosahovala 3,57 miliardy dolarů. Match Group se emisí akcií a jejich vstupem na veřejný trh vydělila ze skupiny IAC/InterActiveCorp, kterou vlastní americký mediální magnát Barry Diller. Ve středu firma uvedla, že akcie upíše za 12 dolarů, což bylo na dolní hranici rozpětí 12-14 USD. Prodejem akcií skupina získala 400 milionů USD. Premiéra na burze pro akcie Match Group nakonec skončila růstem o 22,83 % na 14,74 USD.

Také akcie Square za sebou mají vydařenou premiéru na trhu. Společnost, která nabízí zpracování plateb přes mobilní zařízení, akcie upsala za 9 USD, obchodovat se s nimi ale začalo na 11 USD. Krátce po zahájení obchodování se titul vyšplhal až nad 14 USD, poté nicméně část zisků odevzdal a den zakončil se ziskem 45,22 % na 13,07 USD. Před rokem, kdy firma od privátních investorů získala 180 milionů dolarů, měly její akcie v očích účastníků financování hodnotu přes 15 dolarů. Pokles emisní ceny podle analytiků ukazoval na sílící nejistotu ohledně ziskovosti na poli zpracování plateb, do něhož v posledních letech vstoupily velké banky, vydavatelé platebních karet i technologičtí giganti Apple a Google. Trh ale jejich obavy rozcupoval.

Nervozita na trzích vedla v posledních dvou měsících k odkladu několika významných primárních emisí, například akcií luxusního obchodního řetězce Neiman Marcus Group nebo provozovatele supermarketů Albertsons Companies.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+3,44 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,96 %) a technologické firmy Apple (+1,27 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-5,65 %), farmaceutické společnosti Pfizer (-3,06 %) nebo energetického podniku Chevron (-1,5 %).

Akcie pojišťovny UnitedHealth Group výrazně zlevnily poté, co společnost uvedla, že by mohla ukončit nabízení pojištění v rámci takzvané Obamacare, protože se nejedná o tak výnosný byznys, jak původně očekávala. Firma současně zhoršila výhled celoročního zisku na 6 USD z 6,25 až 6,35 USD na akcii, a to právě kvůli službám poskytovaným v rámci Obamacare zhruba 550 000 lidí. Akcie UnitedHealth Group s sebou dolů stáhly i cenné papíry pojišťoven Anthem (-6,88 %) a Aetna (-6,52 %).

Cenné papíry maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (-2,11 %) po zveřejnění výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí klesly přes dvě procenta. Firma uvedla, že hospodařila s kvartálním ziskem 0,41 USD na akcii nad odhadem trhu 0,35 USD na akcii při tržbách 8,82 miliardy USD pod odhadem trhu 9,03 miliardy USD.

Výrazně v plusu uzavřely akcie firmy Salesforce.com (+4,25 %), která zveřejnila příznivé kvartální výsledky ve středu večer.

Po skončení řádného obchodování o více než 3 % posílily akcie společnosti Nike (během řádné seance +0,02 %). Ta schválila split akcií v poměru 2 ku 1, navýšila dividendu o 14 % a oznámila program odkupu vlastních akcií až za 12 miliard USD.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek po čtyřech dnech nepřetržitého růstu oslabil k euru i dalším měnám. Obchodníci vybírali zisky, ke kterým po středečním zveřejnění zápisu z jednání americké centrální banky (Fed) přispěla vyšší pravděpodobnost, že Fed už v prosinci sáhne ke zvýšení úrokových sazeb. Bylo by to poprvé po téměř deseti letech.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval před 17.45 SEČ pokles o 0,7 % na 98,95 bodu. Ve středu se přitom vyšplhal na 7měsíční maximum. Čtvrteční propad lze podle analytiků do značné míry připsat silnějšímu euru, které vůči americké měně v podvečer přidávalo asi 0,7 % na 1,074 USD.

Dolar k japonskému jenu vykazoval pokles o 0,7 % na 122,82 JPY. Japonská měna zamířila vzhůru, když se japonská centrální banka rozhodla ponechat beze změn svou uvolněnou měnovou politiku.

Zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu ve středu ukázal, že většina jeho členů se koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb už na příští schůzi, tedy v prosinci.

Centrální bankéři ale podle zápisu diskutovali rovněž o dlouhodobějších vyhlídkách ekonomiky USA. To podle analytiků mohlo oslabit důvěru v blížící se zvýšení sazeb, což by zčásti vysvětlovalo pokles dolaru. Vyhlídky největší světové ekonomiky jsou přitom všeobecně dobré.

Obchodníci na devizových trzích ve čtvrtek šanci na prosincové zvýšení sazeb odhadovali podle údajů burzovní společnosti CME Group na 72 %. Před zveřejněním říjnového zápisu to bylo 68 %.

Podle analytika Nicka Sgouropoulose ze společnosti Barclays ale dolar zřejmě opět zpevní. Možné zvýšení sazeb se totiž do kurzu promítlo odhadem jen asi z 60 %.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly, počáteční hluboké ztráty ale pomohl zmírnit slabší dolar a také vyšší ceny benzinu.

Cena nejbližšího termínového kontraktu na benzin stoupla o více než procento po zprávě, že se odkládá opětovné zprovoznění jednotky na výrobu benzinu v rafinerii společnosti Irving Oil na východě Kanady.

Za celý minulý týden se ceny ropy snížily o zhruba osm procent, což byl nejvýraznější týdenní pokles za posledních osm měsíců. Trh srážely mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy.

Zlato ve čtvrtek zdražilo přibližně o 11 dolarů na 1 082,14 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o osm centů na 14,27 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Best Buy ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 8,82 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD, loni: 9,03 miliardy USD).
  • Výsledky JM Smucker ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 2,08 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 1,48 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarektWatch, ČTK

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na obchodní jednání oslabily,…
Americké akcie ve čtvrtek v reakci na obchodní jednání oslabily,…
před hodinou

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na obchodní jednání oslabily, dolar vzrostl

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Způsobila to řada smíšených a žádné konkrétní zprávy o pokroku v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Převzetí ztrátových aerolinek Alitalia se znovu komplikuje
19:56

Převzetí ztrátových aerolinek Alitalia se znovu komplikuje

Pro převzetí ztrátové letecké společnosti Alitalia zatím nejsou podmínky, uvedly italské státní dráhy Ferrovie dello...
Itálie Fúze a akvizice
WeWork propustí po celém světě 2 400 z 12 500 zaměstnanců
18:40

WeWork propustí po celém světě 2 400 z 12 500 zaměstnanců

Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork propustí po celém světě zhruba 2 400 zaměstnanců. Propouštění je součástí...
Americké akcie
Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, investoři zvažovali zprávu o…
Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, investoři zvažovali zprávu o…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, investoři zvažovali zprávu o komplikacích v jednání USA-Čína

Západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech vlivem zprávy o tom, že Spojené státy...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Z klimatického fondu EU má podle EK čerpat peníze 18 zemí včetně ČR
17:54

Z klimatického fondu EU má podle EK čerpat peníze 18 zemí včetně ČR

Peněz, kterými chce Evropská unie pomoci uhelným regionům v přechodu ke klimaticky šetrnému hospodářství, bude možná...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Reuters: ExxonMobil kvůli investicím chystá prodej části majetku
17:06

Reuters: ExxonMobil kvůli investicím chystá prodej části majetku

Americká ropná společnost ExxonMobil se chystá urychlit prodej části majetku, největší za několik desítek let. Firma...
ExxonMobil Ropa Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, zlevnila většina emisí
Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, zlevnila většina emisí
16:45

Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, zlevnila většina emisí

Pražská burza ve čtvrtek po ztrátách většiny hlavních emisí opět oslabila. Index PX klesl o 0,43 % na 1 073,69 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko je v plnění cílů udržitelného rozvoje osmé ze zemí EU
16:20

Česko je v plnění cílů udržitelného rozvoje osmé ze zemí EU

Česká republika se v hodnocení udržitelného rozvoje umístila na osmém místě mezi zeměmi Evropské unie. Stejně jako...
Česká republika Evropská unie
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra se v listopadu podle předběžných dat…
16:04

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra se v listopadu podle předběžných dat mírně zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu podle předběžných dat mírně zvýšila. Vyplývá to z údajů, které ve...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
USA: Prodeje starších domů v říjnu stouply o 1,9 %
16:03

USA: Prodeje starších domů v říjnu stouply o 1,9 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply o 1,9 % na celoročně přepočítané tempo 5,46...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)
15:20

Ze světa investičních doporučení (21. listopadu)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Trump slíbil, že před volbami zveřejní finanční hlášení
Trump slíbil, že před volbami zveřejní finanční hlášení
14:38

Trump slíbil, že před volbami zveřejní finanční hlášení

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní finanční hlášení o svém...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti…
14:32

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti stagnoval na 227 tisících

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. listopadu 227 tisíc...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Broker Charles Schwab údajně jedná o převzetí konkurenta TD Ameritrade
Broker Charles Schwab údajně jedná o převzetí konkurenta TD Ameritrade
14:09

Broker Charles Schwab údajně jedná o převzetí konkurenta TD Ameritrade

Největší americký internetový broker Charles Schwab údajně jedná o převzetí konkurenční společnosti TD Ameritrade. S...
Spojené státy americké (USA) Finanční sektor Fúze a akvizice
Německá pobočka zkrachovalé CK Thomas Cook ukončí činnost
13:19

Německá pobočka zkrachovalé CK Thomas Cook ukončí činnost

Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost. Informovala o...
Turismus a cestovní ruch Německo Bankrot
Írán začal po protestech obnovovat připojení k internetu
12:39

Írán začal po protestech obnovovat připojení k internetu

Úřady v několika íránských provinciích ve čtvrtek začaly obnovovat přístup k internetu, který byl v zemi přerušen...
Írán Blízký a Střední východ Internet
Německé úřady uložily automobilkám pokutu 100 milionů eur
11:53

Německé úřady uložily automobilkám pokutu 100 milionů eur

Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám - BMW, Volkswagenu a Daimleru - úhrnnou pokutu 100 milionů eur...
Německo Auta