Americké akcie se v úterý oklepaly z úvodních ztrát a nakonec mírně zpevnily
|

Americké akcie se v úterý oklepaly z úvodních ztrát a nakonec mírně zpevnily

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navzdory příznivým údajům z americké ekonomiky mírně klesaly. Wall Street ovlivnila zpráva o sestřelení ruského bombardéru Tureckem, po níž se investoři začali přesouvat od akcií k bezpečnějším aktivům. Posléze se ale nálada na trhu zlepšila a všechny tři hlavní indexy nakonec uzavřely mírně v plusu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Turecko v úterý ráno sestřelilo na hranicích se Sýrií ruský bombardér Suchoj Su-24. Posádka se před pádem letadla katapultovala, pilot byl ale ještě na padáku zastřelen turkmenskými rebely a zbraňový operátor byl zajat. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století. Rusko trvá na tom, že se letadlo nacházelo nad Sýrií, podle Turecka ale vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, bylo opakovaně varováno, a když na výzvy nijak nereagovalo, bylo sestřeleno.

Po incidentu se mezi investory zvýšily obavy o globální bezpečnostní situaci. "Investoři mají strach z eskalace napětí," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank.

Sestřelení ruského bombardéru zcela zastínilo důležitá americká data, podle nichž ekonomika USA vzrostla ve třetím čtvrtletí o 2,1 %. Revidované údaje tak byly lepší než předchozí rychlý odhad, který hovořil o růstu ekonomiky 1,5% tempem. Údaje by mohly americké centrální bance (Fed) poskytnout další munici k prosincovému zvýšení základní úrokové sazby. Později nicméně příznivé vyznění údajů o HDP srazila zpráva o výrazném zhoršení spotřebitelské důvěry.

Dow nakonec zpevnil o 0,11 % na 17 812,19 bodu, širší S&P 500 připsal 0,12 % na 2 089,14 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 5 102,81 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,98 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,234 %.

Dařilo se energetickému odvětví, které tak reagovalo na vyšší ceny ropy, jež ovlivnil incident v Turecku, a sektoru základních materiálů. Menší zisky si připsaly sektor necyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor veřejných služeb. Klesly sektory telekomunikací, průmyslu, finančních služeb, zdravotní péče a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (24. listopadu 2015)

Americké ministerstvo zahraničí vydalo v reakci na sestřelení ruského bombardéru upozornění na zvýšené riziko cestování. To výrazně oslabilo akcie velkých leteckých společností, internetových cestovních operátorů i provozovatelů okružních plaveb. Kolem tří procent odepsaly například akcie leteckých dopravců United Continental Holdings (-3,01 %), Southwest Airlines (-2,61 %) a Delta Air Lines (-3,08 %). Nedařilo se ani akciím internetové cestovní agentury Expedia (-2,92 %) či cenným papírům rezervačního portálu Priceline (-1,91 %). Propad zaznamenaly také cenné papíry plavebních společností Carnival (-1,95 %) a Royal Caribbean (-3,07 %) a pod nulou skončily i akcie cestovatelského portálu TripAdvisor (-2,15 %).

Akcie potravinářské společnosti Campbell Soup (+3,09 %) naopak připsaly přes tři procenta poté, co firma zvýšila výhled upraveného zisku pro fiskální rok 2016 na 2,75 až 2,83 USD na akcii. Společnost tak učinila v rámci zveřejnění hospodářských výsledků, podle kterých ve svém prvním finančním čtvrtletí 2016 hospodařila s upraveným ziskem 0,95 USD na akcii nad odhadem trhu 0,75 USD na akcii při tržbách 2,2 miliardy dolarů (v souladu s odhadem trhu). Loni firma ve stejném období dosáhla tržeb 2,3 miliardy dolarů.

Dařilo se také akciím klenotnictví Tiffany & Co. (+3,62 %), které před začátkem úterního obchodování oznámilo, že ve třetím čtvrtletí hospodařilo s čistým ziskem 91 milionů dolarů neboli 0,70 USD na akcii při tržbách 938,2 milionu dolarů. Loni čistý zisk firmy ve stejném období činil 38 milionů dolarů neboli 0,29 USD na akcii a tržby dosáhly 959,6 milionu dolarů. Trh čekal zisk na akcii 0,75 USD a tržby 971 milionů dolarů. Firma upozornila, že její finanční výsledky nadále ovlivňoval silný dolar, který snižoval zejména hodnotu tržeb plynoucích ze zahraničních trhů. Firma čeká, že její zisk za celý rok bude asi 5-10 % pod loňským výsledkem 4,20 USD na akcii. Trh čeká za celý rok zisk na akcii 4,02 USD.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+2,04 %), ropné firmy ExxonMobil (+1,99 %) a energetického podniku Chevron (+1,49 %). Nedařilo s naopak cenným papírům zábavní společnosti Walt-Disney (-1,23 %), farmaceutického obra Merck (-0,98 %) nebo vydavatele platebních karet American Express (-0,84 %).

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti HP, Hewlett Packard Enterprise a Guess?.

Investoři po růstu napětí mezi Tureckem a Ruskem volí bezpečí

Americký dolar v úterý navzdory příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států oslaboval. Investoři totiž kvůli růstu napětí mezi Ruskem a Tureckem nakupovali místo dolarů měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonské jeny či švýcarské franky.

Kolem 18.45 SEČ ztrácel dolar vůči jenu i franku zhruba 0,3 %. Euro vůči dolaru vykazovalo nárůst o 0,1 % na 1,065 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se euro k dolaru obchodovalo kolem 1,064 EUR/USD a dolar k jenu poblíž 122,56 USD/JPY.

Zpřesněné údaje o HDP (růst ve 3Q2015 o 2,1 % vs. rychlý odhad +1,5 %) poskytují americké centrální bance (Fed) další důvod, proč by měla příští měsíc začít se zvyšováním úrokových sazeb. Růst úroků v USA by měl posílit atraktivitu americké měny.

Světové ceny ropy v úterý v reakci na turecké sestřelení ruského vojenského letounu rostly až o tři procenta na dvoutýdenní maxima. Investory povzbudil k nákupům i slabší dolar.

Cena severomořské ropy Brent rostla kolem 16.30 SEČ o 2,5 % na 45,90 USD za barel, předtím se vyhoupla až nad 46 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli posilovala rovněž zhruba o dolar na 42,80 USD za barel. Krátce po desáté hodině se barel ropy Brent prodával za 46,05 USD a ropa WTI stála 42,87 USD za barel.

"Zpráva (o sestřelení ruského letounu Tureckem) připomíná, že Blízký východ je nadále značným zdrojem rizik," řekl agentuře Reuters k vlivu incidentu na ropný trh analytik Bjarne Schieldrop ze skandinávské banky SEB.

Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy na americkém trhu. Někteří se už ale připravují na dlouhé volno od čtvrtečního Dne díkůvzdání.

Ceny ropy se za poslední rok a půl propadly o více než polovinu. Jejich pokles zrychlil poté, co se ropný kartel OPEC loni v listopadu rozhodl zachovat produkci beze změny, aby ubral podíl na trhu producentům s vyššími náklady. Někteří členové organizace ale nyní požadují změnu politiky a podle analytiků bude pro Saúdskou Arábii těžké dosavadní strategii obhájit. Ministři zemí OPEC se sejdou 4. prosince.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o deset dolarů na 1 075,31 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o necelé čtyři centy na 14,186 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Čtvrtletní zisk renomovaného amerického klenotnictví Tiffany se více než zdvojnásobil a dosáhl 91 milionů dolarů, zaostal však za očekáváním analytiků. Firma, která se potýká s negativními dopady silného dolaru, také mírně zhoršila odhad celoročního zisku.
  • Výsledky Hewlett Packard Enterprise ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad firmy: 0,92-0,98 USD), tržby 25,7 miliardy USD (meziročně -9 %). Za FY2016 firma čeká upravený zisk 0,75-0,85 USD na akcii (odhad trhu: 0,74 USD). Akcie v úterním after-marketu +2,5 %.
  • Výsledky HP ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 12,66 miliardy USD (odhad: 12,84 miliardy USD).
  • Výsledky Guess? ve 3Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 521 milionů USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +3,5 %.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Yahoo! Finance, ČTK

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie